سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷

سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم در حرم امام حسین(ع):

افزودن 38 هکتار به حرم‌ با ۳ صحن جدید

سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم در حرم امام حسین(ع) گفت: طرح توسعه حرم امام حسین(ع) در ۳۸ هکتار و افزودن ۳ صحن به پیرامون حرم برای ۴ فاز تعریف شده که مرحله نخست فاز اول آن صحن عقیله بنی‌هاشم(س) است که در سال ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود.

به گزارش ندای اصفهان،حسین حبیبی درباره جزییات طرح توسعه حرم امام حسین(ع) و صحن عقیله بنی‌هاشم(س) گفت: این صحن 5 هکتاری شامل شبستان‌ها، کتابخانه، موزه، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و … می‌شود.
وی افزود: پروژه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) بخشی از طرح 38 هکتاری توسعه حرم امام حسین(ع) محسوب می‌شود که در این بخش تنها 5 هکتار مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) تصریح کرد: طرح توسعه حرم امام حسین(ع) در 38 هکتار و برای 4 فاز تعریف شده که مرحله نخست فاز اول آن صحن عقیله بنی‌هاشم(س) نام گرفته است.

افزوده شدن 38 هکتار به پیرامون حرم‌ 

حبیبی درباره طرح توسعه حرم امام حسین(ع) اظهار داشت: در این طرح عظیم که سال‌ها به طول می‌انجامد چشم‌اندازی 38 هکتاری را به پیرامون فضای حرم‌ها و بین‌الحرمین اضافه خواهیم کرد که باعث گسترده شدن فضای دور تا دور محیط حرم خواهد شد که انشاء‌الله رضایت زائران را به‌دنبال خواهد داشت.

%image_alt%

وی با اشاره به طرح توسعه حرم امام حسین(ع) و صحن عقیله بنی‌هاشم (ع) گفت: یک فاصله 150 تا 200 متری از اطراف حرم را خط کشی کردیم و برای این منظور فازهای مجزایی را مشخص و به آغاز عملیات اقدام کردیم.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) خاطرنشان کرد: در فاز اولیه حد فاصل محدوده باب القبله تا باب الراس را مشخص کردیم که محدوده آن حدوداً 9 هکتار می‌شد.
حبیبی خاطرنشان کرد: بعد از مشخص بندی فازهای عملیاتی بخش نخست فاز شماره یک با نام صحن عقیله بنی‌هاشم(س) در روز ولادت حضرت زینب(س) آغاز شد.

فقط 5 هکتار از 9 هکتار زمین طرح توسعه صحن عقیله بنی هاشم تامین شد
وی با بیان اینکه در این مرحله فقط 5 هکتار از 9 هکتار مدنظر تامین شد، تصریح کرد: بخشی از تملک‌های این طرح محقق نشد اما بیش از نیمی از آن محقق شد و برای 4 هکتار باقیمانده نیز تملک انجام نگرفت.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) تصریح کرد: ما نیز طرح خود در مرحله اول از فاز شماره یک را در 5 هکتار تعریف کردیم و برای آن زمانبندی 6 ساله را مورد توجه قرار دادیم.

%image_alt%

حبیبی گفت: بنابراین بعد از نهایی شدن تملک‌ها و تامین شدن زمین کارهای کارشناسی حول و حوش 5 هکتار انجام شد و در نهایت تعریف ما از بلوار باب القبله تا بلوار باب الراس انجام گرفت.
وی افزود: برای این بخش از کار 3 صحن که در طرح توسعه حرم امام حسین(ع) قرار دارد صحن امام حسین(ع)، صحن حضرت زینب(س) و صحن امام زمان(عج) را تعریف کردیم که نام اصلی همه این صحن‌ها و فاز نخست صحن عقیله بنی‌هاشم(س) نام دارد.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) تصریح کرد: در مرحله نخست از فاز اول طرح توسعه تمامی طرح‌های کارشناسی را مورد لحاظ قرار دادیم و با توجه به تامین نشدن بخشی از تملک زمین‌ها برای 4 هکتار باقیمانده، تصمیم گرفتیم تا نیمی از صحن‌های امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) را بسازیم که محوریت این بخش 5 هکتار است.

در اطراف حرم امام حسین(ع) 3 صحن احداث می‌شود 

حبیبی با بیان اینکه این طرح با مشورت کارشناسان خبره انجام گرفته است، گفت: در این بخش نخست از فاز یک محلی مانند تل زینبیه که وجود دارد به صورت نمادین اجرایی خواهد شد یعنی فضایی مانند تل ساخته می‌شود؛ از طرفی محلی با عنوان دارالحرب که در کنار تل زینبیه قرار داشته نیز ساخته می‌شود.

%image_alt%

وی تصریح کرد: در طرح توسعه 38 هکتاری حرم امام حسین(ع) در اطراف حرم امام حسین(ع) 3 صحن احداث می‌شود که در مرحله اول فقط نیمی از صحن حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) ساخته می‌شود.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) با اشاره به شروع فعالیت برای بخش نخست صحن عقیله بنی‌هاشم(س) اظهار کرد: آغاز فعالیت در این 5 هکتار بهمن ماه سال گذشته و در روز ولادت حضرت زینب(س) انجام گرفت و به عینه عنایت خداوند و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را در این پروژه مشاهده کردیم.

در 3 متری عمق زمین به آب می‌رسیم
حبیبی درباره نوع فعالیت‌های عمرانی افزود: سطح آب زیرزمینی در این محدوده 5 هکتاری بسیار بالا بوده است چرا که در 3 متری زیرزمین به آب دست پیدا می‌کنیم؛ به همین منظور تمامی کارهای کارشناسی و مطالعاتی را از ماه‌ها قبل از شروع به کار انجام دادیم.
وی اضافه کرد: برای اینکه مشکل بالا بودن آب در این طرح توسعه را حل کنیم تصمیم گرفتیم تا از سد آب بند و ستون‌های بتنی استفاده کنیم؛ البته این طرح بسیار علمی و کارشناسی شده انجام گرفت.

%image_alt%

سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) تصریح کرد: ما برای اینکه بتوانیم عملیات اجرایی را کلید بزنیم باید دور تا دور پروژه را دیوار بتنی به ضخامت یک متر و به عمق 40 متر اجرا می‌کردیم.
حبیبی ادامه داد: باید برای اجرای این سازه 15 متر پایین می‌رفتیم چرا که اعتقاد داریم تمام بناها نباید از حرم امام حسین (ع) بالاتر باشد؛ بنا بر این با توجه به بالا بودن سطح آب زیرزمینی و از طرفی ساخت دیواره‌های آب بند مجبور بودیم تا سطح قابل توجهی پایین برویم.

صحن عقیله بنی هاشم 15 متر پایین تر از سطح زمین ساخته می‌شود
وی افزود: از طرفی بخشی از صحن‌ها و یا محل‌های اداری که در این طرح ساخته می‌شود پایین تر از سطح زمین است بنابراین باید به آب بند و یا ساخت و ساز بر مبنای علمی روز دنیا و با توجه به کاهش زمین و تملک توجه می‌کردیم.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) گفت: به طور حتم در بخش نخست فاز اول که حدودا 6 سال طول می‌کشد این پروژه 15 متر پایین تر از سطح زمین ساخته می‌شود چرا که برخی بخش‌های اداری 3 طبقه زیر زمین احداث می‌شود و برخی بخش‌ها همچون صحن نیز روی زمین خواهد بود اما طبق همان طرح‌ریزی اولیه هیچ بنایی بالاتر از حرم مطهر امام حسین(ع) ساخته نمی‌شود.

%image_alt%

حبیبی درباره دیواره بتنی پیرامون صحن گفت: این دیواره سد بند به سبب همان بالابودن سطح آب احداث می‌شود و ضخامت آن یک متر است که تا عمق 40 متری با بتن مسلح می‌شود.
وی تصریح کرد: دیواره بتنی ما که در حال ساخت است تا عمق 40 متری در زمین فرو خواهد رفت و علت اصلی این موضوع نیز جلوگیری از نفوذ آب به سازه و استحکام بیشتر پروژه است.

نصب دیواره‌های سد بند صحن عقیله بنی هاشم یک سال دیگر به‌ طول می‌انجامد
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) عنوان کرد: پروژه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) در حال پیشرفت و بخشی از کارها نیز در حال انجام است؛ در حال حاضر مرحله دیوار سازه‌ای یا همان دیوار بتنی برای سد آب بند در حال انجام است که این مرحله از نصب دیواره‌ها یک سال دیگر به‌ طول می‌انجامد.
حبیبی افزود: نزدیک به 600 دیواره بتنی یا ستون برای سد آب بند نیاز است که بخشی از کار پیش رفته و سایر فعالیتها نیز با تلاش کارگران و مسئولان امر ادامه دارد.

%image_alt%

وی در تشریح ساخت این دیواره بتنی اظهار کرد: ابتدا حفر این 40 متر توسط یکی از بهترین و کارآمدترین دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌گیرد که تمامی فعالیت‌ها با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا انجام می‌گیرد.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) تصریح کرد: بعد از حفر 40 متری زمین، قفسه‌های ساخته شده داخل محل حفاری گذاشته می‌شود؛ سپس داخل این قفسه‌ها و محل 40 متری پر از بتن می‌شود؛ تمامی این کارها نوعی سد آب بند محسوب می‌شود که در نوع خود بی‌نظیر است.

قفسه‌های میلگرد را به عمق 40 متری برده و بتن ریزی‌ می‌کنیم
حبیبی افزود: تمامی این حفاری‌ها با دستگاه‌های پیشرفته روز دنیا در حال احداث است و به نوعی جلوی نفوذ آب در این طرح عظیم گرفته خواهد شد.
وی عنوان کرد: ما با حفاری، تعبیه قفسه‌ها و فرو بردن آنها به عمق 40 متری و سپس بتن‌ریزی مانع نفوذ آب می‌شویم و بهتر است نام این کار را دیواره نگهبان بگذاریم.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) خاطرنشان کرد: مشابه این پروژه را با با مشارکت یک تیم خارجی در سد کرخه اجرایی کردیم و در صحن عقیله بنی هاشم(س) نیز این عملیات عمرانی زیر نظر بهترین کارشناسان و حتی با مشورت مهندسان کارآمد دنیا انجام می‌گیرد.

%image_alt%

حبیبی درباره چرایی حفاری 40 متری در زیرزمین نیز تصریح کرد: خواستیم تا لایه نفوذ پذیری آب غیر ممکن شود و به همین سبب تا عمق 40 متری حفاری انجام دادیم تا سد آب بند را به وسیله دیواره بتنی اجرایی کنیم.
وی افزود: اگر اشتباه در برنامه‌ریزی وجود داشته باشد فضای حرم مطهر نشست می‌کند بنابراین کار بسیار حساس و کارشناسی شده‌ای در حال انجام است و مشورت کامل با مهندسان داخلی و خارجی انجام گرفته و تا انتهای این پروژه ادامه می‌یابد.

مهمترین واقعه کربلا در قسمت صحن عقیله بنی‌هاشم(س) انجام گرفته
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) خاطرنشان کرد: حتی قبل از آغاز پروژه طرح توسعه حرم امام حسین(ع) و صحن عقیله بنی‌هاشم(س) چندین ماه کارهای مطالعاتی را انجام دادیم و از نظرات متعدد کارشناسان بهره‌مند شدیم.
حبیبی درباره محل تعیین شده برای فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امم حسین(ع) تصریح کرد: مهمترین واقعه کربلا در قسمت صحن عقیله بنی‌هاشم(س) انجام گرفته است و به همین منظور عنایت ویژه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را در این طرح عظیم شاهد هستیم.

%image_alt%

وی با بیان اینکه در مدت 6 سال 5 هکتار از محوطه اطراف حرم امام حسین(ع) با نام صحن عقیله بنی‌هاشم(س) مورد بهره ‌برداری قرار می‌گیرد، گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم که اگر در سال‌های پایانی زمین‌های بیشتری به این فاز از طرح توسعه اضافه شود کار وسیع‌تری در این بخش انجام بگیرد.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) اظهار کرد: تملک کل زمین‌ها را عتبه مقدسه حرم انجام داده و اگر به غیر از 5 هکتار هم زمین‌هایی در طی این 6 سال تحویل داده شود ما آن را در راستای استفاده از صحن استفاده می‌کنیم؛ اما در حال حاضر چشم‌انداز و برنامه‌ریزی مورد نظر برای همین میزان زمین است.

احداث صحن عقیله بنی هاشم در 2 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیر زمین 
حبیبی اظهار داشت: آشپزخانه، رستوران، مهمانپذیر، کتابخانه، موزه، تل زینبیه، دارالحرب، صحن حضرت امام حسین(ع)، صحن حضرت زینب(س) و بخش‌های اداری در این بخش از فاز نخست طرح تدارک دیده شده که در 6 سال آینده کار احداث آن پایان پذیرفته و در اختیار زائران قرار می‌گیرد.

%image_alt%

وی افزود: در این طرح عظیم 2 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیر زمین احداث می‌شود و از طراحی و معماری بسیاری زیبایی الهام گرفته‌ایم که تداعی کننده قیام عاشورای حسینی است.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) تصریح کرد: این صحن طوری تعبیه شده است که بالاتر از سطح حرم مطهر نیست و بخشی از فضاهای اداری نیز در طبقه‌های منفی قرار دارد.
حبیبی با بیان اینکه احداث این 5 هکتار می‌تواند تاثیرگذاری بسزایی در افزایش حضور زائران داشته باشد، تصریح کرد: با احداث این 5 هکتار 230 هزار متر بنا در اختیار حرم مطهر قرار می‌گیرد؛ این فضای ایجاد شده موجب می‌شود تا در ایام ویژه همانند اربعین حسینی هزاران نفر از زائران از صحن حضرت عقیله بنی‌هاشم(س) استفاده کنند.

%image_alt%

وی تاکید کرد: با احداث این 230 هزار متر بنا مکان خوبی برای اسکان جمعیت‌های میلیونی ایجاد می‌شود و رضایتمندی زائران افزایش می‌یابد.

20 سال تجربه آموختم تا به امام حسین (ع) و زائر آن خدمت کنم 
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) به نوع فعالیت‌ها در صحن عقیله بنی‌هاشم(س) و عنایات ویژه اهل بیت(ع) اشاره کرد و گفت: محلی که در آن فعالیت می‌کنیم بسیار مقدس است؛ دانش مهندسی فقط قسمتی از کار است و اینجا اتفاقاتی خاص می‌افتد که در هیچ پروژه‌ای مشابه ندارد.
حبیبی خاطرنشان کرد: ما تمام دقت خود را در طرح توسعه حرم مطهر امام حسین(ع) مدنظر قرار می‌دهیم اما برخی قسمت‌ها از اختیار ما و علم انسان خارج است؛ در هر حال تمامی تلاش خود را انجام می‌دهیم و تمامی تمهیدات را در نظر می‌گیریم.

%image_alt%

وی با اشاره به اینکه آغاز این پروژه در روز ولادت حضرت زینب(س) بوده است، اظهار کرد: صاحب کار واقعی در این طرح عظیم امام حسین(ع) است و کار در بسیاری زمینه‌ها از حیطه ما و علم خارج است.
سرپرست کارگاه صحن عقیله بنی‌هاشم(س) همچنین عنوان کرد: بنده در 20 سال تمامی تخصص‌های عمرانی را در داخل و خارج از کشور دیده‌ام و در پروژه سد کرخه نیز فعالیت داشته‌ام اما بعد از تمامی این سالها پی برده‌ام که برای ارائه به امام حسین(ع) و زائر آن و فعالیت در این پروژه آموزش دیده‌ام.
انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715