شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶

ريیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی اظهار كرد؛

ميانگين مكالمه يك زن و شوهر ايراني روزانه 17 دقيقه/ در ايران زنان دو برابر مردها طلاق مي گيرند

ريیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، متوسط صحبت يك زن و شهر ايراني را ۱۷ دقيقه دانست و گفت: قبلا مردم در خانه روبه‌روی هم می‌نشستند و با هم صحبت می‌کردند، اما الآن روبروی تلویزیون می‌نشینند و یا سرگرم كار با تلفن همراه خود هستند.

به گزارش نداي اصفهان، وحيد يامين پور در نشست پارادوكس هاي اجتماعي كه به همت فرهنگسراي رسانه اصفهان برگزار شده بود با بیان اینکه این سبک زندگی افزایش طلاق را به دنبال داشته است، خاطرنشان کرد: طلاق به خاطر محتوای تکنولوژی افزایش پیدا نکرده است بلكه افزایش طلاق به خاطر کاهش تفاهم و کم‌شدن عاطفه‌ بین زن و شوهر است، مخصوصا برای خانم‌ها که از طریق تکلم به آرامش می‌رسند.
وي ادامه داد: در حال حاضر منظور ما از نقد تكنولوژي نقد محتوا نيست براي ما فرقی ندارد که از تلویزیون تفسیر آیت‌الله جوادی آملی باشد یا شوي تلويزيوني، در هر حال هر كدام به نوعي ما را سرگرم مي كند.
هر IP يك ميكروفون است
استاد دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه سال‌ها است که متفکرین غربی تکنولوژی را فارغ از محتوای آن بررسی می‌کنند، تصریح کرد: امروز نمی‌توانیم زندگی بدون موبایل را تصور کنیم، در حالی که قبل از اختراع این ابزار اگر کسی می‌گفت که یک چنین ابزاری شما را به خود وابسته خواهد کرد و بدون آن زندگی برای شما سخت خواهد بود برای ما باورپذیر نبود.
يامين پور افزود: در حالی که شاید چندسال پیش اینترنت پر سرعت فراگیر نبود اما الآن در هر خانه‌ای یک مودم WiFi وجود دارد و اگر به ميهماني برويم و اينترنت پرسرعت در خانه هايشان وجود نداشته باشد سريع از آن جا مي رويم.
وي به شمردن اثرات تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی بر زندگی انسان‌ها پرداخت و گفت: رسانه‌ها جامعه را توده‌ای کرده‌اند، درحال حاضر حرف‌هایی که از رسانه‌ها می‌شنویم خیلی هم مهم نیست. در جامعه سنتی تریبون حرمت داشت،هر کسی نمی‌توانست براي مردم صحبت كند، در جامعه پیش از تجدد درجه افراد به وسیله علم مشخص می‌شود. اما در جامعه رسانه‌ای شده، هر IP حکم یک میکروفون دارد، هرکسی می‌تواند هر حرفی بزند و اتفاقاً انسان‌های فرومایه‌تر بیشتر از این تریبون استفاده می‌کنند. جامعه در این شرایط پر از حرف‌های بیهوده می‌شود.
در ايران زن ها دو برابر مردها طلاق مي گيرند
رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی خاطرنشان کرد: برای مشخص شدن این موضوع می‌توانید تفاوت رمان با قصه‌های سنتی را بسنجید، در قصه‌های قدیمی همیشه یک قهرمان و ابر مرد وجود دارد. فردی که بسیاری از صفات خوب در او وجود دارد، اما در رمان آدم‌ها یک سطحی هستند، خبری هم ازجوانمردی نیست.
يامين پور با ذكر جمله اي كوبنده از نيچه، تصریح کرد: انسان هاي فرومايه، انسان‌های کوتوله‌ای است که افق همتشان بسیار پست است و حتی خیلی از آن ها نمی‌دانند برای چه زندگی می‌کند. در زندگی این افراد هیچ ملکوتی وجود ندارد.
وی اظهار كرد: اتفاق دوم تاثير تکنولوژی در زندگی انسان‌ها، فرد گرايي است.
اين استاد دانشگاه با اشاره به ناهنجاري برخورد زنان متدین در شبکه‌های اجتماعی گفت: در حال حاضر زنان متدین و مذهبی در شبکه‌های اجتماعی با یک پارادوکس مواجه‌اند؛ تن‌نمایی یا دوری از آن همچنين یکی از آخرین آمارهای طلاق نشان می‌دهد با اینکه حق طلاق در ایران با مردها است، اما زن‌ها دو برابر مردها طلاق می‌گیرند.
يامين پور ادامه داد: اتفاق سوم تسلسل و حجم بالای پیام‌ها و اطلاعات حتي اگر مذهبي هم باشد، موجب عدم درک این پیام‌ها می‌شود،  وقتی سرعت انتقال پیام‌ها بالا برود ما ضد ضربه خواهیم شد.
شبكه هاي اجتماعي تنهايي را زياد مي كنند
رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، اثر بعدی تکنولوژی را نیست‌انگارانه بودن فضای شبکه‌های اجتماعی دانست و تصريح كرد: اثر چهارم نیست‌انگارانه بودن فضای شبکه‌های اجتماعی است، یعنی فعل ارزشی، ضد ارزش و بی‌ارزش تمایز خود را از دست می‌دهند. خودمان را گول نزنیم که اگر در یک گروه فرهنگی پیام مفید گذاشتیم کار فرهنگی کرده‌ایم. کمی که ریز شویم می‌فهمیم نه تنها کار فرهنگی در میان نیست، بلکه هدف ما فقط سرگرمی بوده است.
یامین‌پورافزود: پنجمین تاثيري که رسانه‌ها بر زندگي انسان ها دارند ايجاد تنهايي است، تنهایی یک مقوله درونی است، یعنی امکان دارد که یک فرد در یک جمعی احساس تنهایی کند. برخی فکر می‌کردند با آمدن رسانه‌ها انسان‌ها با هم تعامل می‌کنند و این حس تنهایی از بین می‌رود. در جامعه مدرن خانواده‌ها هسته‌ای شده‌اند و فقط دركنار هم نشسته‌اند، اما کاری به کار هم ندارند. در شبکه‌های اجتماعی نه تنها اتحاد به وجود نمی‌آید، تنهایی بیشتر می‌شود، در حالی که در اسلام این قدر به صله رحم توصیه شده است.
وي انسان‌های دنیای جدید را کنترل‌پذیرتر دانست و گفت: آخرين نكته این است كه انسان‌ها، در این دنیا تبدیل به داده شده و کنترل‌پذیرتر می‌شوند. انسان به مانند زندانی می‌شود که به خاطر شدت نور بیرون سلول خود را نمی‌بیند، اما زندان بان داخل سلول او را کاملاً زیر نظر دارد، بدین وسیله هرکس که به اینترنت متصل باشد تبدیل به داده شده و کاملاً تحت کنترل است.

منبع: ايمنا

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715