جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵

دولت از مردم عذرخواهی کند؛

آقایان بدعهدی مستکبرین را لمس نمی کنند؟!

لمس کردن بدعهدی آمریکایی ها به ویژه در سال های اخیر که دولت یازدهم از در مهر و محبت با مستکبرین وارد تعامل به اصطلاح سازنده با قلدران جهانی شده مثل روز روشن است و چرا آقایان دولت یازدهم متوجه این موضوع نیستند؟

ندای اصفهان- حسن حیدری: نزدیک به دوسال از عمر دولت یازدهم می گذرد و فرصت های طلایی و گرانبهایی در تکیه و اتکا به داخل و تعامل سازنده با جهان که آقایان از آن دم می زنند از دست رفت و با کمال تأسف ادبیاتی خاص همچنان بر زبان بزرگان دولت جاری و ساری است.

رئیس جمهور محترم قبل از انتخابات ریاست جمهوری و بارها بعد از آن بر این موضوع تأکید داشته اند که چرخ اقتصاد و سانتریفیوژها باید با هم بچرخند، بارها اعلام کرده اند که تحریم ها ظالمانه است و باید برداشته شود؛ تا اینجای کار را همه می پذیرند و مشکلی نیست اما اختلاف از جایی آغاز می شود که به نظر می رسد در تفکر دولت یازدهم می توان با مستکبرین و در رأس آنها آمریکا کنار آمد.

«هنگامی که می گوییم تحریم های ظالمانه باید از بین برود، برخی با شنیدن این حرف چشم هایشان زیاد نچرخد. تحریم ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید. اشتغال، مشکل بیکاری و مسایل دیگر حل و بانک ها احیا شود.»

این بخشی از سخنان رئیس جمهور محترم در روز یکشنبه ۱۷ خردادماه ۹۴ و در آیین دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست است و همچنان نشان می دهد که نگاه رئیس جمهور محترم به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور برای ایجاد اشتغال، رفع بیکاری، احیای بانکها و… به رفع تحریم های ظالمانه است و این درحالی است که ایشان تجربه گرانسنگ مذاکرات در سال۱۳۸۲ در سعدآباد و امتیازات متعدد داده شده به غرب و بدعهدی آنها را در کارنامه خود دارد، براساس ضرب المثل معروف «آزموده را آزمودن خطاست».

 در ۵ مهرماه ۱۳۹۲ خبرنگار واشنگتن پست در سؤالی از رئیس جمهور ایران اسلامی می پرسد که «در واشنگتن گفته می‌شود که شما و دولت شما می‌خواهید سریع حرکت کنید. همانطوری که همین الآن گفتید. در یک بازه زمانی معقول پرونده هسته‌ای تعیین تکلیف شود و من پیش‌بینی‌هایی شنیده‌ام که این می‌تواند چند ماه باشد و ما باید حتی به آخر سال هم برای دستیابی به این نتیجه امیدوار باشیم. آیا این [درست] است؟» که آقای روحانی چنین پاسخ می دهد: «هرچه زودتر بهتر، هرچه زمان کوتاه تر باشد به نفع دو طرف است، اگر این زمان سه ماه باشد، اولویت ماست، اگر این زمان ۶ ماه باشد، باز هم خوب است، بحث ماه هاست، بحث سال ها نیست.»

در همان روزها «کاترین اشتون» مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۱۲ ماه را زمان مناسبی برای حل و فصل پرونده هسته ای ایران و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز ۳ تا ۶ ماه را زمان مناسب برای این کار اعلام می کند و همین موضوع نشان می دهد که نوع نگاه رئیس جمهور کشورمان به مستکبرین و غربی ها، با کمال عذرخواهی اشتباه بوده است.

مذاکرات هسته ای

سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در ۱۴ خرداد۹۴ باز هم بر این مسئله تاکید داشت که “مخالفت صریح با جبهه‌ی قلدران بین‌المللی و مستکبران و طرفداری جدی از مظلومان” یکی از اصول اساسی مکتب امام خمینی(ره) بوده که ایران اسلامی و مسئولین آن باید بر آن پایبند باشند.

«در یک مورد دیگر، یک وعده‌ای در مورد پایان جنگ تحمیلی، یکی از دولت های وابسته‌ی به آمریکا داده بود، بحث صدها میلیارد یا هزار میلیارد در میان بود، امام اعتنائی به آن نکردند، اعتماد نکردند. ما حالا در قضایای گوناگون جاری خودمان داریم همین معنا را لمس می کنیم، می‌بینیم که چطور نمی شود به وعده‌ی مستکبرین اعتماد کرد، به حرف هایی که در جلسه‌ی خصوصی می زنند نمی شود اعتماد کرد، این را داریم لمس می کنیم. امام آن را جزوِ خطوط اصلیِ کار خود قرار داد، اعتماد به خدا، بی‌اعتمادی به مستکبران.»

لمس کردن بدعهدی آمریکایی ها به ویژه در سال های اخیر که دولت یازدهم از در مهر و محبت با مستکبرین وارد تعامل به اصطلاح سازنده با قلدران جهانی شده مثل روز روشن است و چرا آقایان در دولت یازدهم متوجه این موضوع نیستند جای بسی سؤال است؟!

رئیس جمهور محترم در گفتگوی زنده تلویزیونی خود در ۲۱ مهرماه۹۳ تاکید می کند که ما به مردم وعده داده‌ایم که هرچه واقعیت است به آنان بگوییم و هرجا اشتباه کردیم عذرخواهی کنیم و به این عذرخواهی خود افتخار می‌کنیم” لذا بر اساس ضرب المثل معروف “جلوی ضرر را از هرجا بگیری منفعت است” باید دولت یازدهم صادقانه موضوع را با مردم در میان بگذارد که در نوع نگاه و اعتمادش به آمریکا و غرب اشتباه کرده و هر چه سریعتر جلوی ضررهای بیشتر را در این حوزه با ترک مذاکرات بگیرد.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز