جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان خبرداد

عرضه کالای ایرانی در میدان امام/ ثبت ملی 33 رشته صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: سازمان میراث فرهنگی با نزدیک شدن به ایام عید دفتری را به بازرسی اتاق اصناف در کاخ عالی‌قاپو اختصاص می‌دهد تا بازار را بدون واسطه رصد کنند.

به گزارش ندای اصفهان،جعفر جعفرصالحی پیرامون ساماندهی صنایع‌دستی در ایام نوروز اظهار کرد: شعار امسال میراث فرهنگی « نوروز متفاوت» است که در بحث صنایع‌دستی سه دستگاه معاونت صنایع‌دستی میراث فرهنگی، اتحادیه صنایع‌دستی و بازرسی اتاق اصناف جهت نظارت در این حوزه فعال هستند.

وی با اشاره به صدور اطلاعیه‌ای برای تمامی کسبه میدان امام و فروشگاه‌هایی که در ابنیه تاریخی فعالیت دارند، افزود: با توجه به حساسیت بالای این اماکن و جهت حفظ شأن آن، فروشندگان باید کالای ایرانی باکیفیت عرضه کنند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان، تصریح کرد: جلسات متعددی برای جلوگیری از عرضه محصولات بی‌کیفیت و غیرایرانی با سازمان‌های ذی‌ربط داشته‌ایم و نمایشگاهی را هم در نقش خانه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی جنب شیخ لطف‌الله با هدف ارتقا آگاهی مردم نسبت به اجناس قاچاق و خارجی برگزار کردیم که مورد استقبال فروشندگان حاضر در میدان امام هم واقع شد.

* نشان اعتماد 40 فروشگاه صنایع دستی در میدان امام

جعفرصالحی سازندگی و ایجاد علاقه به صنایع‌دستی داخلی را نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و گفت: سازمان میراث فرهنگی با نزدیک شدن به ایام عید دفتری را به بازرسی اتاق اصناف در کاخ عالی‌قاپو اختصاص می‌دهد تا بازار را بدون واسطه رصد کنند.

وی با اشاره به اینکه 40 فروشگاه در میدان امام نشان اعتماد دریافت کرده‌اند و اکثر کسبه به فروش جنس ایرانی تعصب دارند، خاطر نشان کرد: درصدد هستیم به سمتی حرکت کنیم که امسال شفاف‌سازی به لحاظ قیمت‌گذاری، درجه‌بندی و عرضه محصولات را شاهد باشیم تا در ایام نوروز میدان امامی عاری از هرگونه کالای بی‌کیفیت و غیرایرانی داشته باشیم.

* برپایی بازارچه‌های صنایع‌دستی در ابنیه تاریخی

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه در 15 شهرستان استان و بناهای شاخص اصفهان برپایی نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های عرضه محصولات را خواهیم داشت، اضافه کرد: این طرح همواره با نوروز همزاد بوده و نیاز است تا به صورت میراثی ناملموس به ثبت برسد.

جعفرصالحی با اشاره به اینکه عزمی جدی در حوزه بازرگانی صنایع‌دستی وجود دارد، اذعان کرد: عوامل نظارتی ما در حدی نیستند که تمام بازارچه‌ها را به صورت روزانه و لحظه به لحظه رصد کنند، بلکه با فرهنگ‌سازی می‌توان هر مشتری را ناظری برای عرضه مصنوعات قلمداد کرد.

وی با تأکید بر اینکه امسال برخوردها برای مبارزه با عرضه کالای بی‌کیفیت و خارجی شدید خواهد بود، یادآور شد: ما نمی‌توانیم مسافران را نگران کنیم بلکه باید عوامل عرضه و فروش را توجیه کنیم تا مردم با خیال راحت به خرید در میدان امام بپردازند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در خصوص افتتاح کافه گالری صنایع‌دستی اظهار کرد: یکی از برنامه‌های میراث فرهنگی استفاده بهینه از مجموعه‌هایی است که بدون کاربری باقی مانده است، این مکان هم یک مجموعه فرهنگی هنری جنب مسجد شیخ لطف‌الله بوده که محصولات مختلفی در آن عرضه می‌شود و توسط بخش خصوصی تحت نظارت مستقیم میراث فرهنگی اداره خواهد شد.

* ثبت ملی و استانی صنایع دستی اصفهان

جعفرصالحی پیرامون ثبت ملی صنایع‌دستی در اصفهان تصریح کرد: تاکنون 33 رشته را در اصفهان به ثبت ملی رسانده‌ایم، سال گذشته 10 پرونده را بعد از ثبت استانی برای ثبت ملی ارسال کردیم و 10 پرونده دیگر را هم برای ثبت استانی در دست اقدام داریم.

وی خلاقیت در حوزه صنایع‌دستی را به شرط حفظ اصالت بدون اشکال دانست و گفت: بعضی خلاقیت‌ها صنایع‌دستی را از پیشینه و اصالت خود دور می‌کنند و محصول جدیدی تولید می‌کنند؛ در حالی که از ویژگی‌های صنایع‌دستی این است که اصالت فرهنگی در آن رعایت شده باشد و وقتی به گذشته بازمی‌گردیم ردپایی از آن هنر دستی در کشور موجود باشد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در پایان تأکید کرد: صنایع‌دستی متفاوت از هر اثری است که با دست ساخته می‌شود؛ در صنایع‌دستی اصالت و قدمت حرف اول را می‌زند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715