دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
 بی تدبیری در تعرفه‌های جدید گاز خانگی/ «تخفیف» ۶۵ درصدی برای مصارف بی‌رویه   

با حذف نظام پلکانی تعرفه‌های گاز در ماه‌های گرم، مشترکان کم‌مصرف با ۴۰% افزایش هزینه روبه‌رو شدند در حالی که تعرفه پلکان‌های بالای مصرف، ۶۵% کاهش یافت.

به گزارش ندای اصفهان، طی روزهای اخیر خبرهای تازه‌ای پیرامون ثابت شدن تعرفه گاز در ماه‌های گرم سال به گوش می‌رسد. طی اقدامی بسیار عجیب طبق مصوبه‌ای که در ۳ مهرماه ۹۵ از سوی هیات وزیران ابلاغ شده قرار است که هشت ماه ابتدای سال به عنوان فصل گرم لحاظ شود و قیمت گاز به صورت تصاعدی افزایش نیابد.

در این رویه افزایش تصاعدی در هشت ماه ابتدایی سال که گرم است، لغو شده و با رقم ثابت ۱۵۰ تومان محاسبه می‌شود. این در حالی است که قبل از این مصوبه تعرفه گاز چه در ماه‌های گرم و چه در ماه‌های سرد به صورت پلکانی محاسبه می‌شد.

اجرای طرح پلکانی تعرفه‌ها در کشور یکی از قدم‌های مثبت در جهت کنترل مصرف به شمار می‌رفت، حال با این مصوبه در ۸ ماه گرم سال هیچ تفاوتی بین مشترک پرمصرف و مشترک کم‌مصرف وجود ندارد.

بر اساس تعرفه‌های جدید عملاً مشترکین کم‌مصرف که قبلاً به ازای پلۀ اول و دوم خود، ۱۰۸ و ۱۳۱ تومان می‌پرداختند، مجبور به پرداخت ۱۵۰ تومان برای مصرف هر متر مکعب گاز هستند.

این در حالی است که مصارف بی رویۀ گاز، پیش از این مشمول قیمت‌های بالاتر بود که در پلۀ آخر به ۴۳۰ تومان می‌رسید، اما هم‌اکنون، مشترکان پرمصرف به ازای هر مترمکعب گاز، تنها ۱۵۰ تومان می‌پردازند. بنابراین با اجرای این مصوبه، نه‌تنها تفاوتی بین کم‌مصرف‌ها و پرمصرف‌ها نیست، بلکه عملاً مشترکان کم‌مصرف جریمه شده‌اند و پرمصرف‌ها، مشمول تشویق دولت قرار گرفته‌اند.

تعرفۀ جدید هر پله و درصد افزایش آن نسبت به تعرفه‌های قدیم در جدول زیر آمده است.

%image_alt%

همانطور که مشاهده می‌شود تعرفه گاز کم‌مصرف‌ها (پله اول) نزدیک ۳۹ درصد افزایش خواهد یافت. این در  حالی است که مشترکان بسیار پرمصرف در مصارف بی رویۀ خود نسبت به قبل تخفیف دریافت می‌کنند که میزان این تخفیف در پلۀ آخر به بیش از ۶۵% می‌رسد.

بنابراین اگرچه تعرفه قدیمی گاز نیز چه در ماه‌های گرم و چه در ماه‌های سرد در همه پله‌های مصرف کمتر از قیمت آزاد بود، ولی این تفاوت در پله‌های بالاتر کمتر می‌شد و تا حدی عدالت رعایت می‌شد. اما در تعرفه‌های جدید در ماه‌های گرم همه مشترکان با پرداخت ۱۵۰ تومان به ازای هر متر مکعب گاز بسیار کمتر از قیمت صادراتی می‌پردازند و یارانه انرژی دریافت می‌کنند.

در نتیجه هر چه مشترک پرمصرف‌تر باشد یارانه انرژی بیشتری هم دریافت می‌کند. آیا در این شرایط باید قیمت گاز برای مشترکان کم مصرف افزایش پیدا کند و همزمان، به پرمصرف ها تخفیف تعلق بگیرد؟ آیا در این رویه اثری از اجرای عدالت و تلاش برای کاهش مصرف انرژی دیده می‌شود؟

علی بابایی کارشناس انرژی

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز