سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱

دکتر حسین مطیع مطرح کرد؛

بررسی شرایط و زمینه‌های خروج حکومت اسلامی از ریل اصلی خود پس از ارتحال پیامبر(ص)/ اگر حضرت زهرا(س) نبود اسلام تا ابد مسیر انحراف را می پیمود

دکتر مطیع گفت: در سال ۱۱ هجری ۳ تهدید بزرگ جهان اسلام را هدف قرار داده بود که با تدبیر امام علی(ع) خنثی شد، از طرفی حقی از ایشان ضایع شده بود که تا ابد اسلام را به بیراهه می راند، لکن رسوایی این فتنه بزرگ با افشاگری حضرت زهرا(س) برملا شد.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، دکتر حسین مطیع عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان شامگاه سه‌شنبه در مجموعه فرهنگی محبین قائم آل محمد(عج) پیرامون اتفاقات سال یازدهم هجری و شرایط و زمینه های خروج حکومت اسلامی از ریل اصلی خود به ایراد سخن پرداخت.

وی افزود: برای شناخت اوضاع و شرایط زمان رحلت پیامبر، لازم است کشور اسلام(سرزمین حجاز) در آن موقعیت زمانی را درک کنیم.

تهدیدهای جامعه اسلامی در سال 11 هجری قمری(آخرین سال عمر پیامبر(ص))

دکتر مطیع پیرامون تهدیداتی که در آن زمان جامعه اسلامی را هدف قرار داده بود خاطرنشان کرد: در سال ارتحال پیامبر 3 نوع تهدید شامل تهدید خارجی، تهدید شهرهای اطراف مدینه و تهدید داخلی (منافقان جدید) سرزمین اسلامی را با خطرات جدی مواجه کرده بود.

وی با بیان اینکه حرکت عظیم اسلام و فراگیر شدن آن تهدیدی برای قدرت‌های بزرگ آن زمان یعنی ایران و روم به شمار می‌آمد اشاره کرد: در ایران به دلیل اغتشاشات درونی فرصت مقابله با این حرکت وجود نداشت اما سرزمین روم که از ثبات درونی برخوردار بود به دلیل احساس خطر در سال‌های آخر عمر پیامبر در پی لشکرکشی و حمله به حجاز برای نابودی سپاه اسلام برآمد.

دبیر هیأت نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: پیامبر برای مبارزه با رومیان لشکری به فرماندهی جوان 18 ساله ای بنام اسامه در پادگانی موقت استقرار داد تا لشکری از سپاه اسلام بدو بپیوندند و به جهاد بپردازند تا سدی در برابر تجاوزهای رومیان باشد از این رو پیامبر بجز چند نفر، هرکس را که از حضور در این لشکر سرپیچی کند لعنت کردند.

عربستان مستعد فروپاشی

وی در رابطه با یکی از موفقیت‌های امت اسلام که به برکت وجود پیامبر رحمت پدیدار شد بیان کرد: تا قبل از بعثت پیامبر اسلام عربستان دارای حکومت ملوک‌الطوایفی بود و نمی‌توان سرزمین آن زمان را کشور خطاب کرد چراکه هیچ جماعتی در کنار هم متحد نمی‌شد و هرکس برای خودش حکمرانی می‌کرد.

دکتر مطیع ادامه داد: با بعثت پیامبر امت اسلام با دستور قرآن از مکه به مدینه هجرت کردند و زیر پرچم اسلام اولین امت متحد را تشکیل دادند تا جایی که در روز غدیرخم جماعت 100 هزار نفری در یک سرزمین گرد هم آمدند و این حرکت باعث شد تا عده‌ای از پیامبر اسلام الگوگیری کرده و با پیغمبر خواندن خود جماعتی را دور خود جمع کنند.

وی در تشریح پیدایش پیامبران دروغین و تهدیدی که از شهرهای اطراف مدینه برای این شهر ایجاد کرده بودند اذعان کرد: افرادی همچون مسیلمه کذاب و جناح در پی ادعاهای واهی مبنی بر اینکه پیامبر هستند و از طرف خدا مبعوث شدند حدود 40 هزار نفر شمشیرزن را به دور خود جمع کردند و پس از اتحاد با یکدیگر درصدد حمله به مدینه برآمدند که این دومین تهدید در سال 11 هجری برای امت اسلام بود.

دکترمطیع با اشاره به سرگذشت زندگی قبیله‌ای مردم عربستان اظهار کرد: با توجه به اینکه این افراد سال‌های طویلی را در زندگی قبیله‌ای و صحرانشینی سپری کرده بودند رغبت شدیدی به بازگشت به عصر خود داشتند، براین اساس شهر مدینه مستعد فروپاشی بود، از طرفی یکی از تهدیداتی که جامعه پس از ارتحال پیامبر را هدف قرار داده بود مرتدینی بودند که دیگر اسلام را قبول نداشتند و به شهرهای خود بازگشتند.

منافقین جدید اصلی ترین تهدید جهان اسلام در سال 11 هجری/ جامعه اسلامی مستعد نفاق است

وی با بیان اینکه منافقین جدید اصلی‌ترین تهدید برای جامعه آن زمان بودند تصریح کرد: این افراد 2 بار قصد جان پیامبر را کردند اما هر دو مرتبه خداوند آنان را رسوا و نقشه‌شان نقشه برآب شد براین اساس فهمیدند که توانایی مقابله با پیامبر را ندارند از این رو بر جانشینی آن حضرت متمرکز شدند و با خود عهد بستند تا زنده هستند نگذارند امام علی(ع) جانشین ایشان شود.

مدير مركز معارف اسلامي و ادبيات فارسي دانشگاه صنعتي اصفهان با اشاره به این مهم که منافق بودن یک صفت درونی است نه یک حزب و گروه یادآور شد: مردم خیال می‌کنند با کشته شدن منافق دیگر منافقی پدیدار نخواهد شد، حال آنکه هر مسلمانی ممکن است نفاق در او رسوخ کند، به همین دلیل زمانی که منافقین قدیم رسوا و نابود شدند باز هم منافقین جدیدی پیدا شدند که سابقه درخشان و مجاهدت‌های فراوانی در صدر اسلام از خود بجای گذاشته بودند.

وی با بیان اینکه پیامبر منافقان جدید را با عنوان «اصحاب صحیفه» در خطبه غدیر لعن و نفرین کردند افزود: جنایات این افراد از همه جنایاتی که تا ابد در طول تاریخ رخ خواهد داد بزرگتر است چراکه این این اشخاص زاویه‌ای در اسلام ایجاد کردند که تا ظهور امام زمان(عج) مانع از دریافت اسلام ناب توسط عده‌ای در سراسر جهان خواهد بود.

گناه همه مردم بر گردن اصحاب صحیفه/ اگر حکومت امیرالمومنین(ع) فراگیر می شد، هیچ جنایتی در جهان پدیدار نمی شد

مدیر مرکز دین پژوهی شهر آفتاب ادامه داد: عوامل گناه شامل ضعف، ترس، عجز، جهل، غلبه هوای نفس و فقر فرهنگی است که اگر ریشه‌های گناه خشکانده شود هیچ‌کس در هیچ‌کجای جهان گناه و جنایت نخواهد کرد لکن اگر حکومت امیرالمومنین(ع) عالم‌گیر می‌شد، مردم از لحاظ اقتصادی، فرهنگی و … رشد پیدا می‌کردند و دیگر هیچ جنایتی در عالم رخ نمی‌داد به همین دلیل است که اصحاب صحیفه تا قیامت در گناه همه گناهکاران سهیم هستند.

دکتر مطیع تاکید کرد: علت اینکه امام علی(ع) در ماجرای غصب خلافت سکوت کردند این تهدیداتی بود که آن زمان جهان اسلام را هدف قرار داده بود و اگر مسلمین با یکدیگر به جدال می‌پرداختند دشمنان از داخل و خارج کار اسلام را یکسره می‌کردند.

ابوبکر لیاقت یک نماز دو رکعتی به جای پیامبر(ص) نداشت چه رسد به خلافت مسلمین

وی در تشریح اینکه آیا ابوبکر لیاقت جانشینی پیامبر و خلافت بر منصب ایشان را داشته افزود: صبح روز شنبه قبل از وفات پیامبر(ص) حالشان مساعد نبود، از این رو نتوانستند به مسجد بروند، عایشه که از این ماجرا باخبر شد ابوبکر را به عنوان پیش‌نماز به مسجد فرستاد، حضرت اندکی از هوش رفتند وفتی به هوش آمدند و از قضیه باخبر شدند با ناراحتی شدید خود را به مسجد رساندند، ابوبکر را که در رکعت اول نماز بود پس زدند و خود نماز را اقامه کردند و مردم ادامه نماز را به ایشان اقتدا کردند.

دکتر مطیع در ادامه تاکید کرد: پیامبر حتی به اندازه یک نماز دورکعتی به ابوبکر اجازه حضور در محراب و منصبش را ندادند(این ماجرا در منابع معتبر اهل‌سنت ذکر شده)، چگونه ممکن است بپذیرند که او خلافت مسلمین را برعهده بگیرد؟!

وی در تشریح وقایع پس از رحلت پیامبر عنوان کرد: روز دوشنبه پیامبر از دنیا رفتند و این خبر در مدینه پیچید، ابوبکر نیز بنابر قولی در جیش اسامه و بنابر قولی در منزل همسر دومش در خارج مدینه بود، ابوبکر با شنیدن پیام رحلت پیامبر(ص) شمشیر کشید و گفت: «پیامبر نمرده، هرکس بگوید او مرده با این شمشیر طرف است».

فرصت سوزی برای بازگشت ابوبکر/ همه چیز با نقشه قبلی و حساب شده پیش رفت

عضوشورای اتاق فکر جوانان اصفهان افزود: عمر به ابوعبیده جراح گفت برو و ابوبکر را پیدا کن، اما تا بعد از ظهر خبری از ابوبکر نبود تا اینکه بالاخره آمد و علت هیاهوی عمر را جویا شد و در پاسخ او آیه ای از قرآن تلاوت کرد و عمر پذیرفت که پیامبر(ص) از دنیا رفته است.

وی ادامه داد: با مرگ پیامبر(ص) انصار از ترس اینکه نکند مهاجرین جانشین ایشان را تعیین کنند و از انصار انتقام بگیرند، در سقیفه جمع شدند و بر این موضوع تبادل نظر کردند لکن در بین انصار، اوسیان بزرگ نداشتند، در بین خزرجیان نیز گروهی طرفدار یعدابن عباده بودند، گروهی نیز طرفدار پسرعموی سعد یعنی بشیربن سعید بودند.

این استاد تاریخ در ادامه تصریح کرد: ابوعبیده ماجرا را به ابوبکر و عمر خبر داد و سه نفری راهی سقیفه شدند، اینجا بود که انصار دچار یک اشتباه استراتژیک شدند و ترس موهوم موجب شد در این موضوع با ابوبکر گفتگو کنند.

ماجرای سقیفه/ فریب انصار و غصب خلافت

وی افزود: ابوبکر گفت: مشکل شما چیست؟ انصار گفتند: با توجه به اینکه اگر خلیفه از مهاجرین باشد احتمال انتقام گرفتن وجود دارد، خلیفه از میان ما انتخاب می‌شود، عمر پاسخ داد: شما نمی‌توانید خلیفه انتخاب کنید چراکه پیامبر گفته خلیفه باید تنها از میان قریش انتخاب شود( البته بعد از آن فرمودند: و از میان قریش از بنی هاشم و از بنی هاشم تنها علی ابن ابیطالب لایق خلافت است اما عمر ادامه حدیث را قرائت نکرد)

دکترمطیع ادامه داد:  پس از این گفت و شنود انصارگفتند: خوب است 2 خلیفه انتخاب کنیم یکی از ما و یکی از شما، اما عمر گفت: دو شمشیر در یک غلاف نمی‌گنجد(کنایه از نزاع دو خلیفه) از طرفی خلافت بر شما حرام است لکن از ما امیر انتخاب شود و از شما وزیر، ابوبکر هم که از نگرانی این‌ها با خبر بود گفت: چه کسی می‌خواهد از شما نتقام بگیرد؟ سپس آیات قرآن در مدح انصار را تلاوت کرد و آن‌ها را فریب داد.

وی افزود: پس از این کشمکش ابوبکر فریاد زد برادرم عمر دست دراز کن تا با تو بیعت کنم عمر پاسخ داد هیچ کس لایق‌تر از تو برای خلافت نیست برادرم ابوبکر دست دراز کن با تو بیعت کنم و با وی بیعت کرد سپس خزرجیان از ترس اینکه خلیفه از اوسیان نباشد بیعت کردند و از اوسیان طرفداران سعید از ترس خلافت رقیب بیعت کردند و تنها کسی که بیعت نکرد سعدابن عباده و طرفدارانش بودند که بعدها او را ترور کردند و شایعه کردند او را جنیان کشته‌اند.

دکتر مطیع تاکید کرد: انصار هم دنیای خود را باختند و هم آخرت چراکه نه خلیفه از میان آنان انتخاب شد، نه وزیر و نه حتی یک مشاور جزء در حکومت و آخرت خود را نیز تباه خلافت غصبی کردند.

بنی اسلم، قلدران اجیر شده برای کسب بیعت/ سکوت امیرالمومنین، وصیت پیامبر

وی افزود: قبیله بنی اسلم قومی بودند که هرساله زمانی را برای خرید کالا به مدینه می‌آمدند و سپس به شهر خود بازمی‌گشتند و با فروش آن امرار معاش می‌کردند، لکن این‌بار که به مدینه آمدند عمر پول کل تجارتشان را پرداخت کرد تا در خودمت او باشند و پس از ماجرای سقیفه آنان را شمشیر به دست بر اطراف مسجد پیامبر(ص) نهاد و مردم را مجبور کردند که به زور شمشیر با خلیفه غاصب بیعت کنند.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان در رابطه با علت سکوت امیرالمومنین در 3 روز اول پس از رحلت پیامبر عنوان کرد: طبق وصیت رسول الله(ص) پیامبر پس از غسل و کفن شدن باید سه روز در خانه خود بمانند تا همه مردم بیایند و بر پیکر ایشان نماز بخوانند و علی(ع) نیز حق ندارد از کنار پیکر ایشان جدا شود همچنان که پیامبر وصیت کردند تشیع جنازه و نماز جماعت میت بر ایشان خوانده نشود.

وی افزود: پس از این 3 روز سکوت عمر و ابوبکر به حضرت علی(ع) گفتند: باید با خلیفه (ابوبکر) بیعت کنی اما حضرت و 23 نفر از یاران تراز اول با او بیعت نکردند لکن حضرت زهرا(س) و حسنین به همراه امیرالمومنین تا 40 روز در خانه تمام انصار و مهاجرین را می‌زدند وقعه غدیر را یادآوری می‌کردند و آنان را صبح روز بعد با سر تراشیده در مسجد برای بیعت با امام علی(ع) دعوت می‌کردند اما افسوس که 4 الی 5 نفر بیشتر نمی‌آمدند.

بیعت امیرالمومنین، دفع خطر قطعی از جامعه مسلمین

دبیر هیأت نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان یادآورد شد: عده زیادی بودند که با ابوبکر بیعت نکردند ولی از یاری امیرالمومنین نیز سر باز زدند تا اینکه عثمان و عباس پسر عموی ایشان خبر آوردند جماعت 40 هزار نفری که ادعای پیامبری کرده بودند در صدد حمله به مدینه اند از این رو حضرت برای مقابله با این امر با ابوبکر بیعت کردند تا این جماعت نیز با بیعت خود به جنگ با این لشکر 40 هزار نفری بروند و فتنه اعظم خنثی شود.

بی بصیرتی مردم اصلی ترین عامل غصب خلافت

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین عامل غصب خلافت و انحراف اسلام از مسیر اصلی خود بی‌بصیرتی مردم بود گفت: حکومت برای مردم مهم نبود لکن روزی با امام علی(ع) بیعت کردند روزی هم با ابوبکر از طرفی ابوبکر به آن‌ها گفته بود علی جوان است، اهل مزاح و با توجه به اینکه در جنگ‌ها بسیاری از اعراب را کشته مردم از او کینه دارند پس لازم است دوره‌ای طی شود تا کینه‌ها فرو کش کند.

دکترمطیع افزود: این‌ها همه دلیلی برای فریب مردم بود چرا که اگر امام علی(ع) با 23 سال جوان است اسامه 18 ساله که توسط پیامبر به فرماندهی کل لشکر اسلام منصوب شده و همه موظفند از او پیروی کنند جوانتر است، همچنین که علی(ع) اهل مزاح نبود این‌ها دروغ می‌گفتند، علی خنده‌رو و مهربان بود اما مزاح در اهل‌بیت راهی ندارد، از طرفی اگر بنا بود کینه‌ها فروکش کند در عاشورای سال 61 هجری یعنی پس از پنجاه سال که از این واقعه شوم می‌گذرد، پسر علی(ع) را با شعار بغضا لابیک به شهادت نمی‌رساندند، پس همه این دلایل دروغی بیش نبود.

زنی که همه معادلات منافقین را به هم ریخت/ امام علی(ع) مامور به سکوت و حضرت زهرا(س) مامور به افشاگری

وی در تبیین نقش حضرت زهرا(س) در رسوایی خلفای غاصب عنوان کرد: منافقین همه معادلات را به درستی تنظیم کرده بودند اما گمان نمی‌کردند که یک زن در این معادلات حضور یابد و تمام نقشه‌های آنان را نقش برآب کند.

دکتر مطیع افزود: برخلاف امیرالمومنین(ع) که برای حفظ اسلام مامور به سکوت بود حضرت زهرا(س) مامور به افشاگری و رسوا کردن سران فتنه بود لکن با خواندن خطبه‌های آتیشن خود و دفاع جانانه خود در سه برهه حساس و نپذیرفتن خلفای غاصب برای ایادت خود به جهانی نشان دادند که این خلفا، فاطمه(س) را آزردند و طبق گفته رسول اکرم(ص) هرکس فاطمه را بیازارد خدا را آزرده و مگر می‌شود کسی که باعث آزار خدا شده بشود خلیفه مسلمین؟؟

وی در پایان با اشاره به جمله‌ای از دکتر شریعتی یادآور شد: قبر فاطمه(س) مخفی ماند تا در طول تاریخ همگان بپرسند چرا قبر او از نظرها مخفی است؟ و هرکس که در صدد پاسخ به این سوال بربیاید طبلی باشد که بر رسوایی غاصبین خلافت و عاملان انحراف جامعه اسلامی بکوبد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715