پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
سیاه نمایی های دکتر مصطفی معین در دانشگاه صنعتی اصفهان!
 در ایران فقط ۸درصد مردم به هم اعتماد دارند/ از کمترین انسجام برخورداریم و آینده ای نخواهیم داشت   

دکتر معین ضمن ادعای انواع بی عدالتی ها در کشور گفت: از نظر رکوردِ سرمایه اجتماعی جزء ۱۵ کشور آخر هستیم و از کمترین انسجام برخورداریم. اگر سرمایه اجتماعی بازسازی نشود آینده ای نخواهیم داشت

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، بعد از ظهر امروز (دوشنبه) دکتر مصطفی معین در تالار فتوحی دانشگاه صنعتی اصفهان در برنامه ای که در آستانه روز دانشجو و به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان برگزار شده بود، به سخنرانی پرداخت.

گفتنی است، سخنرانی ذیل سراسر سیاهنمایی از فضای کشور است که با سوء استفاده از موقعیت و گرایشات جناحی، گرد یأس را در فضای دانشگاه و دانشجویان می پاشد. دکتر معین در این سخنان با فرار رو به جلو، سوابق مدیریتی معیوب خود و هم حزبی هایش در دوران اصلاحات را نادیده گرفته و با فرافکنی، عیوب دولت فعلی را نیز به گردن دولت دکتر محمود احمدی نژاد می اندازد.

ندای اصفهان ضمن تایید نکردن این صحبت ها به عنوان رسالت خبری به انعکاس آنها می پردازد.

***

دکتر معین در ابتدای جلسه با اتهام زدن به دولت دهم ابراز کرد: چند سالی بنده و دانشجویان که از یک خانواده هستیم دور بودیم و این به دلیل ممنوع الملاقات شدن بنده بود که به برکت دولت تدبیر و امید این ممنوعیت پایان یافت.

وی در ادامه تصریح کرد: پایدارترین و پویاترین تشکل و جنبش اجتماعی ایران از دهه ۲۰ که در شانزدهم آذر ۱۳۳۲ به نقطه اوج خود رسید جنبش دانشجویی است که چه در زمان قبل از انقلاب و در دوران انقلاب اسلامی، در جنگ، دوم خرداد، سال ۸۸ و ۹۲ نقش تعیین کننده ای داشته است.

سرپرست گروه برنامه‌ریزی پزشکی ستاد انقلاب فرهنگی در ادامه افزود: اگرچه در ایران جنبش های دانشجویی به خاطر فقدان قوانین مدنی، آزادی مطبوعات و آزادی سیاسی فعال هستند ولی این خود در ایران قوی ترین جنبشی است که اصالت دارد و برخاسته از متن جامعه می باشد و مطالبات مردم را پیگیری می کند که دارای استقلال رای است و از استبداد و دستوری بودن برحذر است.

وی ادامه داد: اگرچه جنبش های دانشجویی نقص هایی هم داشته ولی باز هم خودش را احیا کرده و توانسته در برحه های حساس نقش ایفا کند لذا ما جنبش زیادی در ایران نداریم جنبش های ما به جنبش کارگری، معلمان، زنان و… محدود می شود ولی قوی ترین آن همین جنبش دانشجویی است.

نسبت جنبش دانشجویی و عدالت

دکتر معین در رابطه نسبت بین جنبش دانشجویی و عدالت بیان کرد: آنچه که بعضی پرچمش را بلند کردند ولی بدان باور و اشراف ندارند این است که عدالت در راس آرمانهای ملت ها از دیرباز بوده و از ابتدا مسئله عدالت در جهان مطرح بوده است. روند دموکراسی، سیاست و همچنین دین ما به عدالت تاکید دارد لذا نسبت بین عدالت و جنبش دانشجویی یک نسبت مستقیم است.

وی خاطرنشان کرد: اساس عدالت، مساوی بودن بشر است بر این اساس وجود شهروند درجه یک و دو و سه امری خلاف است چراکه همه مخلوق یک خدا و از حقوق برابر برخوردارند و این امر را باید به رسمیت شناخت و یادآور شد که همه ما از یک پدر و مادر هستیم و تفاوت های فردی برای شناخت حاصل شده است.

نسبت عدالت عدالت و آزادی

نماینده مردم شیراز در نخستین دوره مجلس در رابطه نسبت عدالت و آزادی خاطرنشان کرد: نسبت عدالت و آزادی نسبت لازم و ملزوم است اگر عدالت نباشد، آزادی سرکوب می شود و اگر آزادی صلب شد عدالت از بین رفته است بر این اساس اگر کسی عدالت و آزادی را بر یکدیگر مقدم بداند دچار انحراف شده است.

وی تاکید کرد: دین، سیاست، علم و اقتصاد باید در خدمت انسان باشند نه اینکه انسان برده دین و علم و سیاست و… باشد.

دکتر معین در لزوم آگاهی بخشی به مردم توسط جنبش های دانشجویی گفت: عدالت در قرآن اینگونه مطرح شده که ما پیامبران را فرستادیم تا بر اساس دلایل روشن با ملاک مشخص به مردم آگاهی بدهند، چرا که آگاهی بخشی، یک شهروند عادی را به یک شخصیت تبدیل می کند.

وی اظهار کرد: باید هر فردی در جامعه از حقوق خود چنان آگاهی داشته باشد که خودش حقوقش را مطالبه کند چراکه حق گرفتنی است، نه دادنی؛ بر این اساس هرچه آگاهی مردم بیشتر باشد معضلات اجتماعی کاهش می یابد.

هفت نوع آزادی/ عدم عدالت آموزشی

وی در ادامه ابراز کرد: اسلام هفت آزادی را برای انسان ها قائل شده که عبارتند از: حق تفکر، نقد اندیشه، آزادی بیان، آزادی قلم، آزادی اشتغال و حق آموزش.

وی اظهار کرد: نباید دانشجوها ده برابر بیسوادها بیکار باشند و این امر یعنی عدالت اجتماعی وجود ندارد. همچنین باید توجه کرد که عدالت فقط منوط به عدالت اجتماعی نیست و باید عدالت در همه وجوه خود شناخته شود.

وی در رابطه با عدالت آموزشی بیان کرد: امروز آموزش و پرورش قطبی شده است، در دوره اصلاحات (خاتمی) آموزش کشور ۵۰ درصد دولتی بود ولی الآن فقط ۱۳ درصد آموزش دولتی است و مابقی به صورت شبانه، آزاد، بخش خصوصی و… است.

نماینده مردم اصفهان در پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: این ۱۳ درصد سهم کسی است که از بالاترین امکانات رفاهی برخورد باشد در حالی که در کشور ما ۳۰ درصد زیر خط فقر به سر می برند.

وی در ادامه ادعا کرد: اخیرا ۸ درصد وزارت بهداشت را سپاه از آن خودش کرده ولی مسئولین در این رابطه موضعی نگرفتند این در حالی است که زمانی بسیجیانی که رنگ جبهه را ندیده بودند می خواستند از امکانات رزمندگان برخوردار شوند ولی ما از این امر جلوگیری کردیم.

بی عدالتی سیاسی

این فعال اصلاح طلب در رابطه با عدالت سیاسی بیان کرد: اکنون شاهد بی عدالتی سیاسی هستیم، چراکه باید فرصتی برابر برای همه شهروندان وجود داشته باشد که در انتخابات اینطور نیست؛ به عنوان مثال برای انتخابات مجلس دهم هیچ فردی که گرایش اصلاح طلبانه داشته باشد تایید نشد همچنین در استخدام، گزینش، لغو سخنرانی ها و… نیز شاهد بی عدالتی سیاسی هستیم.

دولت قبل زمین سوخته را تحویل مردم داد

دکتر معین در رابطه با عدالت اقتصادی اذعان کرد: در اقتصاد، مردم فسادهای کلان چندهزار میلیاردی را به خاطر ظلم و بی عدالتی و عدم باور به عدالت اجتماعی شاهد هستند که اگر سیاست های درست تدوین شده باشد باز در اجرا مشکل وجود دارد بطوری که  هشت سال سیاه دولت قبل زمین سوخته را تحویل مردم داد.

وی در ادامه افزود: در انتخابات ۸۴ یکی می گفت من ۴۰ هزار تومان به مردم می دهم دیگری می گفت من ۷۰ هزار تومان میدهم و دولت نیز این قضیه را اجرایی کرد و کشور به سیاهی کشیده شد چرا که این تحقیر مردم است که بخواهی ۴۰ هزار تومان به هر نفر پرداخت کنی.

بی عدالتی جنسیتی/ بی عدالتی نسلی

نماینده مردم تهران در سومین دوره مجلس در رابطه با عدالت جنسیتی گفت: در دوره ما سهمیه بندی جنسیتی نبود اما متاسفانه امروز دانشجویان به این قانون تن می دهند لکن باید هر کس بر اساس معلومات، استعداد و… بتواند در رشته ها شرکت کند، براین اساس آیا کشورهایی که سهمیه زنان بیش از ۵۰ درصد است عقب افتاده اند؟

وی در رابطه با بی عدالتی نسلی گفت: چرا افراد در دهه ۸۰ و ۹۰ هنوز میز خود را ترک نمی کنند در حالی که کافی است جای خود را به فرزندانشان بدهند و مطمئن باشند که از آن ها از نظر پاکی هوش و درایت بهتر عمل کنند؛ فقط کافی است تجربه خود را با علم آنان تلفیق کنند، آنان را جذب کنند و قبل از اینکه جوّ روزگار یعنی مرگ دامن گیرشان شود.

مشاور رئیس جمهور در رابطه با آسیب های اجتماعی بیان کرد: در بعد اجتماعی آسیب های خاص رواج پیدا کرده است در حالی که زمانی بیان آسیب های اجتماعی امنیتی بود و نمی توانستیم از خشونت، اعتیاد، طلاق، کودک آزاری و… سخن بگوییم ولی الآن در جامعه مطرح می شود.

وی در ادامه افزود: زمانی که محمد خاتمی پروژه ارزش های ایرانیان را اجرا کرد مشخص شد ۸۰ درصد مردم به هم بی اعتماد هستند ولی الآن این آمار به ۹۰ درصد رسیده و درصدی که امانت داری را مشخص می کند در کشور ما ۸درصد است و در کشورهای غیراسلامی ۷۰ درصد است. ۷۰ درصد دروغ و فریب و کلاه برداری در سطح جامعه بوجود آمده آیا چه رخ داده؟

اصلاح ساختار داخلی دانشگاه/

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت اسبق در ادامه تاکید کرد: حتما دانشجوها باید نسبت به اصلاح ساختار داخلی خود اقدام کنند ولی در همه زمینه ها باید اقدام کننده باشند. در این راه اساتید هم از آنان دفاع کنند چراکه اگر دانشجو و استاد در جهت اصلاح ساختار داخلی دانشگاه اهتمام کند اثرگذار خواهد بود.

دکتر معین در ادامه افزود: نقش جنبش دانشجویی نباید مورد تغافل واقع شود لذا دانشگاه باید برون گرا باشد و در قبال جامعه احساس مسئولیت کند. دانشجویی که در قبال معضلات جامعه راهکار ندهد دانشجو نخواهد بود و امروز سه برابر دانشجوها ما دانش آموخته داریم؛ آیا در قبال جامعه نباید احساس مسئولیت بکنند؟

وی در پایان افزود: ما از نظر رکورد سرمایه اجتماعی جزء ۱۵ کشور آخر هستیم و از کمترین انسجام برخورداریم. اگر سرمایه اجتماعی بازسازی نشود آینده ای نخواهیم داشت.

 

پ.ن

در انتهای این جلسه جمعی از دانشجویان در تریبون های آزاد به صحت های دکتر معین معترض شده و ابراز کردند:

آقای دکتر معین، نگاه شما به دانشجو چیست؟ چرا درعملکرد جریان مدعی روشنفکری شاهدیم که دانشجو به عنوان سیاهی لشکر به حساب می آیند که قرار است اهداف حزبی اشخاصی را تامین کنند براین اساس هنگام انتخابات از دانشجو دم میزنند ولی وقتی رای نمی آورند با توهین به مردم می گویند مردم توسعه یافته نیستند یا مثلا در سال ۸۸ جنابعالی گفتید:« دنبال توسعه سیاسی بودیم ولی مردم شکمشان مهم بود» یا سال ۹۲ که رای آوردند از مردم تعریف می کردند مضافا اینکه اصلاح طلبان می گویند باید حتما به لیست ما رای بدهید این یک امر تحمیلی است، چرا نمی گذارند مردم خودشان فکر و انتخاب کنند؟ درنتیجه وقتی مردم به لیست رای میدهند می گویند مردم تهران پیشرفته هستند و مابقی عقب افتاده اند.

جناب دکتر معین سال ۸۴ شما انتقادات بیشتری به هاشمی داشتید چه شده که الان هاشمی پدر جریان شماست، آیا هاشمی تغییر کرده یا شما متحول شده اید؟ به نظر بنده هاشمی عوض نشده است شاید بازی های سیاسی باعث این امر گشته؟

دکتر معین در پاسخ گفت: هاشمی پدر فکری من و اصلاحات نبوده و نیست و من از ابتدا با دیدگاه های اقتصادی وی موافق نبوده ام.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز