سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۶

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان در سالروز خاکسپاری شهید محمدجواد تندگویان:

در سه ماهه اخیر 13 گازگرفتگی منجر به فوت گزارش شده است/ یک بی توجهی ساده باعث این حوادث می شود

مهندس مصطفی علوی در خطبه های پیش از نمازجمعه هشدار داد: یکی از خطرات استفاده از گاز در دستگاه های گرمایشی داخل منازل، تولید مونوکسید کربن است، که وقتی گاز در فضای محدود بسوزد و اکسیژن کمی به آن برسد تولید این گاز سمی بیشتر می شود

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، امروز جمعه بیست و ششم آذرماه، سید مصطفی علوی مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان در مسجد بزرگ مصلی اصفهان به ایراد سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه پرداخت.

وی ضمن تبریک هفته وحدت و تولد حضرت محمد صلی الله علیه و آله گفت: در سالروز به خاکسپاری شهید محمدجواد تندگویان وزیر نفت بسیجی هستیم و یاد ایشان را گرامی می داریم.

مصطفی علوی اعلام کرد: گاز طبیعی صدها کیلومتر از جنوب حمل می شود و از چاههایی با هزینه های زیاد استخراج شده و چند خط لوله گاز را به استان اصفهان می رساند. هر اندازه در فصل سرد از گاز کمتر استفاده کنیم، امکان استفاده از گاز در کل کشور برای همه هموطنان فراهم می شود.

مدیر عامل شرکت گاز تاکید کرد: صنایع استان همه از گاز طبیعی بهره مند هستند و پنجاه درصد گاز در صنعت استفاده می شود و تعداد کمی از مناطق اصفهان هستند که هنوز از نعمت گاز استفاده نمی کنند که بزودی آنها هم بهره مند خواهند شد.

وی افزود: اگر هوای تمیزی در استان هست به خاطر گاز طبیعی نیروگاهها است که آلودگی آن کمتر از سایر سوخت هاست؛ ولی باید بدانیم این به معنای آن نیست که این گاز آلودگی ندارد.

سخنران پیش از خطبه ها با ابراز تاسف گفت: در سه ماهه اخیر هشتاد و هشت حادثه گازگرفتگی در استان گزارش شده است. چرا گاز که برای آرامش آورده شده باید چنین باشد؟ یکی از خطرات استفاده از گاز در دستگاه های گرمایشی داخل منازل، تولید مونواکسید کربن است، که وقتی گاز در فضای محدود بسوزد و اکسیژن کمی به آن برسد تولید این گاز مضر بیشتر می شود.

وی هشدار داد: میزان مونواکسید کربن در فضا اندک و در حد مجاز است اما وقتی ما ماشین را در پارکینگ 5 دقیقه روشن می کنیم تا گرم شود این تولید گاز سمی می کند. ماشین که روشن می کنید باید آرام حرکت کنید تا همه اعضایش با هم گرم شود.

علوی افزود: گاز مونو اکسید کربن بی بو و بی رنگ است و جای اکسیژن را می گیرد و اگر میزان آن از یک مقدار بیشتر شود باعث مرگ خواهد شد و قبل از آن، فرد قدرت حرکت را از دست می دهد.

مدیر عامل شرکت گاز تاکید کرد: وقتی از بخاری استفاده می کنید اکسیژن مصرف می کند حتی اگر دودکش آن خوب باشد اگر تمام منافذ بسته باشد رقت اکسیژن اتفاق می افتد. اگر در و پنجره ها را کامل ببندید رقت اکسیژن باعث تولید بیشتر مونو اکسید کربن می شود و اگر دودکش اتفاقی برایش بیفتد نبود اکسیژن به شدت خطرناک است.

وی با بیان اینکه در ده سال اخیر هر سال تعداد زیادی جان خود را در اثر حوادث ناشی از گاز از دست داده اند گفت: امسال هم سیزده حادثه منجر به مرگ داشتیم که یک بی توجهی ساده باعث این حادثه ها می شود.

علوی خاطر نشان کرد: هرسال وسایل گازسوز نیاز به بررسی دارند، بازدید ساده دودکش شما را نجات می دهد. دودکش را داخل آب نگذارید این جلوی خروج گاز را می گیرد. دودکش همواره باید عمودی باشد.

وی در پایان گفت: گاز طبیعی برای آسایش آمده تا با رعایت نکات ایمنی سالها از آن استفاده کنید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715