سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۵
دانلود/
 آیین نامه اداره جلسات شورای مرکزی طلاب استان اصفهان   

شورای مرکزی طلاب به شورایی گفته می‌شود که اعضای آن را شورای طلاب مدارس انتخاب می کنند و در راستای بهبود سطح کمّی و کیفیِ آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، معیشتی و خدماتی طلاب به عنوان بازوی مشورتی به فعالیت می‌پردازند...

 به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حوزه علمیه اصفهان یکی از باسابقه ترین حوزه های علمیه است که با تاریخی کهن توانسته میزبان علماء برجسته بسیاری چون شیخ بهایی، ابن سینا، ابوالحسن اصفهانی و… باشد و در سایه این امر موجبات تربیت طلاب و فضلای زیادی را فراهم سازد. سالانه حدود ۱۲۰۰ نفر وارد حوزه علمیه استان اصفهان می شوند، شورای طلاب در حقیقت زبان گویای طلاب مدارس در راستای ارتقای سطح کمی و کیفی عملکرد حوزه است.

باتوجه به اهمیت تشکیل شورای طلاب به عنوان حلقه واسط بین مدیریت و طلاب مدارس علمیه می توان گفت تشکیل و راه اندازی چنین شورایی، ابتکار حوزه علمیه اصفهان بوده است.

متن زیر آیین نامه داخلی مصوب اولین مجمع عمومی شورای مرکزی است که در اختیار این سایت قرار گرفته است.

– اسامی اعضای شورا در سایت مرکز مدیریت حوزه های علمیه اصفهان (+)

– دریافت فایل PDF: دانلود

«به نام خدا»

مقدمه: شورای مرکزی طلاب به شورایی گفته می‌شود که اعضای آن را شورای طلاب مدارس انتخاب می کنند و در راستای بهبود سطح کمّی و کیفیِ آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، معیشتی و خدماتی طلاب به عنوان بازوی مشورتی مسئولین به مصداق آیه کریمه «و شاورهم فی الأمر» به فعالیت می‌پردازند. شورای مرکزی طلاب جهت حسن اداره جلسات شورا و تنظیم برنامه‌ها، آیین‌نامه داخلی جلسات خود را به شرح ذیل اعلام می‌دارد:

ماده ۱: در اولین فرصت، اعضای منتخب شورا از میان خود فردی را به عنوان رئیس شورا انتخاب می‌نمایند. مسئول جلسات، رئیس شورا می‌باشد و اداره جلسه به عهده وی خواهد بود. پیگیری مصوبات و تعهدات تا حصول نتیجه در موقع مقرر و هرگونه مکاتبه یا ارتباط حقوقی با خارج از شورا در جایگاه رئیس شورا یا نماینده تعیین شده از سوی وی خواهد بود.

تبصره ۱: در اولین جلسه هر دوره، مجمع سنی تشکیل می شود و بزرگترین فرد از لحاظ سنی به عنوان رئیس جلسه و کوچکترین فرد به عنوان منشی جلسه انتخاب می شود و اداره جلسه را برای انتخاب رئیس شورا از میان نامزدهای ریاست به عهده می گیرند.

تبصره ۲: هر کمیسیون یا مسئول آن در حیطه تخصصی خود می‌تواند با اطلاع‌رسانی به رئیس، با مسئولین یا افراد مرتبط با همان حیطه جلسه برگزار نماید.

ماده ۲: رئیس شورا در اولین فرصت فردی را به عنوان منشی جلسات و فردی را به عنوان دبیر و فردی را به عنوان قائم مقام رئیس به شورا معرفی می‌کند که این افراد به تصویب دیگر اعضای شورا خواهند رسید.

تبصره ۱: در صورت غیبت منشی، انتخاب منشی آن جلسه بر عهده رئیس می‌باشد.

تبصره ۲: در صورت غیبت رئیس، اداره جلسات به عهده قائم مقام وی خواهد بود.

تبصره ۳: در صورت غیبت رئیس و قائم مقام، جلسه رسمیت نخواهد یافت.

تبصره ۴: در صورتیکه رئیس یا قائم مقام وی طی یک ماه اقدام به تشکیل جلسات ننمایند، نصف بعلاوه یک نفر از اعضای شورا می‌توانند درخواست تشکیل جلسه خود را به مدیر مرکز مدیریت حوزه ارائه نمایند، در صورت عدم برگزاری جلسه طی یک هفته پس از درخواست، این افراد می‌توانند رأساً اقدام به برگزاری جلسه نمایند،‌ که در ابتدای این جلسه، این افراد اقدام به انتخاب رئیس جدید یا ابقای رئیس قبلی می نمایند. انتخاب مجدد منشی و دبیر و قائم مقام بر اساس روال مادۀ ۲ انجام می‌گیرد.

ماده ۳: جلسات با حضور حداقل نصف بعلاوه یک نفر از اعضاء ثابت شورا رسمیت پیدا می‌کند.

تبصره ۱: حضور اعضای علی البدل یا افرادی به عنوان میهمان با تشخیص رئیس شورا بنا بر ضرورت در جلسات بلامانع است.

ماده ۴: حضور همه اعضای شورا در کلیه جلسات الزامی است و در صورت عدم امکان حضور می‌بایست مراتب را حداکثر تا یک روز قبل از تشکیل جلسه به اطلاع مسئول جلسه برسانند.

تبصره ۱: غائبین جلسات موظفند، مصوبات و پیگیری‌های جلسه قبل را به همراه دستور جلسه آینده از منشی جلسات دریافت نمایند.

تبصره ۲: تأخیر و یا ترک پیش از موعد جلسه منوط به اجازه مسئول جلسه می‌باشد.

تبصره ۳: با تأخیر بیش از ۱۰ دقیقه هر عضو، بر اساس آیین‌نامه انضباطی با وی برخورد خواهد شد.

تذکر: رسیدگی به موارد انضباطی ازجمله تخطی و کوتاهی از وظایف تا قبل از تدوین و تصویب آیین‌نامه انضباطی، برعهده رئیس جلسه است.

ماده ۵: حضور کلیه اعضای شورا در جلسات الزامی است و عدم حضور عضو شورا (موجه یا غیر موجه) در چهار جلسه متوالی یا هشت جلسه متناوب، در حکم انصراف از عضویت در شورا است و اعضای علی‌البدل جایگزین خواهند شد.

تبصره ۱: هر یک از اعضای شورا می‌توانند با تأیید رئیس از حداکثر ۱ ماه مرخصی ضروری استفاده نمایند.

تبصره ۲: مشمولیت جلسات اضطراری به مفاد مادۀ ۵ به تشخیص رئیس شورا است.

ماده ۶: در صورت استعفای یکی از اعضای شورا، این استعفا به صورت مکتوب به رئیس شورا ارائه خواهد شد و لازم است به تصویب اکثریت موجود شورا رسیده شود.

تبصره ۱: درصورت «استعفا» یا «انصراف به علت عدم حضور» یکی از اعضای شورا، عضو علی البدل بعدی دعوت به جایگزینی در جلسات شورا خواهد شد.

تبصره ۲: درصورت انصراف غیر مجاز از نوع عدم حضور و یا استعفای غیر مجازِ یکی از اعضای شورا، طبق آیین‌نامه انضباطی با وی برخورد خواهد شد و قبل از تصویب آیین‌نامه انضباطی بر اساس تشخیص اعضای شورا با وی برخورد خواهد شد. تشخیص غیر مجاز بودن به عهده دیگر اعضای شورا خواهد بود.

تبصره ۳: در صورت عدم حضور عضو علی‌البدل در شورا، طبق آیین‌نامه انتخابات رفتار خواهد شد.

ماده ۷: مدت، زمان و مکان تشکیل جلسات با نظر اکثریت اعضاء و موافقت مسئول جلسه تعیین می‌گردد.

ماده ۸: روند جلسات به شرح زیر می‌باشد:

  1. قرائت قرآن ۵٫ مصوبات

۲٫ صحبت پیش از دستور                                             ۶٫ صحبت خارج از دستور

۳٫ پیگیری مصوبات جلسات قبل                                   ۷٫ پیشنهاد دستور جلسه آینده

  1. دستور جلسه

تبصره ۱: بنا به تشخیص مسئول جلسه در هر جلسه حداکثر ۲ نفر هر کدام حداکثر به میزان ۷ دقیقه می‌توانند به عنوان نطق پیش از دستور، صحبت نمایند.

تبصره ۲: بنا به تشخیص مسئول جلسه در هر جلسه حداکثر ۲ نفر هر کدام حداکثر به میزان ۷ دقیقه می‌توانند برای صحبت خارج از دستور وقت بگیرند. تعیین افراد مذکور توسط مسئول جلسه صورت می‌گیرد.

تبصره ۳: سقف جلسات ۳ ساعت می‌باشد. در صورت نیاز به وقت بیشتر در یک جلسه، ‌موضوع باید به تصویب دو سوم حاضرین برسد.

ماده ۹: دستور جلسه توسط مسئول جلسه تعیین می‌گردد.

تبصره ۱: اضافه کردن مطلبی به دستور جلسه در حین برگزاری جلسه منوط به تأیید مسئول جلسه می‌باشد. در غیر اینصورت،‌ با تأیید مسئول جلسه آن مطلب در دستور جلسات آینده قرار می‌گیرد.

تبصره ۲: در هر جلسه دستور کار جلسه بعد پیشنهاد می‌شود و حداقل ۲۴ ساعت قبل از جلسه آینده، از طریق منشی به اطلاع اعضاء شورا می‌رسد. هرگونه تغییر در دستور همان جلسه با پیشنهاد مسئول جلسه و با رأی اکثریت حاضرین، بلامانع است.

تبصره ۳: جلسات شورا باید حداقل دوهفته یک‌بار برگزار شده و با تشخیص مسئول جلسه قابل افزایش است.

تبصره ۴: طرح مجدد موضوع یا مصوبه‌ای که قبلاً در شورا به بحث گذاشته شده است، با درخواست حداقل ۴ نفر از اعضای شورا بلامانع است و تعیین زمان آن به عهدۀ مسئول جلسه می‌باشد.

ماده ۱۰: ثبت مشروح جلسات، ثبت ورود و خروج اعضا و اخذ جرائم به عهده منشی جلسه می‌باشد.

ماده ۱۱: مصوبات با رأی گیری از اعضای شورا و با رأی اکثریت نسبی حاضرین در جلسه مصوب می‌شوند.

تبصره: درصورت درخواست یک نفر از اعضای شورا، رأی گیری به صورت مخفی صورت خواهد گرفت.

ماده ۱۲: جهت کیفیت هرچه بهتر امور، کمیسیون‌های تخصصی با نام‌های «آموزش و پژوهش»، «فرهنگی تبلیغی»، «معیشت و خدمات»، «سیاسی اجتماعی» و «تهذیب و اخلاق» تشکیل یافته و هر یک از اعضای شورا موظف‌اند در حداقل یکی از این کمیسیون‌ها عضویت یابند. اعضای کمیسیون‌ها پیرامون مباحث حوزه کاری خود جلسات جداگانه برگزار کرده و نتیجه جلسات و پیگیری‌های خود را به شورا منتقل خواهند کرد.

تبصره: اعضای کمیسیون‌ها به انتخاب خود یک نفر را به عنوان مسئول کمیسیون به شورا معرفی می‌نمایند.

ماده ۱۳: این آیین‌نامه در یک مقدمه، ۱۳ ماده و ۲۴ تبصره در تاریخ ………… به تصویب اعضای شورای مرکزی طلاب استان اصفهان رسید و لازم الاجرا می باشد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    امید وارم این شوری با تلاش و فعالیت عالی خود الگوی سایر حوزه ها شود.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز