دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶

رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی عنوان کرد؛

افزایش وابستگی به نفت در بودجه سال جاری/ رشد اقتصادی دولت در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است و این آمار غیرواقعی است

رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: در سال جاری با توجه به افزایش صادرات و قیمت نفت و همچنین افزایش برداشت از صندوق توسعه، سهم نفت در بودجه سال جاری به بیش از ۳۵ درصد افزایش یافت که این امر افزایش وابستگی بودجه به نفت را به همراه داشت که خود جای تاسف دارد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حمیدرضا فولادگر پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: برنامه ششم توسعه و بودجه 96، اصلاح قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه، اصلاح موادی از اصل 44 قانون اساسی، تصویب اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق با عنوان«ساتبا» از مهم‌ترین برنامه‌های مجلس در چندماه اخیر بوده است.

وی افزود: نهایی شدن اساسنامه پست با برطرف شدن ایرادات شورای نگهبان، بروز شدن قانون احزاب پس از گذشت 35 سال، اصلاحیه قوانین از جمله بودجه 95، قانون تاسیس و اداره مدارس غیردولتی، اصلاح مواردی از آئین‌نامه داخلی مجلس و قانون تعیین تکلیف حق‌التدریسی‌ها و آموزشیاران نهضت سواد آموزی از دیگر رویکردهای اخیر مجلس شورای اسلامی بوده است.

عضو کمیسیون هیئت عالی نظارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون انتخابات شوراها دارای 3 اشکال اساسی بوده و توسط شورای نگهبان به مجلس بازگشت داده شده بود افزود: مجلس تاکنون فرصت ورود به اصلاح این قانون را پیدا نکرده براین اساس این دوره از انتخابات شوراها بر مبنای قانون قبلی انجام خواهد شد.

وی در رابطه با دیگر فعالیت‌های مجلس شورای اسلامی در ماه‌های اخیر اشاره کرد: به جز قوانین ذکر شده بیشترین تمرکز مجلس بر توافق‌های صورت گرفته بین ایران و دیگر کشورها لحاظ شده است، همچنین کمیسیون نظارت گزارش‌هایی از حوادث مهم از قبیل حادثه قطار و … ارائه کردند که پیگیری آن در دستور کار مجلس قرار گرفت.

فولادگر در تبیین تحقیق و تفحص‌های صورت گرفته در ماه‌های اخیر عنوان کرد: تحقیق و تفحص از صنایع فولاد، مس، صندوق فرهنگیان و … بود لکن تحقیق و تفحص از شهردار تهران به دلیل سیاسی بودن فعلا توسط کمیسیون نظارت منتفی شد.

رئیسکمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی پیرامون فعالیت‌های کمیسیون ویژه اشاره کرد: این کمیسیون در شرایط ویژه و اقتصادی تشکیل می‌شود که این دوره به دلیل رکود و شرایط خاصی که از لحاظ اقتصادی حاکم بود با عنوان «کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل 44» تشکیل و در صحن علنی مجلس تصویب شد، که در اولین هفته بعد از تعطیلات برنامه و خط مشی سال 96 را به تصویب می‌رساند.

وی افزود: این کمیسیون نظارت و اجرایی شدن 5 قانون مهم شامل قانون نحوه تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی با نظارت قوای سه‌گانه، قانون نظارت بر اجرای قانون رفع موانع تولید، قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل، قانون بهبود کسب‌و‌کار و قانون اصل 44 و اصلاحات آن را پیگیری می‌کند و این امر را در اولویت اول برنامه‌های سال آینده قرار می‌دهد.

تغییر ساختار دولت در تصویب برنامه ششم

فولادگر با بیان اینکه اعتقاد آقای روحانی بر عدم الزام ارائه برنامه ششم بوده افزود: این امر موجب به تعویق افتادن تصویب برنامه ششم شد تا جائی‌که آقای لاریجانی به رهبر معظم انقلاب نامه‌نگاری کرد براین اساس دولت در برنامه تغییر ایجاد نکرد و برنامه 35 ماده‌ای را مجددا به مجلس ارسال کرد که مجلس آن‌را به برنامه تبدیل کرد و برای اولین بار کل ساختار دولت را تغییر داد و این لایحه 35 ماده‌ای را به قانون 140 ماده‌ای مبدل ساخت.

وی در تبیین سیاست‌های برنامه ششم عنون کرد: نرخ رشد 8 درصد، نرخ کاهش بیکاری سالیه 0.8 درصد، تورم متوسط 8.8 درصد، رشد سرمایه‌گذاری 21.4 درصد، کاهش فاصله نرخ تسهیلات و سود سپرده به سالیانه 10 درصد، کاهش وابستگی نفت، اختصاص 30 درصد درآمدهای نفتی به برنامه‌های توسعه، اختصاص 30 درصد از اعتبارات استانی به شورای برنامه ریزی استان‌ها به دلیل تمرکز زدایی، اختصاص 3 درصد از درآمد نفتی به مناطق محروم و اختصاص یک درصدی به مناطق نفت‌خیز از جمله سیاست‌های برنامه ششم بوده است.

عضو کمیسیون ویژه جهاد اقتصادی دمجلس هشتم افزود: دولت در برنامه ششم موظف شده که سالیانه 10 درصد از بدهی‌های خود را به تامین اجتماعی کاهش دهد و چنانچه این امر تحقق یابد تامین اجتماعی می‌تواند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند.

حقوق 20 میلیونی ارتباطی با مدیران داشت/ این حقوق برای برخی متخصصان منطقه محروم درنظر گرفته شده بود

وی در رابطه با اختصاص حقوق 20 میلیونی که جنجال فراوانی به همراه داشت اظهار کرد: این حقوق مربوط به مدیران نبود، بلکه به مناطق محرومی اختصاص داشت که مهندسین متخصص به راحتی و با پیشنهاد پول‌های کلان به خارج از کشور رهسپار می‌شدند و مجلس برای ثبات این افراد چنین پیشنهادی داد که درنهایت با رد مجمع تشخیص و شائبه ایجاد تبعیض منتفی شد.

فولادگر در تبیین عملکرد مجلس پیرامون بخش کشاورزی و دامداری اذعان کرد:مجلس با تثبیت 10 درصد صندوق توسعه ملی بر این بخش و ارائه 15 درصدی تسهیلات بانک‌‌ها، بیمه اجباری کلیه دام‌ها، بخشودگی سود و کارمزد جریمه بانک‌های کشاورزی در این زمینه مصوبات خوبی را تصویب کرد.

وی در تشریح مصوبات مربوط به حوزه آب عنوان کرد: تغییر الگوی کشت، مرمت سالانه 5 درصد از قنوات، نصب کنتور هوشمند، اولویت بخشی به آب شیرین کن‌ها در مناطق جنوبی کشور، اصلاح سیستم شستشوی مواد خام و خنک کننده‌ها برای افزایش بهره‌وری و افزایش 25 درصدی مصرف پساب در صنایع به صورت سالانه از جمله اقدامات صورت گرفته در زمینه آبی بوده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تشکیل شورای معادن دراستان‌ها یکی از مصوبات کاربردی دوره اخیر بوده خاطرنشان کرد: با این کار بخشی از اختیارات شورای عالی معادن به استان‌ها تفویض خواهد شد.

وی افزود: در بخش انرژی سالیانه 5 درصد برای ظرفیت برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک افزایش پیدا می‌کند، در بخش حمل و نقل نیز با اختصاص یک درصد از منابع حاصل از فروش نفت و گاز به توسعه حمل و نقل ریلی اقدام خوبی صورت گرفته است.

افزایش پهنای باند 30 ترابیتی، تحولی عظیم

فولادگر با اشاره به دخیل کردن شرکت ارتباطات و زیرساخت در طرح‌های ارتباطاتی کشور اظهار کرد: در بخش ارتباطات افزایش پهنای باند به 30 ترابیت تحول عظیمی را درپی خواهد داشت که این اختیار را به دولت واگذار کرده‌ایم که با مشارکت با شرکت‌های خارجی و دخیل کردن بخش خصوصی در این امر بتوانیم از ظرفیت منطقه به نفع کشور استفاده کنیم.

وی افزود: این تحول به تبع نیاز به مراقبت بیشتری را هم طلب می‌کند چراکه این امر علاوه بر پیشرفت زیرساختی، آسیب‌پذیری آن را نیز افزایش خواهد داد و ممکن است تخریب‌های گوناگونی از این طریق انجام شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه ششم امور ایثارگران است افزود: قانون جامع ایثارگران، به انضمام مصوبات جدیدتر به طور کامل پوشش داده شد و در این زمینه همه حکم‌های حمایتی به کار گرفته شد.

افزایش وابستگی نفتی در بودجه سال جاری جای تاسف دارد

وی با اشاره به افزایش وابستگی بودجه سال جاری به نفت اظهار کرد: در سال جاری با توجه به افزایش صادرات و قیمت نفت و همچنین افزایش برداشت از صندوق توسعه، سهم نفت در بودجه سال جاری به بیش از 35 درصد افزایش یافت که این امر افزایش وابستگی بودجه به نفت را به همراه داشت که خود جای تاسف دارد.

فولادگر با بیان اینکه افزایش اوراق مشارکت توسط دولت در سال جاری به مبلغ 60 هزار میلیار تومان رسیده افزود: این به معنای افزایش بدهی دولت و انتقال آن به سال‌های آینده است درنتیجه دولت بعدی هرکس که باشد بدهکارتر از دولت فعلی خواهد بود و این امر خطرناکی خواهد بود.

وی با اشاره به عدم تغییر بنیادی در بخش یارانه‌ها توسط دولت اذعان کرد: در این زمینه فقط دو تغییر مثبت انجام شده، یکی اختصاص بخشی از بودجه هدفمندی به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و اختصاص قسمتی از این بودجه به بخش تولید.

عضو کمیسیون هیئت عالی نظارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بند 4 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اولویت استفاده از سود حاصل از هدفمندی یارانه ها را به ترتیب در بخش تولید، اشتغال، کاهش شدت انرژی و ارتقای شاخص عدالت اجتماعی تعرف کرده افزود: دولت در طول این سال‌ها فقط 3 میلیون نفر را از سبد یارانه بگیرها کاهش داده که با این تعداد هیچ تغییر چشم‌گیری ایجاد نشده است.

تونل سوم کوهرنگ، پروژه ای رو به پایان/ احداث سد مهم تر از تونل

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با برنامه‌های اجرایی مربوط به استان اصفهان نیز اظهار کرد: یکی از مباحث مهم در استان، احداث تونل سوم کوهرنگ است که با آزادسازی چند روستای کوچک و اعلام آمادگی مردم به زودی با احداث سد مربوط راه‌اندازی خواهد شد، همچنین سامانه دوم آب‌رسانی از محل اوراق بهادار و اسناد خزانه به این امر اختصاص یافته و تونل آن در حال تکمیل است و پس از راه‌اندازی 14 شهرستان از آن برخوردار می‌شود.

وی افزود: لازم به ذکر است این امر ارتباطی با منابع آبی بالا دست ندارد و جای نگرانی برای آن‌ها وجود ندارد اما در قضیه تونل بهشت آباد به دلیل عدم وجود اعتبار کافی تاکنون کار چندانی صورت نگرفته است.

فولادگر در تبیین دیگر فعالیت‌های صورت گرفته برای آبادانی استان اظهار کرد: احداث قطار سریع السیر با استفاده از فاینانس، توسعه مترو، تکمیل پروژه سالن اجلاس سران و انتقال بازیافت از دیگر فعالیت های صورت گرفته برای استان بوده است.

دولت‌ها هر طور بخواهند آمارسازی می کنند/ آمارسازی غیرواقعی مردم را بدبین می کند

وی در رابطه با صحت یا عدم صحت آمار رشد ارائه شده توسط دولت اذعان کرد: دولت در سال گذشته با رشد اقتصادی منفی روبرو بود لکن در سال جاری آماری که ارائه می‌کند نسبت به سال گذشته(که رشد منفی بوده) است و این امر باعث شده نرخ رشد دو رقمی ارائه شود.

فولادگر در پایان تاکید کرد: متاسفانه دولت‌ها در سال‌های پایانی به آمارسازی و ارائه آمارهایی با شاخص‌های خاص خود می‌کنند که با توجه به اینکه این رشد را مردم در زندگی خود احساس نمی‌کنند، این امر موجب ایجاد بدبینی به مسئولین و نظام خواهد شد.

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715