دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۶

گفتاری از حجت الاسلام محمد بیرانوند

هیچ جای قرآن نگفته اند نماز بخوانید! / معنابخشی در کلمات نماز

ک لحظه به خودم آمدم. گفت: خدا این همه نعمت داده؛ از احساس شرمندگی گریه ام گرفت. حالا کنار ضریح امیرالمؤمنین همین طور از شرمندگی داشتم گریه می کردم که شاید ۲ رکعت نماز نداشته باشم...

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین محمد بیرانوند از مبلغین برجسته و اساتید حوزه علمیه اصفهان است که کتاب «منشور اجرایی فعالیت‌های فرهنگی در مسجد با رویکرد کادرسازی» به قلم اوست. بیرانوند مبلغی است که در سخنرانی های خود شیوه‌های جذب، چگونگی طراحی یک تشکیلات و ظرفیت‌سازی را برای مربیان و مدیران فرهنگی آموزش می دهد. متن زیر سخنرانی ایشان در جمع طلاب مدرسه علمیه میرزاحسین اصفهان است که به نکاتی از اسرار نماز اشاره می کند و توسط سرویس دین و اندیشه ندای اصفهان پیاده سازی شده است.

نماز

***

به پیشگاه امام محمدباقر (علیه السلام) صلواتی بفرستید.

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم. ما صحبتی که خدمت سروران و عزیزان ارجمند داشتیم در ارتباط با بحث معنابخشی در کلمات و حرکات نماز، در قالب اسرار نماز بود. تعریفی شد، عرض کردیم که یکی از راه هایش این است که ارتباط برقرار کنیم در طول ۴۰-۳۰ دقیقه با مفهوم «ذکر»، این را در جلسه قبلی یادمان هست که گفتیم.

یک نکته دیگر اینکه هیچ جای قرآن و در هیچ کجای کلام معصومین به ما نگفته اند نماز بخوانید! حالا ما که نماز می خوانیم یکی از اشتباهات بزرگ ما این است که به هر حال نماز می خوانیم، ولی بیشتر سفارش کرده اند که نماز را اقامه کنید. اقامه نماز با قرائت نماز فرق دارد. قرائت همان چیزی است که همه ما مبتلا هستیم؛ ذهن خوانی، حفظ خوانی این را بهش می گویند قرائت نماز، ولی برای اقامه نماز می فرمایند: «ارتباط برقرار کردن با آن کلمه یا آن حرکت و آن مفهوم در طول روز»؛ یعنی اگر من در طول روز رحمان بودم، رحیم بودم، آن گیر و گرفت (اصطکاک)، اگر من توجه به ترجمه داشتم، اگر من می فهمیدم چه دارم می گویم، آن اصطکاک را بهش می گویند اقامه.

نماز و ارتباط با مفهوم ولایت

یک شاخصه دیگر اقامه نماز ربط با مفهوم ولایت است. حالا شب شهادت امام محمد باقر (ع) است، من خواهش می کنم دوستان یک چند لحظه ای با دقت گوش بدهند. ببینید بزرگواران می گویند که ما در تفاسیر روایی مثل «نورالثقلین»، مثل «نورالقرآن»، مثل «فرات کوفی» تأویل آیات را که نگاه می کنیم، اهل بیت به خیلی چیزها توصیف و تمثیل و تشبیه شده اند؛ که ما ۱۲۴ تا را در جزوه ای جمع آوری کردیم، ولی یکی از توصیفاتی که برای اهل بیت به کار برده شده «نماز» است. «اقم الصلاه لذکری» نماز بخوان چون نماز ذکر من است، و از آن طرف فرمودند: «ذکر علی عباده» پس معلوم شد یک ارتباطی بین نماز که ذکر است و امیرالمؤمنین (ع) وجود دارد.

«حافِظُوا عَلَى الصَّلَواتِ وَ الصَّلاهِ الْوُسْطى‏- بقره ۲۳۸» در روایت داریم که فرمود: الصَّلاهِ الْوُسْطى، رسول خدا، امیرالمومنین، امام حسن، امام حسین، فاطمه زهرا هستند که از آن محافظت کنید.

حواستان در نماز عصر بیشتر باشد. حالا بنا بر نقلی که نماز عصر «نماز وسطی» است، فرمودند: مصداق نماز عصر اصلا منظور این است که حواستان بیشتر به فاطمه زهرا باشد. و فرمود که «وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ» کمک بگیرید از نماز، کمک بگیرید از صبر. این روایت خیلی قوی است که فرمود علی جان من نمازم و تو صبری- یا برعکسش.

ابن عباس می آید جلوی امام حسین (ع) را بگیرد، حالا که دارید می روید کجا می روید؟ آقا فردا عرفه است، حالا چرا زن و بچه را می برید؟!

کلام دارند اباعبدالله الحسین «أنا حج، أنا صوم، أنا الصلاه»؛ بابا اصلاً نماز من هستم. من نمازم لذا در زیارت صاحب الامر شما می خوانید: «السلام علیک حین تصلّی و تقعد و تسجد» پس اینها شواهدی و قرائنی و ارتباطی است بین نماز و ولایت. این که می گویند:

«نماز بی ولای او، عبادتی است بی وضو، به منکر علی بگو نماز خود قضا کند ادا کند» هر کاری هم بکنی نمی شود؛ چرا نمی شه؟ چون وقتی مثلا می گوید «نماز ستون دین است» از آن طرف هم می گویند «ولایت ستون مرکز دین است»؛ خیلی همخوانی دارند.

سؤال: چه ارتباطی بین ولایت و نماز وجود دارد؟ از جناب آیت الله بهجت رحمت الله علیه وقتی پرسیدند چه کار کنیم نمازمان نماز باشد، یکی از پیشنهادهایی که دادند این بود که فرمودند قبل از تکبیره الاحرام دو کار انجام دهید: ۱) استغفار ۲) کمک بگیرید از امیرالمؤمنین.

یکی از مراجع تقلید که انسانی فاضل بودند- شاید اخلاقاً درست نباشد که ما اشاره کنیم به اسم شریفشان- ایشان فرمودند من در نجف بودم دست به پنجره های ضریح امیرالمؤمنین انداخته بودم. یک طلبه به طلبه دیگر گفت «بگذار یک حدیثی برایت بخوانم»، نمی دانم چرا زوم شنیدن ما خیلی جدی شد. حدیث مثل یک تیر در قلبم فرو رفت! طلبه گفت که راستی می دانی امام صادق (ع) فرمودند: اگر کسی ۲ رکعت نماز اقامه کند به بهشت می رود؟

گفت: یک لحظه به من شوک وارد شد.

گفتم: بدبخت، بیچاره، – عذر می خواهم این اصطلاحی است که شاید خودشان گفته باشند- اگر فردای قیامت خدا فرمود بیا اینجا ببینم ۲ رکعت نماز داری که اقامه کرده باشی؟!

گفت: یک لحظه به خودم آمدم. گفت: خدا این همه نعمت داده؛ از احساس شرمندگی گریه ام گرفت. حالا کنار ضریح امیرالمؤمنین همین طور از شرمندگی داشتم گریه می کردم که شاید ۲ رکعت نماز نداشته باشم، گفت همان لحظات بود که به ذهنم رسید الآن خوب حالی دارم؛ بنشینم به نماز و ۲ رکعت بخوانم. گفت همین طور که زار زار گریه می کردم رکوع و سجده؛ همین طور که داشتم می خواندم السلام علیکم و رحمه الله و برکاته، یک لحظه به خودم آمدم دیدم که ای دل غافل وضو نگرفتم و آمدم داخل حرم! اصلاً این دفعه وضو نداشتم.

به تجربه وجدانی شاید بین این دو ارتباط برقرار است؛ هر وقت زور می زنیم نماز خوب بخوانیم، بیشتر فرار می کنیم. چرا این طور می شود بزرگواران؟ چون ما خودمان می خواهیم بخوانیم، اما قرآن می گوید کمک بگیرید: «استعینوا» کمک بگیرید از ولایت.

سؤال: ما چطور کمک بگیریم برای نماز خوب خواندن، چطور کمک بگیریم از ولایت؟

– ببینید بزرگواران تعریف نماز این است: حرکت با معرفت به سوی الله. مگر این تعریف اقامه نماز نیست؟ نماز یک عروج، نماز یک سیر است. حرکت با معرفت به سوی الله. حالا جایگاه اهل بیت چیست؟ باب الله اند. باب معرفت خدا هستند. اینها وسیله معرفت بخشی به خدا هستند. کسی که در طول روز به واسطه ارتباط (توسل- ذکر اهل بیت) با کلمات خدا آشناست، در نماز هم آشناست.

آقا من فرقم با یهودی، با ارمنی چیست؟ جواب این است که او خدا را از دریچه یا مسیر تحریف شده کشف کرده این عاقبتش است؛ ولی من صفات خدا را دریافتی از عظیم، اعلی، اکبر، مالک یوم الدین (صفات خدا) دارم. این صفات دریچه و پنجره ای است که حضرت زهرا (س) و امام حسین (ع) بر روی ما باز کردند.

اگر می خواهیم کمک بگیریم از چی کمک بگیریم؟ از اهل بیت. اگر کسی بخواهد ارتباط داشته باشد در اقامه نمازش، فرمودند: اقامه نماز ارتباط دارد با ولایت یعنی هم کمک بگیرید، هم خدا را از دریچه اهل بیت بشناسید. در روایت از امام صادق (ع) داریم که: شخصی آمد و گفت آقا ما یک همسایه داریم خیلی زار زار گریه می کند، دعایش و نماز شبش خیلی زیاد است؛ گفت آقا اما یک مشکلی دارد ولایت شما را قبول ندارد.

(به خدا بزرگواران این چیزهایی نیست که حالا بگویی جو گیر شد و این حرف ها را زد، اینها جزء اصول عقاید ماست. پذیرش عبادت به واسطه پذیرش ولایت ائمه معصومین است و این یکی از ملاک های ماست. اگر سوالی بود بگویید تا توضیح دهیم.)

امام صادق (ع) فرمودند: «هیچ اشکالی ندارد چراکه ثواب عبادت آنها در نامه اعمال شما ثبت می شود».

یعنی یکی از اعتقاداتمان برای پذیرش این نماز، روح این نماز، اصلاً ولایت است. پس خیلی همخوانی دارند. نماز وسیله است. می خواستیم بگوییم که امروز اقامه نماز ربط دارد با مفهوم ولایت.

خدایا به حق امام باقر (علیه السلام) توفیق توجه و حضور قلب و کمک گرفتن از معصومین برای نماز خوب خواندن به ما عنایت بفرما.

به پیشگاه امام محمد باقر علیه السلام – ان شاالله از شفاعت و زیارتشان بهرمند شویم – صلوات عنایت فرمایید.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. احکام گفت:

    چرا در رساله ها برای گفتن احکام ، از تعبیرات خود معصومین (ع) استفاده نشده؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز