پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲

در دانشگاه صنعتی اصفهان؛

حاشیه‌های حضور شهیندخت مولاوردی از خبرگزاری ایسنا حذف شد +تصاویر

سؤالات بی جواب دانشجویان معترض حتی از قلم خبرنگاران رسانه‌ای هم جا ماند و سایت خبری ایسنا که به انتشار حاشیه‌های این جلسه و اعتراضات دانشجویان پرداخته بود بعد از گذشت یک روز از انتشار آن، از صفحه خبری‌ حذف کرده است!

ندای اصفهان- (قائم مقام بخش خواهران جامعه اسلامی دانشجویان)

حاشیه‌های حضور شهیندخت مولاوردی در دانشگاه صنعتی اصفهان و سؤالات اعتراض آمیز دانشجویان، بعد از گذشت یک روز، از خبرگزاری ایسنا حذف شد (عکسهای مرتضی زنگنه).

نوشته بودند: «دوشنبه ۹ اسفند، به بهانه ۸ مارس روز جهانی زن برگزار می‌شود!» شعارشان هم این بود: «با چشمانم فریاد خواهم زد!» یک برنامه تالاری با حضور معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور، شهیندخت مولاوردی. اولین بار بود که دانشگاه صنعتی اصفهان خود را برای میزبانی از معاون رییس جمهور آماده می‌کرد. میزبانی که تشکل انجمن اسلامی دانشجویان از برگزار کنندگان آن بود.

بعد از شنیدن این خبر خود را با سؤالات‌مان آماده کردیم تا جوابیه‌هایش را هم از نماینده رییس جمهور بگیریم. جوابیه‌هایی که در همان ابتدای کار با پاسخ خانم نماینده، رنگ و بوی سؤالاتمان را کم رنگ‌تر از قبل کرد. پاسخی که مانند همیشه باید آن را در دولت قبلی جستجو و دلیلش را هم در همان زمان پیدا می‌کردیم. دلیلی که بعد از گذشت تقریبا چهار سال از کارنامه کاری، نداشتن فرصت کافی برای دست یابی به اهداف مورد نظر در حوزه زنان و اصرار بر تحویل گرفتن این مسئولیت در شرایط بسیار نامناسب را بار دیگر پاسخ تمام سؤالات می‌دانست.

کم کم اعتراض دانشجویان با شنیدن این پاسخ‌ها بالا ‌گرفت و خانم نماینده هم آن‌ها را دعوت به آرامش ‌کرد: «لطفا پلاکاردهایتان را پایین بیاورید، این‌جا دوربین نیست!»

پلاکاردهای اعتراضی، همه جوابیه‌های بود از طرف دانشگاهیان بر سؤالات بی پاسخ خانم نماینده به آن‌ها. پلاکاردهایی با این جملات: «مرخصی زایمان قانونا: ۹ ماه اجبارا: ۳ هفته!»، «زن ایرانی سبک زندگی فنلاندی نمی خواهد»، «فریب انتخاباتی رییس جمهور: بیمه زنان سرپرست خانواده»، «معاون امور زنان و فروپاشی خانواده».

تمام اعتراضات یک کاسه شد تا وقتی نماینده دانشجویان به پشت تریبون رفت و نطقش را از پشت میکروفون علنی کرد: «بیش از سه سال از آغاز به کار دولت یازدهم گذشته و تنها چند ماه تا پایان عمر این دولت باقی مانده است. خانم مولاوردی با نگاه به  فعالیت های شما سوالات زیادی برای ما مطرح شد که امیدواریم بتوانید پاسخ دهید:

۱- چرا بیمه زنان خانه دار و سرپرست خانواده که رییس جمهور در وعده های پیش از انتخابات روی آن تاکید کرده بودند به دلیل عدم اختصاص بودجه و حتی حذف بودجه مصوب دولت قبل اجرایی نشد؟ چرا برای افزایش بودجه اقدامی نکردید؟

۲- با اینکه نداشتن حق اولاد در فیش حقوقی زنان سرپرست خانواده یک تبعیض است، شما برای رفع این تبعیض چه اقدامی کرده اید؟

۳- مرخصی زایمان که قرار بود نه ماهه باشد فقط در مورد زنان کارمند تصویب شد و اگر زنان کارگر مرخصی بخواهند تنها در صورت موافقت کارفرما به آنها مرخصی داده می شود و اما بدتر از آن نه تنها در شرکت های خصوصی بلکه در بعضی از ادارات دولتی هم این قانون اجرا نمی شود؛ شما چه اقدامی برای این کار انجام دادید؟ چرا با گفتن جملاتی از قبیل اینکه مرخصی زایمان موقعیت شغلی زن را به خطر می اندازد به انجام نشدن آن دامن زدید؟ چرا قانونی که قرار بود ساعت کاری زنانی که مشکل خاص دارند را کم کند پیگیری نکردید و در نهایت قضیه این شد که موضوع منوط به نظر کارفرما اجرا شود؟ یعنی شما از پس این کار هم برنمی آیید؟

۴- شما در سخنرانیتان در دانشگاه آزاد فرمودید که افزایش تحصیلات زنان باعث کاهش میل به باروری شده است و به آن افتخار کردید در حالی که می دانیم اگر رشد جمعیت کشور با همین روند ادامه یابد ما در سال ۱۴۲۵ کشوری سالخورده خواهیم داشت؛ راه حل این مشکل چیست؟ فرزندآوری را چگونه می خواهید بین زن و مرد تقسیم کنید؟

۵- بهزیستی چند وقتی است در کلینیک هایش به زنان تن فروش مشاوره و خدمات می دهد که چگونه کارشان را به صورت ایمن انجام دهند تا بیماری انتقال نیابد. بهتر است بدانید زنی که تن فروشی می کند از نظر روحی بسیار آسیب دیده تر است و در نگاه کلان امنیت روانی آن جامعه به خطر افتاده است. برای ما شرم آور است که کشورهایی نظیر سوئد، نروژ، انگلیس و فرانسه برای مشتریان زنان تن فروش مجازات وضع می کنند و ما در حمایتی کاملا مردسالارانه آرامش خاطری برای آنها ایجاد می کنیم تا با خیال راحت به هرزگی و سوء استفاده از زنان بپردازند. آیا این کار شما رسمیت بخشیدن به عمل زشت و شنیع زنا نیست؟

۶- نشست تخصصی سلامت زنان و رفتارهای پرخطر با تمرکز بر تن فروشی را معاونت زنان رییس جمهور برگزار کرد که در آن به این نتیجه رسیدید که از زنان تن فروش باید حمایت کرد و آنها را کارگر جنسی نامیدید. خانم مولاوردی آیا حمایت از زنان تن فروش حمایت از فروپاشی خانواده ها نیست؟ آیا واقعا نمی توانستید به راهی برای حل این معضل بیندیشید؟ چرا فقط به پاک کردن صورت مسئله عادت کرده اید؟

۷- شما هیئتی از زنان ایرانی را با هدف تبادل تجربه با فنلاند به منظور یافتن مکانیزم هایی برای تقویت بنیان خانواده به فنلاند فرستادید. بهتر است بدانیم فنلاند کشوری است که در آن دختر و پسر با هم زندگی می کنند و هرموقع خواستند بچه دار شوند ازدواج می کنند. میانگین اعمال خشونت به زنان در این کشور چهل و هفت درصد است. مردان فنلاند اکثرا دچار افسردگی هستند؛ در گزارش همین سفر آمده است: زنان علیرغم پیشرفت در مناصب سیاست گذاری و قانونی دچار بحران خانوادگی شده و نرخ طلاق افزایش پیدا کرده است. خانم مولاوردی تعریف شما از خانواده چیست؟ دقیقا چه چیز را قرار است از فنلاند یاد بگیریم؟ ایران با فرهنگ غنی ملی- مذهبی اش در زمینه خانواده چه نیازی دارد که از فنلاند بحران خانواده را بیاموزد؟

و در پایان سوال من این است که شما به عنوان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری چه اقدامی در راستای تحکیم بنیان خانواده که هنوز هم مهم ترین نهاد نزد زن ایرانی است کرده اید؟ آیا از نظر شما زن از خانواده جداست؟»

«البته ما در حال تهیه مستندی علیه معاونت بودیم، که شما مجموعه‌ای از این‌ها را ارائه دادید!»

خانم نماینده در حالی جواب سؤالات ۷ گانه دانشجو را داد که خطاب به معترضان بنر به دست می‌گفت: «لطفا بنرها را پایین بیاورید! این حرف‌ها، کپی از نوشته‌های شماست!»

سؤالات بی جواب دانشجویان معترض حتی از قلم خبرنگاران رسانه‌ای هم جا مانده و سایت خبری ایسنا هم که به انتشار حاشیه‌های این جلسه و اعتراضات دانشجویان پرداخته بعد از گذشت یک روز از انتشار آن، از صفحه خبری‌ حذف کرده است! و اما سؤالات باز هم از نماینده رییس جمهور و سازمان‌های وابسته به آن‌ها ادامه دارد. سؤالاتی که جوابیه‌هایش به دولت‌های قبلی و تخریب آن‌ها برنگردد و پاسخ‌گویی به نحوه عملکرد در این حوزه را با بهانه تراشی‌ها و وعده‌های انتخاباتی بلاتکلیف نگذارد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. بنده خدا گفت:

    احسنت به این حواس جمعی رسانه ای

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق