پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶
فرشچیان:
 اثر بعدی‌ام با محوریت ظلم ستیزی است   

محمود فرشچیان می‌گوید: حدود ۳۰ سال است به دنبال تاسیس دانشگاه هنرهای سنتی هستم. نه سِمتی می‌خواهم و نه وقتش را دارم. فقط به خاطر خدمت به مملکتم می‌خواهم کاری بکنم.

به گزارش ندای اصفهان، روز گذشته یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ دو اثر تازه از محمود فرشچیان با نام‌های «شام غریبان» و «آسمان چهارم» در کاخ موزه سعدآباد رونمایی شد.

در حاشیه این مراسم محمود فرشچیان در میان خبرنگاران حاضر شد و به پرسش‌های آنان پاسخ داد.

فرشچیان در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم درباره علت به تعویق افتادنِ تاسیسِ دانشگاه هنرهای سنتی گفت: همین امروز هم در این باره با مسئولان صحبت کردم. ۳۰ سال است به دنبال تاسیس دانشگاه هنرهای سنتی هستم. نه سِمتی می‌خواهم و نه وقتش را دارم. فقط به خاطر خدمت به مملکتم می‌خواهم کاری بکنم.

وی ادامه داد: فرش ایران در دنیا رتبه نخست را داشت. اما الان رتبه‌اش سی‌ام است. صنایع دستی و مهر و تسبیح ما از چین وارد می‌شود. چرا باید این اتفاق بیافتد. دانشگاه‌های فراوانی در ایران تاسیس شده و می‌شود، اما دانشگاهِ هنرهای سنتی که حضورش لازم است، جایش خالی است.

این استادِ نگارگری گفت: به من قول داده‌اند که تا پایان امسال دانشگاه هنرهای سنتی ایران تاسیس می‌شود.

فرشچیان در پاسخ به پرسش دیگری از خبرنگار تسنیم درباره موضوع آثار آینده‌اش گفت: کار بعدی‌ام در نفسانیات است و درباره جنگ خوبی و بدی. دلم می‌خواهد که در مملکتمان خوبی گسترش پیدا کند و محبت بیشتر شود. ما ایرانیان می‌توانیم خیلی خوب باشیم. به همین دلیل دارم در این باره کار می‌کنم تا به موضوع ستیز با ظلم و وسوسه‌های شیطانی بپردازم.

وی تاکید کرد:‌ اثر بعدی‌ام تِم اجتماعی می‌گیرد و در عین حال روحانی و نفسانی نیز است.

خالق اثرِ «آسمان چهارم» گفت:‌ خیلی کارها هست که دلم می‌خواهد انجام دهم. دوست دارم کاری بکنم که گیرایی داشته باشد و مردم با دیدنش هدایت شوند.

فرشچیان درباره تابلو‌های «شام غریبان» و «آسمان چهارم» گفت: این آثار را برای تقدیم به آستان مقدس امام رضا(ع) کشیده‌ام. از کودکی گرایش زیادی به مسائل مذهبی داشتم. خوشبختانه آستان قدس هم قدر این آثار را دانسته و در صحن گلشن تالاری باز کرده‌اند تا آثارم را به نمایش عمومی بگذارند.

وی درباره ویژگی‌های تابلوی «شام غریبان» گفت: کشیدنِ تابلوی «شام غریبان» از نظر رنگ‌بندی بسیار مشکل بود. صورتی در تابلو نیست. دست‌ها، حرکت و پاها نشان دهنده‌ی فاجعه‌ای است که بر خاندانِ عصمت و طهارت گذشته است. سعی کرده‌ام که با حرکت‌های دست، فاجعه را نشان دهم بدون این که صورتی در آن باشد.

فرشچیان درباره تابلوی «آسمان چهارم‌» گفت: حضرت رسول(ص) وقتی عروج پیدا می‌کنند به درگان الهی، هنگام رسیدن به آسمان چهارم جبرائیل می‌گوید که دیگر نمی‌توانم بالاتر بیایم چرا که اگر بالاتر بیایم پرم می‌سوزد. این تابلو به هنگامه‌ی رسیدن به آسمان چهارم می‌پردازد. در تابلوی «آسمان چهارم» من حالت سوختن در پرهای جبرائیل نشان نداده‌ام اما اگر دقت کنید پرها در حال ریزش است.

این استادِ نگارگری درباره اندازه‌ی این آثار گفت: اندازه این تابلوها ۱۰۵*۸۶ سانتیمتر است. کشیدن این تابلوها بیشتر از دو سه سال طول کشیده است. هر اثری که می‌کشم به خاطر دل خودم و اعتقادات مذهبی‌ام است.

تابلوهای «شام غریبان» و «آسمان چهارم» به مدت یک هفته در کاخ موزه سعدآباد و در موزه استاد فرشچیان به نمایش در می‌آید.

 انتهای پیام/
منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز