دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶

از ۲۰ آبان سال جاری آغاز شد

اجرایی شدن طرح بازیافت بخار بنزین در اصفهان

با اجرای طرح بازیافت بخاربنزین، بیش از ۱۷۷ هزار لیتر بنزین در تأسیسات انبار نفت شهید محمد منتظری اصفهان بازیافت شد و به چرخه عرضه بازگشت.

به گزارش ندای اصفهان،فضل‌الله اکبری اظهار کرد: طرح بازیافت بخار بنزین به روش کربن اکتیو سال جاری در تأسیسات انبار نفت شهید منتظری اصفهان بهره‌برداری شد و از 20 آبان تا 15 دی بیش از 177 هزار لیتر بازیافتی حاصل از بخار بنزین مجدد به چرخه عرضه برگشت شده است.

وی افزود: طرح مذکور با روش جذبی برای نخستین بار در کشور و به عنوان آزمایشی (پایلوت) در تأسیسات انبار نفت شهید منتظری اجرا شده است.

اکبری در ادامه بیان داشت: طرح بازیافت بخار بنزین در اصفهان طبق بررسی کارشناسان وزارت نفت و سازمان محیط‌زیست از بهره‌وری و موفقیت چشمگیری برخوردار بوده است.

معاون فنی عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان تصریح کرد: با توجه به مجاورت انبار نفت شهید محمد منتظری با شاهین‌شهر، بختیار دشت و شهرک شهید محمد منتظری، کاهش میزان آلاینده‌های شیمیایی ناشی از تبخیر برش‌های سبک فرآورده‌های نفتی در هنگام بارگیری در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی یکی از اهداف اصلی این طرح است.

وی بیان کرد: از لحاظ بهداشتی نیز با توجه به حجم قابل‌توجه بارگیری بنزین و میزان چشمگیر بخار حاصله در حین فرآیند بارگیری این فرآورده، اجرای این طرح گامی بزرگ در راستای ارتقای سلامت کارکنان است.

اکبری ادامه داد: همچنین از لحاظ اقتصادی انتظار می‌رود با رسیدن میزان مطلوب بازیافت بخار که 1.5 لیتر در ازای هر یک هزار لیتر بارگیری است، هزینه اجرای طرح پس از 2 سال برگشت می‌شود.

وی هزینه اجرای این طرح را 92 میلیارد و 455 میلیون ریال اعلام و خاطرنشان کرد: میزان متوسط بارگیری در هر 24 ساعت، هشت میلیون لیتر است که میزان مورد انتظار بازیافت 12 هزار لیتر و بهره‌وری اقتصادی بازیافت در هر 24 ساعت (هر لیتر بنزین 10 هزار ریال) 120 میلیون ریال و مدت‌زمان استهلاک هزینه اجرای طرح 770 روز است.

انبار نفت شهید محمد منتظری در شمال کلان‌شهر اصفهان و در جوار پالایشگاه اصفهان با 65 هکتار مساحت از انبارهای استراتژیک و مهم شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است که وظیفه سوخت‌رسانی به سراسر کشور را به عهده دارد.

این انبار دارای 124 بازوی بارگیری است و روزانه یک هزار و 500 دستگاه نفت‌کش با استفاده از 32 دستگاه پمپ در آن به‌ طور شبانه‌روزی فعالیت و بارگیری و نیاز مصرف‌کنندگان عمده، صنایع و مجاری عرضه را تأمین می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع:روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715