شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۹

توضیحات دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص محموله کیک زرد

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی در امور اجرایی گفت: در مجموع ۳۷۰ تن کیک زرد از روسیه خریداری شده است که آخرین محموله آن امروز تحویل گرفته شد.

به گزارش ندای اصفهان،اصغر زارعان بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قبل از برجام و در حین مذاکرات ۲۳۰ تن کیک زرد وارد کشور شد.

وی افزود: این محموله که در بعد از برجام نخستین خرید محسوب می‌شود شامل ۱۴۹ تن کیک زرد بوده که طی ۴ پرواز از ۷ بهمن تا ۱۹ بهمن وارد ایران شده است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی در امور اجرایی ادامه داد: در مجموع ۳۷۰ تن کیک زرد از روسیه خریداری شده است، این محموله به UCF اصفهان می‌رود.

وی با اشاره به اهمیت این محصول بیان کرد: موارد مصرفی کیک زرد در چرخه سوخت است و از این جهت جزء مواد استراتژیک و الزامات چرخه سوخت است.

زارعان در پاسخ به این سؤال که آیا این محموله در برابر مواد غنی‌سازی شده‌ای است که از کشور خارج شده کفت: هیچ گونه موادی ندادیم که در قبالش این را دریافت کنیم و بعد برجام با توجه به کانال ایجاد شده این محموله خریداری شده است.

وی با اشاره به خریدهای بعدی عنوان کرد: بر اساس نیاز کشور با توجه به چارچوبی که در برجام مشخص شده با کنترل آژانس انرژی اتمی درخواست می‌دهیم و امکان خرید وجود دارد.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی در امور اجرایی در خصوص قیمت محموله خریداری شده ابراز داشت: قیمت آن بر حسب استانداردهای بین‌المللی است و هر کیلوی آن ۹۰ دلار قیمت گذاری شده است.

وی با بیان این که هر چه بتوانیم معادن خود را غنی و ذخیره کنیم در حوزه فعالیت صنعت هسته‌ای کارایی خواهد داشت، یادآور شد: هر کشوری که چرخه سوخت را داشته باشد هم می‌تواند تولید کند و هم خریدار باشد که ایران یکی از این کشورهاست.

زارعان در خصوص مواضع رئیس جمهور جدید آمریکا خاطر نشان کرد: طبق برجام دولت آمریکا تعهداتی داده و قطعاً ترامپ باید به آن‌ها پایبند بماند.

وی با بیان این که ۲۰ فرودین ۹۶ مصادف با روز هسته‌ای دستاوردهای ما نسبت به سال گذشته ۱٫۵ برابر شد، اظهار داشت: این دستاوردها در حوزه‌های فرآیندی، پرتویی، رادیو دارو و استاندارسازی است که با خودباوری و اعتماد به نفس دانشمندان هسته‌ای به وقوع پیوسته است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی در امور اجرایی تاکید کرد: منطقه هسته‌ای اصفهان جزء چرخه سوخت است و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق