سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴

روایتی از مناطق عدم برخوردار شهر اصفهان «بخش اول»/

محله شاکری نژاد؛ زیر پونز شهرداری اصفهان و در چنگال اداره اوقاف

محله شهید شاکری نژاد، محله ای است که از دید مسئولان شهری مغفول مانده و سال ها است که ساده ترین امکانات شهری به بهانه های مختلف اعم از خروج از محدوده شهری و اوقافی بودن زمین ها از آن دریغ شده است.

ندای اصفهان – سرویس اجتماعی: با شنیدن نام اصفهان در اذهان مردم ایران شهری برخوردار، خوش آب و هوا و دارای وفور نعمات تداعی می شود اما واقعیت این شهر با این تصورات فاصله زیادی دارد، بر این اساس می طلبد که شهردار محترم و مسئولان شهری اعم از استاندار و فرماندار و… عوض پرداختن به مسائل فرعی و دست چندم شهری فکری اساسی به حال شهروندان و مشکلاتی بکنند که امان مردم شهر را از کفشان ربوده است.

پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان بر اساس رسالت و وظیفه خود برآن شد تا معضلات و مشکلات اجتماعی شهر را که سال هاست مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند رسانه ای کند و در ادامه پیگیری حل این معضلات را از مسئولان ربط پیگیری کند، در ادامه به بررسی معضلات یکی از محله های شهر یعنی محله شهید شاکری نژاد می پردازیم.

untitled-1

این محله واقع در خیابان بعثت نرسیده به فلکه تاکسی‌رانی و در مجاورت جمعه بازار واقع گردیده است که از ابتدای سکونت مردم که به حدود 30 سال پیش باز می گردد، اولین منازلی که در این محل ساخته شده با پروانه ساخت شهرداری منطقه 7 بوده که به دنبال آن مردم زمین های زیادی از کشاورزان دولت آباد خریدند.

اهالی محترم این محله پس از نامه نگاری های فراوان برای درخواست امکانات اعم از گاز و برق و … نهایتا با کمک شورای تامین استان توانستند امکاناتی محیا کنند تا کمی روند زندگی در این محل را تسهیل کند.

در عین حال در بین خانه ها که سیر می کنی چشمت به منازلی می افتد که هیچ گونه امکاناتی اعم از آب و برق و … ندارد، فقط یک چهاردیواری را می بینی که نیمی از دیوارهایش نیمه کاره است و از لابلای دیوار ها می توانی داخل خانه را به راحتی مشاهده کنی که بیش چند جفت کفش و یک زیرانداز وسیله ای برای زندگی ندارند.

img_20161104_112950یک منزل مسکونی در محله شهید شاکری نژاد

وقتی این محل به شهرداری منطقه 14ملحق شد، شهرداری دیگر اجازه ساخت وساز نداد و گفتند این محل خارج از محدوده شهری است که پس از رای شهرداری مبنی بر عدم ساخت و ساز، بسیاری از کسانی که همه چیزشان را فروخته و یک تکه زمین در این محل خریده بودند به صورت غیر قانونی اقدام به ساخت کردند که تا این لحظه، تعداد 560 خانه مسکونی ساخته شده که اکثر آنها دو طبقه هستند اما از پنچ سال پیش شهرداری منطقه قول داده که در صورت عدم خلاف سازی مشکل محدوده این محل را حل می کند.

گفتنی است شهرداری از 5 سال پیش تاکنون حتی یک آسفالت ساده بر کوچه های این محله فرش نکرده است و این یعنی مردم به وعده های خود عمل کردند ولی شهرداری خلف وعده کرده، شاید شهرداری هم مانند آمریکا غیر قابل اعتماد باشد!

مردم محل می گویند وقتی باران می بارد همه خوشحال می شوند ولی فرزندان ما ناراحت، چراکه هر صبح بارانی که با لباس های گلی به مدرسه می روند مورد تمسخر هم کلاس هایشان واقع می شوند و این شادی یک روز بارانی را به کامشان تلخ می کند.

لازم به ذکر است شهروندان محترم محل به صورت خودجوش از هر خانوار مبلغ 250 هزار تومان برای آسفالت جمع آوری کرده اند تا در این راه به شهرداری کمک نمایند و روند اجرایی را تسهیل کنند اما کماکان کوچه ها و خیابان های اطراف در عریانی از دیدن چهره خسته و آشفته مردم شرمسار است.

از امکانات هم که بگذریم شهرداری در قبال جمع آوری زباله ها و نخاله ها نیز بسیار ضعیف عمل می کند به طوریکه به گفته اهالی محله گاها هر ده شب یکبار زباله ها جمع آوری می شود و معمولا پاکسازی نیمی از زباله ها مورد تغافل واقع می شود.

img_1863کوچه هایی که رنگ آسفالت به خود ندیده است

از همه این مسائل که بگذریم تدبیری در بی تدبیری شهرداری کار را بر مردم سخت تر کرده و آن قرار دادن جمعه بازار در چنین منطقه ای است چراکه علاوه بر شلوغی و مزاحمت، کوچه ها و خیابان های خاکی را چنان غبار آلود می کند که به گفته شهروندان اگر هر شب جمعه خانه ها را برق بیندازی ظهر جمعه گرد و غباری به ضخامت چند سانتی متر بر روی اشیا نقش می بندد و این مزید بر مشکلات امان خانواده ها را بریده و از طرفی پس از اتمام کار جمعه بازار زباله های آن می ماند برای مردم محل که خود می شود حکایت قوز بالای قوز.

باز هرچه زمان جلو می رود مشکلات کمرشکن از زندگی این مردم رخت که برنمی بندد هیچ، زاد و ولد نیز می کند تا جایی که حدود 5 سال پیش شخصی به نام آقای موسی نجفی پیدا می شود و ادعا می کند این زمین ها اوقافی است لذا تا بدان روز مسئولان محترم بهانه ای برای عدم رسیدگی به این محله نداشتند که به لطف خدا و یاری این بنده خدا بهانه ای هم پیدا شد تا هر وقت پی مسئولی شدی در جواب تو بگوید این زمین ها اوقافی است و دست ما از آن کوتاه است.

دریافت فیلم

مسئولان محترم اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، مگر نه اینکه هرجا اسم اوقاف بوده با خیریه توام شده؟! حال چه شده که شهروندان فلک زده را عوض یاری نمکی بر زخمشان شدید؟! اگر واقعا زمین ها اوقافی است پول خانه هایی را که خریده اند و حدود 12 سال است در آن سکنی گزیده اند پرداخت کنید یا در عوض خانه ای که از آن ها خراب می کنید خانه ای بدان ها بدهید از طرفی این همه سال چرا خبری از اوقافی بودن نداده اید و قبل از خریداری کردن منازل آن را به صاحبان گزارش ندادید؟

تاکنون بیش از 300 زوج جوان به امید زندگی و تشکیل خانواده در این محله زمین خریداری کرده اند و با تلاش شبانه روزی صاحب مسکن شده اند، براستی پاسخ این جوانان که با هزاران امید و آرزو ساعت ها تلاش کردند تا صاحب خانه شوند را چه کسی می دهد؟

و اما شهردار محترم، مسئولین شورا و دست اندرکارانی که برای خدمت به مردم بر مسندی تکیه زده اید، مگر نه اینکه محدوده شهری را شهروندان معین می کنند و هرکجا که جماعتی زندگی کنند شهر و آبادی تشکیل می شود؟ پس قوانین خود را بازنویسی کنید تا قوانین به کمک مردم بیاید نه اینکه دست و پای مردم را ببندد و زندگی را بر کامشان تلخ نماید.

در پایان یادآور می شویم که پایگاه خبری ندای اصفهان منتظر پاسخ مسئولان می ماند و تا به ثمر نشستن نتایج زحمات شهروندان این مطالبه را ادامه می دهد.

«برای مشاهده عکس ها روی آن کلیک کنید»

تهیه و تنظیم: کمال نصیری فرد

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  ادارات به محله هایی که مشکلات اینگونه ای ندارند هم رسیدگی نمی کنند وای به حال محله هایی که چنین مشکلاتی دارند

 2. حسن گفت:

  سلام کیفیت صدا خیلی بده
  برای سایت خبری اصفهان زشته

 3. ناشناس گفت:

  سلام خدمت مسئولان و شهرداری محترم اصفهان
  آخرش چی میشه لطفا تکلیف ما را مشخص کنید. همینجوری وضعیت ساخت و ساز تو رکوده. حداقل شهرداری مجوز ساخت و ساز بده تا ما هم تکلیفمان را بدونیم و سازمان دیگری دست روی سرمایه ما نزاره. با تشکر

 4. ناشناس گفت:

  واقعا شرایط افتضاح هست حداقل مجوز داده شود تا صاحبان زمین ها بتونن بسازن تو این وضعیت بد اقتصادی،
  هر روز قیمت مصالح ساخت و ساز و همچنین وسایل مورد نیاز داره گرون میشه.

 5. پارسا گفت:

  با سلام و احترام خدمت مسولین شهرداری منطقه ۱۴
  چرا به زمین های محدوده خیابان شاکری تا خیابان قلعه از خیابان بعثت تا اخرین فرعی که در این تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۹ آسفالت هم شده است(این مستطیل)روی نقشه مجوز ساخت نمی دهید تا مردمی که با هزاران مشکل و قرض و وام و … یک پلاک زمین سالها پیش در این محله خریده اند تا بتوانند سقفی هر چند کوچک بالای سر خود داشته باشند و حداقل به صورت قانونی که ساخت انجام بشود از سمبل کردن و ضعیف ساختن جلوکیری میشود که هزاران خطر را در پی دارد.
  لطفا خواهش میکنیم حداقل به زمینهایی که در این بلوک مستطیل شکل وجود دارد (نه بیشتر در بیابان و زمینهای اطراف)مجوز ساخت بدهید تا از این اوضاع و احوال پا در هوا بودن نجات پیدا کنیم . سالهاست که با هزارات مشکل پول جور کردیم و یک تکه زمین اینجا خریدیم که متاسفانه با عدم همکاری از طرف شما مسیولین شهرداری منطقه ۱۴ اصفهان پولمان به باد رفته است و هنوز مستاجر این و ان هستیم . شما را قسم به هر کسی که میپرستید این مشکل را برطرف نمایید.
  با تشکر
  اهالی و مالکین خرد زمینهای محله شاکری
  منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان

 6. محمدی گفت:

  خواهشا یه فکر به حال مردم که در این منطقه زمین دارند بکنید. آخه تا به کی باید مستاجر باشیم. با این اوضاع هیچوقت قدرت خرید مسکن را نخواهیم داشت. حداقل مجوز بدهید تا بتونیم از مستاجری در بیایم.

 7. ناشناس گفت:

  علی
  سلام آقای شهردار منطقه 14
  باعرض و احترام خواهشمند به زمینهایی که در خیابان شاکری است مجوز ساخت دهید
  من 17 سال زمین خریدم و با بدبختی پول جمع کردم تا این زمین را خریدم پسر بزرگم مشکل قلبی دارد حداقل مجوز ساخت دهید تا از مستاجری در بیاییم یا اینکه مجوز ساخت نمیدهید تکلیف این زمینها را معلوم کنید آیا در اینده این زمینها پیشرفتی دارد با نه
  تو را خدا جواب دهید ممنون و تشکر از آقای شهردار

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715