یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۳
فیلمی که با قلب ها بازی می کند، شور می آفریند و اشک ها را جاری می سازد؛
 نقاط قوت و ضعف فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی   

در این فیلم توجه کائنات به رسول اکرم صل الله علیه و آله زیرکانه و قابل باور نشان داده شده است؛ مانند چسبیدن بوته گل به دامن پیامبر اکرم و تبرک جستنش یا کیفیت مواجه شدن امواج دریا با رسول الله و یا راه افتادن چهارپایان بدنبال حضرت...

ندای اصفهان- حجت الاسلام مهران آدرویش/

محمد رسول الله فیلمی است با ژانر تاریخی به کارگردانی مجید مجیدی که داستان زندگی کودکی پیامبر اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) را از حوادث سال عام الفیل تا ۱۲ سالگی روایت می‌کند. فیلم عمدتا در شهرک سینمایی پیامبر اعظم که در ۵۵ کیلومتری شهر مقدس قم قرار دارد، ساخته شده و گوشه هایی نیز در آفریقا فیلمبرداری شده است.

گرچه نقد هر فیلم خوب حداقل دوبار دیدن را می طلبد اما در حد بضاعت چند نکته را عرض می کنم؛

نقاط قوت:
* فیلم محمد رسول الله لازم، شایسته و برازنده ایران اسلامی و انقلاب اسلامی است.
* نام فیلم یعنی محمد رسول الله پیام اصلی فیلم را در بردارد؛ محمد رسول خداست.
* فیلم محمد ایمان انسان را تازه می کند و به بیننده آرامش، معنویت، سکینه و ایمان مضاعف می بخشد.
* تماشای فیلم مخاطب را به شدت دلتنگ رسول خدا می کند.

فیلم محمد رسول الله

* فیلم علی رغم زمان طولانیش (۳ ساعت) به هیچ وجه ملال آور نیست بلکه مخاطب مایل است مکرر فیلم را ببیند.
* شروع فیلم با طلوع خورشید، نورانی، امید دهنده و گرمابخش است.
* فیلم محمد رسول الله صل الله علیه و آله با استناد به کتب آسمانی اهل کتاب و برخی معجزات رسول خدا قابلیت جهانی یافته است.
* فضای کلی فیلم فضای رحمت است.
* روند کلی فیلم و پیام پایانی فیلم دعوت ادیان به اتحاد حول خدای واحد است.
* جلوه های ویژه فیلم و هماهنگی موسیقی با صحنه ها؛ بم و زیر و اوج و شور آن فوق العاده است.
* اتفاقات اساسی تاریخ کودکی پیامبر صل الله علیه و آله مثل به رو افتادن بت ها و نورانیت آسمان هنگام تولد رسول ختمی مرتبت، زنده بگور کردن نوزادان، برده داری، قصه اصحاب فیل، توجه سایر ادیان به موعود بودن پیامبر آخر الزمان و… به خوبی به تصویر کشیده شده است.
* سخنان پیامبر اکرم در غایت اختصار و حکمت رعایت شده است.
* شیوه نمایش پیامبر خدا که بین نشان دادن و ندادن است خوب است و به دفعات تکرار، با قلب ها بازی می کند، شور می آفریند و اشک ها را جاری می سازد.
* توجه کائنات به رسول اکرم صل الله علیه و آله زیرکانه و قابل باور نشان داده شده؛ مثل چسبیدن بوته گل به دامن پیامبر اکرم و تبرک جستنش یا کیفیت مواجه شدن امواج با رسول الله و یا راه افتادن چهارپایان بدنبال حضرت.
* برخی صحنه ها هنرمندانه به جلوه رحمانی رسول خدا صل الله علیه و آله به خوبی کمک کرده است؛ مثل صحنه شبه گلاب گیری و صحنه بسیار زیبا و چشم نواز سیب های شناور در جوی آب.
* مستندات تاریخی فیلم خوب است.

نقاط ضعف:
* در عین حال جای وقایعی که به هنگام تولد پیامبر صل الله علیه و آله در ایران واقع شده خالی است؛ صحنه هایی همچون خاموش شدن آتشکده فارس، سقوط ۱۴ کنگره کاخ کسری و… البته با توجه به اینکه وقایع میلاد رسول خدا از نگاه ابوطالب روایت می شود عدم نمایش وقایع عجیب ایران هنگام تولد قابل قبول است گرچه اخبار عجیب آن بعید نیست که به مکه رسیده باشد، و از باب مسموعات عبدالمطلب امکان نمایش داشت.
* همچنین در برخی سکانس ها، از صحنه های متناسب با مسیحیت بسیار وام گرفته شده به طوری که انگار فیلم در مورد حضرت مسیح علیه السلام است و ذهنیت بیننده را از پیامبر اکرم دور و به مسیح (عج) نزدیک بلکه غوطه ور می سازد؛ اینها صحنه هایی است که مخاطب نمی پسندد مثل صحنه های پایانی فیلم.
* واقعیت های زندگی پیامبر اکرم خیلی بیش از این است اما با توجه به رسالت فیلم مصلحت در همین مقداری است که به تصویر کشیده شد.
*چهره باز برخی خانم ها در فیلم ضرورتی نداشت و مخل به فضای معنوی فیلم است.
* فیلم با شعب ابی طالب کلید می خورد اما سختی های طاقت فرسای شعب ضعیف نشان داده شده است؛ بنا بر اسناد معتبر تاریخی در این سه سال به ندرت طعامی می رسید و آنقدر علف خورده بودند که شکمشان به رنگ سبز شده بود اما در فیلم بالعکس صحنه هایی از رفاه به تصویر کشیده شده است؛ صحنه هایی مثل توزیع گندم، تولد نوزاد، اهداء خرما و آرامش مردم، در حالی که شایسته بود شکم سبز کودکی و یا مرگ نوزادی نمایش داده می شد و علی علیه افضل صلوات المصلین که در شعب ابی طالب به دستور پدرش علیهما سلام قریب به سه هزار بار جای پیامبر خدا خوابیده نادیده گرفته شده و فقط حضرت را در حال توزیع جو و گندم نمایش داده است. اینها کج سلیقگی و کم لطفی است؛ گاهی انتخاب درست یک صحنه بسیاری از واقعیت ها را نمایش می دهد؛ واقعیت هایی مثل ایمان ابوطالب علیه السلام و فداکاری و جانبازی های مکرر مولی الموحدین حتی در دوران طفولیت.
* صحنه ای که رفتن رسول خدا را به طرف دریا نشان می دهد می توانست صحنه پایانی فیلم قرار داده شود اینگونه پایان فیلم از ماندگاری بیشتری برخوردار می شد.
*صحنه ایستادن پیامبر صل الله علیه و آله بر روی صخره ساحل دریا از زیباترین صحنه های فیلم است که تنها در حد یک عکس نشان داده می شود و احساسات پاک مؤمنین را سیراب نمی کند باید صحنه را کمی بیشتر نگه می داشت.
* صدای برخی شخصیت ها با هیبتشان هماهنگی ندارد و برخی صداها مثل قرآن خواندن پیامبر به قول معروف پیاز داغش را زیاد کرده اند که تو ذوق می زند.
 به هر حال فیلم قابل تحسین است و با هزینه ها و زحماتی که کشیده شده است از فیلم های ماندگار خواهد بود بگونه ای که اگر حافظه نسل گذشته فیلم ماضی محمد رسول الله ساخته مصطفی عقاد را ضبط کرده است، اما اکنون نسل حاضر با این فیلم بزرگ خواهند شد (البته با توجه به تفاوت مقطع زمانی این فیلم با فیلم ماضی محمد، مقایسه محلی از اعراب ندارد).
با آرزوی سلامتی برای عوامل فیلم و توفیق ساخت دو قسمت بعدی حیات رسول اکرم اللهم صل علی محمد و آل محمد. ان شاالله

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز