سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۱

سینما مریض است!

آقایان وحید جلیلی و نادر طالب زاده این بار شما پاسخگو باشید

این جمله که تهران همه ایران نیست را شاید در سال ۸۸ و در فتنه آن سال بارها از زبان این آقایان شنیده ایم ولی گویا در عمل خودتان خیلی به این جمله اعتقادی ندارید. ما انتظاری از مسئولین سینمایی کشور همچون وزرات ارشاد و... نداریم اما شما که داعیه دار جشنواره های مردمی هستید در این زمینه چه کرده اید؟

ندای اصفهان- حسین عزیزیان (فعال فرهنگی)/

وقتی صحبت از اوضاع فرهنگی در سینما می شود، مردم و جبهه های فرهنگی انقلاب و حتی رهبری هم دل پُری دارند. اما مسئولین این حوزه هیچگاه حاضر به پاسخگویی در این زمینه نبودند یا برایشان اهمیت چندانی هم نداشته است.

بخش سینما حوزه ای است که ذاتا الگوسازی برای جوانان ما از دختر و پسر و مرد و زن را در پی دارد.

به مناسبت روز سینما تلاشی کردیم تا با یکی از مسئولین سینمایی کشور گفتگویی ترتیب دهیم اما هیچ یک از آقایان حاضر به پاسخگویی در زمینه ی اوضاع فرهنگی سینما نشدند و گویا خودشان هم می دانند در این عرصه حرفی برای گفتن ندارند.

این عدم پاسخگویی مشخصا از نداشتن جواب در مورد حوزه فرهنگی در سینما و جشنواره های سینمایی و بعضا لاابالی گری بازیگران این عرصه است. جشنواره هایی که این روزها به مد لباس آقایان و خانم های بازیگر تبدیل شده است و کارگردانانی که برای پیدا کردن جذابیت بیشتر از آرایش زنان و روابط آزاد مرد و زن تا گرایش به مسائل جنسی را در فیلم می گنجانند.

آقایان مسئول؛ سینمای ایران به کجا دارد می رود؟!

حال باید چند سوال را به عنوان مشت نمونه خروار مطرح کنیم.

کارگردانان کجای این سینما حرف های دل مردم را زده اند؟!

فیلم هایی با ماشین ها و خانه های میلیاردی کجای زندگی مردم را به نمایش می گذارد؟! فکر نمی کنید کمی هم باید مردمی بود؟!

یا از آن طرف کارگردانانی تافته جدابافته که در فیلم هایشان به شکل فاجعه و سیاه نمایی زندگی در ایران را به تصویر کشیده اند و با فرستادن این فیلم ها به صحنه های بین المللی باعث تخریب دیدگاه جهانی نسبت به سبک زندگی در ایران می شوند.

آقای جنتی، آقای ایوبی و… ، شما به عنوان یکی از هرم های فرهنگ، چقدر مسوولیت ها را می پذیرید و به فکر فرهنگ مردم هستید؟!

در طی این سالیان با آمدن ماهواره و اینترنت که دسترسی خانواده ها به فیلم های سینمایی جهان را راحت تر کرده است و با وجود بزرگترین کمپانی فیلمسازی دنیا یعنی هالیوود که همواره در جهت اهداف صهیونستی خود فیلمسازی و منجی سازی می کند، شاهد آن هستیم که الگوی جوانان و نوجوانان ما منجی های صهیونیستی شده است؛ کاراکترهایی مانند مرد عنکبوتی، سوپرمن، بتمن و بنتن برای پسران ما و باربی و سیندرلا و سفیدبرفی و برخی بازیگران زن هالیوود برای دختران ما به عنوان الگو انتخاب می شوند، آنچه مشخص است سینمای هالیوود با هدف کار می کنند و با هدف فیلمسازی می کنند اما متأسفانه در کشور ما هدفی برای ساخت فیلم وجود ندارد و گاهی به عنوان منبع درآمد فیلمساز از آن استفاده می شود.

متأسفانه اوضاع فشل رسانه های ما نتوانسته تاکنون الگویی به جذابیت این شخصیت ها برای مردم داشته باشد و بیشتر شاهد آن هستیم که کارگردانان ما رؤیاپردازی ها و خیال پردازی های خودشان را که در اکثر اوقات از ارزش ها بریده است به نمایش می گذارند. البته لازم هم نیست که حتما از نمادهای ایرانی اسلامی در فیلم ها استفاده شود تا قالب فیلم دینی باشد و نیازی هم نیست که حتما در محاورات از آیه و حدیثی استفاده شود، می توان موضوعی را انتخاب کرد و در مورد آن طوری فیلم ساخت که نماد دین شود.

تماشاچی ایرانی برای چه باید هزینه کند و وقت بگذارد؟!

در سال های اخیر اوضاع سینما بدتر هم شده است. این نکته نیز نباید پنهان بماند که کارهایی که در این سال ها وابستگی انقلابی و مذهبی داشته است استقبالش در سینما چندین برابر بوده و هست فیلم هایی که این وابستگی را نداشتند اکثرا از لحاظ سطح هنری نیز نازل هستند و در آن تصنع و دروغ بسیار مشاهده می شود. اوضاع روز به روز بدتر هم می شود و چگونه باید دستگاه سینمایی ما با اعماق تفکر اسلامی آشنا شود؟! دشمن از ابزار سینما و هنر دارد استفاده می کند تا به فرهنگ ما ضربه بزند، ما چه کرده ایم؟!

البته ما در دولت فعلی انتظاری از مسئولین سینمایی کشور مثل وزرات ارشاد و سازمان سینمایی و… نداریم زیرا حرمتی قائل نیستند و به هر فیلمی مجوز می دهند، آنچه انتظار داریم از آقایانی است که خود داعیه دار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و جشنواره های مردمی هستند که آنها در این زمینه چه کرده اند؟

آقای جلیلی و آقای نادر طالب زاده تهران همه ایران نیست!

این جمله که تهران همه ایران نیست را شاید در سال 88 و در فتنه آن سال بارها از زبان این آقایان شنیده ایم (+) ولی گویا در عمل خودتان خیلی به این جمله اعتقادی ندارید. مسئولین حوزه سینما و کارگردانان این عرصه تهران را کل ایران می دانند و مسئولین سینما حاضر نیستند تا میدان عمل را دست بچه های شهرستان ها بدهند مسئله ای که شاید خود باعث تحول عظیم در عرصه فیلمسازی در کشور شود و این اوضاع سینما؛ از استقبال های کم مردم تا اوضاع فرهنگی را دچار تغییر کند. آنچه مشاهده می شود در همین جشنواره مردمی فیلم عمار که آقای نادر طالب زاده شما دبیر اجرایی آن هستید اکثر کارها از تهران است و با توجه به اینکه در تهران امکانات خوبی در اختیار سازندگان فیلم ها است در اکثر مواقع در همین جشنواره نیز این تهرانی ها هستند که تندیس و جوایز را از آن خود می کنند. این صحیح است که شاهد خیزش مستندسازان جوانی همچون گروه سفیرفیلم یا آرمان مدیا هستیم اما غیر از آن است که این گروه ها با حمایت خود شما و برخی ارگان های خاص تشکیل شده اند؟ آیا می توانید گروه های فیلمسازی مشابهی را در شهر اصفهان به عنوان یک کلانشهر فرهنگی هم نام ببرید؟ آیا اگر پول، آموزش، امکانات و رانت های اطلاعاتی و ارتباطاتی خاص در اختیار بچه های شهرستان ها نیز قرار داشت چیزی کمتر از این گروه ها محسوب می شدند؟

وحید جلیلی نادر طالب زاده

آقای طالب زاده جنابعالی در نشست «نقد و بررسي عملكرد دستگاه‌هاي فرهنگي در فتنه 88»(اینجا) گفتید: «کاری که دستگاه فرهنگی انجام داد در حد این ویروس و مریضی و شایسته مقابله با فتنه نبود» اما پس از آن که خود شما مسئولیت گرفته اید چه کار مهمی در این زمینه انجام دادید؟

آقای طالب زاده و جلیلی شما که خود داعیه دار هستید چه کرده اید؟! چه الگویی را به جوانان ما معرفی کرده اید؟! چه میزان موفق به نیروسازی در ابعاد کشوری شده اید؟ منتظر باشید که به زودی جشنواره مردمی فیلم عمار یا تولیدات مختلف به اصطلاح جبهه فرهنگی انقلاب نیز قریب الوقوع به سمت دغدغه های خاص پیش خواهد رفت و با مشکلاتی که برای جوانان شهرستان ها وجود دارد، کم کم دلسرد خواهند شد و عرصه را رها خواهند کرد. (یادم است وحید جلیلی همیشه در سخنرانی های خود می گفت «بسیجی دائم باید در حال دویدن باشد و خواب نداشته باشد»، اما بامزه آنجا است که امروز دفاتر نشریه (موسسه) راه یکی یکی تعطیل شده است).

آقای طالب زاده شما به عنوان مدرس مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی و مدیریت مرکز تحقیقات و مطالعات سینمایی در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استفاده از این امکاناتی که در اختیار دارید آیا توانسته اید آنچه را رهبر انقلاب حفظه الله تعالی در عرصه سینما انتظار دارند انجام دهید؟

مقام معظم رهبری مد ظله العالی در تاریخ ۱۳۸۵/۳/۲۳ می فرمایند: «من می‌گویم الآن کلید دست شما [سینماگران] است. من شأن سینما را این می‌دانم. من می‌گویم امروز کلید پیشرفت این کشور، به میزان زیادی دست شماست… شما [سینماگران] می‌توانید این نسل را یک نسل پیشرونده، امیدوار، پُرشوق، معتقد به خود و معتقد به ارزش‌های اسلامی و ملىِ خود بار بیاورید؛ و همین‌طور می‌توانید این نسل را شرمنده، پشیمان، زیر سؤال برنده‌ی افتخارات گذشته و زیر سؤال برنده‌ی افتخار انقلاب و دفاع مقدس بار بیاورید.» (بیانات در دیدار جمعی از کارگردانان سینما و تلویزیون‌)

به نظر شما سینمای کشور ما و جشنواره های مردمی تا چه میزان باعث پیشرفت شده است؟!

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. توجه گفت:

    مشکل اصلی در ساخت فیلم های ارزشی ، برنگشتن بودجه مصرف شده است چون ساخت این فیلم ها در اکثر موارد توسط نخبه های سینمای ایران صورت نمی گیرد
    نمیدانم چرا شخصیت های علمی و نخبه ارزشی به این زمینه بی توجهی یا کم توجهی میکنند؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715