چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱

وقت و هزینه را جای دیگر مصرف کنیم بهتر است!

به بهانه تولد یکسالگی سایت خبری تحلیلی «نجوانیوز»

این سایت اگر می خواهد بماند، باید نقش مؤلف را ایفا کند نه اینکه صرفا بازنشر بدهد، آن هم بازنشر صرفا خاص. سایت اگر مدعی است، در تألیف خود را نشان می دهد، نه در بازنشر سفارشی. کاری که در بازنشر صورت می گیرد شبیه ده ها سایت دیگر در کشور است و شاید این سبک کار غیر از غیرحرفه ای بودن، اسراف هم باشد...

ندای اصفهان- یاسر شاهپیری/

پایگاه خبری تحلیلی نجوانیوز به مدیرمسئولی امیرحسین حاجی رحیمیان در سالگرد یکسالگی خود سعی دارد از زبان اعضای شورای شهر و پیامک انبوه فرستادن برای مخاطبین، عملکرد خود را موفقیت آمیز نشان دهد. در این زمینه چند گزاره قابل ذکر است اما پیش از آن باید به نکته ای در ماهیت فعالیت رسانه ای علی الخصوص برای فضای مجازی اشاره کنیم:

این تکنیک -سایت خبری- از جای دیگر و از فرهنگ دیگر به ما رسیده است و چون در گرفتن و استفاده از آن درست برخورد نمی کنیم، هم دچار زحمت و مشقت می شویم و هم آن تکنیک را خراب می کنیم. سایت خبری مثل روزنامه و چیزهای دیگر از جای دیگر به ما رسیده است و اگر شرایط و ضوابط آنرا رعایت نکنیم، دچار دردسر می شویم.

چند نکته برای سایت خبری تحلیلی «نجوا» می نویسم، سایتی که در مدت یکسالگی اش بیشتر از ۳ بار آن را ندیدم.

۱- اگر سایت نجوا خود را به عنوان خبرگزاری تحلیلی معرفی می کند، چرا در مدت یکسال گذشته حداقل چند تحلیل به اندازه انگشتان یک دست ندیده ایم؟ دست کم برای هر فصلی یک تحلیل خوب و مفید. این سایت اگر می خواهد بماند، باید نقش مؤلف را ایفا کند نه اینکه صرفا بازنشر بدهد، آن هم بازنشر صرفا خاص. سایت اگر مدعی است، در تألیف خود را نشان می دهد، نه در بازنشر سفارشی. کاری که در بازنشر صورت می گیرد شبیه ده ها سایت دیگر در کشور است و شاید این سبک کار غیر از غیرحرفه ای بودن، اسراف هم باشد. باید بپذیریم مؤلف بودن وجه تمایز و حرفه ای بودن یک سایت است.

۲- اگر سایت تحلیلی هستید، جزئی ترین مطالب باید بوی تحلیل و واکاوی بدهد، اگر هم فقط خبرگزاری هستید آن هم تکلیفش مشخص است. واضح نیست در ارائه مطالب چه رویکردی دارید؟ آیا صرفا می خواهید نشر بدهید؟ اگر سایت فعال و تحلیلی هستید و سالگرد افتتاح را یادآوری می کنید، بدین معناست که مدعی جریان سازی هستید و اگر یک روزی نباشید، بسیاری خبرها و از همه مهم تر تحلیل ها، در اتفاقات شهری ضربه می خورد. پس تفکیک آمار و رصد خود را ارائه کنید.

۳- چند مصاحبه در یک سال گذشته داشته اید که به خاطر سوال مصاحبه کننده، دغدغه ای و یا اصلاح کاری در شهر و یا کشور صورت گرفته باشد؟! به عبارتی آنقدر سوال خوب بوده که توانسته اصلاحاتی در فعالیتی ایجاد کند. یک مصاحبه خوب نشان از دغدغه مدیرمسئول و سردبیر دارد، نشانی که بر پایه تفکر است. سایت خوب، خوب می داند کی و کجا، از کی و برای چه مصاحبه کند. اگر غیر از این باشد مصاحبه با اشخاص صرفا یک پز است، مثل برنامه های مشارکتی صدا وسیما می شود، که شخص پول می دهد تا او را نشان دهند.

۴- اگر سایت «نجوا» حرفه ای است و یکسالگی آنرا پیامک می کنید، شفاف و آشکار نشان دهید چقدر بازدید کننده داشته اید؟ (مطابق تصویر زیر الکسای این سایت ۲۶۹۰۰ است که بازدیدی ناچیز را به دنبال خواهد داشت) مخاطب شما بیشتر از کجاست و کیست؟ این شفافیت در رتبه و بازدید باعث اعتماد بیشتری برای مخاطب می شود. ضمنا در سایت نجوا مشخص نیست نوع خبر و اطلاع رسانی از مسئولین به مردم است یا از مسئولین به مسئولین است و آن هم مسئولین خاص با یک حوزه مسئولیتی مشخص. غالب سایت های خبری تحلیلی بین جامعه و مردم و مسئولین تعامل ایجاد می کنند و اصلا یکی از اهداف رسانه همین است. سایت نجوا بعد از گذشت یکسالگی اش این تعامل را چگونه نشان می دهد؟

سایت نجوانیوز

۵- وقتی پیامک می زنید و از ستایش اعضای شورای شهر برای سایت نجوا می نویسد، برای مخاطب این تداعی می شود که سایت «نجوا» یک سایت تشریفاتی است و پیامک کردن آن ستایش، نشان از غیرحرفه ای بودن دارد. مگر اعضای شورای شهر حجت شرعی و یا فصل الخطاب بودن را دارند که به عنوان اعتبار خرجشان می کنید؟

… این همان حرفی است که در ابتدا بیان شد. وقتی ابعاد یک تکنیک و گستردگی آنرا نمی شناسیم به دردسر می افتیم و چون توان آگاه سازی خویش را برای مواجهه با تکنیک نداریم، خود به خود به جای علم و آگاهی تجربه و سلیقه شخصی را جایگزین می کنیم. بعضی وقت ها احساس می کنم، سایت هایی که عکس بازیگر و تاریخ تولد و… را نشر می دهند، مفیدتر از بسیاری از سایت های خبری تحلیلی هستند، زیرا حداقل در رابطه با جذب مخاطب اندکی از قواعد را درک کرده اند و فهمیده اند که چه باید بکنند. سایتی که مخاطب ندارد و یا تحلیل درست نمی تواند بکند و یا مؤلف بودن را نمی داند چیست، چه بهتر تعطیل شود. زیرا وقت و هزینه را جای دیگر مصرف کند، بهتر است. ان شاء الله.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

 1. :)))) گفت:

  :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 2. سلام گفت:

  چرا نجوا نیوز پاسخ نمی دهد….

 3. :)))) گفت:

  ماشاالله با سه بار خوندن چقدر تسلط داره رو نجوا :))))))))))))))))))))))))

 4. کامران گفت:

  یاعلی ……رتبه را ببین… این که دیگه سایت نیست.. بهش یه چیز دیگه میگن……

 5. بهزاد گفت:

  آقای شاه پیری چرا این کار کردید وقت شما بیشتر ارزش دارد…
  آخه نجوا را کی میخونه……ضمنا اینطوری بزرگشون میکنید…اونوقت توهم دوستان را میگیره

 6. رامین گفت:

  سلام اقای شاه پیری واقعا که

 7. ناشناس گفت:

  چرا این حرف را به خودشون نمیگین؟
  از انتشار این خبر چه چیزی نصیب شما میشه؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز