دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳

برگی از تاریخ؛

از سید ضیاء تا بختیار/ پهلوی به اعتراف مسعود بهنود

رضاشاه در حضور ولیعهد و دولتمردان دست به سینه خود از مستشار فرانسوی دانشکده افسری پرسید: «که این ارتش در برابر هجوم قوای بیگانه چقدر مقاومت می کند؟» ژنرال فرانسوی فوراً جواب داد: «دوساعت، قربان!»

ندای اصفهان- سرویس سیاسی: مسعود بهنود (متولد ۱۳۲۵ تهران) نویسنده، روزنامه نگار اصلاح طلب و فیلمساز ایرانی است. بهنود از سال ۱۳۸۱ تاکنون در لندن زندگی می‌کند و پس از راه اندازی شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی با این شبکه همکاری داشته و از تحلیلگران شاخص این شبکه می باشد.

کتاب “از سیدضیاء تا بختیار” نام یکی از آثار او است که به مرور رویدادهای سوم اسفند ۱۲۹۹ تا بیست و دو بهمن ۱۳۵۷ می پردازد. متن زیر بریده هایی از این کتاب پیرامون حکومت رضا شاه و محمدرضا شاه است که توسط سایت ندای اصفهان خلاصه سازی شده است و همانطور که خواهیم دید ظلم و سرسپردگی به بیگانه در کشور بیداد می کرد. نکته ای که این روزها زیاد به چشم می آید سعی در تطهیر رضاشاه و خاندان پهلوی توسط شبکه های ماهواره ای فارسی زبان همچون «من و تو» و «بی بی سی» است که سخنان مکتوب یکی از کارشناسان ثابت این شبکه های ماهواره ای می تواند خط بطلانی بر این تحریف تاریخ باشد.

کتاب از سیدضیاء تا بختیار

بخش هایی از این کتاب

ص 86: حضور حاج آقا نورالله نجفی از اصفهان در مراسم تاج گذاری رضاشاه

ص103: [داستان توطئه رضاشاه در مقابل قیام حاج آقا نورالله نجفی و درنهایت شهید کردن او]: مسئله دیگری که بلافاصله ایجاد شد مشکل مقاومت حاج آقا نورالله برادر آقانجفی -روحانی منتقد دوران قاجار- در برابر طرح «نظام وظیفه اجباری» بود. این روحانی متقی و متدین و شجاع، بی ترس از قدرت حکومت، یک تنه در برابر این تصمیم ایستاده بود. او با دعوت علمای شهرستان ها برای مهاجرت به قم، مشکل را ابعاد گسترده داده بود.

فخرالسلطنه [نخست وزیر رضاشاه] صبر کرد تا تیمورتاش و دیگران در حل این مشکل درماندند، آنگاه پا پیش گذاشت و با استفاده از معلومات فقهی خود و استناد به احادیث و روایات، نامه ای برای حاج آقا نور الله اصفهانی و دیگر علما نوشت. روز بعد، رضاشاه او را مأمور کرد تا همراه با تیمورتاش به قم برود، در آنجا، تخصصِ «حاجی» [فخرالسلطنه] در مسایل فقهی جائی برای خودنمایی پیدا کرد. جز حاج آقا نورالله هرکس بود، در همان جلسه اول عقب نشینی کرده بود. اما آن روحانی شجاع ایستاد. فخرالسلطنه سه هفته در قم ماند. بسیاری از روزها، در گفتگوها تیمورتاش هم بود.

این دو نفر ترکیب مناسبی بودند. حاجی با نرمی و تیمورتاش با توپ و تشر کار را پیش می بردند. سرانجام ترفندهایشان در جمع مهاجران تفرقه انداخت. همه رفتند و حاج آقا نور الله را تنها گذاشتند. او بیمار بود، به همین جهت علیم الدوله -رئیس بهداری جنایتکار شهربانی – برای معالجه رسید و به روش معمول -با تزریق آمپول سم – آن پیرمرد را کشت. فخر السلطنه که از این ماجرا خبر نداشت؛ حتی در مجلس ترحیم او که به دعوت «مدرس» بر پا شده بود، شرکت کرد. غائله به نفع حکومت پایان گرفت.

این تجربه ای شد برای حوادث بعدی، فخر السلطنه و تیمورتاش – دو شخصیت کاملا متضاد- در کنار هم ترکیب دلخواه رژیم پهلوی را می ساختند. حاجی، متشرع بود و اهل نماز و روزه و از هر منکر روگردان بود. تیمورتاش متجدد بود و نقطه مقابل او، به اقتضای موقع و موضوع، در برابر هر مسأله ای یکی از آن دو میدان می رفت. گاه نیز هر دو با هم.

ص137: دولت جم- دولت توطئه کشف حجاب (در سال 1314)

ص140: (مهم) [زندان زنان برای اولین بار در ایران در ماجرای کشف حجاب رضاشاه درست شد! به دلیل مقاومت زنان و درگیر شدن با نظمیه رضاشاه]: مهمترین همه پاسبان ها بودند که اول زنان و دختران خودشان را از آمدن به خیابان ها بازداشتند، سپس به دستور آبرم (رئیس نظمیه رضاشاه) به جان مردم افتادند. چادرها و حتی روسری ها، از سر زنان کشیده شد. سر هر خیابان کوهی از چادر انباشته شده بود، همه شهر پر بود از صدای شیون زن ها و نفرینشان، و صدای جنگ و گریز آنان با آژان ها، همان روز متحدالمالی که به تمام ادارات دولتی سراسر کشور فرستاده شد، مسئولان موظف گردیدند که در جشن هایی که به همین مناسبت زیر نظر رئیسان نظمیه و فرماندهان نظامی برپا می شد، با زنان بدون حجاب خود حاضر شوند. هیچ عذری پذیرفته نمی شد. بسیاری از سر ناچاری زنانشان را طلاق دادند. بسیاری از کار خود کناره گرفتند و زندان را پذیرا شدند. در نظمیه برای نخستین بار «زندان زنان» تأسیس شد، و اینها زن هایی بودند که در برابر پاسبان ها مقاومت کرده گاه فحش و ناسزایی هم داده بودند. تا روزها و روزها این حکایت ادامه داشت…

از میان زنان خانم صدیقه دولت آبادی با تشکیل «کانون بانوان» در کشف حجاب پیش قدم شد! در جلسات این کانون، وثوق الدوله با استفاده از فلسفه و حکمت و طرح مسایل علمی و ادبی به تشریح عظمت «کشف حجاب» مشغول بود… در روزهای بعد، اکثر زنان شهری در خانه ها حبس شدند، حمام های سر خانه زیاد شد، و میهمانی های شبانه همسایگان که میهمانان از پشت بام ها رفت و آمد می کردند؛ فراوان بود و شهرها ناگهان از زنان چادر و چاقچوری خالی شد. «کشف حجاب» عملی شد!

ص167: [ماجرای خط راه آهن شمال به جنوب]: از فردای حمله نیروهای آلمانی به خاک شوروی، طرح آماده ستاد مشترک نیروهای مسلح انگلستان به جریان افتاد. در این طرح که برای روزولت و استالین ارسال شد، سه راه برای کمک رساندن به شوروی پیشنهاد شده بود. انگلستان از میان آن سه راه، یکی را که عبور از ایران و استفاده از راه آهن سراسری- خلیج فارس به بحر خزر- بود، ترجیح می داد. واشنگتن و مسکو، فوراً موافقت خود را با راه پیشنهادی چرچیل اعلام داشتند. تدارک مقدمات کار آغاز شد. مهمترین عاملی که متفقین را به انتخاب «راه ایران» واداشت، وجود راه آهنی بود که علیرغم مخالفت های همیشگی وطن پرستان و آزادی خواهان ایران، توسط رضاشاه کشیده شد. این راه را تنها انگلستان می پسندید و بر کشیدن آن اصرار داشت. متخصصان ایرانی و احمدشاه، مدرس و مصدق، با مسیر شمال و جنوب راه آهن مخالف بودند و آنرا یک راه سوق الجیشی می دانستند که هیچ تأثیری در سرنوشت ملت ایران ندارد و تنها بیگانگان را به کار می آید. البته در آن زمان هیچ کس از جمله سیاستگذاران انگلیسی هم نمی دانستند که روزی «سرمایه داری» از این راه به کمک «کمونیسم» خواهد رفت! اصرار انگلیسی ها، پس از جنگ جهانی اول به کشیدن این خط آهن، از آن رو بود که لندن خیال حمله به خاک شوروی را در سر می پخت. بنا بر تمام محاسبات، راه مطلوب مردم ایران راهی از شرق به غرب کشور بود.

زمانی که طرح استفاده از راه آهن سراسری ایران، برای نخستین بار در جلسات مخفی متخصصان سیاسی و نظامی متفقین مطرح گشت، «هایلتون» دیپلمات آمریکایی که سالها در ایران خدمت کرده بود، به یاد آورد که در سال های اول سلطنت رضاشاه، و به دنبال به مناقصه گذاشتن خط آهن ایران، همراه اللهیار صالح مترجم سفارت آمریکا، به حضور شاه رسید بود. در آن جلسه دیپلمات آمریکایی پس از اعلام آمادگی شرکت های آمریکایی برای شرکت در طرح ساختمان راه آهن ایران، اظهار داشته بود که بر اساس بررسی های متخصصان، مسیر شرق به غرب برای راه آهن ایران مناسب تر از مسیر شمال به جنوب است. آن روز رضاشاه به نقشه ایران اشاره کرده بود و گفته بود «من راه آهن را از شمال تا اینجا (اشاره به کرانه خلیج فارس) می خواهم، دیگه فضولیش به تو نیامده!»

ص169: [ماجرای اشغال ایران و ارتش پوشالین رضاشاه]: هشدارهای پی درپی و هماهنگ سفارتخانه های شوروی و انگلستان در تهران درباره جاسوسان و افراد ستون پنجم آلمان در ایران به منزله مقدمات دیپلماتیک اشغال ایران بود… آخرین روز مرداد، در مانور ارتش در همدان، رضاشاه در حضور ولیعهد و دولتمردان دست به سینه خود از «ژنرال ژاندار» مستشار فرانسوی دانشکده افسری پرسید: «که این ارتش در برابر هجوم قوای بیگانه چقدر مقاومت می کند؟»

ژنرال فرانسوی فوراً جواب داد: «دوساعت، قربان!» شاه اخم هایش را در هم کشید، متملقان دور و بر ژنرال ریختند که چرا به اعلیحضرت چنین جوابی داده است؟

او در پاسخ گفت: «این را گفتم اعلیحضرت خوشحال شوند، وگرنه دو دقیقه هم نمی تواند مقاومت کند»! سرانجام روز آزمایش فرا رسید. سوم شهریور 1320 درست سه سال از افتتاح راه آهن سراسری می گذشت… یورش برنامه ریزی شده به ایران از شمال و شرق و جنوب از ساعت های نخست بامداد آغاز شد. روز پیش از آن ژاندارمری و وزارت راه گزارش داده بودند که دو هواپیمای روسی از مرز هوایی ایران گذشته و سه بار داخل خاک ایران شده بودند. چون از تهران پرسیدند: «از کدام سو آمدند و به کدام سمت رفتند؟» رئیس پاسگاه آستارا پاسخ داده بود: «از پشت عکس اعلیحضرت آمدند و به طرف پنجره رفتند»! ارتشی چنین، آن چند دقیقه هم که ژنرال گفته بود، مقاومت نتوانست. با فرود آمدن نخستین بمب ها در مشهد و رشت و شمال آذربایجان، ارتش شاهنشاهی از هم پاشید.

ص 198: در حقیقت ملت ایران مأمور تأمین بخشی از مخارج جنگی متفقین شدند (فقر و گرسنگی، وابستگی اقتصادی و وابستگی سیاسی در ایران)

ص407: کودتای 28 مرداد 32 نقطه پایانی بر آزادی 12 ساله ملت گذاشت. این آزادی نسبی را، پس از 20 سال دیکتاتوری، ملت در 25 شهریور20 با استعفای رضاشاه به دست آورده بود.

ص417: تیر ذوالقدر بار دیگر نام فدائیان اسلام را بر سر زبان ها انداخت.

ص404 و 405: پس از کودتای 28 مرداد آنچه در مجموعه قرارداد کنسرسیوم بر سر ایران آورد، بدتر از قبل از ملی شدن صنعت نفت بود.

ص 502- 505: (مهم): نتیجه اصلاحات ارضی شاه!!

ص 565 الی 569: [مهم: ماجرای جشن های 2500 ساله محمدرضا شاه]: هرگز کسی اینگونه به تمسخر خود و جهانیان دست نزده بود.

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715