شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱

معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان خبر داد

لهستان به‌دنبال عقد پیمان خواهرخواندگی اصفهان – کراکوف

معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان با بیان اینکه شناخت ایران و لهستان از یکدیگر، منجر به تحکیم و توسعه همکاری‌های درازمدت در همه زمینه‌ها می‌شود، گفت: ما در تلاشیم تا این روابط را به پیوند خواهرخواندگی اصفهان با شهر تاریخی کراکوف لهستان برسانیم.

به گزارش ندای اصفهان،تادئوش کوشچینسکی، معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان در سفری چند روزه به ایران ضمن بازدید از «هلن استلماخ» یکی از بازماندگان جنگ جهانی دوم در تهران، با حضور خود در اصفهان از اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهر بازدید کرد.

کوشچینسکی در دیدار با نماینده انجمن دوستی ایران و لهستان در اصفهان از جذابیت‌های گردشگری ایران سخن گفت و اظهار داشت: زمانی که از شهرهای مختلف ایران همچون تهران، یزد و اصفهان بازدید کردم، بسیار شگفت‌زده شدم و اصلاً تصور نمی‌کردم که ایران آنقدر زیبا باشد، از معماری ساختمان‌ها و زیرساخت تا برخورد پر از مهر مردم همگی برایم شگفت‌انگیز بود و اکثر لهستانی‌ها نمی‌دانند که ایران آنقدر جذاب است.

معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان درباره برخورد مردم ایران افزود: قبل از هر چیز باید بگویم که مردم ایران بسیار مهربان هستند و برخورد بسیار دلپذیری دارند و برخوردشان با خارجی‌ها محترمانه است.

کوشچینسکی یکی از برنامه‌های حضور خود در اصفهان را بازدید از آرامگاه لهستانی‎ها در این شهر نام برد و با اشاره به میزبانی شایسته ایرانی‌ها از آوارگان لهستانی در دوره سخت جنگ جهانی دوم تصریح کرد: در آن دوره مخوف جمع زیادی از نخبگان لهستان در جنگل کاتین قتل‌عام شدند و بسیاری از لهستانی‌ها از کشورشان به سیبری تبعید شدند و دولت ایران 120 هزار لهستانی را پناه داد و به همین دلیل ما خود را مدیون دولت و مردم ایران می‌دانیم.

وی افزود: مادر من نیز از جمله اسرای لهستانی بود که در سن 14 سالگی به اصفهان آمد و 2 سال و نیم در این شهر زیبا ساکن بود و همیشه از خاطرات خوش خود در اصفهان با من سخن می‌گفت و اصفهان را بهشت آوارگان لهستانی در آن سال‌های سخت می‌خواند.

معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان اضافه کرد: این بخش از تاریخ که در جنگ جهانی دوم استالین مردم لهستان را به سیبری تبعید کرد و کشتار وحشیانه‌ای در جنگل کاتین داشت، در مدارس و کتاب‌های تاریخ حذف شده بود، بعد از به روی کار آمدن دولت جدید لهستان در سال 1989 کم کم این واقعیت تلخ برای مردم بازگو شد و درباره پناه دادن مردم و دولت ایران به اسرای لهستانی در کتب درسی مدارس لهستان سخن گفته شده و در حال حاضر مردم لهستان با واقعیت تاریخ آشنا شدند و امیدوار هستیم که این موضوع سبب شناخت دوطرفه ایران و لهستان از یکدیگر شود.

وی با بیان اینکه شناخت دقیق‌تر دو کشور ایران و لهستان از یکدیگر، منجر به تحکیم و توسعه همکاری‌ها و ارتباطات دراز مدت در همه زمینه‌ها می‌شود، بیان کرد: ما همه سعی خود را می‌کنیم که رابطه فرهنگی خود را با ایران توسعه دهیم و بتوانیم این روابط را به پیوند خواهرخواندگی اصفهان با شهر تاریخی کراکوف لهستان برسانیم.

کوشچینسکی درباره اهمیت و تأثیر عقد پیمان خواهرخواندگی اصفهان و کراکوف در توسعه هر دو شهر خاطرنشان کرد: وزارت توسعه لهستان به‌دنبال تأسیس دفتر توسعه تجارت در ایران است و من در سفر بازگشتم به لهستان به مقامات کراکوف که آمادگی برقراری این ارتباط و خواهرخواندگی با اصفهان را دارند، ابراز حمایت از این ایده می‌کنم که مذاکره انجام شود.

وی با اشاره به شباهت‌های فرهنگی و تاریخی میان اصفهان و کراکوف لهستان، عقد پیمان خواهرخواندگی را زمینه‌ساز رشد صنعت گردشگری در هر دو شهر و کشور دانست و افزود: توسعه ارتباطات فرهنگی میان در هر کشور سبب رونق و رشد هرچه بیشتر صنعت گردشگری آن کشور می‌شود و ما به دنبال توسعه این صنعت و تبادل گردشگر با ایران و به‌ویژه اصفهان هستیم و تمام همت خود را برای ایجاد این ارتباط فرهنگی محکم به کار می‌گیریم.

معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان بیان کرد: با توجه به سابقه تاریخی ارتباط ایران و لهستان، می‌خواهیم مردم کشور لهستان بیش از گذشته با اصفهان و مردم این شهر آشنا شوند و ضرب‌المثل معروف «اصفهان، نصف جهان» برای مردم کراکوف ملموس‌تر باشد و همچنین در تلاش هستیم که مردم اصفهان و ایران نیز با سفر با شهر تاریخی کراکوف، با تاریخ این شهر و دیگر شهرهای زیبای لهستان آشنا شوند.

وی در پایان با ابراز امیدواری از سفر مجدد خود به اصفهان خاطرنشان کرد: امیدوار هستم در سفر بعد به اصفهان که به‌زودی انجام می‌شود، شاهد امضای پیمان خواهرخواندگی این دو شهر مهم باشم.

به گزارش تسنیم، طرح عقد پیمان خواهرخواندگی اصفهان و کراکوف مدتی است که از سوی انجمن دوستی ایران و لهستان در اصفهان در دست پیگیری است.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715