شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۶:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶
نشست اصحاب رسانه اصفهان در مطالبه از نمایندگان مجلس؛
 حجت الاسلام احمد سالک: کلاه گشادی در برجام بر سر ما رفت/ مهندس علیرضا حیدری: موج ناامیدی نخبگان و تغییر رشته از گرایش های هسته ای   

مهندس علیرضا حیدری: متاسفانه امروز اعتماد متخصصان هسته ای به سازمان انرژی اتمی کم شده و برخی از ما حتی حاضر به فعالیت در حد تحقیق و توسعه نیز با این سازمان نیستیم. عده ای در حال تغییر رشته علمی و تغییر شغل و خروج کامل از موضوعات هسته ای هستند و برخی افراد را نیز به اجبار از سازمان خارج می کنند...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، عصر روز گذشته جلسه ی بیان مطالبات اصحاب رسانه ی شهر اصفهان از نمایندگان مجلس در موضوع برجام، در محل خانه انقلاب و ولایت واقع در خیابان جامی برگزار شد. این جلسه با حضور مهندس حمیدرضا فولادگر و حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک و با حضور ۱۰ مدیرمسئول یا نماینده از خبرگزاری ها و پایگاه های تحلیلی خبری استان اصفهان بود.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام سالک به فهرستی از ۴۰ انتظار مطرح شده برای طرف ایرانی در متن برجام اشاره کرد و پس از خواندن یکایک آنها آن را توافقی با ضعف های امنیتی و مخل به پیشرفت کشور ارزیابی کرد که با عزت جمهوری اسلامی ایران در تضاد است. مهندس فولادگر نیز با اشاره به اینکه میز مذاکره محل بده بستان است نه رسیدن به آرمان ها، نقاط قوت و ضعف آن را برشمرد و درنهایت در جمع بندی گفت: به دنبال آن هستیم که پذیرش توافق را به برخی تغییرات مشروط کنیم و تصویب کلی آن را به صلاح نمی دانیم اما باتوجه به اینکه دولت لایحه ای در این زمینه تقدیم مجلس نکرده است به دنبال کار حقوقی درباره آن هستیم و باید دید چه مسیری با مصلحت نظام سازگارتر است.

***

در ادامه جلسه، خبرنگاران به بیان سوالات و مطالبات خود پرداختند که وجه مشترک اکثر آنها درخواست از نمایندگان برای ورود جدی به جزئیات مسئله هسته ای و پذیرش یا رد آن از طرف مجلس شدند چراکه درغیر این صورت فشار بر دوش رهبری خواهد بود و از رهبری هزینه خواهد شد. سوالات دیگر به طور خاص بر نقش فرهنگ سازی برای مردم از سوی مجلس و اعتلا و غنای فرهنگی جهت مقابله با نفوذ غرب و اندیشه های بیگانه بود که در دوران پساتحریم نباید از آن غفلت داشت.

در میان این سوالات اما سوال ویژه ای جلب توجه می کرد. مهندس علیرضا حیدری نیز به عنوان یکی از دانش آموختگان رشته ی مهندسی هسته ای از دانشگاه صنعتی اصفهان و همچنین مسئول تیم دانشجویان تحصیلات تکمیلی هسته ای کشور میهمان جلسه بود و به بیان چند دیدگاه  پرداخت.

وی در ابتدا با تعریف صنعت هسته ای به تفکیک ۴ پایه اصلی یعنی اطلاعات، مواد، تاسیسات و متخصصان هسته ای پرداخت و اشاره کرد: متاسفانه اطلاعات هسته ای ما از معادن اورانیوم گرفته تا اسامی دانشمندان ما در توافق ژنو در اختیار بیگانگان قرار گرفت.

حیدری افزود: در ادامه نیز همگی شاهد اتفاقاتی که بر سر تاسیسات هسته ای ما در لوزان افتاد بودیم و صنعت هسته ای ما از حالت «صنعتی» خارج شده و به سطح «کارگاهی» تنزل پیدا کرده و به ویژه در بحث غنی سازی دیگر نمی شود بر روی آن اسم صنعت گذاشت. در واقع اگر مفاد این بیانیه اجرایی شود از صنعت غنی سازی ما چیزی جز یک پایلوت دکوری نمی ماند که آن هم صرفا برای بستن دهان منتقدان داخلی می باشد!

وی با ابراز تاسف شدید از اینکه از موضوع متخصصان کشور غفلت زیادی شده است تصریح کرد: اگر ما سه محور اطلاعات، مواد و تاسیسات را داشته باشیم ولی متخصص هسته ای نداشته باشیم در طول ۲۰ سال آینده کاری برای انجام نخواهیم داشت. اما در نطقه ی مقابل اگر متخصصان خوبی داشته باشیم برای رسیدن به ۳ محور دیگر مشکلی نداریم که متاسفانه جمع بندی محتوای صحبت هایی که با این افراد انجام شده از دست رفتن اعتماد آن ها در سه حوزه فکری، امنیتی و شغلی نسبت به سازمان انرژی اتمی را نشان می دهد که دوستان بنده دیگر حاضر به همکاری با این سازمان نیستند.

وی در ادامه به علاقه ی برخی دانشجویان به حضور در این رشته پس از شهادت شهید مصطفی احمدی روشن اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروز اعتماد متخصصان هسته ای به سازمان انرژی اتمی کم شده و برخی از ما حتی حاضر به فعالیت در حد تحقیق و توسعه نیز با این سازمان نیستیم و عده ای از این متخصصان در حال تغییر رشته ی علمی و تغییر شغل و خروج کامل از موضوعات هسته ای هستند و در کنار آن برخی افراد را نیز به اجبار از سازمان خارج می کنند.

***

در ادامه مهندس حمیدرضا فولادگر در پاسخ به این اظهارات گفت: نکته ی دقیقی که در این صحبت ها مطرح شد لزوم امیدوار نگه داشتن تیم متخصصان هسته ای کشور است. یکی از مطالبات بسیار مهم همه ی نمایندگان مجلس در برهه ی کنونی از سازمان انرژی اتمی و دولت باید همین موضوع باشد و لازم است تک تک این عزیزان را بیاورند و آن ها را به ادامه ی کار امیدوار کنند.

این نماینده ی مردم اصفهان در مجلس تاکید کرد: از دید سازمان ملل تا پیش از این فعالیت ایران در موضوع هسته ای به نوعی فعالیت بدون اجازه بوده است اما الآن که کار با معیارهای بین المللی پیش می رود باید محکم ایستاد و از وظایف اصلی دولت نیز امید دادن به همین متخصصان هسته ای است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان این جلسه به دعوت دفتر سیاسی کانون اندیشه و تمدن اسلامی و با محوریت هم اندیشی و بیان دیدگاه های اصحاب رسانه استان اصفهان برگزار شد که قرار است هر ماهه با موضوعات مختلف ادامه داشته باشد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز