جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۲

مدیر عامل یک مرکز خیریه عنوان کرد؛

استفاده ۵۰۰ بیمار دیالیزی از طرح خلاقانه تاکسی دیالیز در اصفهان

بیشتر بیماران دیالیزی با مشکل رفت و آمد و نبود همراه جهت انجام دیالیز روبرو هستند، تمام تلاش ما در این طرح کمک و همیاری عملی در کنار کمک هزینه مالی به بیماران نیازمند است.

به گزارش ندای اصفهان، انجمن خیریه حضرت ابوالفضل(ع) اصفهان در سال ۱۳۶۹ با هدف ایجاد تسهیلات برای بیماران کلیوی و قلبی و بخشی از مبتلایان به بیماری های خاص تشکیل شد. در حال حاضر حدود ۱۶ هزار نفر تحت پوشش این خیریه هستند.

این خیریه علاوه بر ارائه برنامه ها و خدمات درمانی به بیماران تلاش کرده است تا با برگزاری نشست های مختلف با حضور پزشکان متخصص در امر فرهنگ سازی امور مختلف و مرتبط با بهداشت و درمان نقش شایسته ای داشته باشد.

خیریه حضرت ابوالفضل(ع) صرفاً با اتکاء به جلب مشارکت های مردمی خیرین و توانمندی مدیران، کارکنان و داوطلبان همکار خود اداره می شود و امروز با گذشت بیش از دو دهه فعالیت مستمر و حمایت بیش از ۱۶ هزار نفر بیمار نیازمند با اولویت بیماران کلیوی و قلبی از جایگاه قابل توجهی در میان سازمان های غیر دولتی ارائه کننده خدمات درمانی برخوردار است.

شفافیت، اعتماد زایی و حفظ ارزش کرامت انسانی بیماران نیازمند از اساسی ترین اصول فعالیت این انجمن خیریه محسوب می شود. یکی از خدمات ارزنده این خیریه راه اندازی طرح تاکسی دیالیز است.

* کمک رسانی عملی برای بیماران دیالیزی

مدیر عامل مرکز خیریه بهداشتی و درمانی حضرت ابوالفضل (ع) اصفهان در مورد هدف از راه‌ اندازی تاکسی دیالیز گفت: تعداد خیریه و تشکل‌ هایی که در کشور به ویژه در استان و شهر اصفهان به نیازمندان خدمات مختلف در حوزه سلامت ارائه می کنند نسبتاً زیاد است؛ اما گاهی باید خدمات از دید فرد نیازمند نگاه و بررسی شود.

احمد فامیل دردشتی ادامه داد: بیشتر بیماران دیالیزی با مشکل رفت و آمد و نبود همراه برای انجام دیالیز روبرو هستند؛ تمام تلاش ما در این طرح کمک و همیاری عملی در کنار کمک هزینه مالی به بیماران نیازمند است.

وی افزود: یکی از اصلی‌ ترین دغدغه های بیماران دیالیزی مراجعه به بیمارستان برای انجام دیالیز با حضور یک نفر همراه است که در این مدت‌ زمان به کمک فرد آمده و در مسیر رفت‌ و آمد از وی مراقبت کند.

مدیر عامل این مرکز خیریه تصریح کرد: مرکز خیریه بهداشتی و درمانی حضرت ابوالفضل(ع) اصفهان در اقدامی خلاقانه که برای اولین بار در کشور انجام شده، تاکسی دیالیز را راه اندازی کرده تا باری از دوش خانواده های بیماران دیالیزی کم کند.

دردشتی با اشاره به اهمیت این طرح خاطر نشان کرد: بیماران دیالیزی به دلیل دوری مسافت، هزینه ‌های رفت و آمد و نداشتن همراه برای انجام دیالیز خود منصرف شده و این عمل را به تعویق می اندازند؛ این در حالی است که مراجعه نکردن منظم بیمار برای دیالیز باعث نارسایی کامل کلیه شده و در ادامه فرد بر اثر از کار افتادگی کلیه‌ های خود نیاز به پیوند خواهد داشت.

%d8%aa%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b2-1

* طرح تاکسی دیالیز برای اولین بار در کشور از سوی یک مرکز خیریه

وی ادامه داد: عمل پیوند هم هزینه بالایی دارد و هم امکان قطعی نیست که پیوند انجام‌ شده به بدن فرد جدید سازگار باشد؛ بنابراین با راه‌ اندازی تاکسی دیالیز قدم بسیار بزرگی برداشتیم که هم رفاه حال بیماران در انجام منظم نوبت‌ های دیالیز در نظر گرفته‌ شده و هم از رسیدن بیمار به مرحله پیوند کلیه تا جای ممکن جلوگیری شود.

مدیر عامل مرکز خیریه بهداشتی و درمانی حضرت ابوالفضل (ع) اصفهان اظهار کرد: طرح تاکسی دیالیز برای اولین بار در کشور از سوی مرکز خیریه  صورت گرفته است و از حدود یک سال و نیم پیش فعالیت خود را آغاز کرد.

دردشتی گفت: این طرح با صرف هزینه قابل‌ توجه، در حقیقت هم رسالت خدمت‌ رسانی را انجام داده و هم از ایجاد وضعیت‌ های دیگر و خطر پیوند کلیه تا جای ممکن جلوگیری می کند.

وی با بیان این که ۱۶ هزار بیمار تحت پوشش این خیریه هستند؛ افزود: بیماران تحت پوشش این خیریه به سه بخش دیالیز، قلب و حلزون گوش دسته بندی می‌ شوند که در حال حاضر ۵۰۰ نفر از دیالیزی‌ ها تحت این طرح از تاکسی دیالیز استفاده می کنند.

* خدمت رسانی به ۵۰۰ بیمار دیالیزی با ۶۰ دستگاه تاکسی دیالیز

مدیر عامل مرکز خیریه حضرت ابوالفضل (ع) ادامه داد: این بیماران از تعداد ۶۰ دستگاه تاکسی دیالیز استفاده می‌ کنند که طی یک قرارداد با یک شرکت تاکسی‌ رانی، بیماران را از درب منزل تا محل بیمارستان همراهی می کند.

دردشتی در مورد بیمارستان های اجرایی این طرح گفت:  این طرح در زمان حاضر در بیشتر بیمارستان های دیالیز شهر اصفهان از جمله خورشید، مرکز آموزشی درمانی الزهراء، زهرای مرضیه، حجتیه، آیت الله صدوقی، آیت الله ناصری و شریعتی اجرا می شود و همچنین بیمارستان گلدیس شاهین شهر که به تازگی جزء این طرح قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه هزینه این طرح مبلغی حدود ۵۷ میلیون تومان در ماه است خاطر نشان کرد: این هزینه از سوی مرکز خیریه با کمک خیرین فعال در استان پرداخت می شود و خیران برای کمک به این طرح می توانند مبالغ خود را به شماره حساب ۱۱۸۲۹۶/۲۴ بانک ملت و یا شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۷۷۰۰۳۰۳۵۹ واریز کنند.

مدیر عامل مرکز خیریه بهداشتی و درمانی حضرت ابوالفضل (ع) اصفهان تصریح کرد: امکان استفاده از تاکسی دیالیز در دسته‌ بندی نیاز و وضعیت بیماران تحت پوشش این خیریه و با توجه به شرایطی که دارند، برای کسانی که واجد شرایط باشند در نظر گرفته‌ شده است.

دردشتی خاطر نشان کرد: دیگر بیماران هم که شرایط متفاوتی داشته و مانند دیالیزی‌ ها نیاز به مراجعه هفتگی و منظم ندارند، کمک‌ هزینه‌ هایی را به‌ صورت نقدی و یا خدمات ویژه درمانی از سوی مرکز خیریه دریافت می‌ کنند.

انتهای پیام/

منبع:صدای سلامت

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. بافریج گفت:

    اگر دیالیز صفاقی در منزل تشویق میشد ارزانتر و کارامدتر بود

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق