دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹

اصفهان- از چهارراه استانبول تا چهارراه بنائی؛

جائی که قلب پلاسکو برایش آتش می‌گیرد

مسئولان شهر اصفهان در روزهای گذشته به طور مکرر به محل ساختمان آسیب دیده پلاسکوی تهران می‌روند و از آتش نشان‌های فداکار دلجوئی می‌کنند در حالی‌که هزاران پلاسکو در شهر خودشان وجود دارد و نسبت به آن هیچ اعتنایی نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حادثه پلاسکو تلنگری بود برای همه مسئولین شهری و این خود نکته‌ای است که مسئولان بدان اذعان می‌کنند ولی پای عمل که به میان می‌رسد همه بر می‌گردند سر خانه اول که «آقا شهرداری بودجه نداره»، «مسکن و شهرسازی قوانین خودشو داره»، «این مکان به درد شهرداری نمی‌خوره»، «باید ببینیم طرح تفصیلی چی  میگه» و هزار جور جمله دیگری که تنها کاربردش دست به سر کردن مخاطب است.

آری این حرف زدن مسئولین در پی وقوع حوادث تلخ همه‌اش مسکّنی برای آلام مردم است، اما این مسکّن، دردی را دوا نمیکند، فقط باعث می‌شود درد را فراموش کنیم، اما این درد عاقبت کار دست مردم می‌دهد و آن روز دیگر فرصتی برای جبران باقی نخواهد ماند.

با این حال جامعه تحلیلی خبری ندای اصفهان که همواره ندای مردم را به گوش مسئولین رسانده و تریبونی برای مستضعفین جامعه بوده و هست، این‌بار به سراغ محله‌ای در چهارراه بنائی اصفهان رفته و پای درد دل مردم رنجدیده نشسته که ماحصل آن به تهیه این گزارش منجر شده است.

از حدود 40 سال پیش، خانه‌هایی واقع در کوچه شهید کوشه (ابتدای خیابان شاهد و از توابع شهرداری منطقه 7) در طرح تعریض گذر معابر عمومی قرار گرفته ولی تاکنون شهرداری نه اقدام به خرید این خانه‌ها کرده و آن‌ها را آزادسازی می‌کند، از طرفی این کم کاری شهرداری در راستای احداث عابر و تخریب خانه‌های موجود در طرح تعریض، موجب پدیداری کوچه‌ای باریک شده که حتی به قول اصفهانی‌ها یک فرغون هم در آن وارد نمی‌شود.

گفتنی است، وجود چنین کوچه‌ای موجب شده تا دیگر خانه‌هایی که در طرح تعریض نیستند، نتوانند به امور ساخت و ساز و نوسازی بپردازند چراکه ورود مصالح ساختمانی در چنین کوچه‌ای محال است، براین اساس سالیان متمادی است که خانه‌ها دچار فرسایش و تخریب شده درنتیجه هرآن احتمال فروریزی و تحمیل خطرات جانی وجود دارد و این زنگ خطری برای همه مسئولین شهری است، هرچند که اگر خدای ناکرده چنین حادثه‌ای رخ بدهد باز هم مسئولین در رسانه‌ها به مردم نکات ایمنی را توصیه می‌کنند و خود را مبری از کم کاری می‌نامند.

علاوه بر این مهم، خطر دیگری که ساکنان این منطقه را تهدید می‌کند عدم وجود مفر مناسب هنگام آتش سوزی و مانعی برای ورود ماشین و لوازم آتش نشانی به این کوچه است، مضافا اینکه اگر برای یکی از اهالی حادثه‌ای رخ دهد، آمبولانس تا چندین متری خانه نمی‌تواند بیاید و این امر احتمال جان‌سپاری شخص سانحه دیده را افزایش می‌دهد.

آقای طباطبایی یکی از ساکنین این محله است که سال‌ها از بیماری قلبی رنج می‌برد و در تشریح این حقیقت تلخ عنوان کرد: «یک شب ساعت 3 ناراحتی قلبی کار دستم داد و از هوش رفتم، خانواده با اورژانس تماس گرفتند، پس از اینکه آمبولانس خود را سر کوچه رساند، به همسر من گفتند: تماس بگیر با چند نفر از اقوامت که بیایند و با برانکارد شوهرت را تا آمبولانس برسانند؛ این امر در آن موقع شب غیرممکن بود کما اینکه تا اقوام ما بخواهند خودشان را به منزل ما برسانند، کار از کار می‌گذرد».

پس از اینکه اعتراضات مردم محل نسبت به وضعیت موجود را شنیدیم به سراغ مسئولین شهرداری منطقه 7 برای بررسی و حل و فصل این مشکل رفتیم، آقای مهندس علی اصغر شاطوری مدیر این منطقه ضمن نوشتن نامه‌ای برای معاون اداری مالی شهرداری اصفهان مبنی بر رسیدگی به وضعیت این محل اذعان کرد: «شهرداری منطقه 7، بودجه لازم برای خریداری این منازل را ندارد، اگر شهرداری برای این قضیه بودجه‌ای در اختیار ما قرار دهد، به سرعت وارد عمل خواهیم شد».

البته اهالی این منطقه که منزلشان در طرح تعریض واقع شده همگی اذعان کردند: «اگر شهرداری مایل باشد ما می‌توانیم معوض آن را بپردازیم و در عوض منازل خود زمینی از شهرداری بگیریم»، شهرداری هم در جواب پیشتر وعده‌هایی داده بود، امّا این وعده هم محقق نشد.

 

نهایتا این قضیه را با شهردار محترم اصفهان، جناب دکتر جمالی‌نژاد در میان گذاشتیم و این پاسخ را دریافت کردیم: «لطفا نامه ای تنظیم و به آقای باباصفری دفترم بدهید، تا با ایشان باتفاق تدبیر کنیم» .

در نهایت شهرداری مرکزی در جواب نامه مهندس شاطوری، نامه‌ای به شهرداری منطقه 7 می‌نویسد و در آن قید می‌کند که مسئله بررسی شود و زمانی که برای پیگیری مجدد به شهرداری منطقه 7 رهسپار شدیم، دریافتیم که این جمله:«بررسی شود»، یعنی سردواندن مردم، یکی از مسئولین شهرداری که خواست نامش فاش نشود و از بریده شدن نان خویش هراس داشت در جواب خبرنگار ندای اصفهان اذعان کرد:«آقای شهردار اگر واقعا می‌خواست این قضیه حل و فصل شود نامه‌ای با عنوان اقدام شود برای منطقه 7 ارسال می‌کرد، لکن این نوع نامه نوشتن هیچ نتیجه‌ای ندارد و فقط باعث سردرگمی مردم خواهد شد».

راستی گاهی گمان می‌کنم گریه‌های مسئولین در پی حوادثی همچون آتش سوزی ساختمان پلاسکو بسان گریه عابری است که در راه بازگشت از نانوایی چشمش به فقیری افتاد که از شدت گرسنگی به تضرع افتاده بود، آخر عابر هم دستمال جیبی اش را درآورد و کنار آن مستمند به زاری مشغول شد، فقیر که این صحنه را دید بدو گفت: «تو اگر برای من گریه می‌کنی بدان که من محتاج نان هستم، از این رو اگر یکی از نان‌هایی که بر کف داری را به من بدهی، مشکل من را برطرف ساخته‌ای و دیگر نیازی نیست به حال من بگریی»، عابر که این صحنه را مشاهده کرد در جواب فقیر گفت: «به خدا قسم اگر تا فردا صبح هم بخواهی اینجا می‌نشینم و به حال تو گریه می‌کنم، امّا بدان که از نان خبری نیست».

گفتنی است چندی پیش نیز با هدف پیگیری جهت بازسازی و احیای بافت فرسوده شهر اصفهان، آمار و ارقام بافت فرسوده، میزان بودجه اختصاص داده شده به این امر و علت کم کاری دستگاه‌های مختلف را از شهردار اصفهان جویا شدیم که تاکنون جوابی در قبال این سوالات دریافت نکرده‌ایم.

باشد که مسئولین از حرف بکاهند و بر مبلغ بیفزایند چراکه دوصد گفته چون نیم کردار نیست.

تهیه و تنظیم: کمال نصیری فرد

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مجید گفت:

    مسئولان دست از حرکات نمایشی بردارند و به درد مردم برسند

  2. عابد گفت:

    آقای جمالی نژاد فقط با پلاسکوی تهران لازم نیست همدردی کنید، کمی هم به فکر پلاسکوهای اصفهان باشید.

  3. شمس گفت:

    غصه نخورید! انتخابات شورای شهر نزدیکه! عنقریب افراد مختلفی اعم از شهردار و دیگران برای بررسی(البته فقط بررسی) و گرفتن عکس و فیلم راهی محله خواهند شد.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715