شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷

به مناسبت ۱۶ اسفند ماه روز قشر بسیج جامعه زنان؛

رئیس مجمع بسیج استان اصفهان: جامعه باید بداند سعادت بیشتر در قبال مسئولیت پذیری است

حجت الاسلام کوچک زاده از قول امام خامنه ای (مدظله العالی) گفت: در جامعه‌ی اسلامی همه‌ی آحاد وظیفه دارند، مسئولیّت دارند، باید کار انجام بدهند؛ کار برای پیشرفت جامعه، کار برای امّت.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام کوچک زاده رئیس مجمع بسیج استان اصفهان در همایشی که به مناسبت گرامی داشت روز بسیج جامعه زنان در 16 اسفند ماه مصادف با سالروز ابلاغ پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به کنگره 7000 زن شهیده کشور در موزه شهدا اصفهان برگزار شد در خصوص مسئولیت پذیری گفت: خداوند در قرآن در سوره صافات آیه 24 می فرماید: روز قیامت ندا می رسد ای ملائکه اینها را نگه دارید که اینها باید جواب بدهند؛ این یعنی همه ما مسئولیت سنگینی داریم، به خصوص در این شرایط خاص انقلاب و به تعبیر رهبری در پیچ تاریخی خاصی که هستیم.

وی در ادامه افزود: در ذیل آیه فوق در کتاب ارشاد القلوب دیلمی این حدیث از پیامیر (ص) نقل شده است: “همه شما راهی هستید”، یعنی مسئول هستید نسبت به زیر دستان خودتان، باید اول مسئولیت های خود را بشناسید و به نحو احسن ایفا کنید.

حجت الاسلام کوچک زاده با اشاره به ضرورت های ابعاد مسئولیت تصریح کرد: مسئولیت شاخه های متعددی دارد که شامل:

1- مسئولیت در برابر اعضا و جوارح بدن، به طوری که خدا در قرآن سوره اسرا آیه 36 می فرماید: “به درستی که گوش و چشم و دل و… اینها همه مسئولند و خداوند از این نعمت ها سوال می کند؛ در قیامت سوال می شود که از این نعمت ها استفاده کردی یا آنها را تلف کردی؟

2- مسئولیت در برابر عمر؛ رسول خدا(ص) می فرمایند وقتی قیامت فرا می رسد انسان قدم از قدم نمی تواند بردارد تا به 4 سوال پاسخ دهد: 1. از عمرش که در کجا تباه کرد؟ 2. از جوانی اش؟ 3. مال: که چگونه بدست آوردی و چگونه هزینه کردی؟ 4. دوستی با اهل بیت.

رئیس مجمع بسیج استان اصفهان با اشاره به دیگر ابعاد اذعان کرد:

3- مسئولیت رفتار و کردار که خداوند در قرآن در سوره نحل آیه 93 می فرماید: “یقینا و البته شما از آنچه انجام می دادید مورد سوال قرار خواهید گرفت.”

امام علی (ع) در خطبه 257 نهج البلاغه می فرماید: ای کمیل! خانواده ات را فرمان ده که روزها در بدست آوردن ارزش ها بکوشند. هرچه ارزش ها در وجود ما بیشتر شود ارزش ما هم در اجتماع بیشتر می شود.

وی افزود:

4- مسئولیت در برابر خانواده که خداوند در سوره تحریم آیه 6 می فرماید: نگه دارید خودتان و خانواده یتان را از آتش. مثال بارزی که متاسفانه بین مردم رایج شده است: “او را در یک قبر می گذارند و من را در یک قبر دیگر” یا “عیسی به دین خود و موسی به دین خود” ولی با تدبیر در این آیه می فهمیم که همه ما مسئول هستیم.

5- مسئولیت در برابر مسلمین: زیرا در جامعه اسلامی زندگی می کنیم و نسبت به همه مسئولیم حتی نسبت به مسلمینی که خارج از کشور ما زندگی می کنند. واجب است مومن نسبت به مومن دلسوز و خیرخواه باشد مثال بارز در این خصوص: گروهی سوار قایقی شدند و رفتند وسط دریا یکی از آنها با میخی شروع به سوراخ کردن قایق کرد، بقیه به او تذکر دادند و توجه نکرد… ولی وقتی آب به داخل قایق نفوذ کرد همه با هم غرق شدند نه یک نفر.

گناه، بی بندوباری و سکوت و عدم امر به معروف یعنی سوراخ کردن کشتی جامعه مان و اگر آب آمد کشتی انقلاب و کشور را با هم غرق می کند.

حجت الاسلام کوچک زاده خاطر نشان کرد:

6- مسئولیت در برابر کشور و میهن اسلامی: ما در مقابل کشورمان مسئولیم؛ در خطبه 167 نهج البلاغه امام علی (ع) می فرمایند: همه شما مسئولید حتی نسبت به مکان های مقدس حتی نسبت به حیوانات و در عهدنامه مالک اشتر نامه 53 نهج البلاغه که به منشور کارگزاران معروف است کاملا این مسئولیت توضیح داده شده است.

وی همچنین گفت:

7- مسئولیت در برابر نعمت ها که خداوند در سوره تکاثر آیه 8 به تفصیل بیان کرده است.

8- مسئولیت در برابر عهد و پیمان که در قرآن سوره اسرا آیه 34 به طور کامل بدان اشاره شده است. جامعه باید بداند که لیاقت و سعادت بیشتر در قبال مسئولیت پذیری و عمل صالح و کردار و رفتار است نه در برابر کلام و شعار.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715