شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۰
همه را به چشم سعودی ها نگاه نکنیم؛
 مراقب توطئه های جریان نژادپرست هستیم؟!   

جریان هایی که هیچ نسبتی با اسلام و مبانی آن ندارند در این آشفته بازار به بهترین نحو موج سواری می کنند به گونه ای که بخش زیادی از باورها و ارزش های دینی همچون اصل دین اسلام، سفر عمره و... همگی زیر علامت سوال رفته است...

ندای اصفهان- حسین اسدی (فعال فرهنگی)/

آسیب های جدی شبکه های اجتماعی موبایل در جامعه ایرانی به دلیل دسترسی سریع و آسان در کنار فرصت های جدید، تهدیدهای بزرگ فرهنگی، اجتماعی و امنیتی زیادی نیز به همراه داشته و دارد. عدم اطلاع کافی از ساز و کار نرم افزارهای جدید، ضعف سواد و بینش رسانه ای و نبود مطالعه کافی بستر خوبی برای جولان دهی جریان های فرصت طلب داخلی و خارجی فراهم کرده است. گسترش شایعات بدون مرجع و منبع معتبر تا به امروز آثار و تبعات زیادی در جامعه داشته است. پاییز سال گذشته شهر اصفهان تجربه شایعه اسیدپاشی را با تمام ابعاد از نزدیک دید؛ آثار این تجربه که در آستانه یک ساله شدن است، هنوز هم در اصفهان قابل مشاهده است. نمونه دیگری از این آسیب را می توان در خصوص مواضع ایرانیان در قبال اعراب دید؛ پس از اقدام غیر اخلاقی ماموران فرودگاه سعودی با دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، موجی جدیدی در شبکه های اجتماعی بر علیه دستگاه حاکمه سعودی به راه افتاد که تا به امروز نیز ادامه دارد.

در مورد این حرکت و اتفاقات اخیر در شبکه های اجتماعی توجه به چند نکته ضروری می نماید:

۱- این موج نباید به بهانه ای برای موج سواری، شبهه افکنی و عقده گشایی برخی طیف های افراطی تبدیل شود؛ کما اینکه پس از این اتفاق برخی به بهانه رفتار زشت ماموران سعودی حس ناسیونالیستی افراطی خود نسبت به ایران و ایرانی را تبلیغ کردند. جریان هایی که هیچ نسبتی با اسلام و مبانی آن ندارند در این آشفته بازار به بهترین نحو موج سواری می کنند به گونه ای که بخش زیادی از باورها و ارزش های دینی همچون اصل دین اسلام، سفر عمره و… همگی زیر علامت سوال رفته است.

نژادپرستی

۲- نفرت مسلمین از اعمال غیر انسانی کشورهای عربی وابسته به آمریکا و غرب در یمن، عراق، سویه و… نفرتی مقدس و به حق است؛ اما برخی از سرِ بی اطلاعی و برخی به خاطر اغراض شخصی خود به این موج عرب ستیزی دامن می زنند به گونه ای که این پیام ها فراتر از نقد سیاست های غیر انسانی و اسلامی سعودی ها رفته و به نوعی همه جامعه اعراب را مخاطب قرار می دهد؛ این در حالی است که هم اکنون این منطقه برهه تاریخی جریان بیداری و خیزش کشورهای عربی منطقه را تجربه می کند و ایران با بسیاری از کشورهای عربی رابطه دیپلماتیک و استراتژیک دارد. خطری که این موج با خود به همراه دارد: ایجاد شکاف عمیق با سایر کشورهای عربی شیعه یا سنی معتدل مثل عراق یا سوریه است که رابطه خوبی با ایران دارند.

۳- هم اکنون درصد زیادی از ساکنین جنوب ایران را قبائل عرب زبانی تشکیل می دهند که این پیام ها بی شک خاطر آنها را آزرده خواهد کرد و حس قومی آنها را تحریک و شاید سبب اختلاف افکنی بین فارس و عرب بشود. همه ما برخی تحرکات جریان های تجزیه طلب وابسته مانند بمب گذاری و ترور در جنوب کشور را به یاد داریم.

***

رقابت بین عرب و عجم صرفا محدود به امروز ما نیست و عقبه تاریخی به قدمت تاریخ حمله اعراب به ایران و یا حتی قبل از آن را پشت سر دارد؛ اما نکته ای که در این بین وجود دارد این است که جریان های مشکوکی از این دست ضمن اینکه به قوت گرفتن جریان های افراطی ناسیونالیستی، نژادپرست و معارض کمک می کند؛ به روند اتحاد و همبستگی ایران با کشورهای عربی غیر وابسته مظلوم آسیب جدی وارد می کند و راه را برای نفوذ دشمنان هموار!!

این موج بیش از همه جوانان و نوجوانان ایرانی ای که کمتر مطالعه ای در این حوزه داشته و دارند را تهدید می کند که آثار آن هم اکنون در جامعه نیز قابل مشاهده است. مدیریت این موج در شبکه های اجتماعی یکی از وظایف دغدغه مندان این فضا است.

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. این مساله یعی نژاد پرستی بالاخص در حیطه عرب و عجم در دبیرستان های شهر مان نیز به وفور دیده می شود. باید برای آن چاره ای اندیشید.
    متشکر از آقای اسدی که تذکار دادند.

  2. سید عباس محتشم زاده گفت:

    خلط اسلام و عربیت بسیار چشم گیر و مشهود است و کسی هم به فکر نیست

  3. نژاد گفت:

    باید به ترویج این شعار بپردازیم: همه ما فرزندان حضرت ادم (ع) هستیم و به لحاظ نژادی نسبت به هم برتری نداریم

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز