شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵

عزت اله ضرغامی در جمع دانشجویان دانشگاه اصفهان:

برجام را خدا آورد!/ بازی با آمریکا شطرنج با گوریل زنجیرپاره کرده است

امکان گفتگوهای دیپلماتیک از مزیت های دولت فعلی بود. اما امروز که مشخص شده امریکا با استفاده از تک واژه ها از باد هوا یک چیز پیدا می کنند و قانون را نقض می کند، ما باید هشیارانه تر عمل کنیم. این وضعیت استعمار است و سابقه دانشجوها این است که همیشه علمدار بودند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، ظهر امروز دوشنبه 15 آذر، در آستانه روز دانشجو عزت اله ضرغامی در جلسه ای که با دعوت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های اصفهان و علوم پزشکی برگزار شده بود، به تبیین رابطه دانشجو و رسانه پرداخت.

رییس سابق صدا و سیما ضمن تبریک روز دانشجو و ابراز خوشحالی به خاطر حضور در جمع دانشجویان گفت: 16 آذر معروف به روز دانشجو است و در چنین روزی خون پاک 3 دانشجوی آزادی خواه در صحن دانشگاه به زمین ریخته شد.

وی افزود: هرچه فکر می کنم که چطور ممکن است یک رژیم در آستانه آمدن یکی از رهبران آمریکایی، ارتش را داخل محیط دانشگاه بکشاند و همه را به رگبار ببند توجیهی برای آن ندارم. برای وقوف به جریان آن روزها توصیه می کنم کتاب «روایت چمران» را بخوانید.

ضرغامی توضیح داد: علت این یورش، اعتراضِ دانشجویان به این مسئله بود که نیکسون آمریکایی چرا بعد از کودتای ننگین (که ریشه در اعتماد مصدق به امریکا و اشتباه او داشت) به ایران آمد. امریکا ده هزار دلار هزینه کرد، تعدادی آدم را اجیر کرد، پول داد و آنها را کشید در خیابان و شرایطی را فراهم کرد که مردم تماشاچی شدند.

سخنران افزود: حالا با وقاحت تمام بعد از 4 ماه از این کودتای ننگین و سرکوب قیام مردمی، آیزن هاور در صحن سنای امریکا گزارشی در مجلس بر اساس اطلاعات نیکسون ارائه کرد، مبنی بر اینکه ایران خاطرجمع امن است و کودتا ثمر داده است.

وی با مقایسه این رخداد با انقلاب مصر اعلام کرد: بعد از سرنگونی حسنی مبارک، دو روز بعد خانم کلینتون به قاهره رفت، انگار که به پیک نیک آمده است! انگار نه انگار که مردم مصر مقابل آنها ایستادند و به مردم مصر خیانت شد.

وی ادامه داد: نیکسون که به ایران آمد، ایران و در راس آن دانشجوها معترض بودند. شاه از ترس ارتش را برای سرکوب مردم فرستاد و آنها را به گلوله بست. البته خون دانشجوها از بین نرفت و با گذشت چندین دهه از آن دوران این سه قطره خون هنوز ارزش زیادی دارد.

دو بال ضد استبدادی و ضد استعماری

رییس سایق صدا و سیما اذعان کرد: جنبش دانشجویی داری دو بال ضد استبدادی و ضد استعماری است و گاهی از یک بال آن استفاده می شود و این ربطی به جناح خاصی ندارد. متاسفانه اکنون به نام 16 آذر از دوستی و رفاقت با امریکا صحبت می کنند. حداقل جای دیگر غیر از 16 آذر این حرف را بزنید!

وی با اشاره به آیه قرآن هشدار داد: در سوره اسراء خدا می فرماید فریب دشمن را نخورید اگر این کار را کردید دو برابر در دنیا و آخرت ضرر می کنید.

ضرغامی تاکید کرد: وقتی با دشمن مذاکره می کنیم، فراموش نکنیم که بازی برد برد با شیطان معنی ندارد؛ بازی با امریکا شطرنج بازی با گوریل است، شیر فرهاد در برره در شطرنجش خودش قواعد را می گذارد. انگار نه انگار قانونی وجود دارد.

آمریکا زنجیر پاره کرده است

وی در توضیح این مسئله پرسید: دموکراتها چرا کمی آبروداری نمی کنند؟ گاهی به خودم می گویم آمریکا چقدر نامرد است، یک بار می گویم آمریکا چقدر بی توجه به افکار عمومی است! برجام را خدا آورد و من با دکتر روحانی هم عقیده ام، خدا آورد که خیلی چیزها روشن شود. آمریکا حتی پیچیدگی هم ندارد و مثل یک گوریل زنجیر پاره کرده است.

فعال عرصه رسانه گفت: تمام رسانه های بزرگ پشت کلینتون بودند و افکار عمومی به ترامپ رای داد. ابر رسانه ها همه رسوا شدند، البته دلارهای نفتی هم آنها را خریده بود. رسانه ها امروز به راحتی با دلارهای عربستان خریده شده اند و لذا بی بی سی در مقابل خیلی اتفاقات سکوت مطلق کرد و اگر کمپین عظیم ایرانیان در فضای مجازی در قضیه ی منا نبود بی بی سی به سکوت خود ادامه می داد.

سخنران اذعان کرد: فرصتی دولتمردان ما پیدا کردند که با امریکا صحبت کنند و این امکان گفتگوهای دیپلماتیک از مزیت های دولت فعلی بود. اما امروز که مشخص شده امریکا با استفاده از تک واژه ها از باد هوا یک چیز پیدا می کنند و قانون را نقض می کند، ما باید هشیارانه تر عمل کنیم. این وضعیت استعمار است و سابقه دانشجوها این است که آنها همیشه علمدار بودند.

نقش دانشجو در رسانه

وی در رابطه نقش دانشجو در رسانه تبیین کرد: اولا دانشجو خودش یک رسانه است، جایگاه دانشجو در فرهنگ ما جایگاه بالایی است و به عنوان نیروهای حرّ و آزادی خواه و علمی به آنها نگاه می شود و حرکت هایی کردند که خود به تنهایی رسانه شد؛ مثل لانه جاسوسی. خود حادثه اشغال لانه یک رسانه بود و دنیا را مخاطب قرار داد و نگاه مردم را نسبت به جنایات امریکا تعمیق بخشید و باعث بوقوع پیوستن انقلاب دوم شد.

عزت اله ضرغامی افزود: دانشجو باید در حوزه رسانه فعال و تاثیرگذار شود. امروز دانشجو در حوزه مجازی حرف اول را می زند، من دو سال است که فعالیتم را در این حیطه متمرکز کردم و این فضا توان زیادی دارد اما دیگران دارند مدیریت می کنند. در اینجا فناوری خودش را به محتوا تحمیل کرده است و حتی جریانهای سیاسی می گویند رهبری این فضا در اختیار نخبگان نیست و دانشجوها در این حوزه مسئولیت دارند.

وی گفت: رهبری معتقد است هیچ چیز به اندازه این فضای سایبری در کل تاریخ بشریت تاثیرگذار نبوده است. امروز فضای سایبری مانند کوه یخی است که تنها بخش کمی از آن روی آب است. این رسانه به طور رایگان در اختیار آحاد مردم است.

ضرغامی با معرفی کانال تلگرام خود به اسم «خمیازه» تاکید کرد: پرچمداری فضای مجازی در اختیار نخبگان نیست و دانشجوها هم باید پرچمدار و علمدار باشند و هم باید تولید آگاهی و بصیرت و اطلاعات کنند و این کار را «خدمت محور» و «سرویس محور» انجام دهید. با انجام مقداری کارهای خدمت رسانی، مردم را جذب کنید. دانشجو باید نظارت کند بر آنچه در کشور می گذرد.

مقایسه دانشجوی دیروز و امروز

ضرغامی در پاسخ به این سوال دانشجویان که آیا دانشجویان امروز هم مثل گذشته دغدغه مند هستند و اساسا دانشجوی امروز با دانشجوی دیروز چه تفاوتی دارد گفت: من اعتقاد ندارم که دانشجو پسرفت کرده و رهبری هم گفتند جوانهای امروز نسبت به اوایل انقلاب برتری های محسوس دارند.

وی تشریح کرد: آن موقع به خاطر جوّ سیاسی همه چیز چنان عیان بود که جوان براحتی تکلیف خود را می فهمید و کار انقلابی می کرد و امروز شرایط سخت تر شده و ما با آن دوران فاصله گرفته ایم. با این بمباران اطلاعلات و عصر سانسور و پرت کردن حواس توسط تصاویر و مدیریت تصویر توسط شیطان (که کار خود را هم خوب می داند) جوانی که علیرغم این فضا می تواند خوب کار کند جایگاه خاصی دارد.

بیانیه و کمپین های اثرگذار دانشجویی

وی افزود: امروز برنامه ریزی جدّی استکبار در دانشگاه ها است و طراحی می کنند که مغزهای ما را براحتی جذب کنند و دانشجویان با کنار هم قرار گرفتن تاثیر فوق العاده ای می توانند بر جامعه بگذارند. گاهی بیانیه های دانشجویی خیلی تصمیمات را برمی گردانند. جریانهای سیاسی به حزب خود نگاه می کنند اما دانشجو فراحزبی و فراسیاسی عمل و نگاه می کند و اگر بتوانند کمپین راه بیندازند فوق العاده اثر می گذارند.

ضرغامی در پاسخ به پرسش دانشجویان مبنی بر وظایف و نقش دانشجو در مقابل مسئولین فعلی رسانه و کاستی های رسانه گفت: دانشجو می تواند آلارم خوبی برای جامعه و مسئولین باشد. من در جلسه هیئت دولت به روحانی آلارم دادم و تشکر ویژه از ایشان دارم که مصوبات خود را بر اساس آن تغییر دادند و احساس مسئولیت و نگرانی از وضعیت فعلی نظارت بر رسانه در کشور داشتند.

نظارت بر کانال های تلگرامی

ضرغامی با ابراز نگرانی گفت: کانالهای تلگرامی فوق العاده تنوع زیادی دارد؛ در نظام مدیریتی کشور چطور یک روزنامه با 5000 تیراژ فروش باید طبق قانون مطبوعات هفت خوان را رد کند اما برای یک کانال با صد هزار مخاطب که بدون هیچ محدودیتی در حوزه اخلاقی فعالیت می کند هیچ نظارتی وجود ندارد؟

وی ابراز امیدواری کرد: وقتی آلارم داده می شود احساس مسئولیت اگر باشد به جایی می رسد. فضای مجازی مال جوانها است و دانشجو می تواند هم آلارم به مسئولان و هم دست به تولید و تاثیرگذاری بزند.

این عضو شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این نگرانی دانشجویان که دانشجو چگونه باید خود را در برابر انبوه اطلاعات و شبهات رسانه ایمن کند گفت: از آسیب های بزرگ فضای مجازی افزایش آنتروپی است. آنتروپی میل به بی نظمی است. چون مرتبا در این فضا جهش می کنید و اطلاعات به شما می رسد آرام آرام قدرت تمرکز ذهنی و حل مسئله از دست می رود؛ شما برای پیدا کردن یک مسئله از مسئله ای دیگر سر در می آورید و باید برنامه ریزی داشته باشید.

وی تصریح کرد: ایمنی در مقابل رسانه راهکار دارد، اما کارشناسان کافی نداریم که این مسئله را کارشناسی کنند. خودمان باید مواظب سلامتی خود باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: وقتی وارد فضای مجازی می شوید هوشمندانه شما را هدایت می کنند. رهبری یک سخنرانی درباره برخورد با تحول دارند و می فرمایند: «باید بر تحول سوار شوید و از آن استفاده کنید. یک نیروی فکری وقتی پمپاژ فکری می کند می تواند نخبگان را هدایت کند. آسیب شناسی فضای مجازی خیلی مهم است.»

عزت الله ضرغامی

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715