پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۱

مدیرکل کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان:

نرخ بیکاری واقعی دانش‌آموختگان بیش از 50 درصد/ پررنگ کردن حضور در مشاغل سخت در شأن بانوان نیست

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: نرخ بیکاری واقعی در بین قشر تحصیل‌کرده بیش از ۵۰ درصد است.

به گزارش ندای اصفهان،پیش از ظهر امروز اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان با مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان اصفهان دیدار کردند و مطالبات و امضای راهپیمایی کنندگان عفاف و حجاب را با ضمیمه قانون عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به دست اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی رساندند.

*وجود یک میلیون و 80 هزار کارگر در استان اصفهان

محسن نیرومند در این جلسه با بیان اینکه جمعیت کارگری استان اصفهان یک میلیون و 80 هزار نفراست و 90 هزار واحد صنعتی در استان مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم 500 نفر پرسنل دارد و 185 نفر از آن‌ها عضو خانواده ایثارگران هستند که کمک بزرگی در انجام قانون عفاف و حجاب در این دستگاه کرده است.

وی در خصوص نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه افزود: این بحث چیزی نیست که با دستورالعمل انجام شود که این کار گاهی حتی نتیجه معکوس دارد و موجب لجبازی در این زمینه خواهد شد.

*استخدام های اداری از خانواده شهدا بوده است

مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به اینکه باید برای رعایت عفاف و حجاب ارزش ایجاد کرد، خاطر نشان کرد: تذکر به ارباب‌رجوع با لحن مناسب و تشکیل کمیته عفاف و حجاب از اقدامات این دستگاه بوده است.

نیرومند تصریح کرد: با استناد به قانون حتی می‌توان از ارائه خدمت به افراد بدحجاب خودداری کرد که البته باید بدون تحقیر و با زبان ملایم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در حوزه جامعه کارگری به جهت نبود امکانات و مستندات قانونی به جز نامه و بخش‌نامه کار دیگری از این دستگاه برای ترویج عفاف و حجاب ساخته نیست، یادآور شد: سعی کرده‌ایم در گزینش‌های نیروی کار ورود کنیم و نزدیک 5 سال است که استخدام‌های اداری خود را از خانواده ایثارگران انجام می‌دهیم که اخیراً هم 90 نفر را با همکاری بنیاد شهید از خانواده شهدا به کار گرفته‌ایم.

*بازرس کار کم داریم

مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان اصفهان به کمبود بازرس در اداره کار برای نظارت بر اجرای صحیح قانون کار اشاره کرد و گفت: در کل استان تنها 80 بازرس داریم و در حوزه اصناف دست ما برای ورود و نظارت بسته است.

نیرومند سخت‌گیری در اجرای قوانین کار را با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور نامناسب دانست و تأکید کرد: گاهی به سبب رکود اقتصاد و هماهنگی نیروی کار با تقاضا از ایده‌‌آل تسهیلات کارگران مثل حقوق ماهانه حداقل 800 هزار تومان و یا بیمه و… کوتاه بیایم، چرا که در صورت سخت‌گیری، اشتغال کارگران به مخاطره می‌افتد.

*گاهی روش امر به معروف اشتباه است

وی به تفکیک جنسیتی در اداره کار هم اشاره کرد و یادآور شد: در حد امکان این کار صورت گرفته است به نحوی که 6 خانم در یک اتاق مشغول به کار هستند.

مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان اصفهان روش اشتباه در امر به معروف و نهی از منکر و مظلومیت قشر مذهبی را عامل هتاکی و گستاخی طرف مقابل ذکر کرد و گفت: اگر مطابق دستور اسلام و نظام عمل کنیم، قطعاً این عمل اثربخش خواهد بود و راه‌های تشویقی در حوزه بیش از شیوه‌های تنبیهی جواب می‌دهد و گاهی عمل اشتباه مسؤولان موجب بدبینی این افراد به نظام و اسلام خواهد شد.

*نرخ بیکاری در قشر تحصیل کرده بالای 50 درصد است

نیرومند در خصوص اشتغال بانوان هم تصریح کرد: با توجه به اینکه بیشتر فارغ‌التحصیلان دانشگاه را بانوان تشکیل داده‌اند، از لحاظ قانونی نمی‌توانیم مانع کار بانوان شویم به بهانه اینکه فرصت اشتغال یک مرد را گرفته‌اند ولی با توجه به شأنیت زنان، محدودیت‌هایی برای فعالیت آن‌ها در شب پیش بینی شده است البته صدا و سیما هم در زمینه پررنگ کردن مشاغل سخت مثل رانندگی کامیون برای بانوان مقصر است.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: نرخ بیکاری واقعی در بین قشر تحصیل‌کرده بیش از 50 درصد است که البته در بین جامعه کارگری در استان اصفهان 17 درصد برآورد شده است.

در این جلسه نمایندگانی از ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان به بیان نظرات و مطالبات خود از دستگاه‌های دولتی پرداختند.

*خانواده شهدا از وضع حجاب ناراضی هستند

 اعظم حجازی، مسؤول امور بانوان و تحکیم خانواده ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان با اشاره به حضور بیش از 70 هزار نفر از مردم اصفهان در راهپیمایی دفاع از حریم خانواده اظهار داشت: حضور مردم بیان‌گر این بود که دغدغه حجاب دارند و از وضعیت کنونی جامعه نگران و ناراضی هستند.

وی به امضای مردم زیر بنر وظایف دستگاه‌ها در این راهپیمایی اشاره کرد و افزود: تقاضای جدی آن‌ها از ما، مطالبه از دستگاه‌ها برای حل این معضل بوده است.

 عضو دیگر ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر خاطر نشان کرد: ستاد صیانت استانداری که متولی اجرای قانون عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده، در این زمینه کوتاهی کرده است.

احمدی هم به نمایندگی از مادران شهدا یادآور شد: در همه ادارات و بیمارستان‌ها تابلوی رعایت حجاب وجود دارد ولی به آن عمل نمی‌شود، خیلی از مادران شهدا شهر را ترک کرده‌اند و یا از منزل خارج نمی‌شوند تا شاهد بی‌حرمتی به خون شهدا نباشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715