پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۴
از سوي چهره مطرح شهرسازي كشور مطرح شد:
 پیشنهاد پیاده راه شدن مسیر ۵ کیلومتری بافت تاریخی اصفهان + جزئیات   

عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران در دیدار با شهردار اصفهان گفت: مسیری به طول ۵ کیلومتر از مسجد جامع تا سی و سه پل پیشنهاد شده است که تردد وسایل نقلیه در محدوده زمانی مشخص متوقف و زیرساخت مناسب برای رفت و آمد عابرین پیاده فراهم شود تا رونق دو چندان برای اصناف و ورود گردشگران به این شهر را رقم زند.

به گزارش ندای اصفهان ، دکتر سید محمد علی کامروا دکترای شهرسازی و عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران که به دعوت دکتر مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان سفر دو روزه ای به اصفهان داشت در خصوص اجرای طرح “بازسازی مناطق پیاده رو در بافت های تاریخی” پیشنهاداتی را ارائه داد.
کامروا عنوان کرد: در شهر اصفهان زیباترین، بهترین و امن ترین منطقه بافت های تاریخی وجود دارد در همین راستا طرح بازسازی مناطق پیاده رو در بافت های تاریخی برای اولین بار در اصفهان اجرایی خواهد شد.
وی بیان کرد: در این طرح مسیری به طول ۵ کیلومتر از مسجد جامع، بازار، میدان امام خمینی (ره)، خیابان سپه و چهارباغ تا سی و سه پل پیشنهاد شده است که تردد وسایل نقلیه در محدوده زمانی مشخص متوقف شود و زیرساخت مناسب برای رفت و آمد عابرین پیاده فراهم شود.
این طرح هیچ گونه تصرفی به املاک شخصی و حقوقی نخواهد داشت
دکتر کامروا با اشاره به اینکه این طرح بیش از ۵۰ سال در شهرهایی از جمله مونیخ، وین، پاریس و …اجرا گردیده و نتایج بسیار مطلوبی داشته است، اظهار کرد: این طرح دو ویژگی بسیار خاص دارد نخست اینکه به هیچ وجه ورودی به حوزه مالکیت شخصی و حقوقی دیگران نمی شود یعنی کاملا بحث مالکیت محترم شمرده شود و هیچ کس زمین و مغازه و ملکش مورد نیاز طرح نخواهد بود.
وی مشارکت مردم و خصوصا اصناف را در این طرح از مهم ترین اولویت ها اعلام کرد و گفت: این طرح نه تنها هیچ ورود به مساله مالکیت ها ندارد بلکه در تلاش است که درآمد و آسایش اصناف این منطقه افزایش یابد که در نتیجه رونق بیشتر و جذب توریست را به دنبال خواهد داشت.
این استاد دانشگاه و دکترای شهرسازی با بیان اینکه اجرای این طرح در مقیاس جهانی بی نظیر خواهد بود و به عنوان پدیده ای استثنایی به ثبت خواهد رسید، تصریح کرد: در پیشنهادات داریم زیرساخت های این طرح در ۶ ماه زمستان سال جاری انجام شود و در فروردین ۹۴ به بهره برداری برسد.
سید محمد علی کامروا با اشاره به کارگروه متشکل از شهرداری، استانداری، میراث فرهنگی و اصناف برای اجرایی شدن طرح، عنوان کرد: من بیش از ۴۵ سال بر روی آثار تاریخی استان اصفهان کار کردم، این مسیر پیشنهادی برای مرحله اول طرح، شامل بیش از ۲۰ اثر تاریخی بی نظیر مانند مسجد جامع، مدرسه چهارباغ، هشت بهشت و ..است.
امنیت کشور ایران، بهترین موقعیت برای جذب توریست
وی در توضیحاتی تکمیلی راجع به تاثیرات و اهمیت طرح ” بازسازی مناطق پیاده رو در بافت های تاریخی” گفت: در شرایط حاضر به خصوص بعد از قبول توافق نامه وین شرایط حساس و خاصی به وجود آمده است، همان گونه مشاهده می شود در تمام کشور های خاورمیانه، شمال آفریقا و حتی آسیای مرکزی به نحوی درگیر مسائل جنگ و حملات تروریستی است.
کامروا افزود: خوشبختانه کشور ایران در یک موقعیت استثنایی قرار دارد، به طوریکه امنیت و ثبات این منطقه در دنیا زبانزد خاص و عام شده است برای مثال روزانه در هر ۲۴ ساعت ۶۰ هزار پرواز خط های مختلف هوایی از آسمان ایران انجام می شود و این یک دلیل محکم بر وجود این امنیت در ایران است که نه تنها شهر ها و روستاها بلکه آسمان ایران هم در امنیت کامل است.
این استاد دانشگاه و دکترای شهرسازی عنوان کرد: وضع اقتصادی کشورهای اروپایی مثل یونان و پرتقال هم بر همه مشخص است این شرایط توقعاتی را به دنبال داشته است که ما شاهد سفر میلیون ها جهانگرد خارجی به ایران باشیم زیرا کشورهای دیگر منطقه خاورمیانه همه درگیر جنگ هستند و شرایط خوبی ندارند.
وی ادامه داد: ورود حداقل ۴ الی ۵ میلیون جهانگرد از کشور های خارجی به ایران اتفاق بسیار خوبی است به شرطی که ما آمادگی لازم را داشته باشیم تا غافلگیر نشویم، این سفر به اصفهان هم در راستای اندیشیدن تدبیرات لازم در این موضوع است.
وی با اشاره به اینکه در دنیا مناطق پیاده در بافت های تاریخی بسیار رونق پیدا کرده به خصوص اینکه در کشور های اروپایی این قضیه با مشارکت مردم و اصناف صورت گرفت، گفت: در این طرح مناطق گردشگری و ازآن مهم تر تجاری بسیار خوب به وجود امده است یعنی بهترین فروشگاه های گران قیمت شهر در مسیر این طرها قرار گرفته است،
سید محمد علی کامروا با اشاره به اینکه این طرح رشد سریع درآمد اصناف و ایجاد یک محیط شاد شهری را به دنبال داشته است، اذعان داشت: به عنوان نمونه در شهری بندری لیورپول در شمال غربی انگلستان قرار شد این طرح به صورت موقت در منطقه ای اجرا گردد، با تمام نگرانی های که در شکست این طرح بود، پس از ۶ ماه اجرای طرح، محوطه رونق خوبی گرفت به طوریکه مردم و اصناف به صورت خود جوش منطقه های دیگر را هم وارد این طرح کردند.

منع: ایمنا

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز