چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
به بهانه سالروز آزادسازی سوسنگرد/
 سوسنگرد تا فردا باید آزاد شود   

۱۵ آبان ۱۳۵۹ ارتش عراق حمله کرد تا سوسنگرد را بگیرد و شکاف میان نیروهایش در شمال و جنوب خوزستان را ترمیم کند. ارتش عراق قدم به قدم مدافعان سوسنگرد را عقب زد و از ۲۳ آبان حلقه محاصره سوسنگرد را تنگ تر کرد. عراقی ها در مسیر پیشرویشان به هیچ کس رحم نکردند و بسیاری از مردم روستاهای مسیر را کشتند

به گزارش ندای اصفهان، از ۱۵ آبان ۱۳۵۹ ارتش عراق حمله کرد تا سوسنگرد را بگیرد و شکاف میان نیروهایش در شمال و جنوب خوزستان را ترمیم کند. ارتش عراق قدم به قدم مدافعان سوسنگرد را عقب زد و از ۲۳ آبان حلقه محاصره سوسنگرد را تنگ تر کرد.

عراقی ها در مسیر پیشرویشان به هیچ کس رحم نکردند و بسیاری از مردم روستاهای مسیر را کشتند. سپاه خوزستان ۲۵ و ۲۶ آبان را عزای عمومی اعلام کرد. این حوادث در ماه محرم اتفاق می افتاد که ماه شور حسینی میان ایرانی هاست. در سوسنگرد گروهی از بچه های نیروی هوایی باقی مانده بودند، گروهی تبریزی، گروهی اصفهانی و نیروهای سپاه سوسنگرد و ستاد جنگ های نامنظم. تجلایی، فرمانده عملیات سپاه سوسنگرد، به نیروهایش می گفت «امروز ششم محرم است و به عاشورا نزدیک می شویم و عاشوزای ما در سوسنگرد برپا خواهد شد».

خیال عراقی ها راحت بود که سوسنگرد در محاصره است و کسی نمی تواند به مدافعان کمک برساند. باحوصله آتش می ریختند و جلو می آمدند، جند نفر را شهید می کردند و به عقب برمی گشتند. آب شهر قطع بود و تشنگی نیروها را آزار می داد. از اهواز به مدافعان روحیه می دادند که نیروهای کمکی خواهند رسید ولی کسی این حرف ها را باور نمی کرد. خیلی ها مجروح بودند ولی سلاحشان را زمین نگذاشتند. بنی صدر کارشکنی کرد و علیرغم دستور شورای عالی دفاع، تیپ ۲ زرهی را حرکت نداد. پس از رسیدن خبر به امام، ایشان دستور دادند سوسنگرد تا فردا باید آزاد شود و تیمسار فلاحی هم باید مباشر عملیات باشد؛ با رسیدن این دستور فرمانده تیپ ۲ زرهی دیگر منتظر دستور بنی صدر نماند و به سمت اهواز حرکت کرد.

صبح ۲۶ آبان، مدافعان سوسنگرد که تمام شب زیر آتش عراقی ها بودند آماده مقابله می شدند. تانک های عراقی به مرکز شهر و مسجد جامع مقر مدافعان نزدیک تر می شدند. دو تا از تانک ها را زدند و متوقف کردند. حمله از ۴ طرف شهر ادامه داشت. رسانه های جهان، سوسنگرد را از دست رفته می دانستند.

نیروهای ایرانی عملیاتشان را راس ساعت ۶:۳۰ صبح از بیرون شهر آغاز کردند. نیروهای سپاه و ستاد جنگ های نامنطم با نیروهی لشکر ۹۲ زرهی ادغام شدند. این اولین تجربه عملیاتی نیروهای سپاه و ستاد جنگ های نامنظم بود. آنها با چنین عملیاتی آشنایی نداشتند و فقط می دانستند باید شهر را آزاد کنند. آنها پیش رفتند و محاصره شهر را شکستند. زیباترین لحظه، لحظه رسیدن نیروهای خودی به رزمندگان مدافع شهر بود.

جسد هشت پاسداری که زیر شنی تانک های عراقی له شده بودند راوی حوادث سوسنگرد برای تازه واردهایی بود که شهری ویران را می دیدند!

مجله تایم نوشت: «اکثر کارشناسان حمله عراق به سوسنگرد را چنین توجیه می کنند که صدام قصد داشت در شب افتتاحیه کنفرانس عالی سران عرب، که این هفته در عمان تشکیل می شد، یک پیروزی چشمگیر بدست آورد، ولی ناتوانی عراقی ها در اشغال سوسنگرد و عقب نشینی نیروها از این شهر، رییس جمهور عراق را از نیل به هدف خود دور ساخت».

منبع: دایره المعارف مصور تاریخ جنگ/ جعفر شیرعلی نیا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز