پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۹

معاون اول رئیس‌جمهور در کاشان:

میزان برداشت در میادین نفتی غرب کارون به روزانه 280 هزار بشکه رسید

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بسیاری از کشورهای عضو اوپک تلاش کردند مانع افزایش تولید ایران در حوزه نفت و گاز شوند اما با تدابیر دیپلماسی توانستیم به حق خودمان در تولید نفت برسیم.

به گزارش ندای اصفهان، اسحاق جهانگیری ظهر امروز در مراسم افتتاح ایستگاه تقویت فشار گاز کاشان اظهار داشت: دولت در سال 95 بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و شعار سال که اقدام و عمل بود، به صورت ویژه‌ای بر حوزه‌های مختلف اقتصاد کشور تمرکز کرد تا زمینه پیشرفت و توسعه کشور را فراهم کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های دولت طی این سه سال افزود: در این روزهای پایانی سال 95، عملکرد اقتصادی دولت را باید بر اساس شاخص‌ها و آمارهایی که موجود است بررسی کرد؛ رشد مثبت اقتصادی، تورم تک‌رقمی و افزایش سرمایه‌گذاری، نشان‌دهنده عملکرد قابل‌قبول دولت در حوزه اقتصاد است؛ البته این بدین معنا نیست که هیچ نقطه‌ضعفی وجود نداشته است.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: بر اساس آمارهای مراکز جهانی، اقتصاد ایران، در رتبه هجدهم جهان قرار داشته و رشد اقتصاد کشور در 9 ماهه سال جاری، 7.2 درصد بوده است.

وی با اشاره به تورم تک‌رقمی در کشور تصریح کرد: تورم کشور همچنان تک‌رقمی است، تورم یک‌ساله منتهی به بهمن‌ماه امسال حدود 6.8 درصد است؛ همچنین تابستان و بهار امسال 700 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد، با توجه به اتفاقات مثبتی که در حوزه اقتصاد افتاده است، نمی‌توان فراموش کرد در سال‌های گذشته چه اتفاقاتی در این حوزه رخ‌داده است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: عده‌ای سعی دارند اقتصاد کشور را کوچک نشان دهند، آن‌ها می‌گویند اقتصاد کشور به چند واحد صنعتی محدود می‌شود که هرگاه یکی از آن‌ها دچار مشکل شود، می‌گویند اقتصاد کشور مختل شده است؛ امروز بیش از 100 هزار واحد کوچک و متوسط صنعتی در کشور وجود دارد، باید به خاطر داشته باشیم که قضاوت‌ها بر اساس واقعیت‌ها و شاخص‌های آماری باشد.

وی اضافه کرد: هر کس در مسیر دولت سنگ‌اندازی می‌کند، به خودش بستگی دارد که انتخاب کرده است صادق نباشد؛ ما به عنوان خادمان ملت، آن‌ها را جدی نمی‌گیریم و به این حرف‌ها توجه نمی‌کنیم، استفاده از فرصت‌ها برای خدمت به مردم برای ما اهمیت بیشتری دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه صنعت نفت و گاز اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید، در حوزه صنعت نفت و گاز فعالیت‌های مهمی انجام‌شده است، مردم ما حتماً قدردان زحمات خدمت‌گزاران خود خواهند بود.

وی تأکید کرد: صنعت نفت ما حدود دو سال در تحریم‌ها به سر می‌برد، اکنون یک سال است که از تحریم خارج‌شده‌ایم؛ با وجود تمام این محدودیت‌ها در این زمان کم، در حوزه صنعت نفت به دستاوردهای خوبی دست پیداکرده‌ایم.

جهانگیری ادامه داد: اینکه عده‌ای در جمهوری اسلامی مسؤولیت داشته باشند و در مورد صنعت نفت بگویند کاری در این حوزه انجام‌نشده است، انصاف نیست؛ وزارت نفت یکی از وزارتخانه‌هایی است که بیشترین توجه در اقتصاد مقاومتی بر آن شده است.

وی با اشاره به افزایش برداشت نفت از میادین مشترک غرب کارون در این دولت عنوان داشت: در ابتدای این دولت، برداشت از این میادین روزانه 60 هزار بشکه بود، اما امروز میزان برداشت روزانه ما به 280 هزار بشکه رسیده است؛ همچنین در پایان دولت اصلاحات میزان برداشت ما از میدان مشترک پارس جنوبی که با قطر برابر بود، در سال‌های گذشته قطر از ما پیشی گرفت، در پایان دولت تدبیر و امید میزان برداشت ما به قطر خواهد رسید.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بسیاری از کشورهای عضو اوپک تلاش کردند مانع افزایش تولید ایران در حوزه نفت و گاز شوند اما با تدابیر دیپلماسی توانستیم به حق خودمان در تولید نفت برسیم.

وی افزایش تولید و صادرات، استفاده از فناوری‌های جدید و ظرفیت دانشگاه‌های کشور را از جمله اقدامات انجام‌شده در حوزه نفت و گاز برشمرد و افزود: در سال 95 فقط 12 واحد پتروشیمی با ظرفیت حدود 9 میلیون تن راه‌اندازی شد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته استان مهم سیستان و بلوچستان در گاز رسانی نادیده گرفته‌شده بود، دولت تدبیر و امید با جدیت این موضوع را پیگیری کرد و توانست بدون استفاده از حتی یک ریال از بودجه دولتی و تنها با استفاده از صرفه‌جویی‌ها در قانون بودجه، این پروژه مهم را به انجام برساند.

وی در پایان کاشان را یکی از شهرهای مهم و استراتژیک کشور دانست و گفت: مردم ایران به کاشان افتخار می‌کنند؛ تلاش می‌کنم در سفری دیگر به کاشان، موانع و مشکلات این شهر تاریخی و صنعتی کشور را بررسی کنم.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715