یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
روایتی از مناطق عدم برخوردار شهر اصفهان «بخش اول»/
 محله شاکری نژاد؛ زیر پونز شهرداری اصفهان و در چنگال اداره اوقاف   

محله شهید شاکری نژاد، محله ای است که از دید مسئولان شهری مغفول مانده و سال ها است که ساده ترین امکانات شهری به بهانه های مختلف اعم از خروج از محدوده شهری و اوقافی بودن زمین ها از آن دریغ شده است.

ندای اصفهان – سرویس اجتماعی: با شنیدن نام اصفهان در اذهان مردم ایران شهری برخوردار، خوش آب و هوا و دارای وفور نعمات تداعی می شود اما واقعیت این شهر با این تصورات فاصله زیادی دارد، بر این اساس می طلبد که شهردار محترم و مسئولان شهری اعم از استاندار و فرماندار و… عوض پرداختن به مسائل فرعی و دست چندم شهری فکری اساسی به حال شهروندان و مشکلاتی بکنند که امان مردم شهر را از کفشان ربوده است.

پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان بر اساس رسالت و وظیفه خود برآن شد تا معضلات و مشکلات اجتماعی شهر را که سال هاست مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند رسانه ای کند و در ادامه پیگیری حل این معضلات را از مسئولان ربط پیگیری کند، در ادامه به بررسی معضلات یکی از محله های شهر یعنی محله شهید شاکری نژاد می پردازیم.

untitled-1

این محله واقع در خیابان بعثت نرسیده به فلکه تاکسی‌رانی و در مجاورت جمعه بازار واقع گردیده است که از ابتدای سکونت مردم که به حدود ۳۰ سال پیش باز می گردد، اولین منازلی که در این محل ساخته شده با پروانه ساخت شهرداری منطقه ۷ بوده که به دنبال آن مردم زمین های زیادی از کشاورزان دولت آباد خریدند.

اهالی محترم این محله پس از نامه نگاری های فراوان برای درخواست امکانات اعم از گاز و برق و … نهایتا با کمک شورای تامین استان توانستند امکاناتی محیا کنند تا کمی روند زندگی در این محل را تسهیل کند.

در عین حال در بین خانه ها که سیر می کنی چشمت به منازلی می افتد که هیچ گونه امکاناتی اعم از آب و برق و … ندارد، فقط یک چهاردیواری را می بینی که نیمی از دیوارهایش نیمه کاره است و از لابلای دیوار ها می توانی داخل خانه را به راحتی مشاهده کنی که بیش چند جفت کفش و یک زیرانداز وسیله ای برای زندگی ندارند.

img_20161104_112950یک منزل مسکونی در محله شهید شاکری نژاد

وقتی این محل به شهرداری منطقه ۱۴ملحق شد، شهرداری دیگر اجازه ساخت وساز نداد و گفتند این محل خارج از محدوده شهری است که پس از رای شهرداری مبنی بر عدم ساخت و ساز، بسیاری از کسانی که همه چیزشان را فروخته و یک تکه زمین در این محل خریده بودند به صورت غیر قانونی اقدام به ساخت کردند که تا این لحظه، تعداد ۵۶۰ خانه مسکونی ساخته شده که اکثر آنها دو طبقه هستند اما از پنچ سال پیش شهرداری منطقه قول داده که در صورت عدم خلاف سازی مشکل محدوده این محل را حل می کند.

گفتنی است شهرداری از ۵ سال پیش تاکنون حتی یک آسفالت ساده بر کوچه های این محله فرش نکرده است و این یعنی مردم به وعده های خود عمل کردند ولی شهرداری خلف وعده کرده، شاید شهرداری هم مانند آمریکا غیر قابل اعتماد باشد!

مردم محل می گویند وقتی باران می بارد همه خوشحال می شوند ولی فرزندان ما ناراحت، چراکه هر صبح بارانی که با لباس های گلی به مدرسه می روند مورد تمسخر هم کلاس هایشان واقع می شوند و این شادی یک روز بارانی را به کامشان تلخ می کند.

لازم به ذکر است شهروندان محترم محل به صورت خودجوش از هر خانوار مبلغ ۲۵۰ هزار تومان برای آسفالت جمع آوری کرده اند تا در این راه به شهرداری کمک نمایند و روند اجرایی را تسهیل کنند اما کماکان کوچه ها و خیابان های اطراف در عریانی از دیدن چهره خسته و آشفته مردم شرمسار است.

از امکانات هم که بگذریم شهرداری در قبال جمع آوری زباله ها و نخاله ها نیز بسیار ضعیف عمل می کند به طوریکه به گفته اهالی محله گاها هر ده شب یکبار زباله ها جمع آوری می شود و معمولا پاکسازی نیمی از زباله ها مورد تغافل واقع می شود.

img_1863کوچه هایی که رنگ آسفالت به خود ندیده است

از همه این مسائل که بگذریم تدبیری در بی تدبیری شهرداری کار را بر مردم سخت تر کرده و آن قرار دادن جمعه بازار در چنین منطقه ای است چراکه علاوه بر شلوغی و مزاحمت، کوچه ها و خیابان های خاکی را چنان غبار آلود می کند که به گفته شهروندان اگر هر شب جمعه خانه ها را برق بیندازی ظهر جمعه گرد و غباری به ضخامت چند سانتی متر بر روی اشیا نقش می بندد و این مزید بر مشکلات امان خانواده ها را بریده و از طرفی پس از اتمام کار جمعه بازار زباله های آن می ماند برای مردم محل که خود می شود حکایت قوز بالای قوز.

باز هرچه زمان جلو می رود مشکلات کمرشکن از زندگی این مردم رخت که برنمی بندد هیچ، زاد و ولد نیز می کند تا جایی که حدود ۵ سال پیش شخصی به نام آقای موسی نجفی پیدا می شود و ادعا می کند این زمین ها اوقافی است لذا تا بدان روز مسئولان محترم بهانه ای برای عدم رسیدگی به این محله نداشتند که به لطف خدا و یاری این بنده خدا بهانه ای هم پیدا شد تا هر وقت پی مسئولی شدی در جواب تو بگوید این زمین ها اوقافی است و دست ما از آن کوتاه است.

دریافت فیلم

مسئولان محترم اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، مگر نه اینکه هرجا اسم اوقاف بوده با خیریه توام شده؟! حال چه شده که شهروندان فلک زده را عوض یاری نمکی بر زخمشان شدید؟! اگر واقعا زمین ها اوقافی است پول خانه هایی را که خریده اند و حدود ۱۲ سال است در آن سکنی گزیده اند پرداخت کنید یا در عوض خانه ای که از آن ها خراب می کنید خانه ای بدان ها بدهید از طرفی این همه سال چرا خبری از اوقافی بودن نداده اید و قبل از خریداری کردن منازل آن را به صاحبان گزارش ندادید؟

تاکنون بیش از ۳۰۰ زوج جوان به امید زندگی و تشکیل خانواده در این محله زمین خریداری کرده اند و با تلاش شبانه روزی صاحب مسکن شده اند، براستی پاسخ این جوانان که با هزاران امید و آرزو ساعت ها تلاش کردند تا صاحب خانه شوند را چه کسی می دهد؟

و اما شهردار محترم، مسئولین شورا و دست اندرکارانی که برای خدمت به مردم بر مسندی تکیه زده اید، مگر نه اینکه محدوده شهری را شهروندان معین می کنند و هرکجا که جماعتی زندگی کنند شهر و آبادی تشکیل می شود؟ پس قوانین خود را بازنویسی کنید تا قوانین به کمک مردم بیاید نه اینکه دست و پای مردم را ببندد و زندگی را بر کامشان تلخ نماید.

در پایان یادآور می شویم که پایگاه خبری ندای اصفهان منتظر پاسخ مسئولان می ماند و تا به ثمر نشستن نتایج زحمات شهروندان این مطالبه را ادامه می دهد.

«برای مشاهده عکس ها روی آن کلیک کنید»

تهیه و تنظیم: کمال نصیری فرد

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  ادارات به محله هایی که مشکلات اینگونه ای ندارند هم رسیدگی نمی کنند وای به حال محله هایی که چنین مشکلاتی دارند
  1  0
 2. حسن گفت:

  سلام کیفیت صدا خیلی بده
  برای سایت خبری اصفهان زشته
  0  1
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز