سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷

سخنی خیرخواهانه با سرپرست دانشگاه اصفهان:

حضورتان قانونی نیست، به احترام جامعه علمی استعفا دهید

حکم سرپرستی آقای طالبی همانند دیگران ۶ ماه اعتبار قانونی داشت و بعد از آن حکم مسئولیت ایشان اعتبار قانونی ندارد. ۱۴ ماه است که ایشان غیرقانونی بر این جایگاه تکیه زده و بر همه عیان است که چنین فردی چه از لحاظ قانونی و چه از لحاظ شرعی حق تصرف در بیت المال را ندارد...

ندای اصفهان- سرویس دانشگاه/ در روزهای اخیر به بهانه ی دو ساله شدن دولت یازدهم درباره عملکرد دولت آقای حسن روحانی در زمینه های مختلف همچون سیاست خارجی، اقتصاد، صنعت، کشاورزی و… سخن بسیار رانده شد و مقالات مختلفی در نقد و یا تشکر از اقدامات دولت نگاشته شد. اما در مورد دانشگاه که به اعتقاد امام راحل (ره): «اگر دانشگاه را ما سست بگیریم و از دست برود، همه چیزمان از دستمان رفته است» کمتر سخن گفتند و سست گرفته شد.

دولت و تیشه به ریشه آموزش عالی

دانشگاه اصفهان به عنوان یک دانشگاه مادر در استان اصفهان و یکی از قطب های علمی کشور، امروز حال و روز خوشی ندارد و مورد کم مهری قرار گرفته است. گویی دانشجویان نیز به فکر خود نیستند و نمی دانند با شروع مجدد سال تحصیلی همچنان دانشگاهشان بدون رئیس قرار است اداره شود و غافل از اینکه این امر چه تبعاتی در رشد علمی و عملی دانشگاهشان به همراه خواهد داشت. تشکل های دانشجویی بسیج، جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی نیز خود را به خواب زده اند و دلیل اعتراض نکردنشان را ترس از «آدم بده شدن»! بیان می کنند. نهاد رهبری دانشگاه اصفهان نیز حاضر به مصاحبه نیست و ورود به این ماجرا را از شرح وظایف خود نمی داند!

اما آش آنقدر شور است که صدای اکثر رسانه ها درآمده است. می توان واکنش های مختلف به حضور غیرقانونی سرپرست دانشگاه اصفهان را در رسانه های مختلف دید:

(اینجا)، (اینجا)، (اینجا)، (اینجا)، (اینجا)، (اینجا) و (اینجا) و…

دانشگاه اصفهان

روزهای پرکار روابط عمومی دانشگاه اصفهان

در پاسخ به این مطالبه ی رسانه ها، اما روابط عمومی دانشگاه اصفهان بدون پاسخ به انتظارات آنها به صدور تکذیبیه ها، بیانیه ها و «من نبودم»ها اکتفا می کند (+).

باید دانست که در دولت های گذشته چنین عملکرد خطایی با آموزش عالی کشور دیده نشد. از همان ابتدا یعنی برای معرفی وزیر علوم به مجلس و اصرار به سپردن کلید این وزارتخانه، نه تنها به یک جناح خاص بلکه به تندروترین افراد آن، این برخورد خلاف انتظار شروع شد. بعد از پایان یافتن غوغایی که برای انتخاب وزیر علوم برپا کردند و با این کار اهداف مختلفی را دنبال کردند (که یکی از آن اهداف وارد کردن هجمه ی سنگین به مجلس اصولگرا بود)، نوبت به معرفی رؤسای دانشگاه ها رسید. در این زمان وزیر وقت شروع به صدور حکم سرپرستی کرد تا افرادی را که مدنظر دارد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند. و باز بدترین رفتار در طول تاریخ جمهوری اسلامی با شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت پذیرفت و عملا این شورا را به استحاله کشاندند و بدعتی جدید برای انتخاب رؤسای دانشگاه ها اتفاق افتاد و کمیته ای 5 نفره علی رغم مخالفت بسیاری از اعضاء تشکیل شد (هرچند که این کمیته ظاهرا شکلی قانونی دارد). دلیلی که برای تشکیل آن ذکر شد تسریع در امر انتخاب رؤسای دانشگاه ها بود. اما هنوز شاهد آن هستیم که حدود 20 دانشگاه کشور با سرپرست اداره می شوند.

قدیمی ترین حکم سرپرستی این 20 دانشگاه متعلق به آقای «هوشنگ طالبی» سرپرست دانشگاه اصفهان است. هوشنگ طالبی از تاریخ 20/9/1392 به عنوان سرپرست دانشگاه اصفهان شروع به کار کرد. دکتر طالبی در سال های 76 تا 84 یعنی در دوران حاکمیت دولت اصلاحات، ریاست دانشگاه اصفهان را بر عهده داشت و فردی در جناح اصلاح طلبان بود.

حکم سرپرستی آقای طالبی همانند دیگران 6 ماه اعتبار قانونی داشت و بعد از آن حکم مسئولیت ایشان اعتبار قانونی ندارد، اما ایشان حدود 20 ماه است که در جایگاه سرپرستی دانشگاه در حال فعالیت است؛ یعنی 14 ماه است که ایشان غیرقانونی بر این جایگاه تکیه زده و بر همه عیان است که چنین فردی چه از لحاظ قانونی و چه از لحاظ شرعی حق تصرف در بیت المال را ندارد.

دکتر طالبی چندی قبل بیان داشتند که: «من نباید قانونی یا غیر قانونی بودن سرپرستی یک دانشگاه را تعیین کنم و این وظیفه وزیر علوم است.» (+) باید به ایشان عرض کنیم که قانونی بودن یا غیر قانونی بودن سرپرستی دانشگاه ها ارتباطی با وزیر علوم ندارد و قانون آن را مشخص کرده است و هم شما و هم وزیر محترم باید به آن پایبند باشید که البته تا امروز این اتفاق نیفتاده است.

آقای طالبی شما بیان کردید: «به محض اینکه به من بگویند دیگر هیچ سمتی ندارید و تنها یک معلم ساده هستید به وظیفه خود عمل خواهم کرد.»

شما که خود را یک چهره ی فرهیخته و فرهنگی می دانید چرا خود جلوی این بی قانونی که حتما آن را قبول دارید نمی ایستید؟

غیر از این است که از لحاظ قانونی غیر از یک معلم ساده نیستید؟

آیا وظیفه ی امروز شما این است که غیر قانونی و به غصب یک صندلی دولتی را اشغال کنید؟

اگر فرهیختگان جامعه به قانون تمکین نکنند، می شود از دیگران انتظار عمل به قانون را داشت؟

جای دارد که حضرتعالی به عنوان یک چهره فرهیخته و فرهنگی خود جلوی این بی قانونی ایستاده و خود را سپر بلای دولت نکنید و به نشانه اعتراض و برای پیشرفت علمی کشور که خود سال ها برای آن تلاش کرده اید و برای ثبات در دانشگاه که خود به اثرات شیوع بی قانونی در آن واقف هستید، از سمت سرپرستی دانشگاه اصفهان استعفا دهید و به عنوان یک معلم ساده به وظیفه خود عمل کنید و مطمئن باشید که با این کار خدمت بزرگی به جامعه علمی شهر خود خواهید کرد و چهره ای نیک از خود به جای خواهید گذاشت.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. هیات علمی گفت:

  با سلام
  متاسفانه سرپرست دانشگاه در عین … هنوز در دانشگاه حکمفرمایی می نماید.
  متاسفانه طی این حدود دو سال هیچ فعالیت عمرانی انجام نگرفته است و همه جا متوقف می باشد.
  کلیه طرحهای پژوهشی متوقف بوده و دانشگاه اصفهان بسیار از لحاظ رتبه علمی تنزل پیدا کرده است.
  امید است وزارت علوم تدبیری بیندیشد

 2. کارمند گفت:

  سلام.بابا عجب آدماهای هستید .این آقا در همه جلسات و مواردی که دیسیپرین داره شرکت می کنه در شروع سال تحصیلی با امام جمعه و مسئولین شهر دیار نموده که بگوید من همچنان هستم شما کجای کارید اینا برای انتخابات کار می کنند به دانشجویان می گویند کانون تشکل راه بندازند که بعدا بتونند از آن بهره برداری کنند.

 3. د گفت:

  بی قانونی به طرز بی سابقه ای در این دولت بی داد میکنه و تا پایان 4 سال کسی جرات رسیدگی به این بی قانونی ها را ندارد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715