شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
زیر پوست شهر/
 تاتو؛ آژیر خطری که مدتی است در اصفهان روشن شده است +تصاویر   

می‌گویم این خالکوبی نیست، درست است؟ با افتخار خاصی می‌گوید نه این «تاتو» است. دلیل این کار را که می‌پرسم می‌گوید «دوست داشتم»، «دادم مثل رفقا تاتو کردم» و البته افتخار می کند که تاتوی او یک تاتو رنگی است

ندای اصفهان- جمال طاهری

درفصل اول سریال مشهور و جهانی فرار از زندان (Prison Break) مایکل اسکافیلد که شخصیت اصلی داستان و یک مهندس سازه است، برای کمک به برادرش نقشه فرار را با همه جزییات روی بدنش خالکوبی می‌کند. بعد از فرار الکساندر ماهون که کاراگاه زیرکی است با این سوال که چرا یک فرد تحصیل کرده و باسواد روی بدن خود خالکوبی کرده است پی به راز اسکالفید می‌برد و از روی همان خالکوبی‌ها رد او را می‌گیرد…

همانطور که دیدیم خالکوبی در غرب هم برای اقشار خاصی تعریف شده است؛ البته این فصل تقریبا برای یک دهه قبل است و در طول این یک دهه، رسانه‌ها تغییرات زیادی در نسل جدید غربی ایجاد کرده‌اند؛ حالا مدتهاست که خالکوبی در فوتبالیست ها، خواننده‌ها و بازیگران غربی یک پدیده مرسوم شده و به تبع آن افرادی که متاثر از این قشر اثرگذار هستند.

مهراب قاسمخانی عکس تاتو کردن نشان سوپرمن روی بازویش را منتشر کرده و زیر آن نوشته «حرکت منشوری»!

و اما اصفهان…

داخل اتوبوس ایستاده‌ام که پسری با ظاهری سوسول مآبانه وارد می‌شود؛ دستگیره اتوبوس را که می‌گیرد نقوش تاتو روی دستش نمایان می‌شود. با تعجب از او درباره این نقوش می‌پرسم و او با گارد خاصی پاسخم را می‌دهد. آرام تر که می‌شود می‌گوید مُد است و من هم طبق مد رفتار کرده‌ام.

می‌گویم این خالکوبی نیست، درست است؟ با افتخار خاصی می‌گوید نه این «تاتو» است دلیل این کار را که می‌پرسم می‌گوید «دوست داشتم»، «دادم مثل رفقا تاتو کردم» و البته افتخار می کند که تاتوی او یک تاتو رنگی است.

خالکوبی محسن بنگر بازیکن تیم پرسپولیس

داخل بانک منتظر نوبتم که یک جوان با ظاهر تقریبا مذهبی و ورزشکارانه کنارم می‌نشیند. توی انگشت هایش چند انگشتر درشت است که زیر یکی از آنها نقوشی به حالت آتش به رنگ آبی است. با کنجکاوی می‌پرسم: این خالکوبی است؟ می‌گوید: «نه تاتو است.» می‌پرسم چرا این کار را کردی؟ می‌گوید «توی باشگاه بدنسازی مد است و هر کسی یک تاتو حداقل دارد»!

به ظاهرش می‌خورد که متاهل باشد. می‌پرسم همسرداری؟ تایید می‌کند. ادامه می‌دهم: همسرت نسبت به این کار نظرش چیست؟ می‌گوید «اوایل گیر می‌داد که این چه کاریست انجام داده‌ای اما حالا برایش عادی شده است». در پاسخ به این سوال که آیا این کار متاثر از ماهواره است می‌گوید «عوامل زیادی هست، اینترنت، ماهواره اما بیشتر مد است که باعث شده مردم و از جمله خودم این کار را انجام دهند».

می پرسم پاک که نمی‌شود؟ پاسخ می‌دهد «روشهایی هست ولی آخرش جایش می‌ماند.» گفتم: حتما تاتو نسبت به خالکوبی درد ندارد؟ می‌گوید «چرا درد هم دارد و جالب تر اینکه خانمها هم بیشتر از آقایان تاتو می‌کنند؛ روی ساعد، پشت کمر، روی پاها، خانمها در این بحث از آقایان افراط بیشتری دارند؛ ظاهرا برای آنکه درد را نفهمند دارو می‌خورند و البته خانمها جاهای نامناسبی هم اکثرا تاتو می‌کنند…»!

آنا نعمتی بازیگر، روی پای سمت چپش خالکوبی کوچکی را انجام داده است. این تصویر از دید عکاسان پنهان نماند و برای وی حاشیه بسیاری را به همراه آورد

چند وقت قبل هم خبرگزاری مهر یک گزارش تکان دهنده از تاتو کردن در بین دختران نوجوان منتشر کرد تاتوهای رنگی با اشکال فانتزی… اما اینکه این موج در شهر مذهی و ستتی مثل اصفهان فراگیر شود جای تامل دارد. (+)

آنها چه کسانی هستند؟!

ساشا متولد سال ۶۸ است. روی گردنش تصویری از یک تاج را تاتو کرده و در قسمت‌های مختلف بدنش گوشه‌ای از تاتوهای دیگر بیرون زده، او می‌گوید ساکن فولاد شهر بوده و حالا به منطقه غربی اصفهان با خانواده‌اش نقل مکان کرده و خودش یک تاتو زن حرفه‌ای است.

ساشا اتفاقا برخلاف علی می‌گوید ورزشکارها و بدنسازهای حرفه‌ای کمتر مشتریش می‌شوند چون در مسابقات داشتن تاتو و خالکوبی باعث محرومیت می‌گردد و سختگیری مسئولان در این رابطه زیاد است. او می‌گوید نسبت دخترها و زنها به مردها و پسران در این بحث ۷۰ به ۳۰ است و بیشترین سنین را دختران و‌ زنان بیست تا بیست و چهار ساله تشکیل می‌دهند.

ظاهر ساشا درست شبیه به برخی شخصیت‌های ماهواره ای است اما می‌گوید از ماهواره الگوگیری نکرده و از نوجوانی متاثر از گروه هوی متال بوده و بخاطر همین در بیست و دو سالگی اولین تاتوی بدنش را روی دستش انجام داده است. او تاکید دارد که فرد بیسوادی نیست و فوق لیسانس IT دارد اما در میان مردهایی که برای تاتو پیشش می آیند خیلی هایشان خلاف های گوناگونی داشته اند و زندان رفته اند.

قمیت تاتو را هم بسته به رنگ و طرح متغییر می‌داند و طرحی را روی دستش نشان می‌دهد و می‌گوید هر سانت مربع این طرح ۵۰ هزار تومان است!! قیمتی که به گفته او در یک تاتو گاه حدود ۷ تا ۱۰ میلیون تومان برای مشتری تمام می‌شود. او اما هرکسی که نزدش می‌آید را از عواقب این کار مطلع می‌کند و به مشتریانش همان ابتدای کار متذکر می‌شود که بعدها نمی‌توانید از اینکه تاتو کردید منصرف بشوید چرا که این نقش و نگارها پاک نمی‌شوند.

از ساشا می‌پرسم کسی هم داشته‌ای که منصرف شده باشد؟ می‌گوید فقط یک دختر بود که بعدا آمد گفت همسرم از این طرح خوشش نیامده است…

درمورد درد ساشا نظر متفاوتی دارد و می گوید نه، دردی در تاتو در کار نیست؛ پمادی هست که می زنند و درد را حس نمی کنند اما درمورد اینکه خانمها بیشتر تاتو می‌کنند نظرش با علی یکسان است…

(تاتو بهاره رهنما، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون)

ساشا می‌گوید در دو نقطه کار می‌کند و بیشتر مشتری هایش از غرب اصفهان از زرین شهر و نجف آباد و غیره اند و در منطقه سعادت آباد از مرداویج و…

قبل از اینکه از دستگیر شدنش بپرسم، خودش می‌گوید من معتقدم یک فرد یا باید یک کاری را نکند و یا اگر انجام داد تا آخرش برود، می‌دانم که اگر بیاییند و مرا بگیرند ۱۵ میلیون جریمه می‌شوم و دستگاهم توقیف خواهد شد و این کار زندان هم دارد. او که دستگاهش را به گفته خودش از چین به قیمت ۴ میلیون تومان خریداری کرده در واقع یک نقاش است با این تفاوت که در تاتو دیگر نقاشی جایی برای اشتباه ندارد.

از او در مورد دلیل ترویج تاتو می‌پرسم، می‌گوید بیشتر برای پوشاندن زخمهای عمل می‌آیند؛ پوشاندن یک زخم توسط لیزر چند میلیون هزینه دارد ولی یک تاتو ساده ۴۰۰ هزارتومان است. البته این همه ماجرا نیست و همه برای این منظور وارد عمل نمی‌شوند.

(تصویر خالکوبی دست چپ ترانه علیدوستی هنرپیشه سینما که بازتاب گسترده پیدا کرد)

ساشا می‌گوید مدتی در بیمارستان بهمن تهران بستری بوده و آنجا برایش جالب بوده که دکتریی که او را معاینه کرده یک دستش را بطور کامل تاتو کرده بوده؛ این شاید خودش یک تاییدیه برای کار او محسوب می‌شود.

در رابطه با دستگیری باز هم خودش ادامه می‌دهد چندبار تاحالا مرا در خیابان گرفته‌اند؛ همین اخیرا در دروازه شیراز دستگیرم کردند و برای تاتوهایی که روی بدنم داشتم مؤاخذه شدم. گفتم می‌خواهید چکارم کنید پوستم را می‌خواهید بکنید؟! (چه آنکه راهی برای پاک کردن تاتو نیست) گفتند نه ولی لباس آستن بلند بپوش…

(تصویر تاتو اشکان دژاگه، لژیونر تیم ملی فوتبال ایران)

در دنیا چه خبر است؟

جالب است بدانید که این تب جهانی که در ایران در حال فراگیر شدن است در دنیا مخالفان سر سختی هم دارد. حتی در بین مشاهیر کریستیانو رونالدو، ستاره رئال ماردید، سالی ۲ بار خون اهدا می کند و برای همین عمل انسان دوستان هیچ تاتو یا خالکوبی روی بدن خود ندارد.

تاتو از نظر بهداشتی نیز مشکلاتی دارد که پزشکان پوست از انجام این عمل افراد را نهی می کنند و به راحتی می توانید دلایل آن (ازجمله بیماری ایدز) را در اینترنت مطالعه کنید.

(تابلوی ممنوعیت پذیرش تاتو کارها در استخری در ژاپن)

این یک حقیقت است که هنوز مسئولین امر در کشور ما اعتقادی به پیشگیری قبل از ابتلائات اجتماعی ندارند، در همین اصفهان مجموعه‌های فرهنگی بسیاری به صورت خودجوش ایجاد شدند که یا بخاطر عدم وابستگی سیاسی و حزبی به برخی شخصیتها و جناح‌ها عملا حمایت نشدند و یا در طلاطم بی‌مهری و نا ملایمات مسئولین (که متاسفانه خود را معتقد و ارزشی می‌دانند) از هم گسیختند.

امروز اگر آسیب های فرهنگی در جامعه بیشتر شده قبل از هرچیز انگشت اتهام به مسئولینی است که همیشه بعد از اتفاق بیدار می‌شوند و قبل از آن نیز اعتقادی به کارهای فرهنگی عملا ندارند. در کنار این بحران هویت و رفتار هنوز می‌بینیم که میلیاردها تومان در همین اصفهان از طرف برخی مسئولین هزینه فعالیت هایی می‌شود که دوره زمانی آن مدتهاست گذشته و بجز خود همان افراد خریداری ندارد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز