پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۲
استاندار اصفهان خبر داد؛
 تقلیل تعداد کتاب فروشی های اصفهان ظرف چندسال گذشته   

استاندار اصفهان عنوان کرد : این موضوع باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد که چرا در شهری همچون اصفهان که به پایتخت تمدن و فرهنگ شهره است و تمدن شیعه در آن شکل گرفته است و دین و تمدن و دانش در آن جایگاه ویژه ای دارد در طول چند سال اخیر باید از تعداد کتاب فروشی های آن کاسته شود.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از ایمنا، رسول زرگرپور با حضور در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کتاب سال اصفهان با بیان اینکه  در طول تاریخ بشر همه چیز رنگ فراموشی گرفته است و می گیرد، گفت: اما کتاب تنها حافظ و حافظه معلومات، دانش و اطلاعات تاریخ قلمداد می شود که نسل به نسل به دست جوامع مختلف رسیده است و آن جوامع از این میراث ارزشمند بهره برده اند.
رسول زرگرپور ادامه داد: کتاب، کانون تبادل اندیشه ها و فضای دیدار با متفکرین و اندیشمندان سراسر تاریخ بشریت است. آن گاه اندیشه هایی  قابلیت انتشار می یابند که در قاب و قالب کتاب نوشته شده باشد. وقتی عالی ترین و بالاترین معجزه رسول گرامی، کتاب قرآن کریم باشد و وقتی کتاب شریف نهج البلاغه، که آن را برادر قرآن کریم  و کتاب رهایی و رستگاری بشر می دانند از سوی امیرمومنین نگاشته می شود، باید گفت که کتاب عالی ترین و شایسته ترین هدیه الهی به انسان است که در پرتو کلمات نورانی آن می توان راه سعادت را کشف و به سرمنزل مقصود رهنمون کرد.
وی در ادامه افزود: و اما مردم ایران زمین همراه و همزاد دیرینه و همیشگی این یار مهربان بوده و هستند؛ چرا که به خوبی می دانند که کتاب مظهر دانایی و آگاهی و تضمین خوشبختی و نیک مرامی است و فرهنگ و تمدن غنی این سرزمین، مقتضی چنین مشی و مرامی است.
زرگرپور تصریح کرد: خویشاوندی اهل معنا با کتاب ناگسستنی است و کمتر کسی است که این سرمایه فکری و معنوی و فرهنگی را در نگاه و برنامه زندگی خویش قدر نشناسد.
بالاترین مقام استانی ادامه داد: با عنایت و الطاف حق و همت دستگاه های فرهنگی امروز شاهد یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی استان هستیم. یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب اصفهان در حالی بهار خود را جشن می گیرد که همواره این دیار به دوستدار کتاب اشتهار داشته است و منزلت آن در نزد اصفهانی ها اظهر من الشمس است.
وی ادامه داد: اگر اصفهان را یکی از بزرگترین گنجینه های تاریخی کتاب و کتابت بدانیم، سخن گزافی نگفته ایم. و اگر شکوه فرهنگ و تمدن اسلامی را در آئینه اصفهان نبینیم به دور از انصاف خواهد بود.
زرگرپور در بخش دیگری از اظهاراتش، بیان کرد: این رویداد فرهنگی تنها یک نمایشگاه نیست بلکه همایش بزرگ فرهیختگان و فرزانگان و خادمان و دوستداران کتاب است. این جشن شکوهمندی است که می توان در پرتو آن چشم انداز و افق روشن فردای اصفهان را در حوزه کتاب به تماشا نشست. بنابراین برنامه ریزی برای تدوین جشن هایی کتاب در فصول محتلف، نکوداشت اهل قلم و خادمین قلم و کتاب و حمایت و رونق بخشی به فعالیت های کتاب و کتاب خوانی، هدف گزاری برای تحقق نهضت کتاب خوانی و تلاش برای حضور مداوم و موثر در فستیوال ها و جشنواره های کتاب کشوری و بین المللی می تواند از نتایج این اتفاق مبارک باشد.
وی تصریح کرد: امیدوارم که دست اندرکاران برپایی این نمایشگاه بزرگ استانی به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچون گذشته فرموده های مقام معظم رهبری در حوزه کتاب را بیش از بیش برآورده ساخته و پیش قراول آشتی با کتاب باشند.
زرگر پور اذعان داشت: بی تردید تغییر سبک زندگی و ره یافتن به بهشت سعادتمندی و رستگاری مرهون فرهنگ سازی عالمانه  و حرکت در مسیر اندیشه‌های ایمانی و احکام الهی است که می‌توان بازیافت  آن را به کتاب به تماشا نشست.
استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به محل  و زمان برگزاری نمایشگاه کتاب، عنوان کرد: هر ساله این مطلب مورد توجه بوده است که شاید محل برگزاری این نمایشگاه محل مناسبی نباشد و زمان آن نیز با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها زمان مناسبی نیست.
وی با اشاره به برگزاری جلساتی با حضور شهردار اصفهان و مدیرکل ارشاد و فرهنگ اسلامی، خبر داد: تصمیمات جدیدی برای برگزاری نمایشگاه بین المللی سال‌های آینده اتخاذ شد که ان‌شاءالله نتایج آن را  هم برای مکان و هم زمان آن در آینده مشاهده خواهید کرد. متاسفانه امسال به دلیل محدویت زمانی این مهم برآورده نشد.
وی در ادامه تصریح کرد: در بررسی هایی که بنده انجام دادم، متوجه این امر شدم که تعداد کتاب فروشی های اصفهان  ظرف چند سال گذشته حدودا به یک دوم تقلیل پیدا کرده است. نکته تامل برانگیز این است که تعداد کتاب فروشی های اصفهان، نصف تعداد پیتزا فروشی های آن است. بنابراین این موضوع باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد که چرا  در  شهری همچون اصفهان که به پایتخت تمدن و فرهنگ شهره است و تمدن شیعه در آن شکل گرفته است و دین و تمدن و دانش در آن جایگاه ویژه ای دارد در طول چند سال اخیر باید از تعداد کتاب فروشی های آن کاسته شود.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز