پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
عقبگرد بزرگ در تعیین تعرفه‌های گاز
 دولت کم‌مصرف‌ها را تنبیه و پرمصرف‌ها را تشویق کرد   

حذف نظام تعرفه‌گذاری پلکانی گاز در فصول گرم، تنبیه مشترکان کم‌مصرف و تشویق پرمصرف‌ها و یک بازگشت به عقب بزرگ در شیوۀ قیمت‌گذاری انرژی است.

به گزارش ندای اصفهان، با انتشار قبوض گاز دورۀ مهر و آبان امسال، مشترکین خانگی با عبارت خاصی بر روی قبوض خود مواجه شدند: «مشتری گرامی با توجه به مصوبه قانون بودجه سال ۹۵ تعرفه فروش گازبهای خانگی از تاریخ ۱۳۹۵/۰۷/۰۳ تا ۱۳۹۵/۰۸/۳۰ براساس نرخ مصوب ۱۵۰۰ ریال به ازای هر متر مکعب گاز محاسبه می‌گردد».

این بدان معناست که در ۸ ماهۀ گرم سال، نظام پلکانی ملغی شده و هزینۀ گاز برای تمامی مشترکین با قیمت ثابت ۱۵۰ تومان بر مترمکعب محاسبه می‌شود. برخی از مشترکین نیز با مقایسۀ قبض پاییزی خود با سال قبل، متوجه شده‌اند که با لغو نظام پلکانی در ماه‌های مهر و آبان، هزینۀ گاز مصرفی آن‌ها نسبت به زمانی که قیمت‌ها پلکانی بود، ۱٫۵ برابر شده است. این در حالی است که دولت هیچ اطلاع‌رسانی درباره این موضوع انجام نداد و سبب اعتراض مشترکین شده است.

توضیح اینکه هیات وزیران در قالب آیین‌نامۀ اجرای تبصرۀ ۱۴ قانون بودجه ۹۵، بندی را به تصویب رساند که بر اساس آن، نظام پلکانی گاز در ۸ ماهۀ گرم برچیده شده و قیمت ثابت ۱۵۰ تومان جایگزین آن شده است:

«قیمت گاز خانگی، تجاری و صنایع کوچک با میانگین سالانه نهصد و هفتاد و هفت  (۹۷۷) ریال به ازای هر متر مکعب و با توجه به قیمت ثابت هزار و پانصد (۱۵۰۰) ریال برای هشت ماه گرم سال است». در ۴ ماهۀ سرد، نظام پلکانی به حالت قبلی خود بازمی‌گردد. تصویب این آیین‌نامه از چند جهت قابل نقد است:

۱- در قانون بودجۀ ۹۵ هیچ مطلبی راجع به حذف نظام پلکانی نیامده و نمایندگان مجلس نیز به این ادعای دولت اعتراض کرده‌اند.

۲- پیش از این بر اساس مدل پلکانی، تعرفه‌گذاری گاز در کل سال، تعرفۀ مصارف پلۀ اول در فصل گرم، معادل ۱۰۸ تومان بود این تعرفه متناسب با افزایش مصرف، به ۴۸۳ تومان در بالاترین پلۀ گاز می‌رسید. درنتیجه،وضع قیمت یکسان ۱۵۰ تومانی برای همۀ مردم، سبب خواهد شد هزینۀ گاز برای مشترکین پرمصرف «کاهش» یابد و برای مشترکین کم‌مصرف «افزایش» یابد که به‌وضوح تصمیمی غیرخردمندانه و ناعادلانه است.

۳- اقدام فوق سبب می‌شود مشترکین پرمصرف‌تر به ادامۀ رفتار مسرفانۀ خود ترغیب و درعوض مشترکین کم‌مصرف، تنبیه شوند. نتیجۀ این امر چیزی جز افزایش مصرف بی‌رویۀ گاز نخواهد بود که تبعات منفی آن از جمله قطعی گاز، افت فشار و امثل آن بیش از همه، دامن‌گیر استان‌های شمالی کشور و مناطق سردسیر خواهد شد.

۴- با توجه به اینکه در فصل گرم، میزان مصرف و درنتیجه هزینۀ قبوض گاز مشترکین کمتر است، باید از این فرصت در راستای آزادسازی و شناورسازی قیمت گاز برای «پرمصرف‌ها» استفاده و نظام پلکانی به صورت مضاعف، تقویت شود؛ نه اینکه نظام پلکانی حذف گردد.
اقدام دولت سبب نارضایتی اکثریت مردم یعنی مشترکین کم‌مصرف و معمولی و منفعت اقلیت مردم یعنی پرمصرف‌ها خواهد شد و به لحاظ اجتماعی و سیاسی، به ضرر دولت است.

یکی از رسانه‌ها به نقل از یک مقام مسئول، اعلام کرده که این موضوع ابتدا در شورای اقتصاد به تصویب رسیده و سپس هیات وزیران و وزارت نفت آن را ابلاغ کرده‌اند. حال باید دید این تصمیم غیر عادلانه و غیرمنطقی در کجا گرفته شده و فرمان تعرفه‌های گاز واقعاً به دست کیست.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز