پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳

لیلا جنترانی در کانون مادران شهرداری منطقه ۴:

منظور ما از فرزند موفق یک انسان واقعی است/ مادران باید آستانه تحمل خود را بالا ببرند

این کارشناس خانواده گفت: نیاز است شرایطی را فراهم کرد که بچه خود راه درست را انتخاب کند. چرا باید اغلب انگیزه ها و محرک های بچه های ما بیرونی باشد؟ مادرهای هدفمند کمک می کنند فرزندانشان با انگیزه های درونی حرکت کنند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، عصر دوشنبه جلسه «والدین آگاه، فرزندان موفق» با هدف آموزش نحوه برخورد با فرزندان در محل امامزاده شاهزید با همکاری شهرداری منطقه ۴ تشکیل شد.

لیلا جنترانی کارشناس ارشد علوم تربیتی و مشاوره در این کارگاه آموزشی گفت: شما موفقیت را در چه می دانید؟ در اینکه فرزندانتان تحصیلات عالیه داشته باشند؟ یا دکتر و مهندس شوند؟ یا در فلان رشته ی ورزشی مدال بگیرند و رتبه بیاورند؟

وی گفت: منظور ما از فرزند موفق یک «انسان» است؛ انسان به معنای واقعی. البته وقتی فرزند ما به معنای واقعی انسان باشد، خواه ناخواه برای رشد خود تلاش می کند. پس ما قصد داریم فرزندان خود را به خصلت های انسانی ملبس کنیم. اولین کار ما این است که مسیری را معلوم کنیم و برای مسیر خود نقشه داشته باشیم.

جنترانی افزود: همه ی ما برای تربیت فرزندان کارهایی را با نیت خوب انجام می دهیم، اما گاهی از بس تحت فشار، این کار را می کنیم نتیجه عکس می دهد. اول باید بدانیم نقشه مسیری که قرار است طی کنیم چگونه است. باید بدانیم که این مسیر هیچ وقت پایان ندارد.

می خواهید چگونه مادری باشید؟

او تصریح کرد: ما همه، روزی سوار کشتی والدی می شویم تا به جزیره مادر موفق شدن قدم بگذاریم. شما دوست دارید چگونه مادری باشید؟ قبل از اینکه تعیین کنید می خواهید چه «فرزندی» داشته باشید، آگاه باشید که می خواهید چه «مادری» باشید.

کارشناس علوم تربیتی از حضار خواست که در برگه ای به این سوال پاسخ دهند که یک مادر خوب چه کارهایی می کند و چه ویژگیهایی دارد، سپس پرسید: هدف های مادری چگونه باید باشد؟ این هدف ها را تعیین کنید و البته بدانید که کشتی مادری حتما به کرات دچار طوفان و بحران می شود. باید مراقب بود که این بحران ها ما را از هدف و کشتی را از جزیره دور نکند. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که می خواهید چگونه مادری باشید.

پنج قسمت ذهن

وی صحبت های خود را با پاسخ به این سوال که چرا ما، در مواقع بحران اهداف خود را فراموش می کنیم ادامه داد و یادآور شد: ما در وجود خود بخشی داریم که به آن ذهن یا روان می گوییم و ذهن ما ۵ قسمت دارد:

۱- افکار که عبارتند از فکرهایی که به سراغ ما می آیند و می روند که با تفکر فرق دارند. ۲- احساسات که غالبا به دنبال افکار می آیند مثل خشم، اضطراب، شادی، ناامیدی و… ۳- امیال یا میل های روانی مثل اینکه پس از احساس خشم میل پیدا می کنیم که داد بزنیم یا غر بزنیم یا سرزنش کنیم. ۴- خاطرات که چیزهایی هستند که در رابطه با احساس به خصوصی که تجربه می کنیم از گذشته در ذهن ما می آیند. ۵- حالات جسمانی که بستگی به روان دارد مثل سردرد عصبی یا کولیت.

جنترانی تصریح کرد: ذهن قسمتی از وجود ما است و نمی توان آن را حذف کرد. مثلا بچه امتحان دارد اما درس نمی خواند، این فکر سراغمان می آید که چقدر بی خیال است و بدنبال آن احساس خشم را تجربه می کنیم، سپس میل به سرزنش کردن یا مقایسه کردن شکل می گیرد و ممکن است خاطره های مشابه و آزاردهنده ای در این رابطه از جلوی چشممان رژه برود، و گاه ممکن است از نظر جسمانی به هم بریزیم.

وی گفت: در طوفان ها و بحران هایی از این قسم ذهن ما فعال می شود و از اینجا مسیر تربیت عوض می شود. بعضی در مسیر هدف های خود هستند و اکثرا از جاده منحرف می شوند. برای ماندن در مسیر به رفتارهای مبتنی بر هدف و عاشقانه نیاز است. اما متاسفانه غالب ما بر اساس فشارها و دستورات ذهن و روانمان عمل می کنیم و با این انتخاب به هیچ کدام از اهداف مادری خود نمی رسیم.

کارشناس مشاوره پرسید: تا کجا می خواهید دنبال کودک خود باشید و راه را به او نشان دهید؟ گاهی نیاز است شرایطی را فراهم کنید که بچه خود راه درست را انتخاب کند. چرا باید اغلب انگیزه ها و محرک های بچه های ما بیرونی باشد؟ باید ترتیبی دهیم که فرزندان ما با انگیزه های درونی حرکت کنند. مادرهای هدفمند کمک می کنند فرزندانشان با انگیزه های درونی حرکت کنند.

چگونه هدفمند عمل کنیم؟

لیلا جنترانی ادامه داد: عاشقانه و هدفمند بودن رفتار مادر و بر اساس حالت خلقی و روانی عمل نکردن به این معنا نیست که او را رها کنیم تا هر کار می خواهد انجام دهد. هدف های ما و هدفمند عمل کردن ما تعیین می کند کجا محکم بایستیم و باعث می شود در رفتارمان با فرزند نوسان نداشته باشیم.

وی گفت: در موقع بحران برای هدفمند عمل کردن لازم است مکث داشته باشیم و بعد عکس العمل نشان دهیم. از خود بپرسید این عکس العمل آیا مبتنی بر اهداف مادریتان است؟ یا برخاسته از فشار روانی است؟ اهداف مادری را بنویسید و برای خود یادآور شوید و در مواقع بحران به آنها فکر کنید.

او تاکید کرد: باید آستانه تحمل خود را بالا ببرید چرا که بحران و فشار روانی همیشه رخ خواهد داد. ضمن اینکه یک مادر آگاه باید بداند درهر سنی چه چیزهایی در فرزند طبیعی است و چه نیازهایی دارد. در نظر بگیرید که فرزندان ما هم تحت فشار روانی قرار می گیرند و به درک شدن از طرف ما نیاز دارند.

جنترانی در پاسخ به این مسئله که گاه پدران همکاری های لازم را مبذول نمی کنند، گفت: خود را و نقش مادری خود را و تعیین کننده بودن آن را دست کم نگیرید. بدانید که بیشترین نقش را شما دارید چرا که بیشترین زمان را شما با فرزند سپری می کنید و حتی قادرید که اشتباهات پدر را اصلاح و جبران کنید.

وی هشدار داد: یکی از چیزهایی که بچه ها را فوق العاده لجباز می کند دلیل تراشی ها و توجیه زیاد مادران است. نیاز نیست آنقدر دلیل بیاورید تا فرزند خود را متقاعد و راضی کنید، مخصوصا اینکه فرزندان ما در سنین پایین تفکر انتزاعی ندارند.

در پایان بنفشه طالبی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ۴ گفت: کانون مادران ده سال است که شکل گرفته و یک سال است که مناطق شهرداری تفکیک شده و هر شهرداری برای خود معاونت فرهنگی دارد. الآن که شهرداری در ۱۵ منطقه مشغول کار است امکان بهتری برای پوشش دادن محله ها و شناسایی معضلات و آسیب های محلی فراهم شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مجید گفت:

    وقتی در واقع محدودیت داریم چگونه بچه را گول بزنیم که محدودیت نداریم؟ در مواردی که محدودیت نداریم خود به خود خانواده ها کاری به کار بچه ندارند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715