دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸

دوره دوره خواب است!

ترویج دروغ و تبلور عشق حرام در سریال پربازدید «ماه و پلنگ»

در اين فيلم كه ميليونها نفر با اعتماد به رسانه ملى تماشا كردند و فرزندانشان را نيز بر پاى آن نشاندند، حريم محرم و نامحرم معنايي ندارد، طلاق توسط وكيل مدعى قانون با حقه به راحتى محقق مى شود، مسافرت زن و مرد نامحرم براحتى صورت مي گيرد، و تبلور عشق حرام براى مردى كه زن و فرزند دارد صورت مى پذيرد

ندای اصفهان- زهرا سادات عسگری

اين روزها كه هركس درگير مسائل مورد دغدغه ى خود است، برخى مراكز مؤثر در فرهنگ جامعه در حال تاخت و تازند و كمتر كسي به اين جايگاه ويژه توجه مى کند.
عده اى درگير مسائل سياسي اند، عده اى به دنبال روزمرگی یا در بهترین حالت ارتزاق روزى حلال براى گذران زندگى هستند و عده اى…
در قديم مركز فرهنگسازى، در درجه ى اول بزرگترين فرد خانواده و به اصطلاح ريش سفيد خانواده بود، فضا گرم و صميمى بود، در زمستان همه به دور كرسي گرم كه بوى آتش و خاكستر مى داد جمع مى شدند و با همان نور كم چراغ قديمى و بوى نفت احساس خوشبختى مى كردند. همه شانه به شانه با هم مى خنديدند، پدر از شعر شاعران فاخر ايرانى مى خواند و كتابهايي كه آنقدر غنى بودند كه با هر حكايتى، كوله بارى از تجربه را منتقل مى کردند؛ كتابهايي كه بدون نياز به تأييد وزارت ارشاد، خود ارشادي ترين راهنمايي ها را، براى آن نسل داشتند.

اما اكنون چه…
عصر حاضر دوره اى است كه همه از هم دورند هرچند در كنار هم قرار داشته باشند و بدتر اينكه فرزندان به جاى بهره گيرى از تجربه ى بزرگان، در بهترين حالت، تجربه هايشان را از سينما و رسانه ها دريافت مى كنند.
بررسي ها نشان مى دهد كه ماهواره اثرات بسيار مخربى بر جامعه، افراد و خانواده ها دارد؛ در اين راستا فعاليتهاى فرهنگى خوبى صورت گرفت… اما… آيا الآن كه ما داعيه ى فرهنگ صحيح داريم، در رسانه ملی و سينماى خودمان نقصى نیست؟!
چه مى شود كه فيلمى كه در جشنواره ى كن جايزه هم مى گيرد، در سينماهاى ايران براحتى براى همه ى سنين پخش مى شود، در صورتى كه همان فيلم در سينماى فلان كشور خارجى برچسب 13- سال مى خورد؟

اعتماد به صداوسیما؟

سریالی به تازگى در صدا و سيما گذاشته شد و تا آخر اين فيلم اميد ترميم مسائل ضد فرهنگى آن را داشتیم اما اين اميد به نا اميدى تبديل شد!
سریال «ماه و پلنگ» به نویسندگی سعید مطبی و کارگردانی احمد امینی در 32 قسمت 45 دقیقه ای در پربیننده ترین ساعات از شبکه سوم سیما پخش شد.

در اين فيلم كه ميليونها نفر با اعتماد به رسانه ى ملى تماشا كردند و فرزندانشان را نيز بر پاى آن نشاندند، حريم محرم و نامحرم معنايي ندارد، طلاق توسط وكيل مدعى قانون با حقه به راحتى محقق مى شود، مسافرت زن و مرد نامحرم براحتى به بهانه ى كار صورت مي گيرد، و تبلور عشق حرام براى مردى كه زن و فرزند دارد صورت مى پذيرد.

در این فیلم با اخلاق ترين شخصيت فيلم با نام جناب وكيل تولايي كه از سرسخت ترين افراد مدعى قانون است (و يعنى فرد با خدايي است)، موقع ناراحتى، از همسرش درخواست سيگار مى كند، يعنى اينجا «ياد خدا» جواب نمى دهد…؟!

نقش اول مرد (محسن) نيز موقع ناراحتى، به سيگار روى مى آورد و همچنين جاهاى حساس فيلم، بارها تمركز بر اين مسئله مى شود، گويي قسمت هايي از فيلم تبليغ سيگار است.
آن وقت ما نگران پايين آمدن سن استعمال دخانيات هستيم.

سریال ماه و پلنگ

دروغ راهگشاست!

دروغ سرتاسر این فيلم چاره ساز و راهگشاست، همه به هم…

مرد نقش اول در جواب دوستش در مورد خيانت به همسرش به راحتى مى گويد «همسرم را براى ازدواج اتتخاب كردم و اين دختر را براى عشق»؛ اين واژه ها را فقط در سينماى منحط غرب مى توان جستجو كرد.
در اين فيلم خانواده ها معمولا از هم گسسته اند و فرزندان مستقلند و حتى منزل جدا دارند.
براى مسافرت و تفريح فقط تورهاى خارجى را تبليغ مى کنند و براى آرامش روحى كتايون، دخترى كه همسرش را از دست داده بود و هيچ ارتباط صميمى با خانواده ندارد، ارتباط با خدا و مكانهاى زيارتى توصيه نمى شود بلكه سفر به كشورهاى خارجى راهگشا است. وقتى کتایون از مسافرت برمى گردد و مادرش را بعد از 4 سال مى بيند و قاب عكس پدرى كه به تازگى فوت كرده است، انگار نه انگار كه به اين خانواده تعلقى دارد. در اين سكانس به شدت بنيان خانواده را سست و بى معنى معرفى مى نمايد.
در اين فيلم معمولا فرزندان هر كارى بخواهند مى كنند و خانواده يا هيچ نقشي ندارند و يا در حد اعتراض است…

و بسيار مشكلات عديده ى ديگرى كه در اين فيلم هيچگاه ترميم نشد و عوارض بد آن به جامعه منتقل شد (حتی اگر در کلیشه ای همیشگی، شخصیت منفی فیلم عجولانه در قسمت آخر کشته شود یا دیگران شرمنده رفتارشان باشند).

***

گاهى سينما مى تواند خط فكرى نسلى را تغيير دهد در حالى كه خانواده ها در خوابند و اما حاضر نيستند انتقادى را مطرح و يا حتى راجع به آن فكر كنند، حاضر نيستند در كنار فرزند بنشينند و تك به تك مسائل را برايش حلاجى كنند و نقص هاى بزرگى كه كارگردانان عرصه ى فرهنگ بوجود آورده اند را جبران كنند.

دوره دوره خواب است، اما آنان كه اهميت نفوذ بر اين فضا را دانسته اند بيدارند…

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  شما اصلا فیلم رو ندیدید با چه جراتی نقد میکنید؟
  شرط نقد تقواست از خدا بترسید و بعد دست به قلم بردارید

  • مخاطب گفت:

   شما که این فیلم را دیدید با این نقد مخالفید؟اگر مخالفید شما از خدا بترسید که دغدغه این مسایل مهم را ندارید.
   سریال بسیار مزخرف و سخیفی بود حیف بودجه مملکت که ب اسم فرهنگ صرف این کارهای پوچ میش و نتایجش کم از آثار سوء سریالهای ماهواره نیست. دروغ خیانت بد بینی و شک و حریم شکنی ها

 2. فضا گفت:

  فضای سینما پر است از این تفکرات
  مشکل ما ، کمبود نویسنده و تهیه کننده و کارگردان مذهبی است

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715