یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
بازار داغ نقد درون گفتمانی در هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار؛
 آسیب شناسی همسان سازی قبور مطهر شهدا در مستند «راز مزار» ساخته نوید ناصر   

راز مزار داستان بیماری فکری مسئولان و سیاستگذاران فرهنگی اجتماعی کشور در پیروی از مدرنیسم است. فعالیت های بیشمار ضد فرهنگی در کشور در حال انجام است که مسئولان همه آنها را با نام خدمت به مردم ارائه می دهند!

ندای اصفهان- محسن زیبا کلام

«راز مزار»، مستندی به کارگردانی نوید ناصر است که در بخش نقد درون گفتمانی به بخش مسابقه هفتمین جشنواره فیلم عمار راه یافته است.

راز مزار داستان بیماری فکری مسئولان و سیاستگذاران فرهنگی اجتماعی کشور در پیروی از مدرنیسم است. فعالیت های بیشمار ضد فرهنگی در کشور در حال انجام است که مسئولان همه آنها را با نام خدمت به مردم ارائه می دهند! فیلم روایتگر مسئله ای است که سالها در کشور در حال انجام بود در حالی که بسیاری بدون توجه به ابعاد پیدا و پنهان آن بی تفاوت از آن می گذشتند. اما این مسئله یکی از دغدغه های مهم برای جمع زیادی از فعالان فرهنگی است که نسبت به معایب آن آگاه بودن.

راز مزار فیلمی حرفه ای و نیمه بلند با موضوعی خوب و جذاب است که بیان کننده ماهیت فکری و فرهنگی افراد حاکم بر نهادهای فرهنگی است. فیلم روایتگر تاریخچه و علل همسان سازی قبور مطهر شهدا بدون توجه به ظرفیت ها و نمادها و دوره ها و هویت تاریخی اجتماعی آنهاست.

مستند راز مزار

مستند راز مزار

کارگردان به خوبی مسئله خود را بدون آنکه درگیر حواشی شود بیان می کند. بیان شفاف مسئله همراه با سوالاتی که در ذهن مخاطب ایجاد می شود، مخاطب را به دنبال خود می کشد تا به سوالات خود دست یابد. موضوع مستند به خوبی مشخص است و اصل وحدت موضوع در کل فیلم رعایت شده است و این یکی از موفقیت های یک مستندساز است؛ اینکه بتواند در اولین سکانس ها مخاطب را با خود همراه و مسئله را با او طرح نماید.

خط سیر فیلم به خوبی پیش می رود، ابتدا به واکاوی علل به وجود آمدن چنین مسئه ای می پردازد و سپس به بیان آسیب ها و مشکلاتی که چنین رویه هایی باعث آن بوده اند، می پردازد. مستند، سوالی را در ذهن مخاطب ایجاد می کند و در ادامه بدون پراکنده گویی در مقام پاسخ به این سوال بر می آید و از اینکه ذهن مخاطب را دچار تشویش و گیجی کند می پرهیزد، پس بیننده می تواند با اثر ارتباط برقرار کند و سیر روایت فیلم برایش منطقی است.

نگاه منطقی همراه با کمی چاشنی عاطفی مخاطب را در رابطه با مسئله و دیدگاه کارگردان اقناع می کند، و این نیز نشان دهنده موفقیت کارگردان در انتخاب سوژه ی خود برای بیان وقایع از زوایای مختلف کارشناسی است. البته تا نیمه فیلم داستان جذابیت لازم برای همراهی مخاطب را دارد اما پس از آن ریتم فیلم خسته کننده و تکرار مکررات است هر چند که از جهات دیگر به بررسی آن پرداخته است.

به لحاظ فنی کار قوی است. تصویربرداری، کات ها و زاویه دوربین کاملا حرفه ای است. استفاده از نریشن و موسیقی متن نیز به غنای کار افزوده و به فهم محتوایی فیلم کمک کرده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مقاومت گفت:

    اگه مقاومت عده ای محدود از مذهبی ها نبود تا الان اردوهای مناطق جنگی جنوب (راهیان نور) را هم تعطیل می کردن
    1    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


GLX ایرانی بخرید
GLX ایرانی بخرید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری چشمه سار
پایگاه خبری چشمه سار
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات
تبلیغات
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق