شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۵

آمار‌سازي دروغين دولت‌ها در حوزه اعتياد سد راه پيشبرد مبارزه با مواد مخدر

روزی ۱۰۰ نفر به معتادان ایران اضافه می‌شوند/دسترسی به مواد مخدر آسان شده است

با وجود آنكه تورم، بيكاري و اعتياد سه نگراني اصلي مردم در جامعه به شمار مي‌رود، به گفته علي‌ هاشمي، رئيس كميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام در يك دهه اخير روزانه هشت نفر بر اثر مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند و از سوي ديگر حداقل روزانه ۱۰۰ نفر به جمع قربانيان مواد مخدر اضافه مي‌شوند. با اين همه، مسئولان در دولت‌هاي مختلف به جاي ارائه آمار واقعي و مبارزه با اعتياد به آمارسازي روي آوردند.

ندای اصفهان/ با وجود آنکه تورم، بیکاری و اعتیاد سه نگرانی اصلی مردم در جامعه به شمار می‌رود، به گفته علی‌ هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در یک دهه اخیر روزانه هشت نفر بر اثر مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند و از سوی دیگر حداقل روزانه ۱۰۰ نفر به جمع قربانیان مواد مخدر اضافه می‌شوند. با این همه، مسئولان در دولت‌های مختلف به جای ارائه آمار واقعی و مبارزه با اعتیاد به آمارسازی روی آوردند.
اعتیاد و مواد مخدر یکی از جدی‌ترین معضلاتی است که در تمام جوامع ریشه بسیاری دیگر از آسیب‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده است. از همین‌رو پنجم تیرماه به عنوان «روز جهانی مبارزه با مواد مخدر» نامگذاری شده است. کشور ما به دلیل قرار داشتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر هزینه‌های گزافی را چه برای مبارزه و چه در زمینه شیوع این معضل در سطح جامعه پرداخت کرده و می‌کند اما با وجود این به تعبیر رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام، آمار‌سازی در حوزه اعتیاد در پیشبرد اهداف مدنظر برای مبارزه با مواد مخدر خلل وارد کرده است.

   آمارسازی به جای پذیرش و برنامه‌ریزی
هرچند اعتیاد با وجود دربرگیری بالا در جامعه هنوز تابو محسوب می‌شود اما کافی است در میان دوستان و آشنایان خود نگاهی بیندازید تا با تعداد قابل‌توجهی از افراد درگیر با این معضل مواجه شوید. همین نگاه اجمالی کافی است تا متوجه شویم آمار یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که عبدالرضا رحمانی وزیر کشور اعلام می‌کند، چندان دقیق و قابل اعتماد نیست.  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دولت هشتم نیز در این باره با استناد به آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر به ایسنا می‌گوید:‌در دولت هشتم آمار مصرف کنندگان ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار نفر بود که از این تعداد ۵/۲ میلیون نفر مصرف دائمی داشتند و مابقی تفننی مواد مصرف می‌کردند. بنا به اظهار وی در دولت نهم اما آمار معتادان ۷۵۰ هزار نفر اعلام شد و حالا هم آخرین آمار اعتیاد در کشور یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر اعلام می‌شود. هاشمی ادعا می‌کند طی دو دولت نهم و دهم اعتیاد حدود صددرصد رشد داشته است.  رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌‌گوید: در سال ۹۰، یک شیوع‌شناسی اعتیاد انجام شد ولی رئیس‌جمهور وقت اجازه اعلام نتایج آن را نداد. این شیوع‌شناسی حکایت از وجود «۴ میلیون مصرف‌کننده» با احتساب تفننی‌ها در کشور است. اظهارات هاشمی درباره رشد صد در‌صدی شیوع اعتیاد در دولت نهم و دهم در حالی است که بنا به آمار وی آمار مصرف کنندگان در دولت هشتم ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار نفر بوده و در سال ۹۰ یعنی سال‌های پایانی دولت دهم این آمار تنها چیزی حدود ۳۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. در حالی که اگر چنانچه دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دولت هشتم مدعی شده اعتیاد در دولت نهم و دهم رشدی صد درصدی داشت باید اکنون به جای ۴ میلیون معتاد ۸ میلیون معتاد داشته باشیم. به گفته هاشمی در سال ۸۴ آمار مصرف‌کنندگان قرص‌های صنعتی زیر ۱۰ هزار نفر بود و به نیم درصد هم نمی‌رسید. این در حالی است که اواخر دولت دهم شمار مصرف‌کنندگان مواد مخدر صنعتی طبق آمار رسمی به ۳۳۰ هزار نفر رسید و براساس آن ۲۶ درصد مصرف‌کنندگان مواد مخدر، گرایش به مواد مخدر صنعتی داشتند که البته آمارهای غیررسمی بالاتر از آن است.  به باور وی اعتیاد مقابل چشم مردم است و حداقل ۱۴، ۱۵ میلیون نفر در خانواده‌ها درگیر فرد معتاد هستند و نمی‌شود واقعیت‌ها را پنهان کرد. رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح می‌کند: این انتقاد به دولت یازدهم نیز وارد است که چرا این آمار غلط را تکرار و اعلام می‌کند؟

   تحویل مواد مخدر با پیک
دسترسی به مواد مخدر نیز روی دیگر سکه اعتیاد است. به گفته رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام، دسترسی به مواد مخدر بسیار آسان شده و زمان دسترسی تا دو دقیقه هم کاهش یافته است. وی می‌گوید: در تهران هم حدود هفت سال پیش طی بازدیدی از یک کمپ معتادی می‌گفت که ۱۰ دقیقه‌ای با پیک برایم مواد می‌آورند. هاشمی با بیان اینکه کارگران رکن اقتصاد مقاومتی هستند، می‌افزاید: براساس آخرین تحقیقات انجام شده ۲۱ درصد کارگران در بعضی محیط‌های صنعتی بزرگ معتاد هستند.

   بودجه ۱۰۰ میلیاردی ستاد بدون خروجی مثبت
هاشمی با اشاره به اینکه اکنون و در نیمه اول سال ۹۴، از نبود آمار و اطلاعات صحیح در خصوص اعتیاد رنج می‌بریم، اظهار می‌کند: ستاد مبارزه با مواد مخدر باید به جای آنکه بودجه خود را در دستگاه‌ها پخش کند، منظم و هر ساله وضعیت را رصد کند تا مشخص شود اثر بخشی اقدامات چه میزان است. رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌افزاید: چرا پس از ۳۵ سال نباید یک مرکز سنجش آمار و مانیتورینگ قوی در ستاد داشته باشیم که دائم تحولات منطقه‌ای، ملی و استانی را رصد کند و پاسخگو باشد تا روزی چشم باز نکنیم و ببینیم آمار ۱۰ هزار مصرف‌کننده مخدر صنعتی به ۴۰۰ هزار رسیده است؟ به باور وی ساختار ستاد دچار مشکل است.  وی با بیان اینکه در این میان بودجه حدود ۱۰۰ میلیاردی ستاد، باید صرف برنامه‌های فرابخشی شود، می‌گوید: ستاد باید پژوهش‌ها، نظارت‌ها و تشویق مدیران دستگاه‌هایی را که خوب کار می‌کنند، در دستور کار داشته باشد نه آنکه بودجه خود را بین دستگاه‌ها توزیع کند. این یک کار اشتباه است و مدام تکرار می‌شود و متأسفانه یکی از علل ناکارآمدی مبارزه با مواد مخدر این است که بودجه‌ها هیچ‌گاه شفاف نمی‌شوند. البته چنین چالش‌هایی در دوره تصدی خود وی نیز وجود داشت.

   روزی ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت
از نگاه هاشمی «سودآوری اقتصادی»، «جدی بودن تقاضا» و «ساختار معیوب مبارزه با مواد مخدر» سه ضلع بقای این مسئله بحرانی در کشور هستند. وی با اشاره به تحقیقی در حوزه اقتصاد مواد مخدر در سال ۸۳ می‌گوید: بر این اساس برآورد شد که خسارت مواد مخدر به اقتصاد کشور در آن سال ۱۲ میلیارد دلار معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان بود که در شرایط امروز جامعه، خسارت مواد مخدر سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد. با فرض وجود ۲ میلیون معتاد و ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت، می‌توان گفت خسارت اقتصادی هر معتاد در سال بالغ بر ۲۰ میلیون تومان می‌شود و روزانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت اقتصادی این پدیده است. رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه می‌کند: دولت نیز سالانه نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف مبارزه با مواد مخدر و کنترل اعتیاد می‌کند.

ایران اولین قربانی تروریسم ناشی از مواد
بنا به تأکید آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی۴۰ درصد زندانیان زندان‌های کشور به صورت مستقیم و ۳۰ درصد نیز به طور غیرمستقیم مرتبط با جرایم مواد مخدر هستند. به گفته رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضوع مواد مخدر هزینه بسیار بالایی را می‌دهد و کشورهای غربی با تمام ادعاهایشان، وقتی به افغانستان رسیدند، بحث کشت و تولید مواد مخدر را آزاد کردند و کشور ما به ترانزیت تبدیل شد. هاشمی نیز درباره دیپلماسی بین‌الملل در مواد مخدر نیز می‌گوید: در امور بین‌الملل بسیار ضعیف هستیم. در دنیا هم در رابطه با نارکوتروریسم(تروریسم ناشی از مواد مخدر) اولین قربانی دنیا هستیم(با بیش از ۳۰ هزار درگیری مسلحانه و غیرمسلحانه، نزدیک به ۲۰ هزار شهید و جانباز و…) و هم در مبارزه با نارکوتروریسم با آمار بالای کشفیات در دنیا اول هستیم.

 

نویسنده : زهرا چیذری/ روزنامه جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز