شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶

ريیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی اظهار كرد؛

میانگین مکالمه یک زن و شوهر ایرانی روزانه ۱۷ دقیقه/ در ایران زنان دو برابر مردها طلاق می گیرند

ريیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، متوسط صحبت يك زن و شهر ايراني را ۱۷ دقيقه دانست و گفت: قبلا مردم در خانه روبه‌روی هم می‌نشستند و با هم صحبت می‌کردند، اما الآن روبروی تلویزیون می‌نشینند و یا سرگرم كار با تلفن همراه خود هستند.

به گزارش ندای اصفهان، وحید یامین پور در نشست پارادوکس های اجتماعی که به همت فرهنگسرای رسانه اصفهان برگزار شده بود با بیان اینکه این سبک زندگی افزایش طلاق را به دنبال داشته است، خاطرنشان کرد: طلاق به خاطر محتوای تکنولوژی افزایش پیدا نکرده است بلکه افزایش طلاق به خاطر کاهش تفاهم و کم‌شدن عاطفه‌ بین زن و شوهر است، مخصوصا برای خانم‌ها که از طریق تکلم به آرامش می‌رسند.
وی ادامه داد: در حال حاضر منظور ما از نقد تکنولوژی نقد محتوا نیست برای ما فرقی ندارد که از تلویزیون تفسیر آیت‌الله جوادی آملی باشد یا شوی تلویزیونی، در هر حال هر کدام به نوعی ما را سرگرم می کند.
هر IP یک میکروفون است
استاد دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه سال‌ها است که متفکرین غربی تکنولوژی را فارغ از محتوای آن بررسی می‌کنند، تصریح کرد: امروز نمی‌توانیم زندگی بدون موبایل را تصور کنیم، در حالی که قبل از اختراع این ابزار اگر کسی می‌گفت که یک چنین ابزاری شما را به خود وابسته خواهد کرد و بدون آن زندگی برای شما سخت خواهد بود برای ما باورپذیر نبود.
یامین پور افزود: در حالی که شاید چندسال پیش اینترنت پر سرعت فراگیر نبود اما الآن در هر خانه‌ای یک مودم WiFi وجود دارد و اگر به میهمانی برویم و اینترنت پرسرعت در خانه هایشان وجود نداشته باشد سریع از آن جا می رویم.
وی به شمردن اثرات تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی بر زندگی انسان‌ها پرداخت و گفت: رسانه‌ها جامعه را توده‌ای کرده‌اند، درحال حاضر حرف‌هایی که از رسانه‌ها می‌شنویم خیلی هم مهم نیست. در جامعه سنتی تریبون حرمت داشت،هر کسی نمی‌توانست برای مردم صحبت کند، در جامعه پیش از تجدد درجه افراد به وسیله علم مشخص می‌شود. اما در جامعه رسانه‌ای شده، هر IP حکم یک میکروفون دارد، هرکسی می‌تواند هر حرفی بزند و اتفاقاً انسان‌های فرومایه‌تر بیشتر از این تریبون استفاده می‌کنند. جامعه در این شرایط پر از حرف‌های بیهوده می‌شود.
در ایران زن ها دو برابر مردها طلاق می گیرند
رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی خاطرنشان کرد: برای مشخص شدن این موضوع می‌توانید تفاوت رمان با قصه‌های سنتی را بسنجید، در قصه‌های قدیمی همیشه یک قهرمان و ابر مرد وجود دارد. فردی که بسیاری از صفات خوب در او وجود دارد، اما در رمان آدم‌ها یک سطحی هستند، خبری هم ازجوانمردی نیست.
یامین پور با ذکر جمله ای کوبنده از نیچه، تصریح کرد: انسان های فرومایه، انسان‌های کوتوله‌ای است که افق همتشان بسیار پست است و حتی خیلی از آن ها نمی‌دانند برای چه زندگی می‌کند. در زندگی این افراد هیچ ملکوتی وجود ندارد.
وی اظهار کرد: اتفاق دوم تاثیر تکنولوژی در زندگی انسان‌ها، فرد گرایی است.
این استاد دانشگاه با اشاره به ناهنجاری برخورد زنان متدین در شبکه‌های اجتماعی گفت: در حال حاضر زنان متدین و مذهبی در شبکه‌های اجتماعی با یک پارادوکس مواجه‌اند؛ تن‌نمایی یا دوری از آن همچنین یکی از آخرین آمارهای طلاق نشان می‌دهد با اینکه حق طلاق در ایران با مردها است، اما زن‌ها دو برابر مردها طلاق می‌گیرند.
یامین پور ادامه داد: اتفاق سوم تسلسل و حجم بالای پیام‌ها و اطلاعات حتی اگر مذهبی هم باشد، موجب عدم درک این پیام‌ها می‌شود،  وقتی سرعت انتقال پیام‌ها بالا برود ما ضد ضربه خواهیم شد.
شبکه های اجتماعی تنهایی را زیاد می کنند
رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، اثر بعدی تکنولوژی را نیست‌انگارانه بودن فضای شبکه‌های اجتماعی دانست و تصریح کرد: اثر چهارم نیست‌انگارانه بودن فضای شبکه‌های اجتماعی است، یعنی فعل ارزشی، ضد ارزش و بی‌ارزش تمایز خود را از دست می‌دهند. خودمان را گول نزنیم که اگر در یک گروه فرهنگی پیام مفید گذاشتیم کار فرهنگی کرده‌ایم. کمی که ریز شویم می‌فهمیم نه تنها کار فرهنگی در میان نیست، بلکه هدف ما فقط سرگرمی بوده است.
یامین‌پورافزود: پنجمین تاثیری که رسانه‌ها بر زندگی انسان ها دارند ایجاد تنهایی است، تنهایی یک مقوله درونی است، یعنی امکان دارد که یک فرد در یک جمعی احساس تنهایی کند. برخی فکر می‌کردند با آمدن رسانه‌ها انسان‌ها با هم تعامل می‌کنند و این حس تنهایی از بین می‌رود. در جامعه مدرن خانواده‌ها هسته‌ای شده‌اند و فقط درکنار هم نشسته‌اند، اما کاری به کار هم ندارند. در شبکه‌های اجتماعی نه تنها اتحاد به وجود نمی‌آید، تنهایی بیشتر می‌شود، در حالی که در اسلام این قدر به صله رحم توصیه شده است.
وی انسان‌های دنیای جدید را کنترل‌پذیرتر دانست و گفت: آخرین نکته این است که انسان‌ها، در این دنیا تبدیل به داده شده و کنترل‌پذیرتر می‌شوند. انسان به مانند زندانی می‌شود که به خاطر شدت نور بیرون سلول خود را نمی‌بیند، اما زندان بان داخل سلول او را کاملاً زیر نظر دارد، بدین وسیله هرکس که به اینترنت متصل باشد تبدیل به داده شده و کاملاً تحت کنترل است.

منبع: ایمنا

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق