شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷

در دانشگاه صنعتی اصفهان: بازخوانی ۱۳ آبان با چاشنی اصلاح طلبی!

ابراهیم اصغرزاده: در تسخیر سفارت آمریکا اشتباه نکردیم/ لازم نیست همیشه با آمریکا دشمن باشیم

این فعال سیاسی گفت: اصلاح طلبی حرفش این بود که باید با دنیا رابطه خود را بهبود بخشیم؛ پس امکان گفتگو کردن، مذاکره یا هرچه که اسمش را بگذاریم وجود دارد... ما و امریکا می توانیم دارای منافع مشترک باشیم... اولین دستور کار روحانی عادی سازی روابط با جامعه بین المللی بود

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، عصر دیروز در دانشگاه صنعتی اصفهان ابراهیم اصغرزاده به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان به سخنرانی پیرامون واقعه 13 آبان و تاثیر آن بر روابط ایران و آمریکا پرداخت.
نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه گفت: یکی از علت های حضور من در بین شما مسئله مهمی است که این روزها برای دانشجویان و دلسوزانِ این کشور مطرح است و آن مسئله ارتباط با آمریکا است. آمریکا به دلیل اهمیت و موقعیتی که در دنیا دارد، طبعا کشورهای دنیا باید نسبت خودشان را با آن تعیین کنند، اعم از نسبت قهر و دشمنی و تخاصم یا نسبت رقابت و نوعی هم زیستی انتقادآمیز و یا در مدار جاذبه آمریکا قرار گرفتن و با آمریکا بودن و با او دوست شدن.

وی افزود: به خاطر موقعیت اقتصادی آمریکا، کشورهای دنیا به نوعی ناچارند خودشان را در رابطه با او  تعریف کنند. کشورهایی که آسیب زیادی هم از آمریکا دیده اند الآن می بینیم که با او رابطه ای با فاصله معین دارند. به هر صورت طبیعی است که وقتی کشوری بخواهد راجع به آینده خود و وضعیتش در منطقه تصمیم بگیرد، مخصوصا ایران با سابقه ای که با امریکا داشته، طبعا برایش مهم است که بداند روابطش با امریکا چگونه قرار است سامان پیدا کند.

ابراهیم اصغرزاده
سخنران افزود: برای جامعه ایران این قضیه مهم است چرا که لااقل در 50 سال گذشته امریکا حضور موثری در حوادث داخل ایران به صورت نفی یا اثبات داشته است.
اصغرزاده اظهار کرد: برای رسیدن به اینکه رابطه با امریکا امکان پذیر است یا نه، چه جایی بهتر از دانشگاه و محافل آکادمیک می تواند مناسب باشد؟ متاسفانه بسته بودن باب بحث راجع به امریکا و محدود بودن این گونه گفتگوها میان نسل تحصیل کرده باعث شده روندهای مسئله داری در ذهن بعضی ها در جامعه ایران شکل بگیرد.

نماینده اسبق شورای شهر تهران توضیح داد: وقتی در بحث و گفتگو محدودیت و محرومیت ایجاد می شود، شرایط، شرایط پولاریزه می شود و عده ای عاشق امریکا و عده ای آنچنان دشمن امریکا می شوند که اجازه نمی دهند کسی راجع به مسائل بین المللی برای مردم صحبت کنند که این وضعیت خوبی نیست.

سیاست خارجه ایران
اصغرزاده گفت: سیاست خارجه ایران و تنظیم استراتژی امنیت ملی ایران، از نظر قانون اساسی مشخص است و متولیان و تصمیم گیرنده های آن مشخص هستند. همه قبول دارند که بالاخره مسئولان و رهبری هستند که راجع به رابطه ایران و امریکا تصمیم می گیرند، ولی رسیدن به اینکه آیا رابطه ایران و امریکا چه محاسن و معایبی دارد و آیا اقدام دانشجویان خط امام، در 37 سال پیش قابل الگوگیری و تکرار هست یا نه، و اصلا خوب بود یا بد بود، از مسائلی است که باید راجع به آنها بحث کرد و حداقل خود دانشجویان یا جنبش دانشجویی که مبدع این حرکت بوده باید بتوانند از دستاوردهای اقدام نیروهای دانشجویی سَلَف خود ارزیابی داشته باشد.
عضو کمیته مرکزی تسخیر سفارت آمریکا خاطرنشان کرد: اگر ما تاریخ را بخواهیم از زاویه دید خود و با معیارهای فعلی خود بخوانیم همه دچار اشتباه خواهیم شد. چه کسانی که سینه چاک امریکا هستند و امریکا را فرشته نجات می دانند (که رابطه با او را منجر به بهبودی اقتصاد ایران می دانند)، و چه آنهایی که رگ گردنشان بیرون می زند و دست به کارهای احمقانه می زنند و سفارت انگلیس را تهدید یا به سفارت عربستان حمله می کنند و در نهایت می گویند ما از دانشجویان خط امام الگوبرداری کردیم؛ آسیبی که تفکرهای افراطی در دو طرف طیف به سیاست خارجه ایران می زنند بسیار زیاد است.
وی گفت: من نمی خواهم از اقدامی که دانشجویان خط امام در 37 سال پیش انجام دادند دفاع کنم، به نظر من آن اقدام در نوع خود و زمان خود و در فرامتن خود یعنی متن تاریخی خود قابل تعریف است. شما می توانید انتقاد کنید کما اینکه من الآن مورد انتقاد خیلی ها قرار می گیرم که می گویند شما ما را بدبخت کردید و باعث شدید صدام به ایران حمله کند و ایران از کاروان تمدن بشری غافل بماند! این حرفها معلول پرسش های جدیدی است و باید پاسخ های جدید به آن داده شود.

حادثه ای در قلب انقلاب
نماینده دوره اول شورای شهر تهران گفت: شاید من و دوستانم که در این ماجرا دخیل بودیم حالت سمپاتیک به این اقدام داشته باشیم یا توجیه کنیم اما اقشار مختلف مردم از چپ گرفته تا مذهبی همه نسبت به آن حادثه واکنش نشان دادند، و دانشجویان را تشویق کردند و مهمتر از همه این حادثه در قلب انقلاب صورت گرفت.

وی تاکید کرد: شما می توانید نسبت به انقلاب کاملا نظر منتقدانه ای داشته باشید اما اینکه بگویید ما به راحتی می توانیم با معیارهای فعلی گذشته تاریخی را ارزیابی کنیم و روی پیشانی آن برچسب بزنیم و آن را صددرصد تایید یا رد کنیم؛ این نگاه به تاریخ اشکال دارد کما اینکه الآن در مورد انقلاب مشروطه همین رفتار می شود و عده ای از شیخ فضل الله نوری آنچنان دفاع می کنند و در تهران اتوبان به نامش کردند، در حالی که حاضر نیستند اتوبانی به همان اندازه به اسم دکتر مصدقی باشد که نفت را ملی کرد.
وی افزود: برعکس عده ای هستند که در جهت عکس حرکت می کنند و این قطبی شدن جامعه نسبت به مسائل تاریخی، قطعا راه را بر بررسی علمی، تاریخی و استدلالی گذشته می بندد و ما را در گذشته اسیر می کند. آن کسی که رگ گردنش بیرون می زند و می گوید کاشانی حق بود و مصدق باطل، یا می گوید آقای x حق بود و آقای y باطل، و اجازه نمی دهد که روی این مسئله فکر و بحث شود، این نگاه، نگاه قطبی شده و سیاه و سفیدی است و به ما آسیب زیادی می زند.

اصغرزاده به خاطره خود از تسخیر سفارت آمریکا اشاره کرد و گفت: ما هم نسبت به امریکا بسیار حساس بودیم، امریکا را یک دشمن می دانستیم، یک دشمن امپریالیستی؛ چرا؟ به دلیل اتفاقاتی که در طول دهه های قبل از انقلاب رخ داده بود. انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی بود، انقلاب فلان آقای روحانی و فلان جریان و فلان جناح نبود. انقلابی بود که تمامی گروههای اجتماعی، تمام اقوام و خرده فرهنگ ها، گروههای روشنفکری، جریان های سیاسی، آنهایی که با استبداد مبارزه می کردند، کسانی که از آزادی و استقلال دفاع می کردند در آن سهیم بودند.

وی افزود: اینکه شما فکر کنید این انقلاب مال فلان بسیجی یا فلان حزب اللهی است این برداشت شما ناشی از نگاهی است که عمیقا تاریخ را مطالعه نکرده است.

عدم نگاه احساسی به تاریخ
اصغرزاده اعلام کرد: اگر بخواهیم احساسی به گذشته نگاه کنیم باعث می شود در آن بمانیم، ما وقتی دانشجو شدیم، از همان لحظه اول احساس می کردیم فضای سنگینی در محیط های دانشجویی وجود دارد و دلیل آن کودتای 28 مرداد بود.

وی توضیح داد: کودتای 28 مرداد یکی از ارزان ترین کودتاهای جهان بود. درست است که مردم پشت مصدق را خالی کردند و کوتاهی کردند اما عدم توجه روحانیون و روشنفکران و توطئه امریکا باعث این کودتا شد و این اقدام تبدیل به یک زخم کهنه شد و فرهنگ و هنر و نویسندگی و نقاشی و حتی مراکز دانشگاهی ما را تحت تاثیر قرار داد.
نماینده دوره سوم مجلس گفت: امریکا در آن زمان منافع خود را در تمام مناطق دنیا تعقیب می کرد و اجازه نمی داد کسی در تضعیف او بکوشد، من نمی خواهم بگویم امریکا همان امریکا است، شما می توانید برداشتی متفاوت داشته باشید. اما قبل از پیروزی انقلاب وقتی شاه می خواست ایران را ترک کند مطرح شد که شاه دست نشانده آمریکا است و بود. ایران سلطنتی و عربستان سعودی دو پایه تامین منافع غرب بودند.

وی افزود: نیروهای انقلابی قرار نبود به این شکل به سفارت امریکا وارد شوند، به نظر من در 9-8 ماه اول انقلاب، قصد انقلابیون این نبود که قطع رابطه کنند، با اینکه مردم معتقد بودند آمریکا در ایران بسیار دخالت کرده است. وقتی هم که سفارت را گرفتیم قصد داشتیم حداکثر 72 ساعت سفارت را در اشغال خود داشته باشیم، ما گروگانگیر نبودیم و قصد تخریب نداشتیم، ما می خواستیم از خود و از انقلاب دفاع کنیم.

واکنش در برابر مداخلات آمریکا
ابراهیم اصغر زاده اعلام کرد: شما می توانید بگویید کارمان اشتباه بود اما باید شرایط ما را درک می کردید، این یک واکنش طبیعی در برابر مداخلات امریکا بود. فضای ضد امریکایی باعث می شد گروههای مختلفی از مردم تحریک شوند که به سفارت حمله کنند.
وی تاکید کرد: در اتفاقات ما خیلی دخیل نبودیم، مداخله ما محدود بود و نمی توانستیم رفتاری متفاوت از خواست مسئولان جامعه داشته باشیم، بخصوص با مداخله رهبر انقلاب آنجا یک پاتوق ملی شد.
وی گفت: ما اشتباهات زیادی کردیم اما در اشغال سفارت اشتباه نکردیم، امریکا به ما سیلی زده بود و ما باید تلافی می کردیم و با او صحبت می کردیم، چراکه با کودتای 28 مرداد شاه به یک قدرت خودکامه تبدیل شده بود و باب گفتگو بسته شده بود. انقلاب محصول این وضعیت استبدادی بود، وضعیتی که ناشی از مداخله امریکا بود.

دانشگاه صنعتی

این فعال سیاسی گفت: بعد از انقلاب انتظار داشتید چه اتفاقی بیفتد؟ شاید اگر شما جای ما بودید این کار را نمی کردید و بیانه ای به دولت موقت می دادید -که همین جا باید بگویم اسم بازرگان را به نیکی یاد می کنم، انسان شریف و مسلمان با صداقتی بود اما به لحاظ مدیریتی ما با او مسئله داشتیم. روش او به نظر ما امنیت کشور را به مخاطره می انداخت، بازرگان کسی نبود که انقلابی با آن عظمت را بتواند مدیریت کند.

وی افزود: فضای انقلابی یک دولت انقلابی را می طلبید و بازرگان میانه رو بود، ما تحمل ادبیات بازرگان را نداشتیم؛ البته ما با این اقدام خود اصلا قصد نداشتیم که دولت بازرگان سقوط کند.

حل مساله گروگانها/ چانه زنی با آمریکا
عضو کمیته مرکزی تسخیر سفارت امریکا بیان کرد: ورود شاه به امریکا و خارج کردن ذخایر ملی انگیزه اصلی اشغال سفارت توسط ما بود، و اینکه هنوز پس از پیروزی انقلاب بسته هایی از سفارت از فرودگاه خارج می شد ما را تحریک می کرد. اول خواستیم اطلاعیه دهیم اما اینها کارساز نبود، قصدی در دولت و کادر رهبری برای قطع رابطه با امریکا نبود. ما قصدمان کوتاه مدت بود اما بعد از اینکه دانشجویان سفارت را در دست گرفتند امام خمینی (ره) با ذکاوتی که داشت از این حادثه برای حل مشکلات استفاده کرد.
وی مدعی شد: کشور ناگهان تبدیل به یک ملت یکپارچه شد، در حالی که شرایط امنیتی جامعه خوب نبود، این حادثه باعث شد امام به عنوان رهبر حداکثر استفاده را ببرد، و توانست به جامعه مسیر جدیدی بدهد؛ این مسیر هم وحدت ملی بود و هم شکل دادن به دولت سازی. یکی از مشخصات این دولت این بود که باید از مدار جاذبه امریکا خارج شود و این نظر مورد تایید همه انقلابیون بود.

اصغرزاده گفت: یک ماه بعد از اشغال سفارت، قانون اساسی جدید به تصویب رسید، دو ماه بعد رییس جمهور جدید انتخاب شد، 4 ماه بعد انتخابات مجلس شروع شد. 4 اسفند امام فرمان داد حل مسئله گروگانها به عهده مجلس است و ما خلع ید شدیم و البته تا قبل از آن هم نقشی نداشتیم.

وی ادامه داد: امام اعلام کرد که مجلس برای آزادی گروگانها امتیازاتی را تعیین کند، که عبارت بودند از اخراج شاه از آمریکا، تحویل اموال شاه، عدم مداخله امریکا در ایران و آزاد کردن اموال بلوکه شده ایران.

نماینده دوره اول شورای شهر تهران گفت: بنابراین آنچه که بعد از آن اتفاق افتاد یک چانه زنی با آمریکا بود، از جنس چانه زنی هایی که ظریف با کری انجام می دهد، و ربطی به دانشجوهای خط امام نداشت. از آن زمان به بعد رابطه ایران و امریکا در گرو تصمیمات مسئولان دو کشور بود.

منافع مشترک ایران و آمریکا

این فعال اصلاح طلب در ادامه جلسه به مباحث خود سرعت بیشتری بخشید و با مطرح کردن مواردی تاریخی سعی کرد نشان دهد مذاکره با آمریکا یک اتفاق پذیرفته شده است. وی گفت: چند بار در تاریخ انقلاب شرایطی پیش آمد که معلوم شد اقدام دانشجویان متعلق به تاریخ است، یکی در سال 1362 که من به دفتر تحکیم وحدت برگشته بودم که خبر آمد امام (ره) فرموده شعار مرگ بر آمریکا و شوروی از رسانه ها حذف شود و حاج احمد آقا هم آن را تایید کرد، که البته این عمل انجام نشد.

وی به شرایط جنگی سخت سال 1365 اشاره کرد که ما احتیاج به تسلیحات داشتیم و گفت: تسلیحات ارتش ایران امریکایی بود، دولت شوروی و فرانسه به عراق سلاح می دادند اما ما محاصره بودیم و احتیاج به موشک داشتیم. مقامات امریکایی چون می خواستند بعضی افرادشان را که در لبنان گروگان گرفته شده آزاد کنند، بر آن شدند که به ایران نزدیک شوند، این تماس برقرار شد و همه روسای کشور در جریان آن بودند، مقامات کشور پذیرفتند که با امریکا راجع به دریافت موشک گفتگو کنند.
وی اضافه کرد: پس می توان نتیجه گرفت که می شود در یک مقطع با شیطان بزرگ مذاکره کرد چون آنها جیزهایی داشتند که ما نیاز داشتیم. گذشت و رسیدیم به زمانی که مردم ایران در یک حرکت بسیار زیرکانه در انتخابات سال 76 دست به یک انتخاب زدند، انتخاب خاتمی نشانه گرایش مردم ایران به سازگاری بین المللی بود.

فاجعه و فرصت برای دولت خاتمی

اصغرزاده ادامه داد: اصلاح طلبی حرفش این بود که باید با دنیا رابطه خود را بهبود بخشیم؛ پس امکان گفتگو کردن، مذاکره کردن یا هرچه که اسمش را بگذاریم وجود دارد. متاسفانه اتفاق بسیار بسیار فاجعه آوری که افتاد (که تاریخ جامعه جهانی را به دو فصل تقسیم کرد)، حمله به برج های دوقلو بود. حمله القاعده به برج ها باعث شد که بوش اعلام کند ایران، کره شمالی و عراق محور شرارت هستند و این برای دولت خاتمی فاجعه بود.

وی افزود: امریکا با سیاست سرکوب نیروهای تروریست به عراق حمله کرد، مردم امریکا هم پذیرفتند. امریکا به عراق و افغانستان حمله کرد و نتیجه آن چه شد؟ صدام سقوط کرد، طالبانی که نگاه بنیادگرایی به دین داشت سقوط کرد. در هر دو حرکت ما به امریکا کمک اطلاعاتی کردیم، پس ما و امریکا می توانیم دارای منافع مشترک باشیم، لازم نیست همیشه دشمن باشیم.

از رادیکالیسم تا تعامل
وی بیان کرد: در سال 92 که انتخابات رییس جمهوری قرار بود صورت بگیرد جامعه ایرانی یک دولت 8 ساله رادیکال را پشت سر داشت، که هر چه فحش و شعار بود علیه امریکا داده بود. در مجامع بین المللی هم علیه هلوکاست و امریکا صحبت می کرد از کسی هم اجازه نمی گرفت. حتی در سازمان ملل اعلام کرد برج های دوقلو را خود امریکاییها ساقط کردند. وقتی به سال 92 رسیدیم جامعه ایران و ملت ایران شانه هایش زیر بار انزوای بین المللی و تحریم های کمرشکن داشت خرد می شد، ملت ایران تصمیم گرفت رای اصلی خود را به کسی دهد که می گفت می خواهم با دنیا تعامل کنم.
اصغرزاده گفت: روحانی را ما از کاسه اصلاح طلبها در نیاوردیم، اصولگرا بود اما به خاطر منافع ملی قبول کردیم کاندیدمان کنار بکشد چون آقای روحانی می گفت من رابطه ایران را با جامعه بین المللی عادی سازی می کنم. بنابراین اولین دستور کار و اولویت روحانی حل این مسئله بود.

حواشی پر رنگ جلسه
اصغرزاده در پایان به نکات مهمی اشاره کرد و گفت: من به نیئولیبرال ها می گویم امریکا به شما چیزی نخواهد داد اما موافق نیستم پرچم یک کشور به آتش کشیده شود یا شعار مرگ بر امریکا دهیم. تعامل از موضع قدرت با امریکا بسیار ضروری است. دنیای اسلام به خاک و خون کشیده شده، اما توسط داخلی ها نه خارجی ها و در عوض ملتهای دیگر با دهها خدا مسالمت آمیز زندگی می کنند!

اصغرزاده معتقد است: دولت روحانی باید برای صلح به کار خود ادامه دهد و برجام پایان کار نیست، وظیفه اصلی او این است که دستگاه دیپلماسی را به عنوان یک دستگاه محرک برای آشتی ملی و منطقه ای به کار بگیرد و دیپلماسی را به منطقه گسترش دهد.
این جلسه که مطابق تصاویر با استقبال کم دانشجویان روبرو بود اما دو طیف مختلف را در بر می گرفت. عده ای با شنیدن نام خاتمی دست می زدند و عده ای نیز در تریبون های آزاد پایان جلسه به سخنان اصغرزاده انتقاد می کردند و وی را فاقد اطلاعات صحیح می دانستند.

در این جلسه اصغرزاده در یک تناقض آشکار انتخاب مردم در ریاست جمهوری سال 76 را زیرکانه اما دولت منتخب مردم در سال 84 و 88 را رادیکال نامید.

متاسفانه اصغرزاده جنگ استراتژیک سوریه و زحمات شهدای مدافع حرم را به حمایت از بشار اسد تقلیل داد و گفت: چه کسی باید پرچم صلح را بلند کند؟ ما باید از اتفاقات سوریه درس بگیریم؛ اصلا خوب نیست چهره ایران چهره ای باشد که برای حمایت از بشار اسد اتفاقات سوریه را بپذیرد.

وی سعی کرد به بهانه مبارزه با تروریسم، جریان های سیاسی مقاومت را به بنیادگرایی متهم کند که به عنوان خطری تهدیدآمیز می باشند و گفت: بنیادگرایی فقط مربوط به اهل سنت نیست و تشیع هم بنیادگرایی دارد.

mlk_0039 mlk_0040

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715