جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
ترجمه اختصاصی ندای اصفهان؛
 اطلاعات جنگی غرب علیه سوریه: پناهجویان، روسیه و بالکان   

از اقدامات امریکا در جنگ سرد جدید خود علیه روسیه، وارد کردن منطقه بالکان به ماجراست. آنها در اولین اقدام از دولت یونان خواستند تا پایگاه های هوایی خود را برای بمباران داعش در اختیار روسیه قرار ندهند. اما در اقدامی غیر منتظره دولت یونان درخواست امریکا را رد کرد. دلیل این امر را می توان در ۲ موضوع یافت...

ندای اصفهان- مترجم: محمدجواد قائدی/ موسسه گلوبال ریسرچ یکی از وبسایت هایی است که مقالات و تحلیل های آن حول موضوع جهانی شدن می باشد. افکار این موسسه ضد جنگ است بنابراین در این مقاله به نوعی به هردو سیاست های خارجی کشورهای آمریکا و روسیه خدشه وارد شده است. به نظر می رسد در این مقاله نویسنده سعی دارد با دید مقایسه به موضوعات جاری سوریه بپردازد.

مشاهده متن زبان اصلی این مقاله: اینجا

***

سیاسی کردن بحران انسانی در سوریه

بحران پناهجویان سوری از سال ۲۰۱۱ با اقدامات غرب در لیبی و سوریه آغاز شد اما تا همین روزهای پیش به هیچ عنوان مورد توجه گسترده رسانه های غربی قرار نگرفته بود. میلیون ها سوری در حال حاضر در میان جنگ زندگی می کنند و شاید تنها راه باقی مانده برای آنها ترک وطن است. بسیاری از آنها این ایده را در سر دارند که با سفر به اروپا بتوانند از امکانات پناهندگی استفاده کرده و همچنین در کشورهای اتحادیه اروپا به درآمدزایی و کار بپردازند.

نقشه جهان

محرک اولیه این اتفاقات کشور ترکیه بود که پس از سال ها بالاخره به پناهجویان سوری اجازه داد تا کمپ های خود در این کشور را به مقصد اروپا ترک کنند. این هجمه ورود سوری ها به اروپا باعث شده تا افراد دیگری نیز خود را با ملیت جعلی سوری به اروپا برسانند. همین موضوع با گسترده شدن بحران، تعداد دقیق پناهجویان را نامعلوم ساخته است. امریکا با تشویق این پروسه در اروپا اهداف استراتژیک خود را دنبال می کند هرچند به صورت صریح موضوع سیاسی کردن این بحران مطرح نبوده است.

تصاویر تکان دهنده جسد کودک ۳ ساله سوری در رسانه های غربی ابزار مناسبی را برای غرب علیه دولت اسد فراهم کرد و به نوعی بعنوان یک توجیه برای بمباران های فرانسه و انگلیس بر سر عراق و سوریه تبدیل شد. ایجاد تنفر نسبت به دولت سوریه در دل پناهجویان باعث شده تا بسیاری از سوری ها در اروپا بعد از اعلام امریکا برای تصمیم خود به منظور تغییر رژیم در سوریه به گروه های شورشی بپیوندند. همچنین دولت های اروپایی با نشان دادن شرایط مناسب برای پناهجویان در تلاشند تا بتوانند بیشتر بخش جوان و نیروی کار سوری را از این کشور خارج کنند.

ایجاد یک دخالت

یکی از عناصر اصلی اطلاعات جنگ علیه سوریه، اطلاعات اسراییلی ها درباره نفوذ زمینی روسیه به سوریه برای مقابله با داعش است. پست توییتری یک مقام ارتشی روسیه عنوان کرده که ۱- تروریست های حمایت شونده از سوی اسراییل هیچ گاه قابل اطمینان نبوده که اکنون اطلاعات آنها مورد اهمیت واقع شود ۲- روسیه سال هاست که با کشور سوریه ارتباط نظامی دارد و تاکنون هیچ مداخله نظامی در این کشور نداشته است و اگر روزی قصدی برای این کار داشته باشد از چیزی برای اعلام علنی آن واهمه ندارد. علی رغم نادرست بودن اطلاعات اسراییل و جبهه النصره در سوریه درباره این موضوع، دولت امریکا بلافاصله به این موضوع واکنش نشان داده و کری درباره این موضوع با همتای روس خودش لاوروف تماس تلفنی برقرار کرد.

ارائه موضوع دخالت نظامی روسیه در سوریه تنها موضوعی برای داغ شدن اخبار رسانه ها نیست بلکه ابعاد گسترده تری دارد. یکی از این ابعاد را می توان در تلاش امریکا برای متوقف کردن گسترش روابط میان عربستان و روسیه دانست. اعلام حضور نظامی مخفیانه روسیه در سوریه می تواند نشان از تلاش این کشور برای گرفتن قدرت کشوری مانند عربستان در دمشق و از سوی دیگر قدرت گرفتن ایران باشد. از سوی دیگر اعلام این موضوع می تواند به دنیا نشان دهد که اقدام روسیه در سوریه به هیچ عنوان برای مقابله با داعش نبوده و این کشور اهداف خود را در دمشق دنبال می کند.

در خود کشور روسیه نیز امریکا با ساختن این خبر جعلی تلاش دارد تا سیاست های کشور روسیه را اشتباه و موافق جهت گروهی مثل داعش عنوان کند. در حال حاضر عده ای در روسیه مخالف مداخله این کشور برای حل بحران سوریه هستند و این خبر می تواند کمی دولت روسیه را برای آرام کردن مخالفان در کشور مشغول سازد.

شاید هدف نهایی از ارایه این خبر مردم سوریه باشند. با اعلام این خبر تلاش بر این است که مردم سوریه نسبت به حمایت روسیه و نسبت به دولت خود دچار دلسردی شوند. بسیاری از کشورهای عربی با شنیدن این خبر ممکن است تصمیم بگیرند با جدا شدن از روسیه بصورت مستقیم خود را وارد دمشق کنند. به هر حال می توان دریافت که این شایعه چگونه با یک مهندسی دقیق از سوی امریکا و غرب برای هدف قرار دادن روسیه در دمشق بکار گرفته شده است.

 وارد کردن بالکان

در ادامه به موضع گیری دو کشور حوزه بالکان یعنی یونان و بلغارستان می پردازیم.

یونان:

از اقدامات امریکا در جنگ سرد جدید خود علیه روسیه، وارد کردن منطقه بالکان به ماجراست. آنها در اولین اقدام از دولت یونان خواستند تا پایگاه های هوایی خود را برای بمباران داعش در اختیار روسیه قرار ندهند. اما در اقدامی غیر منتظره دولت یونان درخواست امریکا را رد کرد. دلیل این امر را می توان در ۲ موضوع یافت: ۱- دولت امریکا تصور می کرد می تواند بدلیل توانایی خود در حمایت از یونان در وضعیت بد اقتصادی این کشور را در جهت مخالف با روسیه قرار دهد ۲- دولتمردان یونان با توجه به وضعیت بد فعلی معتقدند در آینده تمایل بیشتری دارند در کنار روسیه باشند تا در مقابل آن، و قصد ندارند بالکان را به شاهراه امریکا برای مقابله روسیه تبدیل کنند.

 بلغارستان:

بلغارستان رویه ای برخلاف یونان را پیش گرفت و پایگاه های هوایی خود را بر روی نیروی هوایی روسیه بست. بلغارستان با توجه به آنچه امریکا خواسته بود از روسیه برای باز کردن پایگاه های هوایی درخواست های مالی و اقتصادی داشت، که البته با مخالفت روسیه روبه رو شد و این کشور ترجیح داد ایران را برای استقرار هواپیماهای خود انتخاب کند. امریکا برای مقابله با روسیه همواره تلاش کرد تا امتیارات و روابط خوبی را با کشورهای بالکان و دریای سیاه برقرار سازد. از سوی دیگر پس از مخالفت یونان، دولت بلغارستان از فرصت استفاده کرد تا بتواند امتیازات چندبرابری را برای اجرای دستورات امریکا بدست بیاورد. امریکا ناوهای جنگی و نیروهای دریایی خود را برای مقابله با حمله احتمالی روسیه به بلغارستان فرستاد، اما هدف اصلی مقاوم سازی بلغارستان در برابر همسایه خود مقدونیه بوده است.

از سوی دیگر منطقه بالکان برای نیروی هوایی روسیه چند مزیت اصلی دارد. یکی از آنها فاصله نردیک آن نسبت به پایگاه های ایران و عراق است. اما مهمترین دلیل استفاده از منطقه بالکان از سوی نیروی هوایی روسیه را می توان مسیر پروازی آن دانست که به هیچ عنوان در مسیر نیروهای داعش که از سوی امریکا حمایت می شود قرار ندارد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. افرین گفت:

    باورم نمیشد که روسیه به صورت جانانه در مقابل امریکا بایستد
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز