شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
 ۹ دی؛ پیروزی نسل های اول تا سوم انقلاب اسلامی بر نسل های دوم و سوم جنگها   

وقوع جنگ نرم و نیمه سخت در سطح استراتژی آن را به جنگی فوق العاده پیچیده تبدیل کرده که درکش برای بسیاری مشکل است و افراد یک ملت را دچار جهل مرکب می کند (یعنی نه می فهمند و نه می فهمند که نمی فهمند) لذا جنگ نرم، علی رغم عمق فاجعه، بسیار بی سرو صدا و مخفی انجام می گیرد

ندای اصفهان- یادداشت سردبیر

نُه دی؛ خروش خودجوش، آگاهانه، به موقع و انقلابی مردمی بود که به میدان داری ولی عصر، اقشار گوناگون جامعه را زیر پرچم «لبیک یا حسین» ید واحده بر افواه دشمن نمود و نشان داد که هنوز ثارالله می جوشد و دست خدا بر بام دستها یُتِمُّ نُورَهُ وَ لَو کَرِهَ الکافِرُون

انواع جنگ:

جهان بشریت تا کنون سه نسل جنگ را تجربه کرده است:

الف) جنگ سخت یا گرم یا نظامی؛ دوران این جنگ ها عمدتا تا سال ۱۹۴۵م است.

ب) جنگ سرد یا نیمه سخت یا ولرم یا اقتصادی- سیاسی؛ منظور فعالیت سیاسی و اقتصادی علیه یک حکومت است. و دوران آن عمدتا از ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱ است؛ انقلابهای رنگی و مخملی، تحریمها و… از جمله نمونه های جنگ سرد هستند. نمونه بارز آن را در فروپاشی ابرقدرتی مثل شوروی شاهد بودیم که با دکترین ساماندهی نافرمانی مدنی شکل گرفت.

جنگ سرد

ج) جنگ نرم یا فرهنگی؛ این جنگ از آغاز خلقت بشر با فعال شدن هوای نفس از طریق وسوسه های شیطانی علیه بشر و ملت ها و حکومت ها آغاز شده است (یوسوس فی صدور الناس). اما در اصطلاح سیاسی بعد از ۱۹۴۵م و با دو قطبی شدن جهان به بلوک شرق و بلوک غرب و به ویژه با فروپاشی شوروی در ۱۹۹۱م با مرکزیت جنگ رسانه ای و با محوریت تهاجم فرهنگی آغاز می شود.

تعریف جنگ:

منازعه و غالب کردن اراده خود به دیگری؛ گاهی در سطح تکنیکی است (مثل تغییر رسانه کاربر و جایگزین کردن شبکه های اینترنتی یا ماهواره بجای رسانه ملی) که به آن «پیکار» می گویند و گاهی عمیق تر از این است و در سطح تاکتیکی است (مثل تغییر مد لباس) که به آن «رزم» می گویند و گاهی از این نیز عمیق تر می شود و در سطح میانی است (مثل تغییر در سبک زندگی) که به آن «نبرد» می گویند و گاهی فوق العاده عمیق می شود و در سطح استراتژیک است (مثل تغییر در مبانی فرهنگ ساز و بنیانها و نظام فکری) که به آن «جنگ» می گویند.

فرق استراتژی و تکنیک و تاکتیک در حوزه فرهنگ:

استراتژی؛ به طرح کلی و اهداف و چشم انداز و افق آینده گفته می شود. تکنیک؛ به فنون، آیتم ها، راهکارها و ابزارهای دسترسی به اهداف و چشم انداز گفته می شود. اما تاکتیک؛ علم اداره ی نیروها در صحنه است؛ یعنی چگونگی به کار بردن آن تکنیک ها در شرایط مختلف؛ زیرا هر کسی شرایط خاص خودش را دارد و تاکتیکی عمل کردن برای هر کسی متفاوت است.

تعریف جنگ نرم یا همان جنگ فرهنگی:

وقتی می گوئیم جنگ نرم یا جنگ فرهنگی، این در حد یک تغییر مد یا تغییر رسانه ی مورد استفاده کاربر نیست بلکه در سطح استراتژیک است؛ یعنی مبانی فرهنگ ساز؛ مثل بنیانها و نظام فکری را تغییر می دهند. مثلا جای خدامحوری (توحید) را با انسان محوری (اومانیسم) تغییر می دهند. یا اصالتهایی مانند اصالت حقیقت، اصالت فضیلت، اصالت عدالت جای خود را به اصالت تجربه، اصالت لذت و اصالت سود می دهند. به این نوع از تحمیل اراده در سطح استراتژی فرهنگی، جنگ نرم یا جنگ فرهنگی می گویند.

به عبارت دیگر جنگ نرم یا جنگ فرهنگی؛ منازعه ای است در سطح استراتژیک در حوزه فرهنگ که تعلیم و تربیت از آموزش و پرورش تا آموزش عالی و کارکردهای رسانه ای را در بر می گیرد و باورها و عقائدی که سازنده مدل زندگی هستند را شکل می دهد.

به زبان خیلی ساده باید بگوییم اگر دشمن مستقیما سبک زندگی شما را تغییر دهد و مثلا نوع غذای شما یا مد و لباس یا زبان و ادبیات و… شما را تغییر بدهد و این تغییر از سوی شما، صرفا یک تقلید کور و از روی هوس و عواطف و احساسات باشد این یک نبرد است اما اگر این تغییر ناشی از تغییر در عقیده و نگاه شما باشد بگونه ای که شما معتقد شوید فرهنگ و سبک زندگیتان پوچ و ارتجاعی است و لازم است که از فرق سر تا نوک پا فرنگی بشویم اینگونه تغییرات ناشی از تغییر فکر، یک جنگ تمام عیار است.

تفاوت ها، اهداف، ابزارها، تاکتیک ها، ابعاد و سطوح در جنگ نرم:

تفاوت ها: در جنگ نرم علاوه بر جسم شما، روح شما نیز اسیر می شود و جالب اینکه برعکس جنگ سخت در اینجا از سوی شما تلاشی برای بازپس گیری آن صورت نخواهد گرفت.

در جنگ سخت این سرزمین است که اشغال می شود (استعمار کهن) و در جنگ نیمه سخت این حکومت است که با فشارهای اقتصادی و سیاسی اشغال و حکومت را دست نشانده دشمن می سازد (استعمار مدرن) اما در جنگ نرم این فکر و ذهن و هویت شماست که اشغال می شود (استعمار پست مدرن).

لازم به ذکر است که دشمن از هر سه نوع جنگ علیه ایران اسلامی استفاده کرده است؛ جنگ سخت نسبت به جمهوری اسلامی (که مدل خاصی از انقلاب اسلامی است) تمام شد، اما علیه انقلاب اسلامی همچنان در لبنان و فلسطین و… ادامه دارد. همچنین جنگ نیمه سخت و نرم همچنان علیه انقلاب اسلامی و نیز جمهوری اسلامی ادامه دارد.

اهداف: امنیت فرهنگی (امنیت ارزشها و هویت)، به عنوان پیچیده ترین و مهمترین مولفه امنیت ملی در هر کشوری مهمترین هدف جنگ نرم است. لذا جنگ نرم، تغییر نظام فکری به منظور استحمار قبل از استعمار است؛ استعمار بدون حتی یک قطره خونریزی. در این جنگ، نظام فکری و اخلاقی شما تغییر خواهد کرد و تغییر نظام سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، خانواده، و سبک زندگی و… همه از آثار آن است.

دشمن در تهاجم فرهنگی، تاثیرگذاری بر انتخابها و فرایند تصمیم گیری و الگوهای رفتاری، حذف باورمندی ها، سلب اراده، سلب روحیه مقاومت، تسخیر فکر، اراده و قدرت روحی ملت و در نهایت سلب هویت فرهنگی و فروپاشی روانی و فکری و هویتی یک ملت را هدف می گیرد.

ابزارها: ابزار جنگ نرم، ابزارهای خبری و اطلاع رسانی هستند، ابزارهایی مثل ماهواره ها، روزنامه ها، رادیو، تلویزیون، اینترنت، شبکه های اجتماعی و…

تاکتیک ها: تغییر نظام فکری از طریق شبهه افکنی، شایعه افکنی، تحریف لفظی و معنوی، دروغ، قداست زدائی، ایجاد یاس و نا امیدی، نفوذ در تصمیم گیران و تصمیم سازان همچون حوزه های علمیه، دانشگاه ها، توده های مردم، نخبگان سیاسی و اجتماعی و علمی و…، تغییر الگوها، فساد بخصوص در طایفه نسوان (از جمله تضعیف حیا و عفاف و حجاب، به هم زدن روابط محرم و نامحرم و…)، تضعیف خانواده، بی آرمان کردن جوانان، انجام عملیاتهای روانی و ایجاد حس بد، تلقین «شما نمی توانید»، «شما کسی نیستید»، «پدر همه چیز ما هستیم» به منظور خودباختگی، سیاه نمائی ارکان نظام، ناکارآمد جلوه دادن نظام، ایجاد رعب و وحشت در مسائلی چون فقر و جنگ، ایجاد تفرقه و دودستگی، بی تفاوت کردن نسل جوان نسبت به مسائل کشور (عدم حضور در صحنه)، ایجاد جوّ بی اعتمادی بین ملت و حاکمیت، تهمت و افتراء به افراد پاک و خدوم، اختلاف افکنی بین مسئولین کشور، تشویق به تجزیه طلبی، قرار دادن نمونه های موفق به عنوان ویترین غرب در منطقه، تقویت نارضایتی های مذهبی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، بحرانی نشان دادن اوضاع کشور و… از جمله تاکتیک های دشمن در جنگ نرم است.

دشمن اینگونه موارد را از طریق پیاده نظام خود؛ یعنی فوتبالیست ها، هنرمندان، استراتژیست ها، روزنامه نگاران و اهل رسانه با هزینه های گزاف و در قالب های هنری، جذّاب و به ظاهر عالمانه، علمی، بی طرفانه، صحیح و خیرخواهانه به خورد خواص و عوام می دهد.

ابعاد و سطوح جنگ نرم: فرهنگ از «باورها»، «بایدها و نبایدها (ارزشها)» و «الگوهای رفتاری» تشکیل شده است که به ترتیب نقش درجه یک تا درجه سه را دارند. لذا ابعاد تهدید نرم در سه سطح فوق قابل تقسیم بندی است. کار ویژه جنگ نرم فروپاشی باورها، ارزشها و الگوهای رفتاری در سطح استراتژیک است.

علت رو آوردن دشمن از جنگ سخت به جنگ نیمه سخت و جنگ نرم:

وقوع جنگ نرم و نیمه سخت در سطح استراترژی آن را به جنگی فوق العاده پیچیده تبدیل کرده که درکش برای بسیاری مشکل است و افراد یک ملت را دچار جهل مرکب می کند (یعنی نه می فهمند و نه می فهمند که نمی فهمند) لذا جنگ نرم، علی رغم عمق فاجعه، بسیار بی سرو صدا و مخفی انجام می گیرد. ضمن اینکه هزینه های جنگ سخت را نیز ندارد؛ هزینه هایی مثل کشته شدن نیروها، تنفر مردم، هزینه های نگه داشتن سرزمین اشغال شده (مثلا برای تداوم اشغال ایران به یک میلیون سرباز نیاز است. ضمن اینکه دوران دولت های دست نشانده هم تمام شده است، شاهدش انقلاب ها و شورش های منطقه است).

اما در خصوص تغییر رویکرد دشمن از جنگ سخت به جنگ نیمه سخت و جنگ نرم با نظام مقدس جمهوری اسلامی، علتش این است که اولا ماهیت انقلاب ما ماهیتی فرهنگی است لذا دشمن به تناسب، رویکرد مبارزاتی خود را (اگرچه دیر اما) به مبارزه فرهنگی تغییر داده است. بگونه ای که اگر بر فرض، ماهیت انقلاب ما اقتصادی بود، همّ دشمن به جنگ نیمه سخت تغییر رویه می داد (نه جنگ نرم).

ثانیا کشور ایران به لحاظ وسعت سرزمین و کمیت و کیفیت نیروی انسانی و امکانات نظامی و موقعیت ممتاز جغرافیایی در هارتلند (قلب) نظام بین المللی و دوری پایتخت از مرزها و قابلیت های متفاوت شیوه های جنگی در ارتش، سپاه و بسیج امکان جنگ سخت را از هر ارتشی سلب می کند به طوری که جنگ نظامی با ایران جنگ با یک کشور نیست بلکه حداقل با سه کشور است و بلکه با توجه به محبوبیت انقلاب اسلامی جنگ با چندین کشور و ملت است.

چگونگی عملکرد جنگ سرد:

۱) هر دولت و حکومت، یک واحد سیاسی در نظام بین الملل با مولفه های جمعیت، قلمرو، حکومت و حاکمیت و نظام ارزشی مشخص شناخته شده است.

۲) هر نظام سیاسی برای حفظ بقای خود نیازمند ثبات سیاسی و انسجام ملی است؛ لذا هر قدر یک حکومت بتواند در اقناع سازی افکار عمومی و ایجاد انسجام ملی و افزایش مشروعیت خود عمل کند از ثبات سیاسی برخوردار خواهد بود.

۳) مراحل اختلال عبارتند از: تنش، تشنج و بحران. بحران آخرین وضعیت از پروسه اختلال است.

تنش: مرحله ای که در آن اندیشه انسان مختل می شود؛ مثل دندان درد که اندیشه انسان را مختل می کند.

تشنج: مرحله ای که در آن علاوه بر اندیشه، حواس انسان نیز مختل می شود؛ مثل کسی که از درد، تشنج می کند و علاوه بر اندیشه اش حواسش نیز مختل می شود.

بحران: مرحله ای که در آن اندیشه، حواس و جان آدمی به خطر می افتد و برای ادامه حیات نیاز به شوک دارد مثل کسی که در حال احتضار است. بحران را حاصل آسیب مبانی اجتماعی ساختارهای هنجاری می دانند و می گویند نظامها دارای هویتی هستند که اگر این هویت دچار گسیختگی شود یکپارچگی نظام دچار اختلال شده و هویت صدمه می بیند، در نتیجه با خدشه دار شدن یکپارچگی اجتماعی، بحران پدیدار می شود.

پنج نوع بحران سیاسی داریم که یک نظام سیاسی را فرو می پاشاند:

الف) بحران هویت: برانگیختن شکاف های قومی، نژادی، مذهبی و…؛ نبود عوامل پیوند دهنده هویت های فروملی، تحریف و تحقیر تاریخ و افتخارات ملی و هر آنچه که موجب خودباختگی و بر هم خوردن اتحاد می شود می تواند به بحران هویت منجر شود.

ب) بحران مشارکت: عوامل آن؛ ایجاد شکاف بین مردم و رهبران، انگیزه زدائی، دلسرد کردن مردم برای حضور در صحنه است و خروجی آن عدم حمایت مردمی از حاکمیت است و شکل گیری نافرمانی های مدنی در جامعه است.

ج) بحران مشروعیت: سلطه و قدرت سیاسی بر مبانی نظریه خاصی استوار است که به آن مبانی مشروعیت نظام گفته می شود و اگر آن مبانی دچار خدشه شوند قدرت سیاسی با عدم مشروعیت حقوقی روبرو می‌شود.

لازم به ذکر است که در نظام اسلامی مشروعیت نظام به سلسله طولی نصب حاکم جامعه اسلامی از طرف خداوند متکی است و این بدان معناست که صرف نظر از رأی و اراده مردم، در همه حال فردی از جانب خدا برای حکومت نصب شده ‌است و رای مردم که در فرهنگ اسلامی از آن تعبیر به بیعت می‌شود برای تشکیل حکومت و «مقبولیت» آن لازم است و نه «مشروعیت» آن و لازم است مردم بعد از بیعت، همه از حاکم اطاعت کنند و او را منصوب عام از جانب خدا بدانند.

و) بحران نفوذ: تاثیر گذاشتن دشمن با ارعاب و تطمیع بر تصمیمات نخبگان و خواص جامعه.

ی) بحران توزیع: توزیع نامناسب ثروت و شأن اجتماعی و امنیت، در شکل گیری این بحران موثر است.

در فروپاشی شوروی از هر پنج بحران استفاده شد و شوروی از هم فروپاشید. بالعکس موارد فوق، اگر حکومتی بتواند میزان اقتدار و هژمونی سیاسی، انسجام و همزیستی مسالمت آمیز، حفظ هویت و یکپارچگی ملی، میزان تولید و بازتولید هنجارهای سیاسی، به جریان انداختن گفتمان مسلط در درون جامعه و عرصه بین الملل و برخورداری از مشروعیت و مقبولیت لازم را تقویت کند از قدرت نرم سیاسی برخوردار خواهد بود.

نمونه هایی از جنگ سرد:

الف) انقلاب گل رز: در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان (۲۰۰۳ م) دو ائتلاف برای کسب قدرت وارد صحنه انتخابات می شوند؛ ۱) ادوارد شواردنادزه رهبر ائتلاف گرجستان نو؛ ۲) میخائیل ساآکاشویلی و نینوبور جانادزه رهبران ائتلاف تروئیکای گرجستان که به شدت به غرب وابستگی داشتند.

بنیاد سوروس به ائتلاف تروئیکا می گوید: ائتلاف الف را به دروغگویی متهم کنید و قبل از اعلام نتایج مدعی پیروزی در انتخابات شوید و اگر رقیب برد بگوئید تقلب شده است و بریزید در خیابانها و مردم را به نافرمانی مدنی بکشید و به نیروهای انتظامی و مخالف گل رز بدهید و خواستار ابطال شوید و سپس ساختمانهای دولتی را تصرف کنید ما هم از رسانه ها شما را پشتیبانی می کنیم. فشار دول غربی از بیرون و تحصن شما از داخل رقیب را مجبور به استعفا و پیروزی گل رز خواهد نمود.

ب) انقلاب نارنجی: اوکراین در اروپا واقع شده است و دومین کشور بزرگ اروپاست و سرشار از نفت و گاز و هم مرز با روسیه است لذا خارج کردن آن از حاکمیت روسیه حلقه محاصره روسیه را تنگ تر و و دست یابی به گاز منطقه را برای امریکا میسر می کند.

در انتخابات اوکراین در سال ۲۰۰۴ رقابت بین یوشچنکو و بانکویچ (نخست وزیر وقت و هوادار روسیه) بود. در دور اول بانکویچ ۳۹٫۸۸ درصد آرا و یوشچنکو ۳۹٫۲۲ درصد آرا را بدست آوردند و انتخابات به دور دوم کشیده شد. در دور دوم بانکویچ پیروز انتخابات شد ولی یوشچنکو گفت تقلب گسترده ای شده است و از هواداران خود خواست با پرچم نارنجی در خیاباها حاضر شوند و خواستار ابطال انتخابات شوند. اینبار «جنبش پارا» که از مدتها قبل با حمایت های مالی (۶۵ میلیون دلار) و تبلیغاتی امریکا سازماندهی شده بود رهبری این تظاهرات و تحصن مردمی را بر عهده گرفت و مردم نگذاشتند بانکویچ به دفتر نخست وزیری وارد شود و کشور در وضعیت تجزیه و جنگ داخلی بین طرفداران دو طرف قرار گرفت لذا پارلمان مجبور به ابطال انتخابات شد و دو مرتبه انتخابات با حضور ۱۲ هزار ناظر خارجی برگزار شد؛ چون دولت متهم به تقلب و دروغگویی بود لذا بالاجبار یوشچنکو پیروز انتخابات معرفی شد.

ج) انقلاب گل لاله: قرقیزستان نفت و گاز ندارد و اهمیتش در هم مرز بودن با چین و افغانستان و جایگاه ویژه استراتژیک است. در انتخابات ۲۰۰۵ قرقیزستان افرادی که رد صلاحیت شده بودند با هم متحد شدند و با پشتیبانی بنیاد سوروس و آتش بیاری جنبش مقاومت جوانان قرقیزستان (کاکل) و حمایت های مالی کاخ سفید از رد صلاحیت شده ها (مخالفان دولت و موافقان امریکا) عسکر آقایف (رئیس جمهور و رهبر حزب کمونیست وقت قرقیزستان) مجبور به فرار شد.

راهکارهای مقابله با جنگ نرم:

فَمَنِ اعْتَدی عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُوا عَلَیْهِ بِمِثل ِمَا اعتَدَی عَلَیکُم (کریمه بقره/ شریفه ۱۹۴)؛ یعنی باید در تهاجم فرهنگی مقابله به مثل کرد و کار فرهنگی کرد. یعنی؛ مولفه های بصیرت را تبیین کنیم. بصیرت یعنی:

اول اینکه: علت این همه دشمنی دشمنان با ایران اسلامی جلوگیری از تکرار تاریخ با افتخار ایران و وحشت ناشی از آن در به حاشیه راندن جاذبه غرب است.

دوم: باید بدانیم ذهن بیدار تنها راه برون رفت از نقشه های شوم و دشمنی دشمنان است.

سوم: بالاترین بیداری و هوشیاری این است که بدانیم همانطور که گرگ، گرگ است. دشمن هم دشمن است.

چهارم: افراد با بصیرت دشمن را خسته می کنند و بلکه وحدت افراد با بصیرت حول محور ولایت فقیه دقیق ترین مهندسی های دشمن را به شکست می کشاند.

پنجم: راز موفقیت جمهوری اسلامی ولایت فقیه و حضور به موقع مردم با بصیرت در صحنه است.

ششم: دشمن در دشمنی خودش انقلابی است؛ ما نیز باید انقلابی باشیم.

هفتم: ما می توانیم.

هشتم: وحدت کلمه.

نهم: حضور به موقع در صحنه.

دهم: نترسیدن از طول و عرض دشمن.

از جمله راهکارهای دیگر می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

افزایش بصیرت در همه عرصه ها

تدوین استراتژی مبارزه با جنگ نرم

اثبات کارآمدی نظام

ایفای نقش خواص در روشن کردن حقایق

مدیریت متمرکز و هدایت کننده در فرهنگ

استفاده از هنر و شیوه های مدرن تبلیغی

تولید علم

ترویج عقائد و اخلاق اسلامی

تقویت عوامل حفظ خانواده

مبارزه با بی بندوباری

پاسخ به شبهات

اقتصاد مقاوتی و…

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    در این زمانه تعبیر جنگ نرم و جنگ سخت نارسا است بهترین تعبیر جنگ همه جانبه است
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز