سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۱
در مجلس چه می گذرد؟ موج مطالبات مردمی در بررسی متن برجام؛
 دکتر عباس مقتدایی: هنوز مطالعات ما کامل نشده/ برخی اطرافیان رئیس جمهور مورد طمع دشمنان هستند   

متاسفانه آقای روحانی بعضا اظهار نظرات غلطی را مطرح می نمایند که ناشی از گزارشات غلطی است که به ایشان داده می شود. مثل بحث بورسیه ها که ما از ایشان خواستیم که بیایند عذرخواهی کنند. در مورد برجام هم همین گونه است. یا مثلا عبارت برد– برد هم از دیگر تعابیر غلط رییس جمهور است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، بعد از حدود دو سال تلاش دولتمردان پیرامون قضایای هسته ای که حاصل آن در ظاهر یک متن ۱۵۷ صفحه ای به نام برجام است حالا دیگر همه نگاه ها به سمت مجلس است. قطار توافق هسته ای به ایستگاه مجلس رسیده است و منتظر رای نمایندگان است. این نمایندگان هستند که بایستی با شاخص خطوط قرمز رهبری به بررسی دقیق متن پرداخته و تصمیم نهایی خویش را به نحوی اتخاذ نمایند که بتوانند با گردن افراشته آن را به محضر خدای تعالی عرضه بدارند. طبعا در این بین بیداری ملت و مطالبات آنها از نمایندگان خویش باید به عنوان یک فعالیت اساسی مورد توجه قرار گیرد.

عصر دیروز مدرسه علمیه میرزاحسین (که همواره از جمله مدارس فعال در مسایل حساس سیاسی بوده است) در راستای سلسله جلسات بررسی متن برجام، نشستی را با حضور دکتر عباس مقتدایی نماینده محترم مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی برگزار نمود که حاوی نکات مهمی بوده و در ادامه به گزیده ای از این جلسه اشاره خواهد شد.

دکتر عباس مقتدایی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رییس پژوهشکده هنرهای سنتی اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد، با اشاره به تقابل قدیمی نظام اسلامی با نظام دو قطبی بین الملل گفت: صدور انقلاب از اولین اهداف انقلاب اسلامی ایران بوده که در جاهای مختلف قانون اساسی و مواضع رهبران انقلاب نمود پیدا کرده است. از آن طرف هم رویکرد نظام استکباری همواره این بوده که فرهنگ خود را به دیگر مناطق جهان و از جمله ایران صادر کند لذا نقابلی صورت گرفت.

اولین کشورهایی که بعد از انقلاب ما را به رسمیت شناختند همین امریکا و شوروی بودند که تشخیصشان این بود که برای استحاله انقلاب و رسیدن به اهداف استعماری خویش باید با کشورها ارتباط برقرار نموده و از داخل نفوذ کنند؛ لذا می بینیم که در همین راستا دولت موقت مهندس بازرگان مورد توجه امریکا قرار گرفت و آنها نفوذ خویش را از دولت موقت آغاز نمودند که با رهبری های امام خمینی (ره) با شکست مواجه شد.

در زمانه فعلی هم آنها همان سیاست خویش با دولت موقت را در دستور کار دارند. از طرق مختلف اقتصادی، اساتید دانشگاه و دانشجویان و NGO ها و… در صدد نفوذ و استحاله اند.

دکتر عباس مقتدایی با اشاره به برخی از دولتمردان که به بعضی دلایل مورد طمع دشمن هستند مشخصا به رییس دفتر رییس جمهور اشاره کرده و گفت: معتقدیم که شخصی که مثلا به عنوان رییس دفتر ریاست جمهوری فعالیت دارد به دلیل برخی از ویژگی ها و فعالیت ها مورد طمع دشمنان است و البته این حرف به معنای این نیست که خدای ناکرده ایشان خائن باشند بلکه حرف این است که در سیاستی که غرب دنبال می کند این افراد خطر ابتلای بیشتری دارند؛ چراکه ایشان عضو اتاق بازرگانی هستند و از گرین کارت استفاده می کنند و شخصا هم تمایلات ایجاد ارتباط با دنیا را دارند، لذا مثل کسی که به دلایلی بیشتر از بقیه در معرض ابتلای به یک بیماری است این افراد هم اینگونه هستند و البته این تیپ شخصیت ها در بین مشاوران رییس جمهور هم ممکن است حضور داشته باشند.

دکتر مقتدایی با اشاره به ناکامی غرب در نیل به اهداف خویش در فضای بعد از جنگ و تحریم ها و… اظهار داشت که غرب در صدد است که به اهداف خویش در فضای هسته ای و توافق نامه دست پیدا کند، لذا حرف ما این است که علاوه بر دقت در بند بند متن توافق بایستی مواظب این ابعاد فرامتنی هم باشیم. سیاستی که غرب در پی گرفته است این است که با شناسایی مسوولینی که تمایلات غرب گرایانه دارند و با تقویت آنها (به نحوی که تقویت آنها تقویت کل نظام نباشد) ضربات اساسی خویش را در میان مدت به نظام وارد کند؛ لذا سعی می کنند این افراد را در منظر عمومی مطرح نمایند و از این طریق نفوذ خویش به درون نظام را عملی کنند. بر همین مبنا بود که رهبر معظم انقلاب نگرانی خویش را از مساله نفوذ مطرح نمودند.

در ادامه ایشان با اشاره به محورهای مختلفی که در بیانات رهبری پیرامون مسایل هسته ای وجود دارد این نکته را مطرح کردند که باید ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی اجتماعی، امنیتی دفاعی و حقوقی را مورد توجه قرار داد.

پرسش و پاسخ

سوال یکی از حاضرین این بود که آیا نمایندگان هنوز شک دارند که یک توافق خیلی بد اتفاق افتاده است؟ فضای مجلس نسبت به توافقی که از ۱۸ خط قرمز رهبری ۱۶ مورد آن به صراحت رعایت نشده است، چگونه است؟

مقتدایی با اشاره به تشکیل کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی متن برجام فضای کلی مجلس را مثبت ارزیابی کرد.

در مجلس چه می گذرد؟!

وی در پاسخ به این سوال که: «آیا به نظر شما خطوط قرمز رهبری در این متن رعایت شده است یا خیر؟» ضمن طفره رفتن از پاسخ صریح به این سوال شفاف و در اظهار نظری قابل توجه گفت: الآن وقت پاسخ دادن به این سوال نیست چراکه هنوز مطالعات ما کامل نشده است. روزی که مجلس رای نهایی را داد آنوقت شما بیایید تا من به این سوال پاسخ بدهم.

مقتدایی ادامه داد: مثل این است که در حالی که هنوز امتحان شروع نشده مدام به شما بگویند برو امتحان بده. خوب باید امتحان شروع شود که شما امتحان بدهید و الآن نباید اصرار داشته باشید که من به این سوال جواب بدهم.

در ادامه یکی از سوال کنندگان گفت که آقای دکتر امتحان دو سال پیش شروع شده است و با اشاره به قانون حفظ دستاوردهای هسته ای که مجلس قبل از توافق آن را امضا و تصویب کرد پرسید: آیا توافق وین به دلیل مغایرت کامل با بند اول و دوم این قانون غیر قانونی تلقی نمی شود؟ وی همچنین از دور خوردن مجلس نسبت به قطعنامه ۲۲۳۱ پرسید که مقتدایی پاسخ داد:

قطعنامه های سازمان ملل در اختیار ما نیست که بخواهیم یا نخواهیم، بلکه ما متناسب با شرایط باید نسبت به آن قطعنامه ها موضع گیری کنیم و این موضع را جمهوری اسلامی بعد از صدور آن قطعنامه اعلام کرده و گفته است که ما این قطعنامه را قبول نداریم. این موضع توسط وزارت خارجه اعلام شده است.

از رئیس جمهور خواستیم عذرخواهی کند

سوال یکی از حاضرین: نظر شما در مورد این اظهار نظر رییس جمهور که هنوز چیزی امضا نشده که مجلس بخواهد ورود نماید چیست؟

دکتر مقتدایی: متاسفانه آقای روحانی بعضا اظهار نظرات غلطی را مطرح می نمایند که ناشی از گزارشات غلطی است که به ایشان داده می شود. مثل بحث بورسیه ها که ما از ایشان خواستیم که بیایند عذرخواهی کنند. در این مورد هم همین گونه است. یا مثلا عبارت برد– برد هم از دیگر تعابیر غلط رییس جمهور است.

دکتر عباس مقتدایی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اینکه حساسیت ها در مجلس نسبت به این مساله بالاست و مجلس تحت تاثیر کسی نیست گفت: نباید اجازه دهیم مساله توافق به مساله درجه اول کشور تبدیل شود بلکه برجام باید در حد یک موضوع درجه سوم چهارم پنجم مطرح شود.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز