دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶

معضلی در اصفهان

کارتن‌خوابی در اصفهان به خط پایان نزدیک است/کوچ به حاشیه‌های امن

در حالی این روزها شرایط کارتن‌خواب‌ها با توجه به برودت هوا به موضوع داغ شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده که در اصفهان این معضل در حال حل شدن است.

به گزارش ندای اصفهان،گروه استان‌ها: این روزها با کاهش شدید دما در کشور و به ویژه در کلانشهرها گذران زندگی کارتن خواب‌ها در این سرمای شدید دغدغه ذهنی بسیاری از شهروندان است. کارتن خواب‌هایی که برخی‌ از آنها برای یافتن کار و یا حتی درمان به اصفهان آمده و دیگر دل کندن از این شهر برایشان سخت شده. برخی‌ دچار آسیب‌هایی همچون اعتیاد و … شده و ماندگاری را بر بازگشت ترجیح داده و از آنجایی که توان پرداخت هزینه‌های اجاره یک خانه را ندارند اماکن عمومی همچون صندلی پارک‌ها، کنج پیاده‌روها، زیر پل ها و … را مامن شبانگاهی خود قرار داده و در مکان‌هایی از این نوع سکنی گزیده‌اند.

اما برخی دیگر نیز به حاشیه‌های شهر سفر کرده و بعضا برای خودشان سرپناهی را در بافت فرسوده و یا خانه‌های نیمه ساخته، تهیه کرده و در این خانه‌های بدون سقف زندگی می‌کنند.

%image_alt%

با گذری از محلات حاشیه‌ای شهر اصفهان همچون محله ارزنان و محله حصه در منطقه ۱۴، محله ناصر خسرو در منطقه ۱۲، و محله قائمیه در منطقه ۱۳ شاهد خانه‌های نیمه ساخته شده‌ای هستیم که سقف آنها با پلاستیک و کارتن پوشیده شده و کارتن خواب‌های غیر متجاهر اصفهانی را در خود جای داده است.

مکان‌های استقرار کارتن‌خواب‌ها در اصفهان شناسایی شد

در این راستا سعید صادقی، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه وضعیت کارتن‌خواب‌ها در اصفهان نسبت به دیگر کلانشهرهای کشور و به ویژه تهران خیلی بهتر است، می‌گوید: همکاری دستگاه‌های مختلف و به ویژه شهرداری و نیروی انتظامی در حوزه ساماندهی کارتن‌خواب‌ها در اصفهان قابل توجه بوده است.

در حال حاضر در سطح شهر اصفهان کارتن خواب متجاهر دیده نمی‌شود و ممکن است برخی افراد معتاد که جا و مکان نداشته باشند در حال حاضر در سطح شهر دیده شوند

وی با اشاره به شناسایی همه مکان‌های استقرار کارتن‌خواب‌ها در اصفهان اظهار می‌کند: شهرداری و نیروی انظامی همه این مکان‌ها را شناسایی و بسیاری از نقاط شهر اصفهان از وجود این افراد پاک شده است.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر در سطح شهر اصفهان کارتن خواب متجاهر دیده نمی‌شود، می‌افزاید: ممکن است برخی افراد معتاد که جا و مکان نداشته باشند در حال حاضر در سطح شهر دیده شوند که در صورت مشاهده با فوریت شناسایی و جمع آوری خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در استان اصفهان تیم‌های کارتن‌خوابی با تعداد بالا نداریم، اضافه می‌کند: همچنین باید توجه داشته باشیم که در مرکز فضیلت و همچنین سرپناهی که برای زنان تشکیل شده مکان مناسبی برای ساماندهی کارتن‌خواب‌ها ایجاد شده است.

تاکنون ظرفیت خانه فضیلت و شلتر در اصفهان تکمیل نشده است

صادقی با اشاره به اینکه ظرفیت مرکز فضیلت بهزیستی اصفهان دارای ۳۰ نفر جمعیت و مرکز سرپناه زنان (شلتر) نیز دارای ۳۵ نفر ظرفیت است، ادامه می‌دهد: این در حالی است که تاکنون به صورت کامل ظرفیت این مراکز در اصفهان تکمیل نشده است.

%image_alt%

وی همچنین با تاکید بر اینکه در سال‌های گذشته اکثر کارتن‌ خواب‌ها را مردان تشکیل می دادند، می‌افزاید: این در حالی است که در برآوردهای صورت گرفته یک سوم از کارتن‌خواب‌های فعلی در کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

کارتن‌خواب‌های غیر واقعی که در حاشیه شهر اصفهان زندگی می‌کنند با کمک مردم و همچنین گشت‌های نظارتی شهرداری شناسایی و توسط نیروی انتظامی جمع آوری می‌شوند

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از کارتن خواب‌های کشور معتاد هستند، ادامه می‌دهد: باید توجه داشته باشیم که زنان معتاد بسیار آسیب پذیرتر از مردان معتاد هستند، چراکه مصرف مواد در زنان اغلب با آسیب های اجتماعی از جمله فرار از خانه، روسپیگری و خشونت همراه است.

راه‌اندازی گرم‌خانه‌های شهرداری در اصفهان

مجتبی کاظمی، مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به راه‌اندازی گرم‌خانه‌های اصفهان برای ساماندهی کارتن‌خواب‌ها در ایام سرما اشاره می‌کند و می‌گوید: همچنین باید توجه داشته باشیم که کارتن‌خواب‌های متجاهر شهر اصفهان توسط شهرداری جمع آوری و به بهزیستی تحویل می‌شوند.

تعداد کارتن‌خواب‌های اصفهان به ۳۰ نفر هم نمی‌رسد

او نیز از آمار پایین کارتن‌خواب‌های متجاهر در شهر اصفهان خبر می دهد و می گوید: تعداد این افراد به ۳۰ نفر هم نمی‌رسد.

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان در ادامه از افزایش برخی از کارتن‌خواب‌های غیر واقعی در حاشیه شهرها سخن به میان می‌آورد و اضافه می‌کند: باید توجه داشته باشیم که این افراد در ملاء عام حضور نداشته و بیش تر در ساختمان‌های متروکه و نیمه ساخته در حاشیه شهر اصفهان دیده می‌شوند.

%image_alt%

وی اضافه می‌کند: کارتن‌خواب‌های غیر واقعی که در حاشیه شهر اصفهان زندگی می‌کنند با کمک مردم و همچنین گشت‌های نظارتی شهرداری شناسایی و توسط نیروی انتظامی جمع آوری می‌شوند.

کاظمی که معتقد است در سطح شهر اصفهان به دلیل همکاری سازمان‌های مردم نهاد و همچنین همکاری بین دستگاهی کمتر شاهد حضور کارتن‌خواب‌ها هستیم، ادامه می‌دهد: از این رو از شهروندان درخواست داریم تا در صورت هرگونه کارتن خوابی در سطح شهر اصفهان با شماره ۱۳۷ تماس گرفته تا نسبت به ساماندهی این امر اقدامات لازم صورت پذیرد.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715