چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰

قلب تپنده شهر؟!

این روزها دوست ندارم به سیتی سنتر بروم

آنکه شعار تبلیغاتی «سیتی سنتر» را انتخاب کرده بیاید و ببیند قلب شهر اینجاست زیر طاق همین بازار قدیمی «سبزه میدان»، همینجا که دستفروش ها بساط کرده اند. اینجا که یک کارگر روزمزد می تواند اهل و عیال را ترک موتورش سوار کند و بیاید با چند ده هزار تومان دلخوششان کند

ندای اصفهان- ارسالی مخاطبین- آصفه آصف پور
شک ندارم آن کسی که برای «سیتی سنتر» این شعار تبلیغاتی را انتخاب کرده هیچ شناختی از قلب نداشته است! نمی دانسته که قلب منشاء حیات است؛ منشاء مهر است و شریان های زندگی به آن متصل اند.

با تمام عشقی که به چرخیدن های حتی بی هدف آخر سال دارم، این روزها دوست ندارم سیتی سنتر بروم. دوست ندارم برچسب های قرمز sale را ببینم که برای مسخ کردنم توی چشم هایم زل می زنند و می کشانندم سمت برندهای دست چندم ترک و من از ترس اینکه از کسی عقب نمانم تمام رگال ها را زیر و رو کنم.

دوست ندارم اسیر انعکاس چراغ های ریز نقره ای روی سرامیک های سرد و سفید مغازه های شیک شوم و گیج و حیران میان «ال سی وا یکیکی» و «کوتون» چرخ بزنم. دلم نمی خواهد عطر عود و قهوه توی سرم بپیچد و بنیشنم کنج یک کافی شاپ تاریک، شیک نوتلا سر بکشم.

عوضش همیشه دلم «سبزه میدان» می خواهد، از همان اول صبح، که جلوی مغازه ها آب پاشیده باشند و پول را که از دستت می گیرند به نیت دشت اول با بسم الله راهی دخل کنند. عطر اسفند و خاک آب خورده توی هم پیچیده باشد.

دلم می خواهد آنکه شعار تبلیغاتی سیتی سنتر را انتخاب کرده بیاید و ببیند قلب شهر اینجاست زیر طاق همین بازار قدیمی، همین جا که دستفروش ها بساط کرده اند. اینجا که یک کارگر روزمزد می تواند اهل و عیال را ترک موتورش سوار کند و بیاید با چند ده هزار تومان دل خوششان کند. قلب شهر اینجاست که می تواند نیم مثقال شرمندگی نداشتن را یواشکی از چشم های یک پدر بدزدد با حراجی های پنج تومانی اش؛ نه آنجا که حراج هایش حسرت ها را بیشتر می کند و آه ها را سنگین تر.

قلب شهر اینجاست که زن بی کس سرپرست خانوار هم می تواند برای پذیرایی شب عیدش کمی آبرو دست و پا کند، نه آنجا که دل نیم من غصه دار را صد من می کند با «ما کجا و اینها کجا»!

قلب شهر اینجاست که اولین سینی مغازه آجیل فروشی اش، سینی آجیل مشگل گشاست و خبری از شکلات های اصل از آب گذشته ی تلخ نیست. قلب شهر اینجاست که می تواند دل هر مادری را شاد کند با خرید چند دست استکان جدید چند هزار تومانی، نه آنجا که قیمت یک ماگ فانتزی یا لیوان اسموتی اش اندازه دو دست نعلبکی ایرانی است.

قلب شهر اینجاست که یک خانواده می توانند با پول یک جفت از اسکیچرز های شما، صاحب کفش های نو شوند، گیرم که خیلی معمولی و حتی بی کیفیت. قلب شهر اینجاست که هنوز هم می شود لابلای گل های چادرهای رنگی، چروک های دستان مادران شهر را شمرد نه آنجا که حتی روسری قواره بزرگ هم به زور پیدا می شود…
قلب شهر من اینجاست، همین جا که این مردم معمولی دارند هنوز هم سر پانصدتا تک تومانی با هم چانه می زنند و دست آخر برای هم دعای خیر می کنند که؛ به شادی بپوشید و خدا بدهد برکت! سیتی سنتر با آن عطر و بوهای تند و رنگ های در هم و برهم و برندها و مارک ها و خوراکی های خاصش، صورت بزک کرده ی شهر است که خبر ندارد قلب شهر خیلی وقت است دچار آریتمی شده و اصلا شاید همین روزها زبانم لال، آرام و حتی بدون درد، یک سکته ی سنگین هم بکند!

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. اکبر گفت:

  آفرین
  شهرداری چی ها این مطلب را بخوانند که شهرداری این نان کپک زده را در سفره اصفهان گذاشت

 2. مهدی گفت:

  خیلی زیبا بود .
  ممنونم از مطلب زیبایی که گذاشتین☺

 3. ناشناس گفت:

  افتضاح بود

 4. الهام گفت:

  عالی بود

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715