چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۹
مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان:
 نرخ بالای بهره بزرگترین چالش تولید   

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان: بزرگترین چالش پیش روی صنعت نرخ بالای بهره وام های بانکی است که دولت برای حل این مشکل به تسویه وام ها و دریافت وام ۱۸ درصد توصیه کرده لکن شرکت ها با کدام نقدینگی باید وام های قبلی را تسویه کنند؟!

به گزاش خبرنگار ندای اصفهان، ظهر امروز مهندس محمد اسعدی مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در نشست خبری، به بررسی وضعیت تولید سیمان در کشور و نقش آن در اقتصاد مقاومتی همچنین چالش های پیش رو در صنعت تولید سیمان پرداخت.

وی ضمن اشاره به دستاوردهای شرکت سیمان سپاهان افزود: این شرکت سومین کارخانه بزرگ سیمان کشوراست که در سطح استان به خوبی شناخته نشده است و مردم از ظرفیت های آن اطلاع کافی ندارند.

اسعدی در ادامه با بررسی میزان تولید سیمان در دنیا و جایگاه ایران در این صنعت جهانی خاطرنشان کرد: در دنیا بر اساس آخرین آمار در سال ۲۰۱۵ میزان ۴٫۱میلیارد تن سیمان تولید شده که چین با تولید ۲٫۳۵ میلیارد تن معادل ۵۷ درصد از این سهم جایگاه اول را به خود اختصاص داده و کشور ما با ظرفیت اسمی ۸۰ میلیون تن چهارمین کشور از لحاظ ظرفیت تولید می باشد.

وی در ادامه در رابطه اهمیت صنعت سیمان و نیاز کشورهای مختلف به این صنعت تصریح کرد: بتن که از سیمان تولید می شود بیشترین مصرف را بعد از مصرف آب به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در ادامه اظهار کرد: در حالیکه کشور ما در زمان پیروزی انقلاب توان تولید ۱۳ میلیون تن را به خود اختصاص داده بود، امروزه این ظرفیت به ۸۰ میلیون تن در سال رسیده است که تولید سیمان به طور متوسط سالانه ۱٫۵ میلیون تن در کشور افزایش یافته است.

وی در ادامه در رابطه جایگاه ایران از لحاظ صادرات سیمان در جامعه جهانی افزود: کشور ما سال گذشته با صدور ۱۶۸ میلیون تن سیمان (معادل ۴٫۱ درصد تولید جهان) به کشورهای خارج، بالاترین صادرات سیمان را به خود اختصاص داده است.

اسعدی در رابطه جایگاه سیمان سپاهان در تولید سیمان استان اشاره کرد: سیمان سپاهان با تولید ۸٫۵ میلیون تن در استان، ۳٫۲ درصد از کل سهم تولید سیمان استان را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه با بررسی تعداد کارخانه های تولید سیمان در کشور خاطرنشان کرد: در صنعت سیمان در کل کشور تعداد ۷۲ کارخانه ۷۲ و تعداد ۹۶ کوره فعال وجود دارد که ظرفیت اسمی تولید کلینکر معادل ۷۹ میلیون تن و ظرفیت اسمی تولید سیمان برابر ۸۰ میلیون تن در سال ۹۴ و۵۹ می باشد .

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان ضمن بررسی میزان ظرفیت تولید و مصرف سیمان در کشور ابراز کرد: ظرفیت اسمی سرانه کشور  معادل ۱۰۲۲ کیلو گرم به ازای هر نفر و میزان مصرف سرانه سیمان معادل ۶۵۰ کیلوگرم می باشد براین اساس میزان تولید ۲ برابر میزان مصرف است.

وی در ادامه افزود: میزان مصرف در کشور باید حداقل به ۱۰۰۰ کیلوگرم به ازای هر نفر افزایش یابد و در کشورهایی مانند امارات این آمار برابر ۲۰۰۰ کیلئگرم می باشد که متاسفانه در کشور ما به دلیل وجود رکود این آمار نگران کننده است.

اسعدی در ادامه در رابطه میزان صادرات کلینکر بیان کرد: صادرات کلینکر در کشور معادل ۱۵ میلیون تن در سال ۹۳ و ۹۴ می باشد که ظرفیت در حال توسعه ما معادل ۱۲ میلیون تن است.

وی در ادامه افزود: سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی معادل ۰٫۷ درصد است که تولید سیمان نقش بسزایی در این عرصه دارد.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در رابطه میزان مصرف منابع طبیعی برای تولید سیمان عنوان کرد: صنعت سیمان حدود ۰٫۱۴ درصد از مصرف انرژی حرارتی (گاز، مازوت و گازوئیل) و ۳ درصد از مصرف انرژی الکتریکی کل کشور را به خود اختصاص داده است که به دلیل قطع گاز کارخانه ها در فصل سرما بالاجبار به مصرف مازوت بیشتر روی می آوریم.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه در فصل سرما گاز کارخانه ها قطع می شود و بسیاری از کوره ها متوقف می شود، کارخانه ها ضرر بسیاری را متحمل می شوند که قرار شده دولت میزان ۲۹ میلیارد میلیون دلار برای جبران خسارات به صنعت بپردازد که هنوز این مبلغ پرداخت نشده است.

اسعدی در رابطه نقش شرکت سیمان سپاهان در اشتغال زایی بیان کرد: این شرکت برای ۴۵ هزار نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده که حدود ۲ درصد از اشتغال کل صنعت را به خود اختصاص داده و به ازای هر اشتغال مستقیم حدود ۲۰۰ برابر شغل غیرمستقیم ایجاد شده است.

وی در ادامه یادآور شد: تشکیل سرمایه در صنعت از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ سالیانه به طور متوسط ۳٫۶۲۵ میلیارد ریال و متوسط نرخ رشد سالیانه ۲۱٫۶ درصد بوده است.

اسعدی در رابطه ظرفیت تولید کلینکر و سیمان این شرکت عنوان کرد: سیمان سپاهان ظرفیت تولید ۳ میلیون تن کلینکر و ۴ میلیون تن سیمان را دارا می باشد.

وی در رابطه ویژگی های منحصر به فرد سیمان سپاهان افزود: این شرکت با استفاده از هولدینگ یعنی به کار گیری چند شرکت اقماری که شامل شرکتهای تولید بتن، حمل و نقل رهنورد، نیکان تجارت شفق و شرکت سرمایه گذاری سیمان سپاهان می باشد.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در رابطه بهینه سازی مصرف انرژی اذعان کرد: این شرکت برای کاهش هدر رفت منابع طبیعی و آلودگی هوا از سرباره ذوب آهن استفاده می کند و با توجه به اینکه سرباره دارای ترکیبات سیمانی است در این صنعت به کارگیری می شود.

وی در ادامه اظهار کرد: این کارخانه دارای ۳ خط تولید مستقل می باشد که دو خط تولید آن قرینه می باشد و در مصرف قطعات یدکی، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتری را تحمیل می کنند و این خطوط تولید از بهترین تکنولوژی های آلمان برخوردارند.

اسعدی ادامه داد: این شرکت دارای مدرنترین آزمایشگاه، ۶ آسیاب سیمان، ۱۲ سیلو سیمان، ۱۲ خط بارگیری کیسه ای و ۱۰ خط بارگیری فله ای می باشد که توان تولید بیش از ۱۰ نوع سیمان را به طور هم زمان دارا است و هم اکنون ۵ نوع سیمان تولید می کند.

وی در ادامه عنوان کرد: از ویژگی های منحصر به فرد این شرکت وجود معادن غنی و یک دست مارل در مجاورت کارخانه می باشد چراکه مارل نیاز به انفجار ندارد و انرژی کمتری را در تولید مصرف می کند و از یکنواختی ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در ادامه در رابطه جایگاه سیمان سپاهان در صادرات یادآور شد: این کارخانه از ۱۵ سال پیش تا امروز حتی زمانی که صادرات کشور با مشکل روبرو بود، به کشورهای مختلف سیمان صادر می کرد که حتی برحه ای به انگلیس و اسپانیا صادرات داشت که در سال ۹۳ حدود  هزار۶۰۰ تن و سال گذشته ۲۵۰ هزار تن کلینکر به عراق صادر کردیم.

وی در ادامه افزود: ما سال گذشته پنجمین صادر کنند کلینکر بودیم که به دلیل مقاومت بالای مصالح و بالاتر از استاندارد های ملی ایران از این موقعیت برخوردار شدیم.

اسعدی در ادامه در رابطه یکی از چالش های پیش روی صنعت سیمان و عدم توجه دولت افزود: دو سال پیش ۱۴ درصد محصولات با راه آهنی که در مسیر ریل فولاد مبارکه است حمل می شد ولی متاسفانه به دلیل بالا بودن قیمت حمل و نقل سیمان متوقف شد.

وی در ادامه افزود: ۴ ماه پیش این صنعت جزء کارگروه های مقاومتی قرار گرفت و بنا بود به راه آهن برای حمل و نقل محصولات یارانه بدهند که متاسفانه محقق نشد و با توجه به اینکه کانتینرهایی برای سرعت بارگیری بیشتر طراحی کرده بودیم می توانستیم در هزینه ها صرفه جویی کنیم که با عدم تحقق این امر بسیار ضرر کردیم.

اسعدی در ادامه افزود: سیمان سپاهان توجه ویژه ای به ۳ حوزه هوا، آب و خاک در محیط زیست دارد و همواره تدابیری اندیشیده که کمترین آلودگی را به طبیعت تحمیل کند.

وی در ادامه افزود: در حوزه هوا با توجه به اینکه خطوط قدیمی بودند، تمام فیلترها را با جدیدترین فیلترهای دنیا تعویض کردیم و در سطح استانداردهای بین المللی قرار دادیم و با استفاده از سیستم کنترل آنلاین به طور مداوم این استانداردها را کنترل می کنیم به همین جهت گرد و غبار خارج شده از دودکش ها بیماری زا نیست چراکه سیلیس آزاد ندارد.

اسعدی ادامه داد: در حوزه آب، مجهز به تصفیه خانه بی نظیر(لجن فعال دکرومونت فرانسه) هستیم از این رو در سیمان آب، پساب شیمیایی ندارد.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه خاک،۷۲۰ هکتار فضای سبز احداث کردیم که حدود ۱۰۰ هکتار آن به طرف زرین شهر احداث شده است.

اسعدی در ادامه در رابطه نقش این کارخانه در عرصه های انقلاب اسلامی افزود: این کارخانه دارای ۱۷ شهید دفاع مقدس و یک شهید مدافع حرم و ۱۳۲ جانباز، ایثارگر و آزاده می باشد و در دوران انقلاب، جنگ و دفاع از نظام اسلامی پیش قدم بوده است.

وی در رابطه مسائل کارگری تاکید کرد: هیچ کارگری را تاکنون حتی در شرایط سخت اقتصادی تعدیل نکردیم و حقوق آن ها را به موقع پرداخت کردیم همچنین امکانات رفاهی خوبی (ویلا، زائرسرا و …)را برای تفریح شان فراهم آورده ایم.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان در رابطه نقش این کارخانه در مسائل فرهنگی و اجتماعی افزود: در مسائل فرهنگی بسیج فعال داریم که رتبه اول را در بسیج داشته و تعداد زیادی از پرسنل عضو آن شده اند همچنین در مسائل اجتماعی ساخت اتوبان ۴ بانده کنار کارخانه، کمک به سازمان های بهزیستی، مدارس، مساجد و… را در برنامه داشته ایم.

وی در رابطه چالش های صنعت سیمان بیان کرد: بزرگترین چالش، مازاد عرضه بر تقاضا است چراکه  ۲۵ میلیون تن مازاد تولید داریم که به دلیل رکودی که از سال ۹۱ حاکم گشته و در این دو سال اوج گرفته همچنین به جهت ممنوعیت واردات سیمان توسط دولت عراق به دلیل کاهش قیمت نفت رقابت مخربی در این صنعت ایجاد شده و برخی شرکت ها با ارائه قیمت پائین برای تولید کنندگان ضرر آفرین شده اند.

اسعدی در ادامه افزود: دولت باید امکانات و روش های تنبیهی اتخاذ کند تا کارخانه هایی که نرخ پایین می فروشند توبیخ شوند و ساز نشوند.

وی در ادامه در رابطه دیگر چالش های پیش رو تاکید کرد: بالا بودن نرخ بهره وام های دریافتی همچنین بازپرداخت تسهیلات ارزی به دلیل افزایش شدید نرخ ارز از مشکلات بزرگ پیش روی این صنعت می باشد.

اسعدی در ادامه در رابطه اقدام دولت جهت حل مشکل نرخ بهره وام های دریافتی گفت: دولت وام ۱۸ درصد بهره فراهم کرده و افراد را ملزم به تسویه وام های قبلی و دریافت این وام نموده لکن شرکت ها نقدینگی ندارند که بخواهند اقساط وام های قبلی را بپردازند.

وی در ادامه با ارائه راه حلی برای عدم توقف تولید اشاره کرد: اگر دولت برای برق و گاز کارخانجات اعتباری قرار دهد که در صورت عدم پرداخت تا آن اعتبار گاز و برق قطع نشود ضرر تحمیلی به تولید کاهش می یابد چراکه هر کوره که متوقف شود خسارات جبران ناپذیری را به کارخانه متحمل می کند.

اسعدی در پایان جهت حل مشکلات مالی تولید کنندگان پیشنهاد کرد: بانک ها می توانند با خرید اوراق بدهی و دین، نقدینگی کارخانه ها را تامین کنند تا تولید بتواند به کار خود ادامه دهد.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

  1. مکارم گفت:

    تا ۴ درصد کارمزد حلال است و بالاتر از ان (۱۸ درصد مطرح شده) حرام است
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز