دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹

رضا ایرانمنش: سینما، تلویزیون و تئاتر مختص مافیا شده است

کارگردان و بازیگر فیلم "لاله واژگون" گفت: متاسفانه هنرمندان واقعی را کنار زده اند و سینما، تلویزیون و تئاتر مختص تعدادی از افراد خاص و مافیایی شده است/ برای سیستم فرهنگی کشور متاسفم

به گزارش ندای اصفهان به نقل از نسیم ، رضا ایرانمنش پیرامون آخرین وضعیت فیلمنامه “موقعیت من” که چند سالی است به دلیل بی مهری مسئولان بلاتکلیف مانده در سخنانی، گفت: در سال ۷۴ کاری را به نام “موقعیت من” نوشته ام. بر این اساس برای تهیه و تولید آن از مسئولین وقت در وزارت فرهنگ و ارشاد دولت آقای احمدی نژاد و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد آقای روحانی قول هایی را مبنی بر حمایت از ساخت این کار گرفتم. منتهی هیچکدام از این قول ها تا به امروز عملی نشده و ساخت این فیلمنامه بلاتکلیف مانده است.

وی افزود: من این فیلمنامه را با برگرفتن از وصیتنامه شهید “حمید باکری” نوشته ام و این یک کار اجتماعی و دفاع مقدسی است. در حال حاضر فیلمنامه “موقعیت من” آماده شده و منتظر بودجه هستم تا کار ساخت آن را آغاز کنم.

ایرانمنش ادامه داد: در حال حاضر مشغول بازی و کارگردانی اول فیلم سینمایی “لاله واژگون” هستم. البته اسم موقت آن تا امروز “لاله واژگون” است و این احتمال دارد تا نام آن تغییر کند.

این بازیگر به فیلمنامه “لاله واژگون” اشاره کرد و خاطرنشان کرد: زمانی که قرار شد فیلمنامه این کار را مطالعه کنم متوجه شدم که متن نیاز به بازنویسی دارد و کار بازنویسی آن را شروع کردم. در حال حاضر کار بیش از ۲ هفته هست که کلید خورده و در مرحله فیلمبرداری قرار دارد.

آدم طماعی نیستم تا از موقعیتم سوء استفاده کنم

وی به روند دریافت مجوز ساخت فیلمنامه موقعیت من اشاره و اضافه کرد: فرد طماع و نان به نرخ روز خوری نیستم که بخواهم از موقعیتی که داشتم سوء استفاده کنم. زیرا در دولت قبل به مدت ۴ سال در شورای تصویب فیلمنامه بودم اما به خودم اجازه ندادم که مجوز فیلم خودم را بگیرم. به همین علت زمانی که از آنجا بیرون آمدم اقدام به دریافت مجوز ساخت فیلمنامه “موقعیت من” کردم.

ایرانمنش از دست اندازی که فیلمنامه او در راه جذب سرمایه گذار و تهیه کننده برای ساخت افتاد گله کرد و گفت: بعد از دریافت مجوز ساخت، فیلمنامه من را در دست اندازهای ساخت و جذب تهیه کننده و سرمایه گذار انداختند. من در نشستی که در اواخر دولت آقای احمدی نژاد در حضور ایشان حضور داشتم گله ای کردم که در آن زمان دکتر حسینی وزیر وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و شخص آقای احمدی نژاد از من خواست درخواستی نوشته و سپس آن را تقدیم دکتر حسینی وزیر وقت ارشاد کنم.

این بازیگر و کارگردان افزود: در آن زمان دکتر حسینی هم خیلی صریح به آقای جواد شمقدری دستور پیگیری را دادند تا ایشان این کار را انجام دهند. در آن زمان از من میزان بودجه را پرسیدند که من رقم ۶۰۰ میلیون تومان را اعلام کردم. آنجا بود که آقای احمدی نژاد گفتند بودجه سریع تامین شود تا کار کلید بخورد.

وی ادامه داد: به دنبال دستوری که دکتر حسینی به آقای جواد شمقدری دادند ایشان هم من را به شفیع آقامحمدیان پاس دادند که او هم ۴-۵ ماه من را سردواند و برای انجام کار من یک سری درخواست ها داشتند. آن هم برای کاری که تصویب شده بود و برای ساخت و مجوز های لازم را هم داشت.

ایرانمنش به سپردن فیلمنامه او به بنیاد فارابی اشاراه و خاطرنشان کرد: سپس مجددا خدمت آقای حسینی رسیدم و گلایه کردم که کار من هنوز راه نیافتاده است. اینگونه بود که مجددا ایشان به آقای احمد میرعلایی در بنیاد فارابی دستور دادند تا از این کار حمایت کنند. او هم یکسری توجیهات خاص خود را آوردند که این معطل کردن من تا پایان دولت آقای احمدی نژاد ادامه داشت.

حداقل راستش را بگویند که قصد حمایت ندارند

این بازیگر پیرامون وضعیت این فیلمنامه در دوره جدید مدیریت وزارت ارشاد در دولت تدبیر و امید گفت: وقتی دولت آقای روحانی سرکار آمد با خودم گفتم حتما اتفاق خوبی رخ می دهد. بعد از اینکه دولت سرکار آمد و وزرا معرفی شدند با آقای ایوبی صحبت کردم. البته این را هم در پرانتز بگویم که ایشان در مورد بیماری من کمک کرده و کارهای تسویه حساب بیمارستان من را هم انجام دادند. اما گلایه ای دارم و آن اینکه در ملاقاتی که با آقای میرکریمی در منزل داشتم آقای ایوبی قول دادند که سریعا به کار من رسیدگی شود.

وی اضافه کرد: در خانه سینما و در مراسم تودیع آقای عسگرپور و معارفه آقای میرکریمی بازهم به آقای “ایوبی” یادآوری کردم تا داستان فراموش نشود. در آنجا “تابش” رئیس بنیاد سینمایی فارابی را ملاقات کردم و او به من گفت پیگیر کار من هست و شماره تلفن خود را هم برای ارتباط با من در اختیار من قرار داد.

ایرانمنش تصریح کرد: سپس مجددا از من خواسته شد تا کار را برای بنیاد فارابی ارسال کنم تا در شورای آنها مجددا مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از مدتی با بنیاد فارابی تماس گرفتم و وضعیت کار را جویا شدم که به من اعلام کردند کار رد شده است.

این بازیگر به بازنویسی مجدد فیلمنامه موقعیت من اشاره و عنوان کرد: من اعلام کردم که در این زمانی که شما مشغول بررسی فیلمنامه بودید من مجددا آن را بازنویسی کردم و قصه خیلی تغییر کرده است. بر این اساس آنها مجددا خواستار ارسال فیلمنامه برای بررسی شدند. اما درخواست کردم جواب بررسی را زودتر اعلام کنند و همانند گذشته ۴-۵ ماه طول نکشد. ولی متاسفانه تا امروز هم خبری به من داده نشد است.

وی با ابراز تاسف برای فرهنگی و هنری کشور افزود: برای سیستم فرهنگی و هنری کشور بسیار متاسف هستم و این درحالی است که می بینیم کارهایی رابطه ای و به دور از هرگونه ضابطه تصویب می شود.

ایرانمنش ادامه داد: در این بین افرادی که نمی دانند سینما را باید با کدام سین می توان نوشت می آیند می آیند و کارگردانی می کنند و به آنها بودجه داده می شود. درحال حاضر خواهشی دارم از مسئولین که وقتی می آیند و به هنرمندان دلخوشی حمایت می دهند حداقل راستش را بیان کنند که قصد حمایت ندارند تا اینکه یک هنرمند را چشم به راه حمایت بگذارند.

این بازیگر تصریح کرد: زیرا اگر راستش را به ما بگویند لااقل میدانیم با درس، تحصیلات و تجربه ای که در این کشور داریم دنبال سوپوری خودمان برویم. واقعا برای خودم شدیدا متاسفم که دیر به این نتیجه رسیدم. من لیسانس و فوق لیسانس بازیگری و دکترای هنر دارم و می بینم که هیچ جا جایی نداریم و هیچ مرکز و نهادی نیست تا از ما حمایت کند.

وی در پایان گفت: متاسفانه هنرمندان واقعی را کنار زده اند و سینما، تلویزیون و تئاتر مختص یک سری از افراد خاص و مافیایی شده است و نمی دانم که عاقبت آن چه می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز