سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۸

کنگره بین‌المللی بزرگداشت شهید در مشهد

اگر طرف‌ مقابل منصف باشد بخشی از تحریم‌ها‌ برداشته می‌شود/ تنها در جاده هسته‌ای تحریم‌ها برداشته شد

روحانی با اشاره به اینکه اگر طرف‌های مقابل منصف و صادق باشند و به عهد خود عمل کنند، بخشی از تحریم‌ها برداشته می‌شود، گفت: ما تنها در جاده هسته‌ای، موانع و تحریم‌ها را برداشتیم، اما در جاده‌های دیگر هنوز مشکل وجود دارد.

به گزارش ندای اصفهان، حجت‌الاسلام حسن روحانی دقایقی پیش در کنگره بین‌المللی بزرگداشت شهید در مشهد، اظهار داشت: شهید از واژه شهادت است ما از این واژه در مبانی مختلف استفاده می‌کنیم در اسلام نیز واژه «اشهده» از ماده شهادت است که به این معنی است که شهادت می‌دهم معبودی جز خداوند و الله وجود ندارد.

وی افزود: شهادت علم و آگاهی و اعلام آن آگاهی است و پرچم آگاهی هرجا به اهتزاز در می‌آید، آنجا شهادت است.

رئیس جمهور با بیان اینکه شهدا راهی را آگاهانه برای دست یافتن به حق انتخاب کردند و با خون خود آن را اعلام کردند، گفت: شهید نمرده و نمی‌میرد، آنها زنده هستند و همواره صدای رسای آنها در زیر گنبد تاریخ به خوبی شنیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شهادت و جانبازی و فداکاری، رویارویی سلاح نیست، جنگ به معنای موشک‌ها و سلاح‌ها و ناوچه‌ها و هلی‌کوپترها نیست . واقعیت جنگ، جنگ اراده‌هاست.

روحانی با بیان اینکه راه خدا همیشه هست و متأسفانه راه ظلمت هم در تاریخ همیشه بوده، گفت: این برخوردها همیشه بوده و گاهی میدان کارزار، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است؛ جنگ پایان ندارد و اینکه ما از صلح سخن می‌گوییم این به معنی پایان موقت کارزار سیاسی است، آیا شما فکر می‌کنید جنگ اقتصادی در میدان جهانی پایان می‌یابد؟

وی افزود: آیا این رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد مبارزه را تمام کند؟ خیر او می‌خواهد جنگ اقتصادی را ادامه دهد.

رئیس جمهور تصریح کرد: طاغوت به معنای طغیان است و ممکن است داخل کشور با چهره‌های مختلف باشد. جنگ فرهنگی ادامه دارد و پایانی برایش نیست، هر جا که اراده قوی و اعتقاد به پیروزی در دل ما وجود داشته باشد ما پیروز میدان هستیم.

روحانی ادامه داد: راه انبیا، راه ایستادگی و مقاومت است، هرجا در اراده شکست خوردیم در میدان هم شکست می‌خوریم، اما وقتی سؤالی مبنی‌بر اینکه « آیا ما در اقتصاد مقاومتی پیروز بودیم یا نه»، مطرح کنیم،  پرسش اشتباهی است چراکه حتماً پیروز اقتصاد مقاومتی ما هستیم و این امر با وجود ملتی بزرگ، دولتی قدرتمند و کارآمد همراه با رهبری فرهیخته و آگاه که مردم در صحنه را هدایت می‌کند و دولتی که به وظیفه خود عمل می‌کند، ایجاد می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: مگر آن سال‌ها فشار و تحریم نبود؟ مگر امروز تحریم نیست؟ مگر همه چیز پایان یافته؟  در شرایط سخت دنیای امروز که همه کشورهای تولیدکننده نفت تقریباً بدون استثنا یا به ذخیره گذاشته خود روی آورده‌اند و یا ذخیره نفتی خود را به بازار آوردند ، یا تورم آنها افزایش یافت و سه رقمی شد، یا ارزش پولی  آنها کاهش یافت، این جمهوری اسلامی ایران است که در سخت‌ترین شرایط رشد اقتصادی را بالابرده و تورم را پایین آورده و ارزش پول ملی را حفظ کرده است.

وی با اشاره به اینکه اگر طرف‌های مقابل منصف و صادق باشند و به عهد خود عمل کنند، بخشی از تحریم‌ها برداشته می‌شود، تصریح کرد: ما تنها در یک جاده که اسمش هسته‌ای است، موانع و تحریم‌ها را برداشته‌ایم، اما جاده‌های دیگر ما هنوز مشکل دارد و هنوز راه طولانی پیش‌رو داریم.

رئیس جمهور با ابراز تأسف نسبت به عدم اعلام واقعیت‌ها به خوبی و روشنی برای مردم اضافه کرد: ما در صحنه فرهنگی در حال مبارزه‌ایم اما بی‌تردید، پیروز این صحنه می‌شویم.

روحانی با اشاره به اینکه البته دشمنان قصد دارند، جوانان ما را از مسجد، نماز، عبادت، اخلاص، ایثار، مسیر شهادت و راه شهیدان و خانواده‌ها شهدا جدا کنند و فاصله ایجاد کنند و هر چه به تلاش خود ادامه دهد موفق نمی‌شود، افزود: به اعتقاد من اگر امروز خدایی نکرده دشمن نادانی کند و جنگی را بر ما تحمیل کند همان‌گونه که در 31 شهریور 59، صدام جنگ را بر ما تحمیل کرد، باز هم شکست می‌خورد چراکه هم قدرت ما بیشتر شده و هم جوانان ما آماده‌تر هستند.

وی ادامه داد: اگر کسی فکر می‌کند ما از مسیری که از سال 41 برای نهضت و مبارزه و از راه 22 بهمن 57  بازمی‌گردیم و عقب نشینی می‌کنیم اشتباه می‌کند، ما این راه را تا پایان ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهور  بیان کرد: چرا ما در هشت سال دفاع مقدس توانستیم بایستیم؟ سلاح ما بیشتر بود؟ هواپیماهای ما بیشتر بود؟ تانک‌های ما بیشتر بود؟ توپ خانه‌ها زیاد بود؟ دشمن که لحاظ ابزار نظامی از نظر عِده و عُده بیشتر بود  و بر اساس همین محاسبه غلط به ما حمله کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دوران جنگ تحمیلی هیچ کشوری امکانات لازم برای جنگ را در اختیار ما نگذاشت، افزود: همه قطعات و ابزار جنگی لازم در داخل کشور ساخته شد و ما روی پای خود ایستادیم.

روحانی جنگ فعلی را جنگ اراده‌ها برشمرد و یادآور شد: خوشبختانه روشن کردن همه موشک‌ها و امکانات جنگی همزمان با عملیات والفجر سبب شد تا هیچ کدام از موشک‌های دشمن حریف ما نشود و علاوه‌بر این، 73 هواپیمای عراقی نیز به این ترتیب سرنگون شد.

وی بیان کرد: گروهی انقلابی بدون داشتن امکانات لازم برای جنگ موفق شدند اسرائیل که هزاران ارتش داشت را از نظر نظامی شکست دهند و اینگونه بود که شکل ظاهری اسرائیل که از طریق دستگاه‌‌های تبلیغاتی غرب ایجاد شده بود، نابود شده و همه کشورهای غربی و آمریکایی نیز که پشتیبان اسرائیل بودند، در جنگ 33 روزه شکست خوردند.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی نسبت به پیروزی حزب ‌الله در مقابل ارتش نظامی دشمن در جنگ 33 روزه اضافه کرد: در جنگ اراده‌ها ملت عراق موفق شد مقابل دشمن پیروز شود گرچه هنوز هم داعش انبارهای خود را از سلاح پر می‌کند و مردم عراق را نیز به این واسطه ترسانده بود.

روحانی با تأکید بر اینکه اگر کشوری سلاح‌های بسیاری داشته باشد دلیل بر پیروزی آن نیست متذکر شد: ملت یمن که اراده بسیار قوی دارد بی‌تردید، پیروز میدان است چراکه همه کشورهای اسلامی قدرت بزرگی همچون خداوند را دارند پس چرا بترسند؟

وی شهیدان را همراهان تاریخ برشمرد و ادامه داد: همه آنهایی که در مقابل دشمن ایستاده‌اند، مسیر شهادت را انتخاب کرده‌اند و این مسیر همیشه جاودانه است، علاوه بر این، هیچ سلاحی بالاتر از ایمان، انگیزه، اتحاد و یکپارچگی مردم نیست.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ما باید موشک و هواپیما بسازیم که البته در این مسیر نیز پیش می‌رویم، یادآور شد: بی‌تردید اتحاد و صبر و مقاومت مردم بیش از سلاح، ما را پیروز میدان می‌کند.

روحانی با اشاره به اینکه دشمن اگر بداند که مردم ایران هیچ‌گاه از شهادت نمی‌ترسند و آن را مایه افتخار می‌دانند قدم از قدم برنمی‌دارد بیان کرد: شهادت ما را جاودانه می‌کند و زندگی ابدی با شهادت تأمین می‌شود.

وی با اشاره به 22 اسفند سالروز بزرگداشت مقام شهدا گفت: بی‌تردید، هر روز، روز شهید و تکریم به مقام وی است، در این دولت رفع مشکلات خانواده‌های شهدا و ایثارگران به عنوان افتخاری مهم انجام می‌شود اما بی‌تردید، در هیچ دولتی نمی‌توان این جان‌فشانی را جبران کرد چراکه این امر از آن پروردگار است.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715