سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
آنها فرماندهان خوبی نیستند!
 خاطره ای تلخ از تفکرات اقتصادی اسحاق جهانگیری   

رهبر انقلاب در دیدار اخیر با دولت دستور تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را صادر کردند. اما آیا با تفکری شبیه آنچه از جهانگیری‌های دولت یازدهم سراغ داریم، آنها می‌توانند فرماندهی این عملیات مهم را بر عهده بگیرند؟

ندای اصفهان- مهدی ساغری زاده/

مثل بعضی آقایان فرصت خاطره‌نگاری نداشتم. شاید هم بلد نبودم. بنابراین یادم نیست که سال ۷۴ بود یا ۷۵ که نمایشگاهی در موضوع فناوری رایانه در محل فعلی نمایشگاه‌های اصفهان برگزار شد. آن روزها نمایشگاه سالنِ ساخته شده‌ای نداشت و فضای برجا مانده از سیرک ایتالیایی‌ها شده بود نمایشگاه کامپیوتر و مخابرات ما.

دوست عزیزی که گویا «مهندس صادق عزیزی» نام داشت و سال‌هاست خبری از او ندارم، دستگاه جالبی ابداع کرده بود که افتخار داشتیم در این نمایشگاه ارائه کنیم.

آن سال‌ها رایانه‌ها کمتر چیزی به عنوان کارت صوتی داشتند و تنها صداهایی خاص از بلندگوی سیستم قابل پخش بود. این دوست عزیز و همکارانش در شرکت ICDC که اینک نمی‌دانم چه شده، قطعه‌ای سخت‌افزاری ساخته بودند که به عنوان واسط به درگاه چاپگر (LPT1 PORT) متصل می‌شد و از آن هم خروجی صدا می‌گرفتیم و هم خط ورودی و میکروفن به آن وصل می‌شد تا بتوان صدا را روی رایانه‌های آن روزگار ضبط کرد و شنید. شاید برای جوانان دیجیتال امروز قابل درک نباشد که آن سال‌ها شنیدن صداهایی از رایانه که فقط روی نوار کاست پیدا می‌شدند، بسیار شوق‌انگیز و شگفت‌آور بود. گویی دریچه‌ای نو به دنیای صدا باز شده بود. این می‌توانست نقطه‌ای باشد برای آغاز حرکت.

نمایشگاه بر پا شد و استاندار وقت اصفهان برای بازدید از نمایشگاه فناوری‌های نوین حضور یافت. از قضا استاندار آن موقع جوان ۳۸-۳۹ ساله‌ای بود که ۳-۴ سالی بود مسند استانداری اصفهان را در دست گرفته بود: «اسحاق جهانگیری».

آقای جهانگیری وارد چادر سیرک سابق شد و پس از افتتاحیه از همان دم شروع به بازدید کرد. ما هم در دومین یا سومین غرفه با شوق منتظر دیدار بالاترین مقام دولتی استان بودیم تا حاصل کارمان را به او نشان دهیم و شاید راهی برای توسعه آن بیابیم.

استاندار به غرفه ما رسید، یکی دو نرم‌افزار مذهبی تولید شده را به او نشان دادیم و سپس من قطعه سخت‌افزاری ابداعی را برایش توضیح دادم. استاندار که مهندس صنایع هم بود، نگاهی سرسری کرد و سری تکان داد و رفت. شاید همه این ماجرا ۵ دقیقه‌ای بیش نشد. شاید استاندارمان فرصت نداشت.

مهدی ساغری زاده

غرفه بعدی اما، متفاوت بود. چاپگرهای بزرگ و تجاری از کشور آلمان. گویا با برند مانیسمان. آقای استاندار با ذوق خاصی ۲۰ دقیقه‌ای را میهمان صنعتگران آلمانی بود و رفت. آن روز تا مدت‌ها به این می‌اندیشیدم که اگر از صنایع داخلی و ابتکارات و خلاقیت‌های جوانان این دیار استفاده می‌شد، هم پدیده فرار مغزها کمرنگ می‌شد و هم از لحاظ اقتصادی برای کشور به صرفه بود. علاقه‌مندی مسئولان به ساخته‌های بیگانه و چشمداشت به فراسوی مرزها مربوط به اکنون نیست و ریشه در زمانی دورتر دارد.

اینک که با هم این خاطره را مرور کردیم، چند تیتر خبری را بخوانیم:

۱- به گزارش سخن، آمار گمرک در خصوص واردات در ۹ ماهه نخست ۱۳۹۳ نشان می‌دهد که در برابر خروج ارز از کشور اقلامی مانند سگ‌ماهی، کوسه، آب پنیر، روده و شکمبه، گل‌ها و درختچه‌های زینتی، نخود، عدس، بادام، آدامس، هلو، شلیل، شفتالو، آب‌میوه، مربا، ژله، سرکه، توتون، تنباکو، سیگار برگ، جوهر خودکار، گلاب، مداد، روان‌نویس، پاک‌کن، خاک اره، خلال چوب کبریت، دفترچه مشق، قرقره، انواع پوشاک، چتر، پشه‌بند، میخ، سنجاق قفلی، سوزن، بیل، کلنگ، تبر، تیشه، قیچی، داس، اره، سوهان، چکش، مدادتراش، قاشق، زین چرخ، آلات موسیقی، لوازم بیلیارد، اسکی، لوازم جشن کریسمس، مسواک، الک دستی، زیپ و سنگ وارد شده است. (۱)

اسحاق جهانگیریاسحاق جهانگیری۲- محمدحسین برخوردار، رئیس مجمع عالی واردات در گفتگو با «نسیم» با انتقاد از افزایش واردات کالاهای لوکس، اظهار کرد: دلیل افزایش واردات کالاهای لوکس طی یک سال گذشته مصوبه معاون اول رئیس جمهور درباره آزادسازی واردات کالاهای لوکس در ماه‌های نخست فعالیت دولت یازدهم است که اثر آن امروز مشخص شده است. (۲)

۳- به گزارش خبرگزاری خانه ملت مسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از ادعای واردات ۷۰۰ میلیاردی در دولت گذشته، گفت: کل واردات در دولت گذشته رقم ۴۰۰ میلیارد دلار بوده و در دولت یازدهم واردات از چین به میزان ۴۶.۴ درصد افزایش یافته است.

عضو کمیسیون انرژی اظهار داشت: در دولت یازدهم علی رغم مشکلات ارزی، واردات به شدت افزایش یافته است. بر این اساس واردات از کشور چین در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ وزنی ۲۷ درصد و ارزشی ۱۸.۱ درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: واردات خودروی سواری در دولت یازدهم بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است. (۳)

اسحاق جهانگیریاسحاق جهانگیری

۴- به گزارش نامه نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه‌ شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به حساسیت‌های ویژه دولت تدبیر و امید نسبت به اجرایی شدن سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: دولت نسبت به اجرای تمامی ۲۴ بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اهتمام جدی دارد و معتقد است که این سیاست‌ها برای اقتصاد کشور راه‌گشا خواهد بود. (۴)

اگر شما هم جای من بودید، نه از همت دولت یازدهم به معاون اولی همان اسحاق جهانگیریِ ۲۰ سال پیش برای افزایش واردات تعجب می‌کردید و نه عزم جناب ایشان و یاران تکنوکرات را برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی باور می‌کردید.

در بند ۸ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که بیش از ۱۸ ماه از ابلاغ آن می‌گذرد، بر مدیریت واردات کالاهای مصرفی تأکید شده است: «مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه‌ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت‌پذیری در تولید.»

متأسفانه در نیمه عمر گذشته دولت یازدهم شاخصه‌های کلان اقتصاد مقاومتی همچون عدالت اجتماعی تحقق نیافته و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی (۵) و حمایت از تولید ملی و بخش درون‌زای اقتصاد (۶) و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان که راهبردی اساسی و راهگشاست همچون سال‌های دهه هفتاد مورد غفلت قرار گرفته است.

گویا مسئولان به نام بردن از اقتصاد مقاومتی و تکرار زبانی آن بسنده کرده‌اند و همچنان مشتاق دیدار با «مانیسمان‌ها» هستند. (۷)

رهبر انقلاب در دیدار اخیر با دولت دستور تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را صادر کردند. اما آیا با تفکری شبیه آنچه از جهانگیری‌های دولت یازدهم سراغ داریم، انها می‌توانند فرماندهی این عملیات مهم را بر عهده بگیرند؟

پی نوشت:

۱- http://sokhanonline.ir

۲- chaharah.com

۳- http://icana.ir/

۴- http://namehnews.ir

۵- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولین ۲۰/۱۲/۹۲

۶- بیانات مقام معظم رهبری ۲/۶/۹۱ و ۹/۶/۹۲

۷- بیانات مقام معظم رهبری ۶/۱۱/۹۲ و ۱۶/۴/۹۲

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مجید گفت:

  واقعاً جهانگیری می تواند قرارگاه اقتصاد مقاومتی را هدایت کند؟
  0  0
  • بنده خدا گفت:

   عزیزم بحث جهانگیری یا احمدی نژاد یا دیگران نیست! بحث این است که واردات و صادرات در انحصار عده ای است که پدر آقای جهانگیری هم از عهده کنترل آنها برنمیاید! سر رشته را باید در بیت انگل فرزانه پیدا کنید!
   0   0
 2. ناشناس گفت:

  اگه کار ایرانی ها به درد نمیخوره و باید خارجی بیاریم وزیر و معاون و رئیس جمهور بی خاصیت هم به درد نمیخوره و باید از خارج بیاریم
  1  1
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق