جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۳

نامه مشترک ۲ کمیسیون مجلس و دیوان محاسبات به سران قوا:

تخلف و فرافکنی وزارت علوم در تعیین تکلیف بورسیه‌ها محرز است + متن نامه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه مشترک ۲ کمیسیون آموزش و تحقیقات، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و دیوان محاسبات درباره پرونده بورسیه‌ها اعلام کردند: تخلف و فرافکنی وزارت علوم در تعیین تکلیف موضوع بورسیه‌ها محرز است.

به گزارش ندای اصفهان، به نقل از تسنیم، نامه مشترک ۲ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان محاسبات درباره پرونده بورسیه‌ها منتشر شد.

در این نامه که به رئیس دفتر مقام معظم رهبری، سران قوا، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس دیوان محاسبات، وزرای علوم و بهداشت ارسال شده و سایت نماینده آن را منتشر کرده، ضمن تشریح وضعیت پرونده بورسیه‌ها، صورتجلسه‌ای که در جلسه هفته گذشته کمیسیون آموزش و تحقیقات و با حضور رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و معاون حقوقی دیوان محاسبات مورد تایید نمایندگان حاضر در جلسه قرار گرفت نیز قید شده است. با وجود دعوت از وزیر علوم برای حضور در این جلسه، فرهادی و یا نماینده‌ای از طرف وزارت علوم در این جلسه حضور نیافت.

متن نامه به این شرح است:

باسمه‌تعالی

حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای محمدی گلپایگانی رئیس محترم دفتر مقام معظم رهبری

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم

جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

حضرت آیت الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه

جناب آقای دکتر مخبردزفولی دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی

جناب آقای رحیمی رئیس‌کل محترم دیوان محاسبات کشور

جناب آقای دکتر فرهادی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

جناب آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم

احتراماً نظر به طرح پرونده «شکایت دانشجویان بورسیه» درخصوص طرز کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات دائر بر لغو و ابطال و ممانعت از ادامه تحصیل و نیز مطالبه خسارت از آنان و متعاقباً بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری، پیگیری‌ها و جلسات متعددی در کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و اصل نود با حضور مسئولین مربوط تشکیل و نهایتاً در جلسه مورخ ۹۴/۵/۲۶ ضمن بررسی مجدد و مشروح موضوع، مصوبات پیوست به اتفاق آرا تصویب و بر اجرای آنها تأکید گردید.

با تقدیم یک نسخه از صورتجلسه و برای پایان بخشیدن به این امر، تقاضا دارد اوامر مقتضی را صادر فرمایند.

محمدمهدی زاهدی(رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات)
محمدعلی پورمختار(رئیس کمیسیون اصل نود)

صورتجلسه

در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوصی رسیدگی به حقوق دانشجویان بورسیه و پیگیری حل مشکل دانشجویان، پس از جلسات متعدد جلسه مشترکی بین کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات، اصل نود، با دعوت از دیوان محاسبات کشور و مسئولین سابق و فعلی وزارت علوم در جلسه روز دوشنبه مورخ ۹۴/۵/۲۶ در محل کمیسیون آموزش مجلس برگزار و علیرغم دعوت قبلی آقای دکتر فرهادی حضور نیافت و نماینده‌ای هم به جلسه اعزام نکرد. جمع‌بندی جلسه به شرح زیر اعلام می‌‌شود:

۱٫ با عنایت به اهمیت موضوع و دعوت انجام شده، عدم حضور دکتر فرهادی وزیر محترم علوم به شدت مورد اعتراض و انتقاد اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت.

۲٫ با توجه به اینکه دانشجویان بورسیه از سوی شورای مرکزی بورس وقت واجد شرایط تشخیص داده شده و مراتب به تأیید مسئولین وزارتخانه از جمله ذیحساب رسیده و حقوق مکتسبه‌ای برای آنان ایجاد شده است و صرفاً در صورت احراز تخلف و تخطی از قوانین و مقررات حاکم در موضوع توسط شخص بورسیه، حسب مورد رسیدگی و اتخاذ تصمیم می‌گردد. لذا ورود و ابطال و تعلیق تحصیل و بورسیه سایر دانشجویان که به تأیید شورای مرکزی بورس رسیده است، فاقد وجاهت قانونی می‌باشد.

۳٫ کمیسیون اصل ۹۰ متعاقب شکایت تعداد زیادی از دانشجویان بورسیه و بررسی طرز کار مسئولین سابق و فعلی وزارت علوم، نتیجه رسیدگی خود را طی نامه شماره ۹۰/۳۹۰۰/۸۳۵۵۳ی مورخ ۹۴/۱/۳۰ به وزیر محترم علوم اعلام نمود و سپس جهت روشن شدن ابعاد و چگونگی اجرای آن، جلسه‌ای در تاریخ ۹۴/۳/۵ با حضور وزیر و معاونین مربوط و اعضای کمیسیون‌های آموزش و اصل نود تشکیل و نهایتاً وزیر با تأیید و تصریح بر قانونی بودن تصمیمات شورای مرکزی و وزیر وقت علوم بر تعیین تکلیف نحوه پرداخت‌ها از سوی دیوان محاسبات و نیز ضرورت جایابی برای دانشجویان و نیز طرح و تصویب وضعیت مربیان در هیأت‌های امنای دانشگاه‌ها، تأکید و جلسه جمع‌بندی شد. سپس به منظور اخذ نظر نهایی دیوان محاسبات، جلسه‌ای در تاریخ ۹۴/۳/۱۱ با حضور دادستان دیوان، معاون حقوقی و امور مجلس دیوان، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با حضور بعضی از اعضای کمیسیون آموزش در محل کمیسیون اصل نود تشکیل و صورت‌جلسه طی نامه شماره ۹۰/۴۵۶۷/۸۳۵۵۳ی مورخ ۹۴/۳/۲۷ به وزیر محترم علوم اعلام شد، لذا اجرای کلیه اقدامات و مصوبات کمیسیون اصل نود مورد تأکید قرار می‌گیرد و از وزیر محترم علوم می‌خواهد نسبت به اجرای آنها دستور فوری صادر کنید.

۴٫ پس از تذکر مقام معظم رهبری در خصوص نادرست بودن روش طرح وضعیت بورسیه‌ها و جنجال‌آفرینی پیرامون آن، انتظار این بود که وزارت علوم به سرعت نسبت به تعیین تکلیف نهایی اقدام نماید که متأسفانه نه تنها اقدام عملی مورد انتظار صورت نگرفته بلکه همچنان موانعی ایجاد می‌شود.

۵٫ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت تسریع در رسیدگی به وضعیت بورسیه‌ها، کمیته‌ای را مأمور پیگیری و حل مسئله نمود. متأسفانه جلسات این کمیته تنها ۳ نوبت تشکیل ولیکن چون جمع‌بندی آن موردنظر مسئولین وزارت علوم نبود، عملاً جلسات و پیگیری‌ها متوقف شده است.

۶٫ دادستان محترم دیوان همان‌طور که در صورتجلسه مورخ ۹۴/۳/۱۱ کمیسیون اصل ۹۰ آمده، اعلام کردند:

الف- احراز شرایط علمی و تخصصی دانشجویان جهت اعطاء بورس صرفاً بر عهده وزارت علوم به‌عنوان متولی امر آموزش و ارتقای سطح علمی کشور بوده و مصوبات شورای مرکزی بورس بر اساس اختیارات قانونی انجام پذیرفته است.

ب- در مورد بورسیه‌های شاغل، چنانچه دانشجویی در زمان صدور حکم بورسیه و یا طی دوره مذکور شاغل بوده و از مزایای بورسیه استفاده کرده و همزمان تصدی پست سازمانی را در بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی داشته می‌بایست بلافاصله نسبت به استرداد وجوه دریافتی اقدام و در غیر اینصورت سهمیه بورس ابطال و در صورت لغو و ابطال بورسیه، پرداختی‌ها مسترد خواهد شد.

ج- افرادی که در مراحل اولیه پذیرش و اعطای سهمیه بورس، اطلاعات خلاف واقعی را ارائه نموده‌اند می‌بایست پس از بررسی موردی و احراز صحت ادعای وزارت علوم، بورسیه آنان توسط وزارت علوم لغو و وجوه اختصاص داده شده به نحو مقتضی به خزانه کشور عودت شود.

د- هزینه بورسیه و ادامه تحصیل ایثارگران و خانواده معظم شهدا و جانبازان همانند سایر افراد توسط وزارت علوم پرداخت خواهد شد.

۷٫ معاون محترم حقوقی و امور مجلس و دادیار محترم دیوان محاسبات کماکان (در جلسه مورخ ۹۴/۵/۲۶) بر نظر فوق‌الذکر تأکید داشته و تأخیر در تعیین تکلیف بورسیه‌ها را به بهانه مخالفت دیوان محاسبات نادرست اعلام کردند.

۸٫ نمایندگان حاضر در جلسه خواستار تهیه گزارشی دقیق و کامل بصورت مشترک از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات، اصل ۹۰ و دیوان محاسبات به مسئولین نظام شدند.

۹٫ تخلف و فرافکنی وزارت علوم در تعیین تکلیف موضوع بورسیه‌ها برای نمایندگان حاضر در جلسه محرز بوده و بر اساس تبصره ماده ۵ قانون نحوه اجرای اصل نودم (۹۰) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون اصل ۹۰ خواستار انعکاس و معرفی مسئولین متخلف ذیربط به قوه قضائیه شدند.

۱۰٫ از آنجا که تطبیق وضعیت هر یک از دانشجویان بورسیه با نگرش به اصل صحت مصوبات شورای مرکزی و وزیر وقت علوم صرفاً ناظر بر ۳۶ نفری است که حسب اعلام وزارت علوم، اطلاعات نادرست ارائه نموده‌اند با تأکید بر ضرورت فراهم نمودن امکان ادامه تحصیل و پرداخت حقوق به کلیه‌ دانشجویان بورسیه، بر طرح و تصویب وضعیت مربیان در هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها تا قبل از شروع سال تحصیلی آینده تأکید می‌نماید.

در پایان اعضای جلسه از پیگیری‌ها و تلاش‌های انجام شده از سوی کمیسیون اصل نود و دیوان محاسبات کشور تقدیر و تشکر کردند.

محمدمهدی زاهدی(رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات)

محمدعلی پورمختار(رئیس کمیسیون اصل نود)

حمیدرضا تیموری(معاون حقوقی و امور مجلس دیوان محاسبات کشور)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق